Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2009., 03:03   #4901
A evo ovde jedan puno jeftiniji http://www.roadtraffic-technology.com/projects/eiksund/
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 01.05.2009., 12:03   #4902
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
(Iz Jutarnjeg lista) "Gradnja tunela uvelike ovisi o težini materijala koji se iskopava, te opremi tunela. Prema podacima Hrvatskih autocesta, gradnja i opremanje jedne cijevi tunela Sv. Rok i iskop druge cijevi stajali su 24 milijuna eura po kilometru..."

Dakle gradnja i opremanje jedne cijevi te iskop druge cijevi stajali su 24 mil eura po km. Mislim da su iskopi najmanja stavka u troškovniku a da su gradnja i opremanje tunela puno skuplji. Iz ovog članka ispada da km dužni stoji ne puno manje od 20 mil eura. Na žalost nigdje ne piše koliko su koštali sami iskopi. Zahtjevniji teren podiže i cijenu a složit ćeš se valjda da je bušenje podmorja puno zahtjevnije od bušenja brda ili planine.
Točno je da od geološkog sastava podzemlja ovisi i trošak izgradnje tunela. Moguća su veća ili manja odstupanja od prosječne cijene. Zato se i govori o prosječnim cijenama.

Podatke koje nam donose novinari treba znati čuitati. Često pišu o stvarima koje i ne razumiju.

Promjer tunela sv. Ilija je tu i tu nema spekulacije o njegovoj cijeni.

Evo primjera iz norveške prakse.

The FRÖYA Sub-sea Road Tunnel

Services Rendered:
Evaluation of the feasibility of the
project and special geotechnical
advice during tunnel excavation.
Key Figures (February 1999)
Start of tunnel excavation : February 1998 Hole through : August 2000
Contractor : Selmer A/S
Length : 5.3 km
Cross section : 50 m² (profile T8)
Opening for traffic: Planned in June 2001The Fröya tunnel, which is the second sub-sea tunnel of the project, is 5.3 km long with 3.6 km below the sea. It has its deepest point 155 m below sea level with rock over- burden between 37 m and 155 m, and a maximum gradient of 8 %.
A reservoir of 1150 m³ will be excavated at the lowest point, large enough to store four days of
leakage water if the supply of electricity fails.
The rocks consist of Precambrian gneiss, which have been exposed to
major faulting.
The field investigations revealed complicated and, in some places, rather uncertain geological condi-
tions. Thus, very challenging tunnelling conditions were antici- pated, with several large and
difficult weakness zones to pass through.

Value of Services:
The tunnel cost is estimated at
USD 55 million , which equals
USD 10,400/m tunnel.

Podmorski je tunel najčešće zahtjevniji od tunela kroz planinu, ako radi ničega drugog ono zbog izvoza iskopanog materijala, eventualne odvodnje i sl. Ali, u osnovi bušenje je tunela i opremanje istovjetno za jedne i druge tunele.

Nije vrag da bi Norvežani davali podatke o trošku izgradnje samo za bušenje tunela. Imam podatke o troškovima mnoštva njihovih tunela i cijene su tu i tu. Ima odstupanja zbog geološkog sastava stijena do oko 30-tak % !

Zadnje uređivanje vbureti : 01.05.2009. at 12:14.
vbureti is offline  
Old 01.05.2009., 13:03   #4903
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Bušenje podmorja je puno lakše od bušenja krške planine. Ne moraš kopati tunel već iskopati jarak u koji češ položiti prefabricirane elemente.



U svakom slučaju evo nešto slično - Oresund tunel. Doli je cijena u krunama (Danskim ili Švedskim), što je otprilike isto kao i u kunama.

http://en.structurae.de/structures/d...fm?id=s0004167


Currency Convertor za 30.04.2000 (godina kada je tunel pušten u promet).

http://www.oanda.com/convert/classic


Tko želi znati više može potražiti literaturu: http://en.structurae.de/refs/items/i...fm?ID=r0026929
Pa sad, ako je vjerovati ovome, ispada da je tunel puno skuplji od gradnje mosta. Ovaj tunel je koštao oko 3.766.000.000 kruna (danskih) što je gotovo jednako iznosu od preko tri milijarde i osamsto milijuna kuna (2000. godine) ili pola milijarde eura. Ispada da je gradnja dužnog metra ovog tunela koštala oko 135.000 eura. Ovaj tunel je dug 3750 metara (ukupno 4050 metara) a tunel Komarna-Brijesta bi pretpostavljam bio još duži. Nešto ovdje ne štima.
bracodbk is offline  
Old 01.05.2009., 19:06   #4904
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Pa sad, ako je vjerovati ovome, ispada da je tunel puno skuplji od gradnje mosta. Ovaj tunel je koštao oko 3.766.000.000 kruna (danskih) što je gotovo jednako iznosu od preko tri milijarde i osamsto milijuna kuna (2000. godine) ili pola milijarde eura. Ispada da je gradnja dužnog metra ovog tunela koštala oko 135.000 eura. Ovaj tunel je dug 3750 metara (ukupno 4050 metara) a tunel Komarna-Brijesta bi pretpostavljam bio još duži. Nešto ovdje ne štima.
Uspoređuješ kruške i jabuke.

Pogledaj profil tunela -mala slika na desno dolje na linku !

http://en.wikipedia.org/wiki/Oresund...Drogden_Tunnel
vbureti is offline  
Old 01.05.2009., 19:14   #4905
Radi zabave i informacije pogledati i ovo:
http://www.regione.sicilia.it/TURISM...liaTunisia.pdf

Osobito na kraju, stranice 43 do kraja. Uživajte i uživite se u naše prilike.

Ja sam zamislio nasred Neretvanskog kanala samo jedan umjetni otok, a ovi između Sicilije i Tunisa čak 4 umjetna otoka.
vbureti is offline  
Old 01.05.2009., 20:09   #4906
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Uspoređuješ kruške i jabuke.

Pogledaj profil tunela -mala slika na desno dolje na linku !

http://en.wikipedia.org/wiki/Oresund...Drogden_Tunnel
Vidio sam profil tunela i prije. Preko 60 posto širine tunela namijenjeno je prometu motornih vozila. Ostatak je želježnička pruga. Kraći je od onoga koji bi išao od Komarne do Brijeste a i kad odbiješ ovih 40 posto namijenjenih željeznici opet je skup. Pa sve kad bi troškovi gradnje bili i upola manji nego što jesu opet je skuplji od Pelješkog mosta. A kraći je barem 1 km. Stvarno ne znam, laik sam.
bracodbk is offline  
Old 01.05.2009., 22:03   #4907
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Vidio sam profil tunela i prije. Preko 60 posto širine tunela namijenjeno je prometu motornih vozila. Ostatak je želježnička pruga. Kraći je od onoga koji bi išao od Komarne do Brijeste a i kad odbiješ ovih 40 posto namijenjenih željeznici opet je skup. Pa sve kad bi troškovi gradnje bili i upola manji nego što jesu opet je skuplji od Pelješkog mosta. A kraći je barem 1 km. Stvarno ne znam, laik sam.
Taj je tunel dio željezničke i cestovne prometnice koju čini most - umjetni otok i tunel, između dvije bogate države, Danske i Švedske. Ukupna je širina tunela sa servisnim dijelom 38,8 metara. A nama za povezivanje hrvatskog juga sa sjeverom, radi obilaska neumske enklave, treba taman tolika širina tunela koliko su široki tunel Učka (s dvije staze), pojedine cijevi tunela M. Kapele i sv. Roka, dakle oko 8 metara. Pa lijepo podijeli 38,8 metara s 8 i dobit ćeš brojku 4,85 i s tim brojem podijeli jediničnu cijenu toga tunela, pa ćeš dobiti donekle usporedivu cijenu jednog i drugog tunela.

I ja sam laik, ali to ne znači da ne mogu i laici razumjeti projekt ako im je dobro izložen.

Iz slike profila tunela je vidljivo da je riječ o tzv. uronjenom tunelu. U morskom dnu je iskopano ležište u koje se polažu sekcije tunela (kako vidimo široke su 38,8 metara !). Njihova je dužina, imam taj podatak, oko 300 metara. i polažu se jedna sekcija do druge i tu na dnu nepropusno spajaju. Nakon toga se tunel zatrpava. Zato se i naziva uronjenim tunelom. Da je samo položen na morsko dno na pripremljeno ležište, tada bi to bio tzv. potopljeni tunel. Taj bi bio jeftiniji za iskop i zatrpavanje.

A tunel Komarna - Brijesta ne bi bio takav nego bušeni tunel u čvrstoj stijeni. Takav bušeni tunel morao bi biti duži zbog spuštanja nivelete kolnika u tunelu na dubinu od preko 100 metara. Kad bi se gradio uronjeni tunel mogao bi biti dugačak manje nego je projektirana dužina mosta. Uzeli ovako ili onako trošak izgradnje tunela bi bio svega oko 50 - 60 milijuna eura. Pa neka je i 80 milijuna to je ipak preko 200 milijuna manje od mosta, jer most ne će proći s troškom manjim od 300 do 350 milijuna. Taj most ima najteže temeljenje na svijetu i k tome se diže nebu pod oblake radi zadovoljenje ucjenjivačkih zahtjeva od strane BH vlasti.

Taj je most je za mene dokaz da je u Hrvatskoj određena grupa ljudi poludjela, a narod to gleda i u svom zanosnom domoljublju još ne shvaća nerazumnost projekta što ga ovi izvode. Kao to se nas kao ne tiče.

Moja malenkost, evo, nastoji probuditi savjest i svijest hrvatskih ljudi, bez fige u džepu kako to radi naša oporba.

Zadnje uređivanje vbureti : 01.05.2009. at 22:24.
vbureti is offline  
Old 01.05.2009., 22:14   #4908
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Taj je tunel dio željezničke i cestovne prometnice koju čini most - umjetni otok i tunel, između dvije bogate države Danske i Švedske. Ukupna je širina tunela sa servisnim dijelom 38,8 metara. A nama za povezivanje hrvatskog juga sa sjeverom, radi obilaska neumske enklave, treba taman tolika širina tunela koliko su široki tunel Učka (s dvije staze), pojedine cijevi tunela M. Kapele i sv. Roka, dakle oko 8 metara. Pa lijepo podijeli 38,8 metara s 8 i dobit ćeš brojku 4,85 i s tim brojem podijeli jediničnu cijenu toga tunela, pa ćeš dobiti donekle usporedivu cijenu jednog i drugog tunela.
Non stop tupiš jedno te isto. Tunel sa samo dvije staze bi bio prometni čep. Treba li ti crtat da bi to shvatio? Ako je tunel dio brze ceste onda treba imati dvije cijevi sa po dvije staze.
bracodbk is offline  
Old 01.05.2009., 22:33   #4909
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Non stop tupiš jedno te isto. Tunel sa samo dvije staze bi bio prometni čep. Treba li ti crtat da bi to shvatio? Ako je tunel dio brze ceste onda treba imati dvije cijevi sa po dvije staze.
Ja ne tupim. Nego si ti prilično tvrdoglav. Brzom se cestom vozim svakog tjedna i jednocijevnim tunelom Učka. Uostalom cijeli je Istarski ipsilon cesta s dvije vozne staze. Samo je s riječke strane ispred tunela još jedna staza za pretjecanje duga oko 300 metara ! Nikada, nikada nema prometnih čepova. Ni kad je smjena turista u glavnoj sezoni nema čepova. Gradi se AC punog profila radi brzine i veće sigurnosti. To ulaže Bina Istra, koncesionar, a ne hrvatska država, HC ili HAC.
vbureti is offline  
Old 01.05.2009., 22:56   #4910
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Taj je tunel dio željezničke i cestovne prometnice koju čini most - umjetni otok i tunel, između dvije bogate države, Danske i Švedske. Ukupna je širina tunela sa servisnim dijelom 38,8 metara. A nama za povezivanje hrvatskog juga sa sjeverom, radi obilaska neumske enklave, treba taman tolika širina tunela koliko su široki tunel Učka (s dvije staze), pojedine cijevi tunela M. Kapele i sv. Roka, dakle oko 8 metara. Pa lijepo podijeli 38,8 metara s 8 i dobit ćeš brojku 4,85 i s tim brojem podijeli jediničnu cijenu toga tunela, pa ćeš dobiti donekle usporedivu cijenu jednog i drugog tunela.

I ja sam laik, ali to ne znači da ne mogu i laici razumjeti projekt ako im je dobro izložen.

Iz slike profila tunela je vidljivo da je riječ o tzv. uronjenom tunelu. U morskom dnu je iskopano ležište u koje se polažu sekcije tunela (kako vidimo široke su 38,8 metara !). Njihova je dužina, imam taj podatak, oko 300 metara. i polažu se jedna sekcija do druge i tu na dnu nepropusno spajaju. Nakon toga se tunel zatrpava. Zato se i naziva uronjenim tunelom. Da je samo položen na morsko dno na pripremljeno ležište, tada bi to bio tzv. potopljeni tunel. Taj bi bio jeftiniji za iskop i zatrpavanje.

A tunel Komarna - Brijesta ne bi bio takav nego bušeni tunel u čvrstoj stijeni. Takav bušeni tunel morao bi biti duži zbog spuštanja nivelete kolnika u tunelu na dubinu od preko 100 metara. Kad bi se gradio uronjeni tunel mogao bi biti dugačak manje nego je projektirana dužina mosta. Uzeli ovako ili onako trošak izgradnje tunela bi bio svega oko 50 - 60 milijuna eura. Pa neka je i 80 milijuna to je ipak preko 200 milijuna manje od mosta, jer most ne će proći s troškom manjim od 300 do 350 milijuna. Taj most ima najteže temeljenje na svijetu i k tome se diže nebu pod oblake radi zadovoljenje ucjenjivačkih zahtjeva od strane BH vlasti.

Taj je most je za mene dokaz da je u Hrvatskoj određena grupa ljudi poludjela, a narod to gleda i u svom zanosnom domoljublju još ne shvaća nerazumnost projekta što ga ovi izvode. Kao to se nas kao ne tiče.

Moja malenkost, evo, nastoji probuditi savjest i svijest hrvatskih ljudi, bez fige u džepu kako to radi naša oporba.

Proizvoljne kalkulacije bez ikakvog čvrstog uporišta. Nemaš nikakav dokaz da bi tunel bio jeftiniji.
Kexx is offline  
Old 01.05.2009., 23:43   #4911
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Ja ne tupim. Nego si ti prilično tvrdoglav. Brzom se cestom vozim svakog tjedna i jednocijevnim tunelom Učka. Uostalom cijeli je Istarski ipsilon cesta s dvije vozne staze. Samo je s riječke strane ispred tunela još jedna staza za pretjecanje duga oko 300 metara ! Nikada, nikada nema prometnih čepova. Ni kad je smjena turista u glavnoj sezoni nema čepova. Gradi se AC punog profila radi brzine i veće sigurnosti. To ulaže Bina Istra, koncesionar, a ne hrvatska država, HC ili HAC.
Koliko ja znam, ispravi me ako griješim jer odavno nisam bio u tim krajevima, tunel Učka je dio obične brze ceste koja ima po jednu traku u svakom smjeru. "Tvoj" tunel do Pelješca bi bio dio brze ceste koja ima po dvije trake u svakom smjeru. Kužiš? Kad ulaziš sa dvije trake u jednocjevni tunel koji ima samo jednu traku u jednom smjeru, dolazi do začepljenja. Kužiš li sad?

Brza cesta preko mosta (kako sad stvari stoje) je cesta koja ima po dvije trake u svakom smjeru. Takva cesta se gradi cijelom dužinom od Komarne, preko mosta i Pelješca do Dola. Dakle cesta sa ukupno četiri kolničke trake bez zaustavne. Takvoj cesti treba tunel sa dvije cijevi sa po dvije trake ili most sa četiri trake. Zato je došlo do izmjena u gradnji mosta pa je na koncu najavljena gradnja mosta sa četiri trake.

http://i112.photobucket.com/albums/n...stPeljesac.png

Zadnje uređivanje bracodbk : 02.05.2009. at 01:00.
bracodbk is offline  
Old 02.05.2009., 00:57   #4912
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
A tunel Komarna - Brijesta ne bi bio takav nego bušeni tunel u čvrstoj stijeni. Takav bušeni tunel morao bi biti duži zbog spuštanja nivelete kolnika u tunelu na dubinu od preko 100 metara. Kad bi se gradio uronjeni tunel mogao bi biti dugačak manje nego je projektirana dužina mosta. Uzeli ovako ili onako trošak izgradnje tunela bi bio svega oko 50 - 60 milijuna eura. Pa neka je i 80 milijuna to je ipak preko 200 milijuna manje od mosta, jer most ne će proći s troškom manjim od 300 do 350 milijuna. Taj most ima najteže temeljenje na svijetu i k tome se diže nebu pod oblake radi zadovoljenje ucjenjivačkih zahtjeva od strane BH vlasti.
Ovo što pišeš je proizvoljno i ničim utemeljeno.
bracodbk is offline  
Old 02.05.2009., 02:25   #4913
vidim, zapalili ste se za nekakav tunel, ali ja ću vas nešto pitat pa nek mi odgovori tko stručan;
koliko je uopće četverotračan tunel (jer i luda ptica na grani zna da je jednotračan tunel potpuno neprihvatljiv i pogibeljan - što se tiče same sigurnosti) otporan na ovo "najtrusnije" područje - potrese?? nekažem ni da most nije sigurniji, ali ja bih osobno volio rađe biti na mostu kad zatrese nego u nekom 5 km ili dužem podmorskom tunelu.. ???? a činjenica je da baš u ovom području potresi dobro udaraju..
braco, što se tiče one rasprave s bjesomarom i "teških riječi".. čovjeka vjerovatno ovo sve frustrira iz nekih političkih razloga, ili tko zna što.. žalosno je vidit da su hrvati protiv spajanja svog teritorija. sigurno bi i bjesomar drugačije mišljenje imao da živi tu gdje smo ja i ti, pa kao i onaj u istri.. svak pametuje gdje mu je bolje potrošit 5 milijarda (premda neznam odakle sada 5, kad most može koštat max do 3 milijarde)... a sva sreća što Vlada zna najbolje! i jučer kad sam prošao pokraj mosta - dobro se praši, a to je najbitnije!
i još da dam komentar na onaj članak u "vlajskoj"slobodnoj.. ČISTA LAŽ!
BIH carinici i policija katastrofalno postupaju prema svima koji prolaze preko GRANICE, ne samo kroz grad neum. sad su oni počeli sve zaustavljat i pretresat, pa i na našem teritoriju na bistrini! (jer je bih granica ostala 4,5 km od sadašnjeg graničnog prijelaza bistrina). MOST ŠTO PRIJE!!!!
firestorm is offline  
Old 02.05.2009., 02:34   #4914
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Ja ne tupim. Nego si ti prilično tvrdoglav. Brzom se cestom vozim svakog tjedna i jednocijevnim tunelom Učka. Uostalom cijeli je Istarski ipsilon cesta s dvije vozne staze. Samo je s riječke strane ispred tunela još jedna staza za pretjecanje duga oko 300 metara ! Nikada, nikada nema prometnih čepova. Ni kad je smjena turista u glavnoj sezoni nema čepova. Gradi se AC punog profila radi brzine i veće sigurnosti. To ulaže Bina Istra, koncesionar, a ne hrvatska država, HC ili HAC.
zar ne misliš da bi bilo pametnije da se tu odmah gradi četiri trake?! to se trebalo napraviti i na učkoj, kad se gradila. zato, netreba ponavljat greške, a što se tiče "para" - ma nema tih novaca koje su vrijednije od tog da se spasi i jedan ljudski život - a ta dodatna traka spasit će ih mnog više! vi imate bina - istru, mi dolje HAC i HC! i neka, zaslužili smo, čekajući duuugo!!
firestorm is offline  
Old 02.05.2009., 09:04   #4915
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Proizvoljne kalkulacije bez ikakvog čvrstog uporišta. Nemaš nikakav dokaz da bi tunel bio jeftiniji.
Tvrdoglavima nikada nema dovoljno dokaza !
vbureti is offline  
Old 02.05.2009., 09:19   #4916
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam, ispravi me ako griješim jer odavno nisam bio u tim krajevima, tunel Učka je dio obične brze ceste koja ima po jednu traku u svakom smjeru. "Tvoj" tunel do Pelješca bi bio dio brze ceste koja ima po dvije trake u svakom smjeru. Kužiš? Kad ulaziš sa dvije trake u jednocjevni tunel koji ima samo jednu traku u jednom smjeru, dolazi do začepljenja. Kužiš li sad?

Brza cesta preko mosta (kako sad stvari stoje) je cesta koja ima po dvije trake u svakom smjeru. Takva cesta se gradi cijelom dužinom od Komarne, preko mosta i Pelješca do Dola. Dakle cesta sa ukupno četiri kolničke trake bez zaustavne. Takvoj cesti treba tunel sa dvije cijevi sa po dvije trake ili most sa četiri trake. Zato je došlo do izmjena u gradnji mosta pa je na koncu najavljena gradnja mosta sa četiri trake.

http://i112.photobucket.com/albums/n...stPeljesac.png
Istra ima 200.000 stanovnika i ostvaruje oko 30 % hrvatskog turizma, s PGŽ to se penje na 40 %. Istina u Istru većina turista ulazi sa sjevero-zapada, a manji dio iz smjera sj-istoka tunelom kroz Učku. I kako-tako postojeće stanje s brzom dvosmjernom cestom i s drugim sporednim cestama - zadovoljava potrebe.

DNŽ ima svega oko 140.000 stanovnika. Dobar dio turista dolazi morem i preko zračne luke. Južno od neumske enklave ima tek do 100.000 stanovnika. I odmah bi htjeli skočiti iz "opanaka" na konja. Ne bi li bilo normalnije da najprije zajašete magarca, pa da uz njegovu pomoć skočite i na konja.

Tvrdim da bi brza cesta s ponekim dijelovima s preticajnim stazama - u potpunosti zadovljila lokalne potrebe DNŽ. To, naravno, ne isključuje AC preko neumske enklave i u doglednoj budućnosti AC dovesti nadomak Dubrovniku. Most ili tunel na Pelješac ni u kom slučaju ne bi trebalo da ima više od dvosmjerne ceste standardne širine za dvije kolničke staze.
Zaboravljate da je širina mosta od 21 metara izsiljena stabilnošću mosta - monstruma koji se duboko ukopava u mulj i diže nebu pod oblake. Pa se reklo: kad je most već širok 21 metar idemo ga još proširiti na 23 metra i tako uvesti na most dva kolnika, svaki za po jedan smijer. Kako je to bilo jednostavno zaključiti kad se i tako radi o bacanju u most tuđega novca.
vbureti is offline  
Old 02.05.2009., 09:31   #4917
Quote:
firestorm kaže: Pogledaj post
vidim, zapalili ste se za nekakav tunel, ali ja ću vas nešto pitat pa nek mi odgovori tko stručan;
koliko je uopće četverotračan tunel (jer i luda ptica na grani zna da je jednotračan tunel potpuno neprihvatljiv i pogibeljan - što se tiče same sigurnosti) otporan na ovo "najtrusnije" područje - potrese?? nekažem ni da most nije sigurniji, ali ja bih osobno volio rađe biti na mostu kad zatrese nego u nekom 5 km ili dužem podmorskom tunelu.. ???? a činjenica je da baš u ovom području potresi dobro udaraju..
braco, što se tiče one rasprave s bjesomarom i "teških riječi".. čovjeka vjerovatno ovo sve frustrira iz nekih političkih razloga, ili tko zna što.. žalosno je vidit da su hrvati protiv spajanja svog teritorija. sigurno bi i bjesomar drugačije mišljenje imao da živi tu gdje smo ja i ti, pa kao i onaj u istri.. svak pametuje gdje mu je bolje potrošit 5 milijarda (premda neznam odakle sada 5, kad most može koštat max do 3 milijarde)... a sva sreća što Vlada zna najbolje! i jučer kad sam prošao pokraj mosta - dobro se praši, a to je najbitnije!
i još da dam komentar na onaj članak u "vlajskoj"slobodnoj.. ČISTA LAŽ!
BIH carinici i policija katastrofalno postupaju prema svima koji prolaze preko GRANICE, ne samo kroz grad neum. sad su oni počeli sve zaustavljat i pretresat, pa i na našem teritoriju na bistrini! (jer je bih granica ostala 4,5 km od sadašnjeg graničnog prijelaza bistrina). MOST ŠTO PRIJE!!!!
"... i luda ptica na grani zna da je jednotračan tunel potpuno neprihvatljiv i pogibeljan ... "

Je, točno je to. Ali, tunel Učka je jednocjevni s dva smjera i još nije bio niti jedan incident sa smrtnim slučajem u njemu u preko 25 godina ekspoatacije. Znači, ja se po tebi danomice izlažem smrtnoj pogibelji jer vozim takvim pogibeljnim tunelom.

Norvežani su potpuno ludi. Ludi su kao ptice, jer su im gotovo svi tuneli jednocijevni i dvosmjerni. A imaju ih preko 200 u ukupnoj dužini od preko 900 km- Od toga 30-tak podmorskih u ukupnoj dužini od preko 120 km.
vbureti is offline  
Old 02.05.2009., 14:07   #4918
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Taj je most je za mene dokaz da je u Hrvatskoj određena grupa ljudi poludjela, a narod to gleda i u svom zanosnom domoljublju još ne shvaća nerazumnost projekta što ga ovi izvode. Kao to se nas kao ne tiče.

Moja malenkost, evo, nastoji probuditi savjest i svijest hrvatskih ljudi, bez fige u džepu kako to radi naša oporba.
Ma kakvi "poludjela" - radi se o izdajničkoj pokvarenosti i profiterstvu građevinskog lobija, kao i kod rukometnih dvorana i slično. K tome se još za državne novce uspije postići i politička promidžba kod dezinformiranih glasača - kud ćeš "bolje": mislim da ti profesionalni veleizdajnici od ovog već imaju i neki osjećaj umjetničkog postignuća.
Hlebyn is offline  
Old 02.05.2009., 15:09   #4919
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Tvrdoglavima nikada nema dovoljno dokaza !

I ja kežem, zato ne budi bezrazložno tvrdoglav.
Kexx is offline  
Old 02.05.2009., 15:55   #4920
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Istra ima 200.000 stanovnika i ostvaruje oko 30 % hrvatskog turizma, s PGŽ to se penje na 40 %. Istina u Istru većina turista ulazi sa sjevero-zapada, a manji dio iz smjera sj-istoka tunelom kroz Učku. I kako-tako postojeće stanje s brzom dvosmjernom cestom i s drugim sporednim cestama - zadovoljava potrebe.

DNŽ ima svega oko 140.000 stanovnika. Dobar dio turista dolazi morem i preko zračne luke. Južno od neumske enklave ima tek do 100.000 stanovnika. I odmah bi htjeli skočiti iz "opanaka" na konja. Ne bi li bilo normalnije da najprije zajašete magarca, pa da uz njegovu pomoć skočite i na konja.

Tvrdim da bi brza cesta s ponekim dijelovima s preticajnim stazama - u potpunosti zadovljila lokalne potrebe DNŽ. To, naravno, ne isključuje AC preko neumske enklave i u doglednoj budućnosti AC dovesti nadomak Dubrovniku. Most ili tunel na Pelješac ni u kom slučaju ne bi trebalo da ima više od dvosmjerne ceste standardne širine za dvije kolničke staze.
Zaboravljate da je širina mosta od 21 metara izsiljena stabilnošću mosta - monstruma koji se duboko ukopava u mulj i diže nebu pod oblake. Pa se reklo: kad je most već širok 21 metar idemo ga još proširiti na 23 metra i tako uvesti na most dva kolnika, svaki za po jedan smijer. Kako je to bilo jednostavno zaključiti kad se i tako radi o bacanju u most tuđega novca.
Zaboravljaš da je tranzit preko ovog područja iz godine u godinu sve veći i veći. Zaboravljaš da su otvorene granice sa Crnom Gorom na Debelom Brijegu i BiH na Brgatu te da sve više putnika i roba u tranzitu koristi upravo ovu cestu jer nemaju alternativu. Zaboravljaš da je netko stručniji i od tebe i od mene rekao da već slijedeće godine postojeća cesta neće zadovoljavati potrebe a da će brza četverotračna cesta zadovioljavati potrebe oko 20-tak godina pa i manje. Zaboravljaš da motorizirani turisti izbjegavaju Dubrovnik i ove krajeve upravo zbog postojeće ceste. Zaboravljaš da je DNŽ prometno najugroženija i najizoliranija županija, a da je na samom vrhu što se tiče prometnih nesreća sa težim posljedicama. Zaboravljaš da se u ovaj kraj od samostalnosti Hrvatske nije uložilo gotovo ništa. Zaboravljaš da je BDP u Dubrovniku sa prijeratnih 40 posto iznad republičkog prosjeka, došao na 40 posto ispod tog istog prosjeka. Zaboravljaš ti puno toga a sve mi se čini da tebi most ne bi toliko smetao da se gradi negdje na Istri. Izgleda da iz tebe, sudeći po nekoliko tvojih upisa gdje uporno spominješ Istru, progovara čista zavist. Ne brini, doći će i Istra na red, a ja ću prvi podržavati sve ono što se bude tamo gradilo. Zasad su Dubrovnik, Pelješac i Korčula prioritet.

Sjećam se protivnika gradnje mosta dr. Franja Tuđmana. Koristili su se otprilike istim argumentima. Danas ih nema nigdje i pokrivaju se po ušima jer je taj most nadmašio sva očekivanja, a, zamisli, skratio je put za samo deset kilometara. No s druge strane je doprinio bržem razvoju cijelog Dubrovačkog primorja, posebice Zatona i Orašca. Cijene zemljišta i nekretnina su drastično skočile. Čak je postao još jedna dubrovačka turistička atrakcija. Uz to je bitno rasteretio promet preko Rijeke dubrovačke pa je i broj prometnih nesreća na tom dijelu znatno opao. Jedan jedini spašeni život vrijedi sve te milijarde koje će se uložiti u gradnju mosta i brze četevrotračne ceste. I sad se ja pitam tko je tvrdoglav.
bracodbk is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:10.