Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2011., 16:57   #1141
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Na moj gornji post forumas "Dobor Kula" bi mogao prepoznati osobu koju spominjem u prici. Iz njegovog mjesta je, nismo se nikada vise sreli.

Da znam o kome se radi Zulfic Salih- Salko ,tesko je ranjen 3.maja prvog dana napada na Jakes.Ostao je ziv zahvaljujuci brzom prebacivanju u SB. skelom u Svilaju.
Zivot je nastavio van Bosne,sada je u Njemackoj.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 17:29   #1142
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Šimo i Milko. Poginuli su na skelskom prijelazu u Svilaju, na HR strani. Bio sam zajedno sa njima i čekali skelu, ali sam prešao skelom prije jer na skelu nije moglo stati više od dva automobila. Kad sam izlazio sa skele na BiH stranu, odjeknula je detonacija. Sutradan, na mjestu njihove pogibije sam vidio komad kralježka i deformiran okvir od škorpiona.

Mislim da su modricani u njiima izgubili ono sto poslije u ratu nisu imali a to je covjeka koji je imao autoritet da se stavi na celo vojske,covjeka koji je imao hrabrosti i znanja da povede gradsku raju koga ce svi slusati a to je mogao Šimo.
Seoska podrucja opstine su prilicno dobro bila organizovana al mislim da je grad
trebao puno vise da doprinese odbrani.
Nisam ih licno poznavao(bio sam mlad)al clan moje famelije je bio vrlo blizak sa njima tako da znam o kakvim se momcima radilo.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 17:37   #1143
sb323ar
da li mozemo ubrzo ocekivati neku tvoju knjigu vezanu za BP?
Posto imas puno materijala da slucajno nemas snimak poslije napada avijacije "krmacama"na dio bolnice(ekonomija)u Jakesu.
Znam da je bio izvjestaj,mislim HRT.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 18:46   #1144
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
sb323ar
da li mozemo ubrzo ocekivati neku tvoju knjigu vezanu za BP?
Posto imas puno materijala da slucajno nemas snimak poslije napada avijacije "krmacama"na dio bolnice(ekonomija)u Jakesu.
Znam da je bio izvjestaj,mislim HRT.

Za knjigu imam pripremljen text, nedostaje mi jos nesto malo materijala (slike), kad tad ce ugledati svjetlo dana, pred nama je.


Ovo je snimljeno pored one bare prema Lugu, isjekao sam samo dio snimka. U nastavku te kazete ima i Jakes, mislim upravo bolnica jer snimatelj prolazi kroz prostorije i kamera prikazuje razbacane stolove itd...

http://www.youtube.com/watch?v=Z7G3A...eature=related
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 21:51   #1145
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Mislim da su modricani u njiima izgubili ono sto poslije u ratu nisu imali a to je covjeka koji je imao autoritet da se stavi na celo vojske,covjeka koji je imao hrabrosti i znanja da povede gradsku raju koga ce svi slusati a to je mogao Šimo.
Seoska podrucja opstine su prilicno dobro bila organizovana al mislim da je grad trebao puno vise da doprinese odbrani.
Nisam ih licno poznavao(bio sam mlad)al clan moje famelije je bio vrlo blizak sa njima tako da znam o kakvim se momcima radilo.
Poznavao sam ih obojicu od prije rata. Sa Milkom sam igrao bilijar, bio je najbolji igrac u Modrici a usudio bih se reci i na regiji. Ja sam u to vrijeme bio medju najboljim igracima u Odzaku ali daleko slabiji od Milka.

Sto se tice njihove pogibije, bio sam tu, vidio sam kad su pregledali kumulativnu minu M79, pretpostavljam kako se to desilo jer sam bio udaljen cca 200 metara od njih kad su je aktivirali.

I moje misljenje je da smo svi izgubili njihovom pogibijom, pogotovo Modricani jer kasnije i nije bilo adekvatne zamjene za njih. Simu su svi postovali, a usudio bih se reci da su ga se mnogi i bojali.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 22:11   #1146
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Evo da malo vadim mast drugoj strani:
c/p
(Po)ratne price: Zivko Kuzmanovic, komandant
U vezi "podjele" pljacke ima jedno "naredjenje" Pukovnika Lisice
Podjela ratnog plijena medu srpskim borcima

istaknuo bi tocku 2. iz te "naredbe"
Quote:
"2.- U toku izvodjenja napadnih borbenih djestava i osvojanja teritorije
pravo na posedovanje ratnim plijenom imaju iskljucivo oni koji su
osvojili teretoriju, po planu komande TG-3.

Srpska Republika Bosna i Hercegovina
Komanda Takticke Grupe - 3
Str. pov broj 701
Datum: 15.09.1992
Banja Luka
Potpis : Komandant Pukovnik
Slavko Lisica "
pogledat cu kada imam vremena da postavim cijeli dokument
nemogu to sada postaviti nemam cajta.

PS: sb323ar nemoj slucajno da bi odustao od pisanja i svijedocenja
samo nastavi, hej moj Brode i Odzaku poklanjavam suzu svaku docemo
vam jednog dana poruka je Odzacana

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.12.2011. at 12:32. Reason: citat, oblikovanje
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 11:29   #1147
Ovo bi trebao biti 100 tisućiti post, kao što sam već rekao, umoran sam, jako...

Da mnogi koji su pročitali moje upise shvate da sam govorio istinu, spomenuti ću par detalja koje će prepoznati aktivni učesnici na ovoj temi.

@Kobrin Sin, poznavao sam jednog velikog "ljudinu" iz tvoje postrojbe. Imao je u svojoj kancelariji iza leđa PM72, Sabljak. Znaš dobro kakva je to ljudina bila.

Obrovac, ima registriranu pušku Winchester .22 magnum. Upitaj ga od koga ju je dobio.

Kruljca poznajem iz situacija koje ne bih pominjao ovdje.

@Dobor Kula i Gorand556 već ste prepoznali neke detalje, možete potvrditi vaše mišljenje o mojim iznošenjima ovdje.

@Maska, i tebi sam rekao neke detalje.

@Jetti2, Stanko iz Domaljevca, autolimar, poznavao me jako dobro, vozio je u ratno vrijeme Porshea.

@bivši protivnici, i vama sam rekao neke stvari koje niste znali.

@Svima, lijep pozdrav.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 02:01   #1148
Mene kao lika koji se informira i koji je za vrijeme tih događanja imao 2 godine,zanima jedna stvar. Zašto se Stipetića toliko "ne voli"? Koliko god čitao vaše upise o njemu,ne mogu se otet dojmu da čovjek nije "kriv" za ono što mu se govori. Ne znam kako bih to opisao...
Zanima me što konkretno mislite o njemu,recimo kod onog da je dva puta sijekao koridor i bio sabotiran te smijenjen, isto tako o izjavi da je bio iznenađen kad nije čuo niti jedan pucanj Tuzlanskog korpusa (ako se ne varam) i tako to.
Meni zvuči uvjerljivo.
BRAB-STON is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 15:13   #1149
Quote:
@Jetti2, Stanko iz Domaljevca, autolimar, poznavao me jako dobro, vozio je u ratno vrijeme Porshea.
Ne poznajem Stanka, kad je rat počeo imao sam samo 2 godine no raspitat cu se vjerovatno je bio poznat u to vrijeme cim je vozio Porshea..
sb323ar zelim ti srecu u pisanju knjige.. Obavjesti nas kad izadje!
Pozdrav
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 21:35   #1150
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ovo bi trebao biti 100 tisućiti post, kao što sam već rekao, umoran sam, jako...
Hvala ti na svim informacijama koje si nam dao.Licno bih volio da ostanes jos aktivan na ovoj temi pretpostavljam da imas jos mnogo informacija vezani za BP.
Ja sam odmah prepoznao da su tvoji navodi tacni kada sam procito tvoje price "Modrica" jer za takve detalje sam cuo od prijatelja koji je tada bio u silosu i operacija "Angela"-covjek iz mog sela koga spominjes u prici je iznosio isto takve detalje koji si ti iznosio i dr.

Nadam se da ces u miru uspiti zavrsiti knjigu i da ce ugledati svjetlost dana,bit ce posebno interesantna za podrucje Odzaka i Modrice jer o tome jos nije nista valjano i istinito napisano.Znam da mnogi ljudi u BiH nemaju pojma da se i kod nas ratovalo i kako. To boli ne zbog nas koji smo prezivjeli nego zbog oni branitelja koji dadose svoje zivote (licno sam izgubio clana obitelji) i posebno zbog mladi narastaja treba iznositi sta se i kako desilo u BP.Evo i ovdje ima forumasa koji su bili vrlo mladi 90-tih,ljude interesira pa te molim ako budes imao vremena i snage javi se sa nekom informacijom.
Hvala ti i lijep pozdrav

Zadnje uređivanje rezon@tor : 12.12.2011. at 11:19. Reason: citat skraćen
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 22:37   #1151
Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
Ne poznajem Stanka, kad je rat počeo imao sam samo 2 godine no raspitat cu se vjerovatno je bio poznat u to vrijeme cim je vozio Porshea..
sb323ar zelim ti srecu u pisanju knjige.. Obavjesti nas kad izadje!
Pozdrav
edit:

DA, skužio sam o kome se govor-i Stanko zvani Staćin koji je prije rata bio u Njemačkoj!
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 23:01   #1152
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ovo bi trebao biti 100 tisućiti post, kao što sam već rekao, umoran sam, jako...

Da mnogi koji su pročitali moje upise shvate da sam govorio istinu, spomenuti ću par detalja koje će prepoznati aktivni učesnici na ovoj temi.

@Kobrin Sin, poznavao sam jednog velikog "ljudinu" iz tvoje postrojbe. Imao je u svojoj kancelariji iza leđa PM72, Sabljak. Znaš dobro kakva je to ljudina bila.

Obrovac, ima registriranu pušku Winchester .22 magnum. Upitaj ga od koga ju je dobio.

Kruljca poznajem iz situacija koje ne bih pominjao ovdje.

@Dobor Kula i Gorand556 već ste prepoznali neke detalje, možete potvrditi vaše mišljenje o mojim iznošenjima ovdje.

@Maska, i tebi sam rekao neke detalje.

@Jetti2, Stanko iz Domaljevca, autolimar, poznavao me jako dobro, vozio je u ratno vrijeme Porshea.

@bivši protivnici, i vama sam rekao neke stvari koje niste znali.

@Svima, lijep pozdrav.

meni je sve bilo jasno,kad sam pročitao priču o tome kako su "lovci uhvatili vuka "..detalje koje ste vi pisali,sam ja osobno slušao od nekih ljudi,kao što sam vam već i rekao.Lijep pozdrav i hvala,nadam se da će na youtubu osvanut još poneki snimak
gorand20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 15:58   #1153
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ovo bi trebao biti 100 tisućiti post, kao što sam već rekao, umoran sam, jako...
...
@Svima, lijep pozdrav.
Ajd malo odmori pa se opet raspiši.A nemožeš tek tako ni otić sad kad si nam postao prijatelj.
Ja uvjek stignem na kraj zabave(k'o Hrvatska u EU)

Zadnje uređivanje rezon@tor : 02.01.2012. at 20:04.
108maš is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 18:54   #1154
Bio sam običan vojnik 108e(Vražja četa-Kolibe-Kol.put,Grebnice).Posavina je pala zbog konfuzije zapovjedništva,različitih političkih interesa naših vrlih političara,a složio bih se sa Zovakom,i nejasnog cilja tj.pojednostavljeno,ratuješ,a ne znaš što će biti s BP pa ni s Bosnom pobjedio ili izgubio.Ne bih se složio sa tezom da je pad plod dogovora.Pregovora je bilo,dogovora i rukovanja,ali realizacije ne.Tko bi satro toliku vojsku na nešto unaprijed poznato.Kriv je i pristup novom ratištu,dosta vojno sposobnih Posavljaka je iscurilo(već viđeno u Hrvatskoj,a kažu da smo tad bili jedinstveni).Nama su rekli da idemo preko,a između redova,da baš i ne moramo,pa spominjali BiH porijeklo tj.tko ga ima da bi bilo lijepo.Kakve gluposti,a svi se kunu u Svetu Hrvatsku grudu.Pa onaj sistem 7 dana teren,7 kuči(jel tako bilo i 41-45?).Prelazimo sredinom travnja preko visečeg mosta u rafineriju pa u Kolibe,moj vod(čvg) u neke izdvojene kuće gdje se većina domaćih prezivala Karačić,tamo je bila i desetina iz 3gbr a.Rutinsko uspostavljanje linije,ukopavanje,miniranje,izviđanje(manji okršaj negdje na potezu Zborište-Unka bez žrtava s naše strane,a broj četa umanjen za 4).Dolazi nam smjena,a već sutradan uzbuna.Kažu palo,idemo vračat.Pun kamion čevegejaca juri upomoć.Po dolasku dobivamo zadatak očistiti jedu ulicu do đamije sa naputkom da pazimo tj.da ne metemo jer bi mogli naić na naše razbijene grupice ili pojedince.Dolazimo do neke bare,usred bare friško pogođen tenk,prilazi nam naoružan civil,držimo ga na nišanu međutim on ulazi u baru i nestaje pod vodom.Zagledamo se,nije nam jasno.Đoni(najbolji vojnik kojeg sam sreo na svom ratnom putu,poginuo kasnije)puza do vode,pruža ruke i vadi ga.Nevjerovatno,prehodao je baru po dnu,legao na obalu i istog trena zaspao od umora.Bio je naš.Dolazimo do đamije bez sukoba i tamo se spajamo sa Sijekovačkim interventnim vodom koji je na svom pravcu totalno razbucao čete.Vidio sam 12 oklopa,što izgorjelih, što u panici napuštenih i dosta njihove bivše žive sile kako je razasuta svud okolo.Kapa dole Sijekovčani.
108maš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 18:33   #1155
Quote:
108maš kaže: Pogledaj post
Bio sam običan vojnik 108e(Vražja četa-Kolibe-Kol.put,Grebnice)..
Pokojni Z.D., bio je dobar i hrabar čovjek, još 1991 u Z.S. Jesu li pok. Kršić i Blekić (nosio H&K G3) bili pripadnici tvoje bojne? Pitam iz razloga što su me oni naučili "raditi" sa nekim stvarima.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 15:09   #1156
Ooo prijatelju,živ si,nadam se i odmoran za pisanje.Vidim da si bio angažiran i letio po ratištima,puno znaš,zato piši.Ta dvojica nisu bili u mojoj satniji,za bojnu ne znam.Uz Zdenka sam se poprilično straha nagutao,bio je uporan k"o stjenica,u mene je imao povjerenja pa bi mi,tražeći dragovoljce za akciju,znao kratko reći:a ti?A što ja,što me pitaš kad znaš da idem,odgovarao bih iako katkad baš i nisam bio za nekakva junačenja.Jednostavno nas je očarao hrabrošću i nisi ga mogao odbiti.Imali smo problema na prva dva terena,tad je,mislim,napravio pravu stvar.Iz svih vodova je uzeo mlađe,brže,hrabrije momke(luđe) i sastavio zasebni vod s kojim je vršio izviđanja i manje napadačke akcije i to poprilično uspješno.Ranjene bi zamjenjivali isti takvi dragovoljci kojih je bilo na pretek jer je vod vrlo brzo postao(lokalno)popularan.Bilo je uspjeha i neuspjeha,a vod je završio ratni put u B.P.kao vrč koji je prečesto išao na vodu.Neki pogiboše,većina ranjena,a 108a ide dalje,ne pita za zdravlje.
108maš is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 22:09   #1157
sb323ar dali si dolazio mozda u moje selo u komandu?

Da li mozes nesto da napises o oslobadanju Gnionice,Josave.Vidim cesto si bio na Pecniku pa me interesira desno od Pecnika kako je izgledala linija posto mi nije poznato.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 01:03   #1158
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
sb323ar dali si dolazio mozda u moje selo u komandu?

Da li mozes nesto da napises o oslobadanju Gnionice,Josave.Vidim cesto si bio na Pecniku pa me interesira desno od Pecnika kako je izgledala linija posto mi nije poznato.
U tvoje selo nisam dolazio u komandu, bio sam u tvom selu i obilazio polozaje na doboru i gore do antene, gnionicu smo uzeli takoreci bez borbe jedino pred Josavicom smo imali sudar ali su pobjegli u Botajicu. Linija desno od Pecnika nije bila klasicno utvrdjena rovovima vec na svakih stotinjak metara su bili manji rovovi (zemunice). Najvise snaga smo postavljali na tenkoprohodnim pravcima, te mjestima gdje smo ocekivali da ce se provlaciti. Bili smo razvuceni do Maksim skoka a nismo imali dovoljno ljudstva da sve zatvorimo.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 01:46   #1159
Ponovi laz 100 puta i postace istina.

Ne poricem da je bilo zlocina i sa nase strane, ali kakve se prljave igre igraju danas pokusati cu dokazati na sljedecim primjerima. Stavljaju nam na teret civile da smo pobili sto nije istina. Prvi primjer:

http://i42.tinypic.com/x22pv8.jpg

Bumbic Nedjeljko, imao kavanu u Novom Gradu, covjek bio zarobljen i pusten kuci. Prilikom ulaska srpskih snaga ubijen od krajisnika u Novom Gradu

Drugi primjer

http://i43.tinypic.com/9a77y9.jpg

Vidakovic Pavle, covjek iz Vrbovackog Lipika, nije bio u zatvoru, nije maltretiran, bio kod svoje kuce, objesio se kod svoje kuce

Treci primjer

http://i42.tinypic.com/2zr28te.jpg

Kovacevic Marija, starija zena, nije bila u zatvoru, ostala slobodno zivjeti i kretati se u Novom Gradu, umrla prirodnom smrcu nakon pada Odzaka (ovdje pise u zarobljenistvu)

Cetvrti primjer

http://i39.tinypic.com/98yee9.jpg

Milan Rakic, inspektor milicije prijeratni, jedan od dvojice kolovodja, zarobljen i nakon nekoliko mjeseci razmijenjen. Ubijen kroz prozor svoje kuce za vrijeme vecere s obitelji. Ubili ga krajisnici koji su bili razmjesteni u selu

Peti primjer a ima ih jos jako puno, naveo sam samo neke od njih.

http://i40.tinypic.com/vew387.jpg

Rakic Radmila, zena, sin joj poginuo prije cca 2 godine u prometu, bio vojno lice. Zena umrla prirodnom smrcu (infarkt) na pocetku rata. Bila sahranjena pored kuce Milana Rakica
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.02.2012., 18:28   #1160
Quote:
108maš kaže: Pogledaj post
Ooo prijatelju,živ si,nadam se i odmoran za pisanje.Vidim da si bio angažiran i letio po ratištima,puno znaš,zato piši.Ta dvojica nisu bili u mojoj satniji,za bojnu ne znam.Uz Zdenka sam se poprilično straha nagutao,bio je uporan k"o stjenica,u mene je imao povjerenja pa bi mi,tražeći dragovoljce za akciju,znao kratko reći:a ti?A što ja,što me pitaš kad znaš da idem,odgovarao bih iako katkad baš i nisam bio za nekakva junačenja.Jednostavno nas je očarao hrabrošću i nisi ga mogao odbiti.Imali smo problema na prva dva terena,tad je,mislim,napravio pravu stvar.Iz svih vodova je uzeo mlađe,brže,hrabrije momke(luđe) i sastavio zasebni vod s kojim je vršio izviđanja i manje napadačke akcije i to poprilično uspješno.Ranjene bi zamjenjivali isti takvi dragovoljci kojih je bilo na pretek jer je vod vrlo brzo postao(lokalno)popularan.Bilo je uspjeha i neuspjeha,a vod je završio ratni put u B.P.kao vrč koji je prečesto išao na vodu.Neki pogiboše,većina ranjena,a 108a ide dalje,ne pita za zdravlje.
Pozdrav,
vod za "izviđanje i napadanje", dali je taj vod sudjelovao u izviđanju u i oko Okućana(?) Gradiška(?), kada su imali "susret" s neprijateljem, skladište municije, dvojca iz osiguranja pobjegla, 1 ranjen, izvlačenje. (neželim pisat imena i puni tijek događaja), postoji bloger koji je opisao taj događaj.
Tko je (najčešće) išao u akcije tog voda, tko je zapovjedao vodom?
Šta je s tim ljudima danas?
Pozdrav
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.