Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2017., 15:31   #1
Motivacija na duge staze...

Svako ima svoje specificne izazove u zivotu i nacin na koji se nosimo s njima.
Sukladno tome, svako i neke motive, snagu, pokretacku silu za ostvariti postavljene ciljeve.

Kako se motivirati u smislu da se odrzi kontinuitet u dobrim navikama zivota i onome sto smo odlucili?
Ja u svemu krenem onako pun zelje, elana i pozitive da si mijenjam zivot na bolje i ucinim nesto dobro, ali ne uspjevam zadrzati to duze vrijeme. Padam i s vremenom me umor ubija da gubim snagu da to odrzim dalje...
Bilo da se radi o treniranju, promjena prehrane, vjezbi disanja, tehnikama poput EFT-e, meditaciji i pridrzavanje savjeta sto procitam u knjigama za samopomoc...
Mozda previse toga hocu pa se izgubim u tome svemu.
Kako vi odrzavate motivaciju za ono sto ste si zacrtali?
Jel se moze gdje ovako na nekoj temi na forumu s vremena na vrijeme doci i podjeliti iskustva s drugima koji slicno zele?
Cak je izazov i da se ovako neka tema odrzi na forumu koliko sam vidio, a da se moze doci ohrabriti medjusobno, a mislim da je tema uvijek aktualna i za svakog korisna.
Neko vrijeme se raspisu svi i onda zaborav. Bas kao i mnoge stvari u zivotu.
Zasto je svima uvijek lakse drugima biti live coach a samome sebi najteze?
Mozda ima i previse pitanja za otvaranje teme, mozda i nije dobro vrtiti se u krugu istomisljenika, a ja si uvijek nekako mislim da svi imamo jednake potrebe i probleme u zivotu za koje je dobro savjetovati se... jer nitko ne moze sam. Bar ja ne mogu.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 19:07   #2
Tako da neovisno o tome cemu se zelis posvetit, krenes polako i postepeno, sitnim koracima. Kljuc je izgraditi naviku rada na necemu, a ne oslanjati se na motivaciju jer je ona vrlo fluidna i promijenjiva.
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 19:27   #3
Razumijem te jer je i meni kao sto je to i mnogima bio i jest problem, i u nekoj mjeri ce uvijek i biti "problem".
Postoje faze ili produljeni trenuci kada se ti nista "ne da" a imas entuzijazma i inicijalne volje i vizije koje samo jutrom izmagle i prozuje, kratko potraju, kao i sve ostalo...manje/vise. Ima to svoje dublje razloge ali da ne duljimo na "filozofijama" jer se radi o konkretnom i pragmaticnom problemu-"trgni se zbog tog necega", koji utjece na skoro sve aspekte naseg svakodnevnog zivota, i kvalitetu "osobnog" zadovoljstva drugih a ne samo svojeg.

Gledao sam sebe, gledao sam druge i jos gledam sebe i druge da bih skuzio da nema druge osim za druge koji sam ja kao i ti, oni, mi.. Ovo je spontano nastalo na temelju ovog sto cu dalje napisati.

Motivacija je cudan mit. Taj koncept motivacija se proucava od pamtivjeka i iskoristava u razne svrhe od raznih "klika, rezima, institucija..." i prije nego sto se znalo sto to znaci pojam pamtivijek.

Osobno zapazanje kao i iz realno mnogo slucajeva primjetio sam da ce se covjek prije pomaknuti zbog drugih ili neceg drugog viseg od sebe nego samo poradi samog sebe. (makar se misli/vjeruje da je svaka osoba u esenciji sebicna. Ali zbog cega?) ima tu "razina".

Kao da je "tajna" da trebamo svatko u sebi naci nesto sto je vise od nas samih.

Za sebe lako izmislimo mnogobrojne razloge i izlike da nesto sto trebamo uciniti ne ucinimo ali kad je tu u pitanju netko drugi ili nesto drugo vece od nas tada je to malo teze jer su tu prisutni mnogobnojni snazniji psiholoski, fizioloski, teoloski, duhovni i ini mehanizmi.

Bit je u tome da se shvati ili se dobije uvid da "ja/ti ne radimo na sebi poradi samo zbog sebe nego i zbog drugog.
Da se ja ne brinem o svom zdravlju cisto tako zbog sebe samog, nego da Ja budem zdrav zbog toga da cu drugome zbog svog zdravlja, sposobnosti, kapaciteta bolje moci pomoci drugome, biti dulje prisutan, funkcionalan, za druge, meni dragim ljudima bolje pomoci a ne samo sebi.
Isto se odnosi i na obrazovanje: Ja ne ucim da budem pametan zbog sebe nego da drugome pomognem, a uz to sekundarno cu biti i sebi i za sebe biti "pametniji" i snalazljivi u zivotu. Nema veze koje podrucje zivota zelimo oplemeniti, bit je da to zelimo oplemeniti prvenstveno zbog nekog drugog ili neceg. "Meta motivacija"

Nadji nesto sto prekoracuje to sto zelis za sebe da to bude i za druge jer tako ce i drugi a ne samo ti imati koristi od toga. Na taj nacin motivacija se duplicira a izgovori tada nemaju takvu snagu pokrica za samoizgovore da ne cinis to sto si sebi zacrtao.

Cini svoje, "zeljene" stvari primarno zbog drugih, a sekundarna tvoja "korist" je svejedno zajamcena primarnom motivacijom/ustrajnoscu/djelima. To ne znaci da smo glupi, biti otiraci i da sve trebamo raditi samo radi dugih ako smo u nekoj mjeri svjesni toga sto se zeli reci.

To je u biti preruseni psiholoski trik "komplicirane JA ljudske prirode" ali s kojim "J"a i Moji, tvoji, tvori u MI i imamo Win/Win.

Da bi dobili taj "kuraž" na duge staze potrebno nam je naci nesto vise o sebe. Ili na tren ponekad zaboraviti na sebe.

P.S. Ima nesto u tvojoj izreci.
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 21:06   #4
mislim da si prvo moraš postaviti i odgovoriti na pitanje zbog čega točno radiš te stvari za koje s vremenom izgubiš volju, zbog čega uopće započinješ sa svime time... ako su ti odgovori "reda radi" i "dosada", onda te gubitak dugoročne motivacije uopće ne bi trebao čuditi.

idealno bi bilo da radiš ono što bi ti bilo gušt raditi čak i da na to nisi primoran, ali jasno je da ti se neće uvijek tako poklopiti stvari. osim strasti prema onom čega si se uhvatio, meni osobno najveća motivacija je potreba. kažeš da te prođe početna želja za treniranjem i to je ok, ali koliko su ti zapravo potrebni ti treninzi ako si možeš dozvoliti da odustaneš od njih?

primjera radi, za mene to znači 250 do 300 sklekova dnevno, redovito trčanje i vježbanje. znaš što me najviše motivira? to što zapravo uopće nemam izbora. da sam jedan od onih srećkovića koji mogu pojesti konja za ručak i svejedno zadržati liniju, misliš da bih se zamarao svime time? jok, nastavio bih s nogometom, a ostalo prekrižio. ovako mogu birati hoću li održavati sadašnji izgled ili se uprasiti poput krmače.

kao što rekoh, izbora nemam. hoću, neću - moram i to mi je najveća motivacija

Zadnje uređivanje seskal : 27.08.2017. at 21:53.
seskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:01   #5
Quote:
seskal kaže: Pogledaj post
kažeš da te prođe početna želja za treniranjem i to je ok, ali koliko su ti zapravo potrebni ti treninzi ako si možeš dozvoliti da odustaneš od njih?

Dobro pitanje.
Imam dugogodisnji problem sa mekanim snom i "budim" se svako jutro iskidan i premoren, jedva sposoban za ista a na poslu zijevam i prozivljavam kaos u tijelu. San je jako bitan jer se tijelo regenerira nocu.
Lijekove za nesanicu, citaj kemiju, ne uzimam vec pola godine jer se skidam s tog smeca. Probam se motivirati vjezbati, ali svaki 2 minute zijevam i ko klada lezim jer nemam volje vjezbati a misici su mi svi atrofirali i imam sad vec ozbiljnijih problema sa vratnom kicmom ali i svi misici ledja su mi banana tako da se moram tijerati na razne korektivne vjezbe i vjezbe jacanje muskulature za koje nemam snage od umora jer ne spavam nocu.

Sad sam si kao zacrto da cu se siliti i takav krepan vjezbati i biti po cijeli dan u nekoj dinamici, popodne ne prispati jer si mislim da ce se s vremenom to sve regulirati.
Vjerujem da cu uspjeti bez kljukanja lijekova i snagom volje promjeniti svoj bio ritam i zivjeti normalnije i zdravije.
Nesto sam vec i uspio, pa mi je to onako drago i pokrece me, a to je da sam se skinuo sa normabela koji mi je bio kao droga bez kojeg nisam mogao jer me je bar na par sati uslagirao pa sam to malo odspavao. Ali s vremenom sam morao povecavati dozu jer mi je tijelo stvaralo naviku. Uz puno muke i snagom volje sam prolazio sve te apstinencijske cirkuse i mucenja, ali i dalje se borim da ne pokleknem, da ne uzmem iako sam tako zeljan da mi se dusao i tijelo odmori u snu. Ja kao da zelim nesto mega nedostizno, mnogima je to normalno, leci i zaspati, a meni samo mastarija.
Sad sam opet odgledao onaj film Peaceful Warior, ima dobrih i poucnih misli, nadam se da cu i primjeniti nesto na svoj zivot.
Evo za kraj jedan citat iz filma; izbaci smece iz glave i rijesi se starog sebe i osjeti zivot u sadasnjem trenutku.

Raditi na sebi je najtezi posao, ali i najnuzniji jer drugo tijelo nemam i njemu zivim i postojim, stoga da bih funkcionirao, moram ga i odrzavati i ciniti sve ono da bi kao kompletna osoba bio zadovoljan i kako tako zdrav.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:10   #6
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Svako ima svoje specificne izazove u zivotu i nacin na koji se nosimo s njima.
Sukladno tome, svako i neke motive, snagu, pokretacku silu za ostvariti postavljene ciljeve.

Kako se motivirati u smislu da se odrzi kontinuitet u dobrim navikama zivota i onome sto smo odlucili?
Ja u svemu krenem onako pun zelje, elana i pozitive da si mijenjam zivot na bolje i ucinim nesto dobro, ali ne uspjevam zadrzati to duze vrijeme. Padam i s vremenom me umor ubija da gubim snagu da to odrzim dalje...
Bilo da se radi o treniranju, promjena prehrane, vjezbi disanja, tehnikama poput EFT-e, meditaciji i pridrzavanje savjeta sto procitam u knjigama za samopomoc...
Mozda previse toga hocu pa se izgubim u tome svemu.
Kako vi odrzavate motivaciju za ono sto ste si zacrtali?
Jel se moze gdje ovako na nekoj temi na forumu s vremena na vrijeme doci i podjeliti iskustva s drugima koji slicno zele?
Cak je izazov i da se ovako neka tema odrzi na forumu koliko sam vidio, a da se moze doci ohrabriti medjusobno, a mislim da je tema uvijek aktualna i za svakog korisna.
Neko vrijeme se raspisu svi i onda zaborav. Bas kao i mnoge stvari u zivotu.
Zasto je svima uvijek lakse drugima biti live coach a samome sebi najteze?
Mozda ima i previse pitanja za otvaranje teme, mozda i nije dobro vrtiti se u krugu istomisljenika, a ja si uvijek nekako mislim da svi imamo jednake potrebe i probleme u zivotu za koje je dobro savjetovati se... jer nitko ne moze sam. Bar ja ne mogu.
Probaj stavit sve na papir i bit kao neki robot,nadji rjesenje,kreni jednosmjernom ulicom i dovedi se u situaciju u kojoj nema nazad.
__________________
The machinery is too much for me..
Stonerlord is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:22   #7
Quote:
Happyning kaže: Pogledaj post
Cini svoje, "zeljene" stvari primarno zbog drugih, a sekundarna tvoja "korist" je svejedno zajamcena primarnom motivacijom/ustrajnoscu/djelima. To ne znaci da smo glupi, biti otiraci i da sve trebamo raditi samo radi dugih ako smo u nekoj mjeri svjesni toga sto se zeli reci.

To je u biti preruseni psiholoski trik "komplicirane JA ljudske prirode" ali s kojim "J"a i Moji, tvoji, tvori u MI i imamo Win/Win.

Da bi dobili taj "kuraž" na duge staze potrebno nam je naci nesto vise o sebe. Ili na tren ponekad zaboraviti na sebe.
Da, samo sto ako godinama zivis po tom principu u obitelji nezrelih roditelja i od najranijeg djetinjstva te emotivno unistavali, a ti nisi imao ni blizu tu zrelost i spoznaje kao sada u odrasloj dobi...onda sve to moje nesebicno zalaganje za njih i razumjevanje i trpljenje i nije bas neka dobitna kombinacija za mene. Psihu su mi rasturili jer su nesposobni za zivot, brak, obitelj, odgoj. Probao sam svojim roditeljima biti roditelj. A to je nemoguce. I upijao sam puno smeca u sebe od tih bolesnika u toj bolesnoj i agresivnoj atmosferi, zato i imam sada i nesanicu i anksioznost i smetnje...a koje opet nastojim smanjiti i nekakav balans stvoriti...iz nicega...Ali, znam i oni su zrtve zrtava, tako da se krug nastavlja i lanac nesretnika, jedni sa ovom a drugi sa onom simptomatikom.
Ali opet, iz mog kuta gledanja oni su odgovorni za moj nered, a to sto su i oni zrtve svojih roditelja, to i nije moj problem.

Ovdje se sad radi o tome da ja ne zelim jaukati i prozivati nego skupiti snagu i boriti se dalje...gledati naprijed, iako nosim te utege proslosti...mijenjati se, oblikovati se u boljeg covjeka, po sebe i druge, ali s dozom mudrosti i ravnoteze.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 11:10   #8
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Kako se motivirati u smislu da se odrzi kontinuitet u dobrim navikama zivota i onome sto smo odlucili?
Motivacija se može usporediti s higijenom. Ne opereš zube jednom i to je to.
Tako isto i s motivacijom, svaki dan ispočetka moraš naći način da se motiviraš.
__________________
i ne želim niti jedan suvišan podatak...
Mmps is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 11:39   #9
Ja se oboružam dobrim filingom, dugotrajnim i kratkotrajnim i to me pogoni, to je moj rocket fuel.
Ideš za tim da si obogatiš život i nek ti to bude poticaj biloštogod radio.
Nemoj misliti da je sve niškorisno nego budi uvjeren da sve što delaš ima smisla dugoročno pa makar i nema odmah rezultata.
Kad ideš u projekt koji traži vremena ubaci si u glavu da ideš za nečime što ima pozitivan efekt po tebe, duhovno, psihički, pa i materijalno.
I svaki dan koji prođe budi ponosan na sebe što si jedan korak bliže cilju.
Možeš ti to, ljudi smo, u nama je programirano da se fajtamo i da težimo sreći.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:19   #10
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Da, samo sto ako godinama zivis po tom principu u obitelji nezrelih roditelja i od najranijeg djetinjstva te emotivno unistavali, a ti nisi imao ni blizu tu zrelost i spoznaje kao sada u odrasloj dobi...onda sve to moje nesebicno zalaganje za njih i razumjevanje i trpljenje i nije bas neka dobitna kombinacija za mene. Psihu su mi rasturili jer su nesposobni za zivot, brak, obitelj, odgoj. Probao sam svojim roditeljima biti roditelj. A to je nemoguce. I upijao sam puno smeca u sebe od tih bolesnika u toj bolesnoj i agresivnoj atmosferi, zato i imam sada i nesanicu i anksioznost i smetnje...a koje opet nastojim smanjiti i nekakav balans stvoriti...iz nicega...Ali, znam i oni su zrtve zrtava, tako da se krug nastavlja i lanac nesretnika, jedni sa ovom a drugi sa onom simptomatikom.
Ali opet, iz mog kuta gledanja oni su odgovorni za moj nered, a to sto su i oni zrtve svojih roditelja, to i nije moj problem.

Ovdje se sad radi o tome da ja ne zelim jaukati i prozivati nego skupiti snagu i boriti se dalje...gledati naprijed, iako nosim te utege proslosti...mijenjati se, oblikovati se u boljeg covjeka, po sebe i druge, ali s dozom mudrosti i ravnoteze.
To ti je to - ako uspiješ u svom naumu i postaneš 'bolji' to će značiti da si 'izdao' svoje roditelje. Zato se nesvjesno sabotiraš.

Jesi li radio EFT za neke scene iz djetinjstva ili samo za tekuće probleme?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 15:41   #11
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To ti je to - ako uspiješ u svom naumu i postaneš 'bolji' to će značiti da si 'izdao' svoje roditelje. Zato se nesvjesno sabotiraš.

Jesi li radio EFT za neke scene iz djetinjstva ili samo za tekuće probleme?
ne razumijem kako mislis za "scene iz djetinjstva"?
Radio sam tapkanje za otpustanje potisnutih emocija opcenito iz proslosti, a vezano za postraumatski stres.
To za scene ne razumijem bas sto hoces reci.
Scena i situacija gdje sam jedva disao u gusio se u tjeskobi dok mi je otac tukao majku je bilo prekoprevise...a u "mirnim fazama" sam se pripremao za slijedece nemire i krikove majke.
Dijete se prirodno boji za majku u djecjoj dobi, tako da sam danas jako osjetljiv ali ipak mlo po malo napredujem.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 19:06   #12
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
ne razumijem kako mislis za "scene iz djetinjstva"?
Radio sam tapkanje za otpustanje potisnutih emocija opcenito iz proslosti, a vezano za postraumatski stres.
To za scene ne razumijem bas sto hoces reci.
Scena i situacija gdje sam jedva disao u gusio se u tjeskobi dok mi je otac tukao majku je bilo prekoprevise...a u "mirnim fazama" sam se pripremao za slijedece nemire i krikove majke.
Dijete se prirodno boji za majku u djecjoj dobi, tako da sam danas jako osjetljiv ali ipak mlo po malo napredujem.
To ti je jedna od tehnika u EFT-u, mislim da se zove "mental movie". Odvrtiš tu scenu, kao na platnu, daš joj kratko ime tipa 'tata tuče mamu' i tapkaš na "iako imam taj film 'tata tuče mamu' volim i prihvaćam sebe", odnosno pratiš formulaciju koju već koristiš. Druga tehnika je da terapeut tapka na tebi, a ti na svom 'mlađem ja'.

Nemam previše iskustva s tim, malo sam proučavala EFT a onda prešla na EMDR koji mi bolje paše jer nemam kompletna sjećanja - ili mi se javi slika, ili zvuk ili emotivni sadržaj, nikad sve skupa pa zato teško verbaliziram. Kako stojiš s čitanjem engleskog, da ti preporučim knjigu o tome?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:03   #13
Zanimljivo...Misli kojima se bavite 15 ili više sekundi, a da im ne proturječite, počinju privlačiti iste fizičke vrijednosti.

http://www.sensaklub.hr/clanci/lifec...mijeniti-zivot
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2017., 23:07   #14
Quote:
khari kaže: Pogledaj post
Zanimljivo...Misli kojima se bavite 15 ili više sekundi, a da im ne proturječite, počinju privlačiti iste fizičke vrijednosti.

http://www.sensaklub.hr/clanci/lifec...mijeniti-zivot
Jos ako zatvoris oci, dises duboko a polako i tako dva puta dnevno..ne moras treci put..ali u dugom roku, pa da vidis rezultate
djordje5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 22:35   #15
Khari, probaj si naći neke vježbe koje su ti zabavne, tako ćeš se i zabaviti i podići raspoloženje. Ja npr. sam išla na svakakve vježbe tipa joga, aerobik i tralala, pa nekad odem na koš al sve mi je to dosadno, pa sam i odustala. Inače volim plesuckati, i našla sam si neki trening sambe na youtube-u, to mi je baš zabavno, razgibam se, ojačam i bolje sam volje. Tako možeš i ti probati naći nešto zabavno, ili kao što je netko napisao da mora vježbati jer se inače deblja, to je isto motivacija.
La Rochelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:05   #16
Quote:
La Rochelle kaže: Pogledaj post
Khari, probaj si naći neke vježbe koje su ti zabavne, tako ćeš se i zabaviti i podići raspoloženje. Ja npr. sam išla na svakakve vježbe tipa joga, aerobik i tralala, pa nekad odem na koš al sve mi je to dosadno, pa sam i odustala. Inače volim plesuckati, i našla sam si neki trening sambe na youtube-u, to mi je baš zabavno, razgibam se, ojačam i bolje sam volje. Tako možeš i ti probati naći nešto zabavno, ili kao što je netko napisao da mora vježbati jer se inače deblja, to je isto motivacija.
da, dobra ideja...jel to tipa samba samo za zene ili ima nesto slicno i za muske? mozes li link staviti tu?
...mislim si mozda poceti krenuti u teretanu pa malo ojacati misice ledja jer su mi koma, ali sam vise tip koji voli prirodu i ne toliku guzvu, a tamo je uvijek guzva i pomalo zagusljivo...ali danas cu ici prvi dan probati pa da vidim, nesto poduzeti moram... u zadnje vrijeme previse toga pocnem ali nikako da se u necem pronadjem i odrzim to. Zato sam se i obratio ovdje vama na forumu.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:52.