Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2013., 11:15   #501
I kod mene vatrostalna dobro funkcionira.
Nisam već dugo pekla, mogla bih ponovno jer zimi je idealno vrijeme za to, samo se moram ufurati i podsjetiti pripreme tijesta
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 11:27   #502
Ifigenija, kruh jako dobro izgleda.
Ja sam do 24. stranice pekao u zemljanoj posudi sa poklopcem, koja je
vrlo nezgodna za rukovanje kad je vruca, a staviti vruci poklopac skoro nemoguce.
Od 24. stranice u lagostina loncu, moguce da je isti kao i kod Donate.
U ovo knjiga i blogova sto sam u zadnje vrijeme iscitao, preporucuju lonac
od teskog zeljeza gdje i plitki poklopac moze posluziti kao posuda, nesto ovako ,
na sredini stranice ima slika sa poklopcem. U ovako plitku posudu puno je jednostavnije ubaciti tijesto.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 11:48   #503
pecem u inox teci, a cesto i u emajliranoj najobicnijoj, samo skinem drsku sa poklopca jer je na vidu
kad ocu nizi, onako kao neka lepinja, il kad radim visku/komisku i sl stvari onda uvalim u okruglu emajl (takvu moja baba koristi za ispod peke) i poklopim ili pokopcem il istom takvom samo vecom
u biti mi je ta niska -peka stil teca nejednostavnija za spustanje kruha i jos je uzasno siroka pa ide ko od sale
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 11:57   #504
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Ifigenija, kruh jako dobro izgleda.
Ja sam do 24. stranice pekao u zemljanoj posudi sa poklopcem, koja je
vrlo nezgodna za rukovanje kad je vruca, a staviti vruci poklopac skoro nemoguce.
Od 24. stranice u lagostina loncu, moguce da je isti kao i kod Donate.
U ovo knjiga i blogova sto sam u zadnje vrijeme iscitao, preporucuju lonac
od teskog zeljeza gdje i plitki poklopac moze posluziti kao posuda, nesto ovako ,
na sredini stranice ima slika sa poklopcem. U ovako plitku posudu puno je jednostavnije ubaciti tijesto.

Ja isto imam terracota posudu i to je katastrofa od dizajna jer je teško ko vrag i ne možeš pošteno primiti nigdje a kipuće je sve

Onda sam prešao na vatrostaklenu zdjelu sa poklopcem i ispeče mi se bolje i ono najbitnije- ne prima se za dno.

Kruh mi ispada savršeno, govorim o noknead breadu, samo brašno,sol, kvasac i voda.

Ne stavljam ga više u vruću pa čak ni toplu posudu, eventualno ako se sjetim zagrijati prije, jer nikakvu razliku nisam primjetio u kvaliteti.

Što se tiče Lidl miksa, probali smo integralni miks u strojnom pekaču i stvarno je bio odličan.

Jedino ne znam da li sadrži konzervanse, bojila i slične gluposti pa ga nisam više uzimao

Zadnje uređivanje pinzgauer : 04.01.2013. at 12:15.
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 12:24   #505
Hvala svima na pohvalama!
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
...Jedino ne znam da li sadrži konzervanse, bojila i slične gluposti pa ga nisam više uzimao
Uf, ovo mi uopće nije palo na pamet, ali imam doma još vrećicu, bacit ću se na proučavanje, iako su slova tako sitna da mi treba povećalo da išta pročitam.
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 12:45   #506
evo moga od sinoć
slika je malo bljedunjava jer ne mogu isključiti fleš


__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 13:00   #507
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ja isto imam terracota posudu i to je katastrofa od dizajna jer je teško ko vrag i ne možeš pošteno primiti nigdje a kipuće je sve

Onda sam prešao na vatrostaklenu zdjelu sa poklopcem i ispeče mi se bolje i ono najbitnije- ne prima se za dno.

Kruh mi ispada savršeno, govorim o noknead breadu, samo brašno,sol, kvasac i voda.

Ne stavljam ga više u vruću pa čak ni toplu posudu, eventualno ako se sjetim zagrijati prije, jer nikakvu razliku nisam primjetio u kvaliteti.

Što se tiče Lidl miksa, probali smo integralni miks u strojnom pekaču i stvarno je bio odličan.

Jedino ne znam da li sadrži konzervanse, bojila i slične gluposti pa ga nisam više uzimao
Daj par detalja oko ne stavljanja u zagrijanu vatrostalnu. Da li se drugo dizanje odvija u pobrašnjenoj krpi ili drito u vatrostalnoj ? Meni se uvijek kruh zakeljil ako posuda nije bila nauljena ili bar pobrašnjena. U zagrijanoj nikad!
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 13:12   #508
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Daj par detalja oko ne stavljanja u zagrijanu vatrostalnu. Da li se drugo dizanje odvija u pobrašnjenoj krpi ili drito u vatrostalnoj ? Meni se uvijek kruh zakeljil ako posuda nije bila nauljena ili bar pobrašnjena. U zagrijanoj nikad!

Drugo dizanje?

Ostavim tijesto koje sam promješao da stoji preko noći u plastičnoj posudi, ujutro pobrašnim radnu plohu, iskipam tijesto na to i formiram kruh, za to vrijeme pobrašnim tijesto ako je negdje još mljackavo i ljepljivo i jednostavno ga iskipam u hladnu vatrostalnu posudu.
Niš se ne lijepi

Ali mi se zato lijepi u terracota posudi i kad je hladna i kad je zagrijana pa sad namažem dno sa uljem i nema problema
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 13:22   #509
@mujsa, lijepi kruh, sviđa mi se oblik! U čemu si ga ti pekla?
Ima li netko savjet, kako spremiti kruh da mu i drugi dan korica bude bar malo hrskava, a da se baš ne osuši ostatak?
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 14:51   #510
vatrostalna,četvrtasta
kruh 400 integralno,600 g bijelo brašno
moram u subotu u mlin,ostadoh bez brašna
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 15:41   #511
Quote:
ifigenija kaže: Pogledaj post
Ima li netko savjet, kako spremiti kruh da mu i drugi dan korica bude bar malo hrskava, a da se baš ne osuši ostatak?
Najprije dobro ohladim kruh, toliko dugo i kad sam u Hr redovno pečem kruh (nikad ne kupujem) da više nema napasti rezati još topli kruh, tako da ostavim da se ohladi na rešetki i kada je hladan uglavnom prerežem na pola; jednu polovicu stavim u zamrzivač, a drugu u papirnatu vrećicu za kruh i onda tek u plastičnu vrećicu.

Mujsa lijepi kruh
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 15:57   #512
Quote:
ifigenija kaže: Pogledaj post
@mujsa, lijepi kruh, sviđa mi se oblik! U čemu si ga ti pekla?
Ima li netko savjet, kako spremiti kruh da mu i drugi dan korica bude bar malo hrskava, a da se baš ne osuši ostatak?
Kruh posipaj sa instant kukuruznom krupicom.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:37   #513
Upravo sam ga izvadio...

Nemješeni kruh, sastojci : 500 g bijelog 50/50 g raženo/ integralno
složeno u posudu u 6.00 jutros

panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 18:39   #514
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ostavim tijesto koje sam promješao da stoji preko noći u plastičnoj posudi, ujutro pobrašnim radnu plohu, iskipam tijesto na to i formiram kruh, za to vrijeme pobrašnim tijesto ako je negdje još mljackavo i ljepljivo i jednostavno ga iskipam u hladnu vatrostalnu posudu.
Kako izbjegneš da ti unutar kruha ne bude neumiješenog brašna?
Naime, kad iskipaš meku masu na pobrašnjenu plohu i manipuliraš njome, ako se bilo što preklopi, brašno ostane u preklopu usred kruha
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:13   #515
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Kako izbjegneš da ti unutar kruha ne bude neumiješenog brašna?
Naime, kad iskipaš meku masu na pobrašnjenu plohu i manipuliraš njome, ako se bilo što preklopi, brašno ostane u preklopu usred kruha
Cuj, tu i tamo ima brasna u kruhu ali to je stvarno minimalno i nije svaki put.
Zasto nekad je a nekad nije, nemam pojma.
Znam samo da je kruh uvijek vrhunski
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:17   #516
Masa tijesta je dovoljno vlažna da apsorbira to malo brašna koje se koristi.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 19:56   #517
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Kako izbjegneš da ti unutar kruha ne bude neumiješenog brašna?
Naime, kad iskipaš meku masu na pobrašnjenu plohu i manipuliraš njome, ako se bilo što preklopi, brašno ostane u preklopu usred kruha
Ovo što veliš stoji, u počecima, kada sam tek isprobavala Minimalistov recept, u strahu da mi se smjesa ne lijepi brašnila sam, ali kod preklapanja i otresala višak brašna, baš kao što recimo otresam višak kad preklapam lisnato. Moje smjese danas su daleko lakše za manipuliranje od onih koje ispadaju kada se držiš osnovnog recepta Minimalista, tako da uopće ne brašnim podlogu na kojoj radim, već prođem mokrom krpom po podlozi prije nego izvrnem smjesu. Brašnim tek nakon preklapanja kada trebam prebaciti kruh u zdjelu gdje će se opet dizati. Integralnim brašnom pospem i krpu i kruh.

Panorama, kruh ti je lijep, samo malo bljedunjav za moj pojam... ja bih ga još pekla.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:04   #518
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ovo što veliš stoji, u počecima, kada sam tek isprobavala Minimalistov recept, u strahu da mi se smjesa ne lijepi brašnila sam, ali kod preklapanja i otresala višak brašna, baš kao što recimo otresam višak kad preklapam lisnato. Moje smjese danas su daleko lakše za manipuliranje od onih koje ispadaju kada se držiš osnovnog recepta Minimalista, tako da uopće ne brašnim podlogu na kojoj radim, već prođem mokrom krpom po podlozi prije nego izvrnem smjesu. Brašnim tek nakon preklapanja kada trebam prebaciti kruh u zdjelu gdje će se opet dizati. Integralnim brašnom pospem i krpu i kruh.

Panorama, kruh ti je lijep, samo malo bljedunjav za moj pojam... ja bih ga još pekla.
hvala na komentaru majstorice! Nažalost ne jedem ga samo ja s pravim zubima već i dio ekipe s umjetnim...
No, škrajc se upravo predao s par šnita pršuta i parmezana u komadu : cure mu sline
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 20:09   #519
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Ovo što veliš stoji, u počecima, kada sam tek isprobavala Minimalistov recept, u strahu da mi se smjesa ne lijepi brašnila sam, ali kod preklapanja i otresala višak brašna, baš kao što recimo otresam višak kad preklapam lisnato. Moje smjese danas su daleko lakše za manipuliranje od onih koje ispadaju kada se držiš osnovnog recepta Minimalista, tako da uopće ne brašnim podlogu na kojoj radim, već prođem mokrom krpom po podlozi prije nego izvrnem smjesu. Brašnim tek nakon preklapanja kada trebam prebaciti kruh u zdjelu gdje će se opet dizati. Integralnim brašnom pospem i krpu i kruh.

Panorama, kruh ti je lijep, samo malo bljedunjav za moj pojam... ja bih ga još pekla.
Moram pročitati cijelu ovu temu jer sam opet dobila volju peći kruh

Naime, nemiješeni sam probala ispeći nekoliko puta prije valjda 2 godine i bio mi je dobar, ispadao onako sočan s divnim velikim rupama, super korice. No, nisam ga radila dovoljno puta da usavršim tijesto/omjere brašna i pečenje pa sam ljeti skužila da mi se na vrućini kao pokvari jer je prevlažan. Možda sam ga trebala držati u frižideru no ne volim hladan kruh.

Možda sam ga trebala dulje peći bez poklopca, ne znam, no sigurno je da se praksom stječe iskustvo.

I taj problem s neumiješenim brašnom ili kukuruznom krupicom pri preklapanju mi se nije svidio. Naime, smjesa je bila jaaako vlažna i tekuća pa sam podlogu morala posuti, a onda to uđe u kruh pri preklapanju.

Prionuti ću čitanju teme pa ću valjda naći odgovore i savjete na te nedoumice/probleme koje sam imala tako da se ove zime opet mogu baciti na pečenje
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 21:46   #520
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Moram pročitati cijelu ovu temu jer sam opet dobila volju peći kruh

Naime, nemiješeni sam probala ispeći nekoliko puta prije valjda 2 godine i bio mi je dobar, ispadao onako sočan s divnim velikim rupama, super korice. No, nisam ga radila dovoljno puta da usavršim tijesto/omjere brašna i pečenje pa sam ljeti skužila da mi se na vrućini kao pokvari jer je prevlažan. Možda sam ga trebala držati u frižideru no ne volim hladan kruh.

Možda sam ga trebala dulje peći bez poklopca, ne znam, no sigurno je da se praksom stječe iskustvo.

I taj problem s neumiješenim brašnom ili kukuruznom krupicom pri preklapanju mi se nije svidio. Naime, smjesa je bila jaaako vlažna i tekuća pa sam podlogu morala posuti, a onda to uđe u kruh pri preklapanju.

Prionuti ću čitanju teme pa ću valjda naći odgovore i savjete na te nedoumice/probleme koje sam imala tako da se ove zime opet mogu baciti na pečenje
ne kužim kako se pokvari i nakon koliko dana
ja kruh radim skoro stalno pa i ljeti,ispadne komad težine oko kilo i po,
jedemo ga 2,3,4 dana kako kad,niti se pokvari ni osuši
i presretna sam otkad sam naišla na nemješajući kruh jer ne volim baš dirati tijesto rukama
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:33.