Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2008., 16:53   #1
konstipirani ili sporo probavaši

naime, imam sporiju probavu i zna mi se često, pogotovo kad sam malo pod stresom, zaštopati sistem.
imate li kakve savjete iz kućne radinosti, bakine i slične, koji vam pomažu da vam probava radi kako spada?
koje vrste namirnica pogoduju i sveeeee čega se možete sjetiti.
mogu samo reći da topla limunada ujutro na tašte, bila sa ili bez meda, ne pali. barem ne meni.
zahvaljujem
dendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 18:47   #2
Uzmi kivija i pojedi bar tri dnevno. Moja kilaža je 55 pa za mene vrijede tri, a ti pojedi i više ako ti je veća kilaža. Ako ujutro ne ide, pojedi odmah kad se probudiš dva kivija i neki voćni jogurt, po mogućnosti probiotik....letjet ćeš. Kivi ti je pun vlakana, a plus to i vitamina c. Također, vode, puno vode. Puno voća i povrća.Jušnoga. Također, lanene sjemenke su ti prirodni regulator probavve. Tog imaš u dm-u i uzmeš mljevene, dođu nekih 5,6 kn. Pa uz svaki obrok žličicu. Ili kako osjećaš. Ne znam, neki kažu samo uz jedan obrok, neki uz sve. Ja sam sebi ujutro stavljala u voćni jogurt dvije žličice.

Evo, ja sam stvarno dokaz da ovo sve stoji. Naime, ja niti jedan dan ne mogu a da ne pojedem nešto jušno, ili voće i povrće. Neki dan sam silom prilike jela samo neki sendvič s čajnom...i katastrofa drugi dan. I onda sam povećala unos kivija, mandarine, juha, pohani karfiol, kelj na lešo, puno vode...i u roku od jednog dana sve ok.

E da, i sam/a znaš da je Donat mg dobar. Dakle, Magnezij. E sad, ako nisi u prilici kupovati stalno donat, kupiš si šumeće tablete magnezija i prije spavanja otopiš jednu šumeću, ali u samo jedan deci vode. Možeš tako i ujutro čim se probudiš i opet letiš. Dokaz je i to što kivi ima puno magnezija pa zato i kivi pomaže, naravno, osim što ima puno vlakana.

I čaj od matičnjaka regulira probavu.

Ajme, ja k'o enciklopedija za probavu
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 21:29   #3
Quote:
dendarii kaže: Pogledaj post
naime, imam sporiju probavu i zna mi se često, pogotovo kad sam malo pod stresom, zaštopati sistem.
imate li kakve savjete iz kućne radinosti, bakine i slične, koji vam pomažu da vam probava radi kako spada?
koje vrste namirnica pogoduju i sveeeee čega se možete sjetiti.
mogu samo reći da topla limunada ujutro na tašte, bila sa ili bez meda, ne pali. barem ne meni.
zahvaljujem
ujutro natašte 4 čaše, ako možeš i više -to će te sigurno protjerat.jedi žitarice, ja jedem sa jogurtom, pojedi 2 jabuke prijepodne, lagani ručkić i puuuuuuuuno vode, a ja ti kad mogu jedem voće, baš sam negdje čitala da trebaš pojest 5 obroka voća!
ali voda je najbitnija-ja ne mogu živjeti bez nje
e da - ja puno puta idem na toilet
__________________
to sam samo ja
iva2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 18:09   #4
Quote:
dendarii kaže: Pogledaj post
naime, imam sporiju probavu i zna mi se često, pogotovo kad sam malo pod stresom, zaštopati sistem.
imate li kakve savjete iz kućne radinosti, bakine i slične, koji vam pomažu da vam probava radi kako spada?
koje vrste namirnica pogoduju i sveeeee čega se možete sjetiti.
mogu samo reći da topla limunada ujutro na tašte, bila sa ili bez meda, ne pali. barem ne meni.
zahvaljujem
Od tople limunade možeš dobit samo diareu, uz mučninu uz želucu. Ako bi se išlo na takav način rješavanja, onda bolje ricinus. Ali ne bih preporučio.
Svaka čast nekim savjetima naših baka, ali ovaj debelo pada u vodu.

Dakle, treba Ti prehrana s više od 25g-30g dijetalnih biljnih vlakana na dan. Ne opet pretjerat, da ne dođe do oštećenja enteralne sluznice.
Gdje su dijetalna biljna vlakna?
- Integralne sjemenke i kruh od cjelovitih žitarica (nikako bijeli kruh koji nema ni v od vlakana), zeleno (lisnato) povrće, posebno zelje, karfiol, kelj, prokulica. Napravi si varivo od navedene kombinacije povrća, i definitivno se rješavaš konstipacije. Plus grah ili grašak.
- Grah, crveni luk, napravi salatu od njih, i opet si se rješila problema.
- zelena salata puterica, savršena za lijena crijeva
- voće, naročito jabuke (ne guliti koricu!), jer je bogata pektinom, dijetalnim vlaknom topivim u vodi, za razliku od celuloze koje je netopiva (a prisutna u žitaricama). Kruške, smokve. Napravi si kuhani kompot od krušaka i smokava. Domaći.
- magnezij kao dodatak može potići peristaltiku glatkog mišićja, da.
Ali naglasak na biljnim dijetalnim vlaknima.
Naravno, vrlo važno, piti barem 2 litre tekućine dnevno, (priča o vlaknima topivima u vodi), a i probava po definiciji je u kemijskom smislu hidrolitički biokemijski proces (zahtijeva vodu), koju potom vraća u crijevima natrag u organizam (osim 1-2 dl).

preporuča se probiotički jogurt.

Izbjegavati od voća banane, avokado, orašaste plodove.
Crveno meso smanjiti, slatkiše barem prepoloviti (ovisno koliko imaš kila).
izbjegavati bijelu tjesteninu, gris, bijelu rižu.

Običnu tjesteninu zamijeniti onom s integralnom (ima u Konzumu i drugdje).

Pšenično brašno (tip 0), zamijeniti s integralnim (Podravka, Mlinar, Bivita, ima u najvećem trgov.lancima ), pomiješati ga s graham ili crnim brašnom (Tip1100, Podravka), i imaš zdravije, punovrednije i probavljivije palačinke, kruh, pizzu.... i lakšu probavu....

imaš i Fiber krekera u jednom dućanu. ( da ne reklamiram)
naravno, postoje i suplementi u prehrani za ljude kojima se neda kuhariti, ali to je neka druga priča....
Dipl.Nutricionist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 07:45   #5
Pokusaj sa ovime:dvije zlice svjezeg kravljeg sira,malo grozdica i zlica lanenog ulja uz lanene sjemenke.Provjereno prolazi
sjebana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 09:31   #6
- kompot od šljiva ili dve tri žlice domaćeg pekmeza od šljiva
- voće natašte prije doručka par dana, ako i dobiješ dijareju od toga proć će nakon par dana a nakon toga garant regulacija
- ne jedi kasno tešku hranu, izbjegavaj mesne prerađevine općenito svu umjetnu hranu
- odi dva tri tjedna na prehranu tipa voće/povrće/žitarice/bijelo meso-riba
- ne pij umjetne sokove, nego vodu ili neki biljni čaj al ne iz filtera
- izbjegavaj slatko, čipseve i ostalo smeće
- uglavnom mislim da ti je najbolji kompot od šljiva ili suhe šljive na tašte
- ili možeš na tašte prije doručka žlicu maslinova ulja
- sama iskombiniraj
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.