Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2008., 17:10   #141
bok svima
evo, da se malo ukljucim u raspravu, mada sam preskocila 6 stranica

kao prvo, ja sam A+, kao (vjerojatno) velika vecina nase populacije.

Quote:
*_spike kaže: Pogledaj post
Ovisi o rhesus faktoru.

Ono o čem ti govoriš je kada Rh- majka koja je već imala Rh+ dijete nosi još jedno Rh+ dijete. Nakon prve trudnoće, majka razvija IgG antitijela protiv Rh+ krvnih stanica koji mogu preći posteljicu i hemolizirati crvene krvne stanice tog drugog djeteta. Rh nekompatibilnost može rezultirati mrtvorođenčetom ili smrti majke.
htjela bih samo ovo komentirati...
je li ova informacija (posve) sigurno tocna?

naime, pitam zbog ovoga...
jedna mamina frendica je A-, a djeca su joj A+. uz to je imala nekoliko spontanih pobacaja. mama mi je objasnila da se sigurno radi o tom problemu koji je gore opisan. pitala sam profesoricu iz bilogije je li to moguce, a zena me gledala kao da sam pala s marsa i ismijala me pred cijelim razredom zbog mojih "seoskih dijagnoza" pa sam posramljeno prihvatila da mama ipak nije u pravu... i sad, nakon mnogo godina, vidim ovo objasnjenje... pa je li moguce da profesorica biologije nema pojma o tome
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 18:24   #142
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
... pa je li moguce da profesorica biologije nema pojma o tome
Nažalost moguće je jedino ako si ti krivo interpretirala ono što si čula od mame tj. ono što je spajk ukratko opisao
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2008., 20:41   #143
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Nažalost moguće je jedino ako si ti krivo interpretirala ono što si čula od mame tj. ono što je spajk ukratko opisao
ne vjerujem... vrlo sam joj jednostavno objasnila o cemu se radi, a zena je rekla da se krv mame i djeteta apsolutno nikad ne mijesa i da nema sanse da se ikakve komplikacije pojave... i ismijala me

__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 01:52   #144
malo podižem temu svojom jednom nedoumicom...

dakle, vodila se rasprava oko krvnih grupa i rezus faktora.
e sad, molila bih nekog tko je bolje upućen u ovo:

je li moguće da dva roditelja koja imaju rh+ dobije dijete sa rh- ?
ja sam tvrdila da baš i ne može, jer nekak mi se čini da je i on nasljedan...

al čovjek uči dok je živ, možda stvarno nisam bila u pravu
__________________
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away
mladac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 02:16   #145
mogu ako su heterozigoti tj. +/- i +/- = +/+, +/-, +/-, -/- i eto ti rh- djeteta

btw, another special here, 0- *sweet*
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 02:31   #146
e, to sam zaboravila
krvne grupe nisam, al ovo jesam


evo još jedno pitanje: ali rh- je recesivan, a + dominantan... koliko je onda šanse da se baš -/- desi?
__________________
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away
mladac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 02:58   #147
1:4 ili ti 25%
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 03:04   #148
he he he toliko blesava baš i nisam, al hvala
više sam mislila na to da je + dominantan... pa mi se čilo da je ta 1/4 ipak malo manja u stvarnom životu

uostalom, kasno je i ne mogu više baš mislit. idem dok se još više ne zbrukala
odgovor sam dobila, hvala

a kao nisam već
__________________
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away
mladac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 03:35   #149
a pitala si za sansu to je 25% kak god da okrenes, a sad kolko ce se takvih actually rodit to niko ne zna
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 12:42   #150
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
ja sam O rh neg.
univerzalni sam davalac. mogu svima dati, ali nitko meni. moj rh se promjijeni u trenu kad dajem krv, postajem poz, ali primit mogu samo rh neg. i to naravno samo 0.
krvna grupa 0 je najstarija krvna grupa, redom su nastajale A, B i na kraju AB! 98% indijanaca ima krvnu grupu 0! a u europi je to uglavnom stanovnistvo uz obale atlantika, npr. baski, jug engleske, jug francuske..


a sto se tice rh faktora, tu je prica jos zanimljivija. rh faktor je dobio ime po r(h)esus majmunu kod kojeg je pronadjen protein antigen kojeg takodjer imaju i rh pozitivni. no oni negativni su jos neistrazeni, nemaju porijeklo majmunsko, a i genetika nas jos nije prokuzila...
svega 10% covjecanstva je neg. a npr. u aziji ih uopce nema (2%)...

ima li jos netko ovdje 0 rh neg?


mislim da sam i ja 0 negativno..i mislim da mi je i mama i sestra...hmmm...a jednom smo u školi radili kao neko mini ispitivanje krvne grupe i ispalo je a ili ab ili štajaznam...tako da sam zbunjena..
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 16:24   #151
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
ja sam O rh neg.
univerzalni sam davalac. mogu svima dati, ali nitko meni. moj rh se promjijeni u trenu kad dajem krv, postajem poz, ali primit mogu samo rh neg. i to naravno samo 0.
krvna grupa 0 je najstarija krvna grupa, redom su nastajale A, B i na kraju AB! 98% indijanaca ima krvnu grupu 0! a u europi je to uglavnom stanovnistvo uz obale atlantika, npr. baski, jug engleske, jug francuske..


a sto se tice rh faktora, tu je prica jos zanimljivija. rh faktor je dobio ime po r(h)esus majmunu kod kojeg je pronadjen protein antigen kojeg takodjer imaju i rh pozitivni. no oni negativni su jos neistrazeni, nemaju porijeklo majmunsko, a i genetika nas jos nije prokuzila...
svega 10% covjecanstva je neg. a npr. u aziji ih uopce nema (2%)...

ima li jos netko ovdje 0 rh neg?
ja sam 0 negativna
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 18:14   #152
why the long face?
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:10   #153
0- daleko sam od evolucije
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 12:54   #154
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
AB+


Također.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 15:49   #155
0+

stara je skoro pala u nesvist kad je vidila... ona i stari oboje A+...
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 16:07   #156
ma znam da je moguće, zato sam i stavio smajlića. znam i da su sve krvne grupe ok, ali kad su već svi počeli pisat svoje, pomislih "pa što ne bi i ja svoju stavio..."
zvir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 16:42   #157
ja mislim da je bas posh bit 0-
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 18:50   #158
Quote:
Ethan kaže: Pogledaj post
why the long face?
a eto, zato što sam čitala kakve sve probleme može izazvati kod žena...
__________________
When you lose small mind you free your life
awia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 19:03   #159
mislis kod trudnoce? to se rjesava jednom injekcijom i to obicno kod druge trudnoce
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 19:55   #160
Quote:
Naya kaže: Pogledaj post
treća koja još nije priznata al se o njoj uvelike govori je ta da ljudi podsvjesno biraju partnere s istom krvnom grupom.
Mene je vrlo iznenadilo kada sam shvatila da moj dragi i ja imamo istu krvnu grupu: B+. Ako ništa drugo, možemo da spasemo život jedno drugom.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:17.