Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2011., 01:36   #81
Quote:
marco_15 kaže: Pogledaj post
Dovoljno je da jedan tas Vage pretegne(da im neko kaze da je nesto extremno crno),drugi tas ce gledati obavezo da napravi balans(da to izbijeli) ili obratno.I trazenje alternative svemu i svacemu kao i balansa ih narocito remeti i cini nervoznima i preosjetljivima.

Jer biti extreman ili jednostran(ma koliko to nekada bilo jedino ispravno)VAgama ne odgovara jer se plase da bi kao takvi mogli da dodju u sukobe sa neistomisljenicima(sa Marsom u egzilu im nije bas do toga),a cilj Vage je da bude omiljena i prihvacena u drustvu.
A Sunce u padu(ogromna sujeta)
Primjetila sam to kod mjeseca u 7. samo na području osjećaja. Istančan strah od pokazivanja izvornih osjećaja(ne znači da ih nema) zbog straha od ne prihvaćanja istih. Jednom sam bila uhvaćena na djelu i primila dobru kritiku: "Tvoji osjećaji prema meni ne smiju ovisiti o mojima prema tebi jer moraju biti iskreni i autentični". Autentičnost teško pada znaku Vage.
Quote:
Vaga slovi kao odmjerena, ali ipak je to zračni znak, a zrak ima osobinu 'da gubi živce.'
Zar nisu zračni znaci upravo jaki na području mentalnih procesa, kako to da onda lako "gube živce"?
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 12:36   #82
Pisah ranije...mislim da je osnovna pogreška koju ljudi često nesvjesno čine kod kvaliteta - kvalitetu doživljavati kao osobinu.

Kvalitet nije osobina. Ona je priroda nečega. Bolje rečeno kvalitet opisuje bazičnu prirodu znaka.

I zato je npr. pogrešno uz kardinalnu kvalitetu napisati nestrpljiva, jer jarac je sinonim za strpljenje ili vaga koja je sinonim za ravnotežu, itd...




I zato:

• Kada se kaže kardinalan kvalitet onda se opisuje priroda kardinalnih znakova koja je pokretačka, koja unutar sebe posjeduje impuls promjene.

• Kada se kaže fiksan kvalitet onda se opisuje priroda fiksnih znakova koja je takva da zadržava postojeće stanje i stabilizira energiju.

• Kada se kaže promjenjiv kvalitet onda se opisuje priroda promjenjivih znakova koja je takva da je vezana uz prilagodljivost i adaptivnost, ali i uz razmještanje i preusmjeravanje energije i njenih tokova prema onome što dolazi.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 13:27   #83
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
Primjetila sam to kod mjeseca u 7. samo na području osjećaja. Istančan strah od pokazivanja izvornih osjećaja(ne znači da ih nema) zbog straha od ne prihvaćanja istih. Jednom sam bila uhvaćena na djelu i primila dobru kritiku: "Tvoji osjećaji prema meni ne smiju ovisiti o mojima prema tebi jer moraju biti iskreni i autentični". Autentičnost teško pada znaku Vage.

Zar nisu zračni znaci upravo jaki na području mentalnih procesa, kako to da onda lako "gube živce"?
Jesu jaki,ali im pristupaju i odrzavaju ih na razlicite nacine.VAga ce se osjetiti ugrozena i nervozna ako nema podrsku drugih u svojim razmisljanjima(zato cesto zele da zastupaju sve strane,da nebi stekli neprijatelje,sa Marsom u egzilu im to ne odgovara),Blizanaci se mentalno trose najcesce jer ne trpe letragiju i dosadu(ako im je dosadno takodjer jako postaju nervozni,zato cesto mogu tek tako reda radi da mnoge uvuku u nevolje,ali ne zato sto nekoga mrze,nego da se sta bilo desava,Merkur pravi nervozu,slicno je i sa Djevicama),a napredne Vodolije da bi promijenili i unaprijedili postojece stanje u bilo kojoj oblasti koja ih zanima(Uran,promjena ,napredak)
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 16:28   #84
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
Primjetila sam to kod mjeseca u 7. samo na području osjećaja. Istančan strah od pokazivanja izvornih osjećaja(ne znači da ih nema) zbog straha od ne prihvaćanja istih. Jednom sam bila uhvaćena na djelu i primila dobru kritiku: "Tvoji osjećaji prema meni ne smiju ovisiti o mojima prema tebi jer moraju biti iskreni i autentični". Autentičnost teško pada znaku Vage.

Zar nisu zračni znaci upravo jaki na području mentalnih procesa, kako to da onda lako "gube živce"?
oni su iznimno mentalno aktivni, pa zato češće od drugih imaju tendenciju da mentalno izgore.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 14:03   #85
Ja imam pitanje koje me malo muči, tj. ne znam kako bih na to odgovorila.

Npr. u mojoj osnovnoj kombinaciji Djevica/Vaga/Djevica prevladava promjenjiva kvaliteta. Osnovna kombinacija jest sveukupni potencijal osobe. Ali, gledajući cijelu moju natalnu, vidljivo je da po zastupljenosti prevladavaju kardinalni znakovi, zatim fiksni, dok je promjenjivih najmanje.

Kako onda u ovom slučaju to tumačiti? Što je bitnije kada se gleda natalna karta u cjelini? Opisuju li mene kao osobu više promjenjivi ili kardinalni znakovi?
__________________
Moja natalna karta. ... “There's so many different worlds. So many different suns. And we have just one world. But we live in different ones."
Raven 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:07   #86
Quote:
Raven93 kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanje koje me malo muči, tj. ne znam kako bih na to odgovorila.

Npr. u mojoj osnovnoj kombinaciji Djevica/Vaga/Djevica prevladava promjenjiva kvaliteta. Osnovna kombinacija jest sveukupni potencijal osobe. Ali, gledajući cijelu moju natalnu, vidljivo je da po zastupljenosti prevladavaju kardinalni znakovi, zatim fiksni, dok je promjenjivih najmanje.

Kako onda u ovom slučaju to tumačiti? Što je bitnije kada se gleda natalna karta u cjelini? Opisuju li mene kao osobu više promjenjivi ili kardinalni znakovi?
Također me isto ovo zanima. Kod mene je Škorpija/Rak/Lav i prevladava fiksna kvaliteta. A u cijeloj karti kad se gleda, po zastupljenosti mi prevladavaju kardinalni znakovi, pa fiksni, a promjenjivih je najmanje.

Ice_scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:45   #87
I mene zanima.
Ja sam Vaga/Djevica/Rak, po tome prevladava kardinalna kvaliteta.
Znači, u kardinalnim znacima su Sunce, Mjesec, vladar ascendenta i Neptun. U fiksnim 3 planeta, kao i u promjenjivim.

Ne znam koliko je bitan položaj planeta po kućama? Jer planeti smješteni u kardinalne znakove, nalaze mi se u 1. 4. i 10. kući. Naglašava li onda to dodatno kardinalnu kvalitetu?
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 17:04   #88
Quote:
Raven93 kaže: Pogledaj post
Ja imam pitanje koje me malo muči, tj. ne znam kako bih na to odgovorila.

Npr. u mojoj osnovnoj kombinaciji Djevica/Vaga/Djevica prevladava promjenjiva kvaliteta. Osnovna kombinacija jest sveukupni potencijal osobe. Ali, gledajući cijelu moju natalnu, vidljivo je da po zastupljenosti prevladavaju kardinalni znakovi, zatim fiksni, dok je promjenjivih najmanje.

Kako onda u ovom slučaju to tumačiti? Što je bitnije kada se gleda natalna karta u cjelini? Opisuju li mene kao osobu više promjenjivi ili kardinalni znakovi?
Osnovni tris je dominantan faktor u pogledu naše osobnosti i načina kojim se naš život odvija. Kvalitet opisuje bazičnu prirodu "nečega", pa zastupljenost kvaliteta u osnovnom trisu opisuje temeljnu prirodu osobe i dinamiku života...u domeni da li je poduzetno (kardinalan), stabilno, postojano (fiksan) ili fleksibilno (promjenjiv).


S druge strane svaki faktor unutar natalne karte za sebe opisuje svoju domenu pa tako Mars u vagi u kardinalnom 1. polju ispoljava tu kardinalnost u domeni sebe-Marsa, itd...
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 17:24   #89
Ja sam Bik/Skorpion/Vodenjak mogu reci za mene da se bas zanimljiva kombinacija. Fali mi uvijek to sto ne umijem da zapcnem nesto. Meni samo nesto zapocni znati cu ja i zavrsit Ja toliko fiksnosti imam u sebi da ne znam sto da radim sa njom
Beskraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 18:56   #90
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Osnovni tris je dominantan faktor u pogledu naše osobnosti i načina kojim se naš život odvija. Kvalitet opisuje bazičnu prirodu "nečega", pa zastupljenost kvaliteta u osnovnom trisu opisuje temeljnu prirodu osobe i dinamiku života...u domeni da li je poduzetno (kardinalan), stabilno, postojano (fiksan) ili fleksibilno (promjenjiv).


S druge strane svaki faktor unutar natalne karte za sebe opisuje svoju domenu pa tako Mars u vagi u kardinalnom 1. polju ispoljava tu kardinalnost u domeni sebe-Marsa, itd...
E, hvala puno, razjasnila si mi mnogo toga.

Čini mi se da kod sebe osjećam tu kardinalnost u smislu što volim svoje stvari rješavati sama i ponekad znam impulzivno reagirati (nažalost...), dok me valjda ta osnovna promjenjiva kvaliteta tjera da usprkos ljutni, bijesu i svemu što me spopadne u trenutku uvijek saslušam osobu i svaki savjet koji mi netko daje. Što opet ne znači da ću postupiti u skladu s tim ako se bazično ne slažem s idejom, odluka je na kraju uvijek moja...

I možda baš kod tog MA kad si već spomenula...
Nema te situacije koja mene može "zateći". Većina ljudi blokira, ili se rasplače u nekim neočekivanim situacijama (npr. kad ih netko napadne, viče na njih i sl.), a mene baš te stvari nekako osnaže i tjeraju naprijed...
__________________
Moja natalna karta. ... “There's so many different worlds. So many different suns. And we have just one world. But we live in different ones."
Raven 99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 17:48   #91
ja isto ne razumijem dovoljno tu karakteristiku kardinalan znak, pa neznam u kom smislu se misli kada se govori o četiri kardinalna znaka, a to je ovan (tu mi je jasnije), rak, vaga, jarac, što je njima tu zajedničko a što drugačije u njihovoj kardinalnosti, u čemu se sastoji njihova kardinalna kvaliteta-element...
natalys is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 15:58   #92
Quote:
natalys kaže: Pogledaj post
ja isto ne razumijem dovoljno tu karakteristiku kardinalan znak, pa neznam u kom smislu se misli kada se govori o četiri kardinalna znaka, a to je ovan (tu mi je jasnije), rak, vaga, jarac, što je njima tu zajedničko a što drugačije u njihovoj kardinalnosti, u čemu se sastoji njihova kardinalna kvaliteta-element...
Riječ kardinalan ima porijeklo u latinskoj riječi cardinalis i ima značenje glavni, bitni, najvažniji, ključni ukazujući na taj način na ono nešto što je od primarnog značaja. Npr. pojam koji se često koristi - kardinalna greška označava grešku koja je ključna i koja je neoprostiva, koja se ne da ispraviti. Pa isto tako npr. kardinalne točke kompasa označavaju ključne točke u orijentaciji i predstavljaju točke: sjever, jug, istok i zapad. Kada se za neke točke kaže da su ključne one su kardinalne, pa isto tako vrijedi i u astrologiji gdje su kardinalni znaci oni znaci koji označavaju glavne točke na ekliptici u kojima započinju godišnja doba. Problem je mislim u tome što ljudi često brkaju pojam kardinalnosti s pojmom inicijative i ambicije pa im je lako zamisliti kardinalnost ovna i jarca, dok ih zbunjuje kardinalnost vage ili npr. raka. No kardinalnost samo postaje snažna inicijativa u znaku ovna zato jer je to prvi prvcati znak kojim vlada Mars, planeta inicijative.

Zato bih na početku napisala nešto što držim važnim glede ovo pitanja, a to je da bi možda prikladnija riječ za opisivanje kardinalnosti bila riječ - pobuda. Pobuda na promjenu, to je srž značenja pojma kardinalnosti i srž kardinalnih znakova koji tu pobudu žive u sebi.

Budući da se sav život temelji na gibanju, tako i astrologija koja ga opisuje u svojoj srži uvijek ima gibanje i promjenu. Znaci se nadovezuju jedan na drugoga, mijenjaju svoj polaritet, modalitet i element, a gibanje je ono što leži u osnovi svega i ono koje omogućava promjenu svojstava, pojava i oblika. Ukratko...gibanje je glavna i razlikovna odlika toka životne energije i prelaska iz jednog oblika u drugi, a modaliteti odnosno kvaliteti zapravo obuhvaćaju te procese opisujući ih kroz tri faze koje se zbivaju u okviru ritmičkih promjena: početak, sredina i kraj.

U tom smislu kardinalnost uvijek označava početnu energiju koja se smjerom kreće prema naprijed, onu energiju koja "izbacuje" novi oblik, novo svojstvo, novu pojavu, novi događaj... Pa kada bi željeli biti slikovitiji u tom nekom nijansiranju kardinalnosti kroz znakove onda bi rekli...kardinalnost ovna označava energiju koja izbija i isijava (vatra) vani, kardinalnost raka označava energiju koja teče (voda) vani, kardinalnost vage označava energiju koja struji (zrak) vani, a kardinalnost jarca označava energiju koja se manifestira (zemlja) vani.

Kardinalnost pojačava snage određenog novog oblika, inicijativa kardinalnosti leži u tendenciji pokretanja stvari. Zato se kardinalnost vage, znaka kojim vlada Venera koja je nedjelatna planeta zasigurno ne ogleda u borbenosti kao što je to slučaj kod ovna. Kardinalnost vage u svom razvojnom stupnju predstavlja promjenu kroz koju prolazi svatko od nas u neposrednom suočavanju s drugim, ona označava primarnu, ključnu potrebu da uspostavi odnos, inicijativa vage je vezana uz uspostavu društvenih odnosa, uz potrebu za nadopunjavanjem. To je ona pobuda koja nas pokreće da se susretnemo s drugima, različitima od sebe, što je (budući da je čovjek društveno biće) zapravo jedan od najsnažnijih pokretača našeg življenja. Ako nas nešto može uputiti na promjenu to je sučeljavanje i suočenje s onim što je različito od nas samih.

Kardinalnost raka u svom razvojnom stupnju predstavlja promjenu kroz koju prolazi svatko od nas kada se rodi i odvoji od majke. Ona se aktivira uvijek kada se čovjek nađe u neposrednom dodiru s onim što ga želi odvojiti od njegove jezgre. To je ona iskonska kardinalnost koja nam pomaže da osjetimo koliko nam je naklonjena okolina, ona predstavlja naša ticala kojima kušamo, ispitujemo i osjećamo poruke iz svega što nas okružuje...
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.