Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2010., 02:28   #41
HVO je početkom rata zauzeo (uz pomoć HOS-a i HV-a) Derventu, Brod, Odžak, Orašje i Modriču, zajedno sa ARBIH branjen je Gradačac i predgrađe Brčkog, a u jednoj akciji došli su do Rudanke, mjesta udaljenog 5 min od centra Doboja. Bosanski Šamac je bio okružen i čekao pad. Nekoliko puta su Srbi praznili grad i opet se vraćali. Ko god je bio na posavskom ratištu, zna da Hrvati tamo nisu mogli izgubiti. Povlačenje iz Broda i Odžaka, koji su bili gotovo neugrozeni je sramotno, a Derventa je priča za sebe. Mislim da su svi čuli za povlačenje sa neugroženih sa položaja od strane HV-a. Ako se koridor morao dati, onda je mogao ići kroz Čardak( općina Modriča) i Kornicu(općina Šamac), a ne dati Srbima Derventu, Brod, Odžak, Šamac, Modriču, gradačačka sela, sela sjeverno od Doboja.
Stjepan Tvrtko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 02:40   #42
Ako me kronologija događaja još služi napuštanje položaja išlo je otprilike ovako::

1.Johovac-Kotorsko -Omarska
2.Modran
3 Derventa
4.Plehan
5.Bosanski Brod

Ova sjeverna sela oko Doboja pod red. brojem 1. prva su os tala nebranjena iz razloga što su se domaći povukli sa linija i tu počinje početak kraja !
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:42   #43
[QUOTE=Stjepan Tvrtko;24388678]. Povlačenje iz Broda i Odžaka, koji su bili gotovo neugrozeni je sramotno, QUOTE]

Daj pojasni kako je bos. brod bio neugrožen?..kad je bio neugrožen?..pa u knjizi piše da je u napadu na brod sudjelovalo 15000 srpskih neofašista (ovo neofašista bi mogao biti razlog za baniranje..dobro, srpskih junaka). Uz to je stalno granatiran slav. brod stotinama granata na grad iz dalekometnog oružja...
daj pojasni jer zvuči glupo.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:44   #44
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
Ma kažem ti ja forumski filozofi foteljaši, kad treba galamiti, upirati prstom, prozivati, možda i urlati o jurišanju do drine onda su najglasniji, ali nedaj bože da dođe do "belaja", onda odma izmisle ispričnicu za zavući se u sigurnost mišje rupe. A kad sve prođe evo ih opet prosvjetleni širokim saznanjima o tome što nije trebalo, ko je kriv, ko je izdajnik... S druge strane dopizdi slušat stalno iste gluposti, a kad im postaviš neko suvislo pitanje ili raspravljaš argumentima, prave se da nečuju ili jednostavno nisu u stanju pojmiti...
tako je...ali kad stalno ponavljeju isto dobijaju sve više pristaša i površni ljudi se začas uhvate na te provokacije.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:44   #45
[QUOTE=alenn;24390843]
Quote:
Stjepan Tvrtko kaže: Pogledaj post
. Povlačenje iz Broda i Odžaka, koji su bili gotovo neugrozeni je sramotno, QUOTE]

Daj pojasni kako je bos. brod bio neugrožen?..kad je bio neugrožen?..pa u knjizi piše da je u napadu na brod sudjelovalo 15000 srpskih neofašista (ovo neofašista bi mogao biti razlog za baniranje..dobro, srpskih junaka). Uz to je stalno granatiran slav. brod stotinama granata na grad iz dalekometnog oružja...
daj pojasni jer zvuči glupo.
prilikom napada na derventu i brod 15 000 srpskih vojnika je izbaceno iz stroja (sto mrtvih, sto ranjenih). kada su srbi zauzeli derventu, probili koridor, zauzeli i modricu, bili su zadovljni. brod i odzak nisu bili prioritet. tako da broj od 15 000 srpskih vojnika je glupost. bosanski brod je u ravnici i dobro ukopane snage( kakve su bile nase) nemogu taj grad nikada izgubiti. odzak ima uzduz cijele linije rijeku bosnu, a sa derventske strane goru vucjak, tako da ga to cini lako branjivim. znaci: na brod i odzak se nije napadalo ni blizu takvom silinom kao na modricu i derventu i zato sam napisao da su bili neugrozeni.
Stjepan Tvrtko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 13:58   #46
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
svi smo se tome nadali '95 ali US je rekao stop... svejedno se u Posavinu ne bi nitko vratio
jado. nemam vise druge rijeci za tebe. jadu.

inace dosad najbolje svjedocenje na koje sam ja naisao je ovo Kobrinog Sina. mogu se s vecinom stvari sloziti...

svejedno, zasto su se tenkovi isli povlaciti 2 dana prije pada Bosanskog Broda? nigdje logike, nigdje veze...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 14:07   #47
Quote:
Stjepan Tvrtko kaže: Pogledaj post

prilikom napada na derventu i brod 15 000 srpskih vojnika je izbaceno iz stroja (sto mrtvih, sto ranjenih). kada su srbi zauzeli derventu, probili koridor, zauzeli i modricu, bili su zadovljni. brod i odzak nisu bili prioritet. tako da broj od 15 000 srpskih vojnika je glupost. bosanski brod je u ravnici i dobro ukopane snage( kakve su bile nase) nemogu taj grad nikada izgubiti. odzak ima uzduz cijele linije rijeku bosnu, a sa derventske strane goru vucjak, tako da ga to cini lako branjivim. znaci: na brod i odzak se nije napadalo ni blizu takvom silinom kao na modricu i derventu i zato sam napisao da su bili neugrozeni.
i ja mislim da ih nije toliko napadalo na sam grad. oni su se bili ukopali i tih rujanskih mjeseci, a posebno zadnjih dana rujna, ako se dobro sjecam, granatirali linije i sam grad u tisucama...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 14:53   #48
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
i ja mislim da ih nije toliko napadalo na sam grad. oni su se bili ukopali i tih rujanskih mjeseci, a posebno zadnjih dana rujna, ako se dobro sjecam, granatirali linije i sam grad u tisucama...
i kako se mogao braniti bos. brod kad dnevno pada na tisuće granata, a također i na slav. brod...iza je sava i ako neutraliziraju most može li se to braniti kad se vatra koncentrira..
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 14:57   #49
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
i kako se mogao braniti bos. brod kad dnevno pada na tisuće granata, a također i na slav. brod...iza je sava i ako neutraliziraju most može li se to braniti kad se vatra koncentrira..
slazem je da je takvo sto tesko obraniti, ali bi isto tako trebalo biti tesko to i osvojiti. moglo se to drzati jos koji mjesec, a onda se i situacija mjenja. ni drugoj strani se ne gine, a ginuli su tamo u ogromnim brojkama...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 15:27   #50
Stipetić 2007. u nacionalu:

Zanimljivo, nikad nije donesena politička odluka da se koridor presiječe, a kad sam dva puta pokušao to učiniti bio sam spriječen i sabotiran, a drugi put nakon pokušaja odmah i smijenjen. Prvi put 108. brigada iz Slavonskog Broda je kao glavni nositelj planirane ofenzive bez mog znanja i dopuštenja preko noći napustila položaje i vratila se u Slavonski Brod, a drugi put je to bilo početkom prosinca 1992. kad sam sve već dogovorio s Tuzlanskim korpusom Armije Bosne i Hercegovine i njihovim zapovjednikom Željkom Knezom. Neugodno sam se iznenadio kad smo krenuli u akciju, a nismo čuli niti metka ispaljenog od strane Tuzlanskog korpusa, nisam mogao niti stupiti u vezu s njima.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 15:48   #51
Ma pustite Stipetića, ostario je nije vrijedan spomena 92. je sve okrivljavao za svoj neuspjeh obrane Koridora i njegov pad,isto tako bolila ga ona stvar da su ti ljudi bili obilježeni sve do neki dan kad je ovaj prilikom govora o uvodu za knjigu opet izvinio sad njima jer kao onda nije imao sve činjenice i jasnu sliku oko pada B.Broda.....

Što se tiče ovog drugog dijela teksta u kojem se spominje napad na Koridor u prosincu 92. pretpostavljam da se radi na dijelu kod Orašja ali za ovo stvarno prvi put čujem....i on se čudi zašto je smijenjen..

U jednom dijelu govorancija tijekom predstavljanja knjige došlo je do govora o prodaji granata i municije dijelu HVO od strane pojedinaca koje oni nisu htjeli imenovati ali da su bili iz Hrvatske ...ta teza se provlači jako dugo i vjerojatno je da i tu ima istine ali činjenice treba onda prezentirati a ne u rukavicama i opet ostaje nejasno tko je to radio i za koga ...ono što ja znam je gola istina da nitko iz političkog vrha R.H. nije uvjetovao nikakvu prodaju oružja i granata HVO a ako su to radili to su bili pojedinci željni novaca bez stida i srama prema ljudima koji brane svoj dom.


negdje početkom proljeća 1994.g. bio je jedan pokušaj jedne grupe oko stotinjak ljudi iz B.Posavine koja se samo organizirala da na svoju ruku kod Svilaja pređe preko Save kako bio formirali nekakvu obranu na potezu Brusnica-B.Svilaj...no taj pokušaj je spriječen još u samom startu..

Jedina stvar sa kojom se slažem u knjizi je ta da se nezna tko je osoba koja je naredila da se most digne u zrak!!!!
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 15:53   #52
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Ma pustite Stipetića, ostario je nije vrijedan spomena 92. je sve okrivljavao za svoj neuspjeh obrane Koridora i njegov pad,isto tako bolila ga ona stvar da su ti ljudi bili obilježeni sve do neki dan kad je ovaj prilikom govora o uvodu za knjigu opet izvinio sad njima jer kao onda nije imao sve činjenice i jasnu sliku oko pada B.Broda.....

Što se tiče ovog drugog dijela teksta u kojem se spominje napad na Koridor u prosincu 92. pretpostavljam da se radi na dijelu kod Orašja ali za ovo stvarno prvi put čujem....i on se čudi zašto je smijenjen..

U jednom dijelu govorancija tijekom predstavljanja knjige došlo je do govora o prodaji granata i municije dijelu HVO od strane pojedinaca koje oni nisu htjeli imenovati ali da su bili iz Hrvatske ...ta teza se provlači jako dugo i vjerojatno je da i tu ima istine ali činjenice treba onda prezentirati a ne u rukavicama i opet ostaje nejasno tko je to radio i za koga ...ono što ja znam je gola istina da nitko iz političkog vrha R.H. nije uvjetovao nikakvu prodaju oružja i granata HVO a ako su to radili to su bili pojedinci željni novaca bez stida i srama prema ljudima koji brane svoj dom.


negdje početkom proljeća 1994.g. bio je jedan pokušaj jedne grupe oko stotinjak ljudi iz B.Posavine koja se samo organizirala da na svoju ruku kod Svilaja pređe preko Save kako bio formirali nekakvu obranu na potezu Brusnica-B.Svilaj...no taj pokušaj je spriječen još u samom startu..

Jedina stvar sa kojom se slažem u knjizi je ta da se nezna tko je osoba koja je naredila da se most digne u zrak!!!!
i ja prvi put cujem za ovo prosinac 1992. al prvi put...

ovo iz 1994. je istina i nisam siguran da bi taj pokusaj dobro zavrsio...

na pocetku rata tamo 3.3. preko mosta su dolazile stare puske tandzare. s tim puskama tandzaram lokalno pucanstvo se obranilo.

da je druga strana znala koliko tu nitko nema oruzja, osim nekolicine koji su sami sebi kupovali oruzje jos i prije 3.3., usli bi u grad puno lakse...

a ovo za most... prestrasno. kome god je to palo na pamet, poslao je jasnu poruku odustajanja...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:02   #53
U vezi teze da je Tuđman prodao posavinu zanima me slijedeće: ako je i dogovorio da pusti koridor onda nema razloga da ne zadrži bosanski brod i 15 km oko broda jer nije na trasi koridora. Ako zadržimo taj prostor (pazi to je 92. godina i još je daleko Oluja) oko bosanskog broda onda imamo bolje karte za buduće pregovore. Koja bi logika bila da to već tada prepustimo srbima??

Nema nikakve logike...osim da nitko više nije želio to braniti..
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:06   #54
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
U vezi teze da je Tuđman prodao posavinu zanima me slijedeće: ako je i dogovorio da pusti koridor onda nema razloga da ne zadrži bosanski brod i 15 km oko broda jer nije na trasi koridora. Ako zadržimo taj prostor (pazi to je 92. godina i još je daleko Oluja) oko bosanskog broda onda imamo bolje karte za buduće pregovore. Koja bi logika bila da to već tada prepustimo srbima??

Nema nikakve logike...osim da nitko više nije želio to braniti..
ne ulazim u to je ili mije prodao... koridor kao takav nije mogao biti siguran ukoliko bi bio uzak. a tu je i Rafinerija u Bos.Brodu, a cak i ako srpskom vodstvu nije bio cilj zauzeti bas svako mjesto, kako su mogli izvesti da zauzmu samo dio?

ne ide to bas tako...

i ova zadnja recenica je najverojatnije tocma, s tim da lokalno stanovnistvo sigurno nije prvo odustalo. pa u samom gradu nikom nije bilo jasno sto se dogadja.

dan prije sve je u redu, linije cvrste, blabla... a onda u roku par sati sveopce povlacenje...

pa par stotina ljudi ostane u okruzenju jer im nijtko nije rekao za "odustajanje"...

tu cista posla sigurno nisu, al sto posto.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:29   #55
Quote:
Stjepan Tvrtko kaže: Pogledaj post
HVO je početkom rata zauzeo (uz pomoć HOS-a i HV-a) Derventu, Brod, Odžak, Orašje i Modriču, zajedno sa ARBIH branjen je Gradačac i predgrađe Brčkog, a u jednoj akciji došli su do Rudanke, mjesta udaljenog 5 min od centra Doboja. Bosanski Šamac je bio okružen i čekao pad. Nekoliko puta su Srbi praznili grad i opet se vraćali. Ko god je bio na posavskom ratištu, zna da Hrvati tamo nisu mogli izgubiti. Povlačenje iz Broda i Odžaka, koji su bili gotovo neugrozeni je sramotno, a Derventa je priča za sebe. Mislim da su svi čuli za povlačenje sa neugroženih sa položaja od strane HV-a. Ako se koridor morao dati, onda je mogao ići kroz Čardak( općina Modriča) i Kornicu(općina Šamac), a ne dati Srbima Derventu, Brod, Odžak, Šamac, Modriču, gradačačka sela, sela sjeverno od Doboja.
pitanje pada bosanskog broda je isključivo pitanje vojnih zapovjednika na terenu, koji će do smrti vjerojatno prebacivat odgovornost na nekog drugog, ali zapravo štitit svoju guzicu.
s obzirom da su tuđmanovi transkripti zahvaljujuć mesiću objavljeni po svim medijima, nije teško provjerit da je on tražio da se srbima koridor ne dira ( neki politički dogovor s lordom owenom kao glavnim scenaristom) ali da se brani b. brod. kako iz razloga da bi hrvati tamo imali mostobran za bolja vremena, tako i iz razloga što je lakše branjiv od isturenijih točaka južnije.
tako da, ako za neka druga mjesta to i stoji, ali za pitanje pada broda politički utjecaj sigurno nema uporišta.
isto tako, kada se govori o demobilizaciji HV-a i nedolasku dovoljnih hrvatskih snaga dolje, treba znati da se 1992. postiže pod pokroviteljstvom UN dogovor o napuštanju okupiranih područja hrvatske i BIH od strane srpskih jedinica iz srbije i crne gore. srbi su se zaista i držali tog dogovora uglavnom, ali su tražili da HV ne ide u BIH. tuđman je to i prihvatio jer mu je ipak prioritet hrvatska.
hrvatska vojska već tada uspješno oslobađa miljevce i južnu dalmaciju, a HVO dolinu neretve i za sve kasnije predviđene operacije potpuno nam odgovara da se JNA povuće iz hrvatske i BIH i ostanu samo VRS i SVK.
u tom kontekstu tuđman traži u posavini da se brani b. brod iz kojega bi se kasnije moglo krenuti dalje, a da se ne dira koridor, kako bi se srbi držali svog djela dogovora.
tih transkripata imate u milijun knjiga i starih izdanja novina, nije teško pronać. BH dani su ih objavljivali en mass.
pitanje pada broda je isključivo vojno, a ne političko.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:34   #56
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
ne ulazim u to je ili mije prodao... koridor kao takav nije mogao biti siguran ukoliko bi bio uzak. a tu je i Rafinerija u Bos.Brodu, a cak i ako srpskom vodstvu nije bio cilj zauzeti bas svako mjesto, kako su mogli izvesti da zauzmu samo dio?

ne ide to bas tako...

i ova zadnja recenica je najverojatnije tocma, s tim da lokalno stanovnistvo sigurno nije prvo odustalo. pa u samom gradu nikom nije bilo jasno sto se dogadja.

dan prije sve je u redu, linije cvrste, blabla... a onda u roku par sati sveopce povlacenje...

pa par stotina ljudi ostane u okruzenju jer im nijtko nije rekao za "odustajanje"...

tu cista posla sigurno nisu, al sto posto.
koridor je kod brčkog, ali i između orašja igradačca bio jako uzak, pa ipak siguran.
udariti tu se nije htjelo, niti u zagrebu, niti u sarajevu. čak i 1995. je bi osasvim siguran. udariti ga, to bi povuklo srpski odgovor na nekim drugim mjestima gdje je naš položaj slabiji i vjerojatno jači angažman srbije u ratu, a kasnije bi čak značilo da bi se srbi od knina do doboja mnogo čvršće branili bez ostavjenog puta za bježanje.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 16:37   #57
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
pitanje pada bosanskog broda je isključivo pitanje vojnih zapovjednika na terenu, koji će do smrti vjerojatno prebacivat odgovornost na nekog drugog, ali zapravo štitit svoju guzicu.
s obzirom da su tuđmanovi transkripti zahvaljujuć mesiću objavljeni po svim medijima, nije teško provjerit da je on tražio da se srbima koridor ne dira ( neki politički dogovor s lordom owenom kao glavnim scenaristom) ali da se brani b. brod. kako iz razloga da bi hrvati tamo imali mostobran za bolja vremena, tako i iz razloga što je lakše branjiv od isturenijih točaka južnije.
tako da, ako za neka druga mjesta to i stoji, ali za pitanje pada broda politički utjecaj sigurno nema uporišta.
isto tako, kada se govori o demobilizaciji HV-a i nedolasku dovoljnih hrvatskih snaga dolje, treba znati da se 1992. postiže pod pokroviteljstvom UN dogovor o napuštanju okupiranih područja hrvatske i BIH od strane srpskih jedinica iz srbije i crne gore. srbi su se zaista i držali tog dogovora uglavnom, ali su tražili da HV ne ide u BIH. tuđman je to i prihvatio jer mu je ipak prioritet hrvatska.
hrvatska vojska već tada uspješno oslobađa miljevce i južnu dalmaciju, a HVO dolinu neretve i za sve kasnije predviđene operacije potpuno nam odgovara da se JNA povuće iz hrvatske i BIH i ostanu samo VRS i SVK.
u tom kontekstu tuđman traži u posavini da se brani b. brod iz kojega bi se kasnije moglo krenuti dalje, a da se ne dira koridor, kako bi se srbi držali svog djela dogovora.
tih transkripata imate u milijun knjiga i starih izdanja novina, nije teško pronać. BH dani su ih objavljivali en mass.
pitanje pada broda je isključivo vojno, a ne političko.
kad bi se i htjeo sloziti ne mogu. mozda sam i subijektivan. sve je to u redu, i moguce, ali nikako nije moguce da se sve raspadne u nekoliko sati. nemoguce.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:34   #58
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
kad bi se i htjeo sloziti ne mogu. mozda sam i subijektivan. sve je to u redu, i moguce, ali nikako nije moguce da se sve raspadne u nekoliko sati. nemoguce.
pitaj kninske srbe kako to ide.
ali moguće je da je bilo i nekih drugih stvari- krtica, kontraobavještajnog rata, šrenja panike. u to sad neću uć, ali nešto sam ćuo o tomu, navodno se među našim zapovjednicima na kraju nije znalo tko je zapovjednik komu, odnosno raspala se hijerarhija.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 17:58   #59
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
kad bi se i htjeo sloziti ne mogu. mozda sam i subijektivan. sve je to u redu, i moguce, ali nikako nije moguce da se sve raspadne u nekoliko sati. nemoguce.
Lako je moguće.

Jedino je moguće.

Kad panika zavlada onda nema razuma, nema razmisljanja, nema hrabrosti, morala....

Nasa organizacija 1992. je bila na tako niskom nivopu, da je pravo cudo da Srbi nisu usli i u SL brod.

Danas govoriti o tome kako smo izbacili 15 000 srba iz stroja samo u posavini je na istoj razini kao i tvrditi da smo pobili 30 000 srba kod vukovara unistili 300 tenkova i sl.

Cini mi se da smo mi Hrvtai jako samo kad govorimo i pričamo o jebanju i ratovanju. U pričama smo tu jaki, al kad treba na djela....e, onda....onda smo i slabi jebači

Sve je to stvar mitova i gradjenje mitova. Naravno, mi bi obranili Posavinu da nas "vrhovnistvo" nije izdalo....

Srbi bi se obranili u Oluji, al njih je izdao Milosevic.....plus, Ameri su ih bombardirali....

Mi bi obranili Vukovar, ali izdalo ga je "vrhovniostvo"....


Dajte ljudi, saberite se, koji vam je kurac. Uključite malo mozak, može i mali mozak i razmisljajte. Pa koja smno mi vojska 1992. bili? Jel se vi uopce toga sjecate? A tek HVO? Njih smo od milja zvali "hrvatski vojni otpad", a ni HV nije bila nista bolja.

Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 18:09   #60
OK,jači Srbi,pad,ovo ono,ali zašto se nije obranio bar sam Bosanski Brod?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.