Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2013., 15:37   #81
studirat ili praksu odradit?
deniKID is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 16:13   #82
studirati...
ostala su mi jos 2 ispita i diplomski u hr.

neznam kako se krecu bas cijene zivljenja. imam ideja od spanjolske pa do češke ili italije...

dajte neki savjeta
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 16:33   #83
ja sam strucnu praksu radio u ceskoj. 500€ je bila stipendija, cijene stanovanja ce ti oduzeti jedno 250-300€ ali hrana i opcenito cijene su dobre, jedno 10% jeftinije nego kod nas...

spanjolska je skupa. bio sam turisticki na dosta mjesta, definitivno skupo za nasa primanja.
deniKID is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 17:07   #84
Quote:
deniKID kaže: Pogledaj post
ja sam strucnu praksu radio u ceskoj. 500€ je bila stipendija, cijene stanovanja ce ti oduzeti jedno 250-300€ ali hrana i opcenito cijene su dobre, jedno 10% jeftinije nego kod nas...

spanjolska je skupa. bio sam turisticki na dosta mjesta, definitivno skupo za nasa primanja.
a varšava, krakov u odnosu na prag?

italija me jos zanima, s tim da ne milano, rim i sl.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 17:19   #85
ne znam, nisam bio u poljskoj nikad, al neki koji su mi pricali kazu da je jeftino. samo, fkt se ne bi trebala misliti. ceska tj prag je idealna destinacija

jedino ako bas ne zelis uciti spanjolski/talijanski, onda odi tamo
deniKID is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 21:18   #86
Quote:
deniKID kaže: Pogledaj post
ne znam, nisam bio u poljskoj nikad, al neki koji su mi pricali kazu da je jeftino. samo, fkt se ne bi trebala misliti. ceska tj prag je idealna destinacija

jedino ako bas ne zelis uciti spanjolski/talijanski, onda odi tamo
preg mi je bio prva zelja, ali u njemu sam dosta bila pa sam se mislila mozda jos ubaciti italiju. tako da zasada plicirati cu sienu i preg.

daj mi samo reci, da li mi moramo sto kontaktirati fakseve prije prijave ili je dovoljno samo navesti gdje zelimo? pa ako nam odobre cuti se s njima.

meni su ostala 2 ispita i diplomski. neznam da li mogu slusati neka 2 u zamjenu tamo i pisati diplomski ili mora biti jedno ili drugo?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
inazuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 00:20   #87
ne bih i to znao, ja sam bio na strucnoj praksi prek erasmusa, pa je procedura drugacija
deniKID is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2013., 19:31   #88
Ja bi voljela na strucnu praksu
Zanima me koji su vecinom uvjeti i plusevi kojima bismo dobili prednost za dobivanje prakse, osim znanja jezika? Engleski mi je ok, talijanski i francuski ucim al na zalost zbog financija mogu ucit samo jedan od njih... Nemojte mi samo govorit radno iskustvo jer cu se izranjavat vise od trazenja posla xD
I da, sto je s prosjekom ocjena na faksu? Imam masu obaveza pa ne mogu ganjat odlicne ocjene, za sad je 4.0.

Zadnje uređivanje Lady Isadora : 30.07.2013. at 20:00.
Lady Isadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 03:02   #89
Quote:
Lady Isadora kaže: Pogledaj post
Ja bi voljela na strucnu praksu
Zanima me koji su vecinom uvjeti i plusevi kojima bismo dobili prednost za dobivanje prakse, osim znanja jezika? Engleski mi je ok, talijanski i francuski ucim al na zalost zbog financija mogu ucit samo jedan od njih... Nemojte mi samo govorit radno iskustvo jer cu se izranjavat vise od trazenja posla xD
I da, sto je s prosjekom ocjena na faksu? Imam masu obaveza pa ne mogu ganjat odlicne ocjene, za sad je 4.0.
Pa, koliko sam ja pohvatala ... Prosjek je najvažniji, i druga postignuća prvenstveno što uže vezana uz faks (rektorova ili neka nagrada, sudjelovanje u znanstvenom radu ili nečem drugom na faksu, pa makar to bili otvoreni dani ili studentski klubovi), i da bi se što bolje uklopila tamo kamo se prijavljuješ (fakultetskim i drugim interesima, znanjem jezika). Ne moraš imati radno iskustvo, naprotiv, pa ideš na praksu da ga stekneš (mislim, plus je valjda ako si doslovce bilo što radila, samo da se vide "radne navike", ali mislim da je ovo drugo važnije).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 20:20   #90
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Pa, koliko sam ja pohvatala ... Prosjek je najvažniji, i druga postignuća prvenstveno što uže vezana uz faks (rektorova ili neka nagrada, sudjelovanje u znanstvenom radu ili nečem drugom na faksu, pa makar to bili otvoreni dani ili studentski klubovi), i da bi se što bolje uklopila tamo kamo se prijavljuješ (fakultetskim i drugim interesima, znanjem jezika). Ne moraš imati radno iskustvo, naprotiv, pa ideš na praksu da ga stekneš (mislim, plus je valjda ako si doslovce bilo što radila, samo da se vide "radne navike", ali mislim da je ovo drugo važnije).
Aha... ma pitam jer su meni na jednom razgovoru za praksu filozofirali ko da traze zaposlenika a ne studenta na praksi... A za prosjek ne znam, vidjet cemo... Iskreno imam previse obaveza da bih ganjala prosjek, mislim, nemam nijednu dvojku al s obzirom na to sto me sve ceka iduci semestar hmmm sumjam da cu bit vrhunska :/
Neki su mi rekli da prosjek nije toliko presudan.
Lady Isadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 23:33   #91
Razmišljam o prijavljivanju na stručnu praksu, pa me zanima, ako imate korisne savjete, gdje tražiti posao? I pod time ne mislim na zemlju, nego ako postoji neka stranica ili lista firmi koje su poznate da surađuju i uzimaju studente preko erasmusa?
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 16:14   #92
je li moguće otići na erasmus kao apsolvent? dakle studij mi traje 10 semestara, odslušam i položim sve, ali upišem apsolventsku godinu za pisanje diplomskog te tada odem na erasmus. je li moguće to ili baš studij treba biti u tijeku da bi se otišlo?
gasolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2013., 22:33   #93
Zanima me jesi li saznala odgovor, pošto mene zanima isto
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 15:11   #94
zna li netko gdje mogu pronaći obrazac za odustajanje od odlaska na erasmus? ne mogu nigdje naći gdje se to nalazi. ima li ga negdje na internetu na stranicama sveučilišta u zagrebu ili je to negdje na faksu... ???? hvalaaaa
-garden- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:08   #95
Kad se preko erasmusa ode, npr. u Poljsku na jedan semestar, jel se predavanja slušaju na engleskom ili na jeziku zemlje u kojoj si ?
Rok is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 19:12   #96
Quote:
Rok kaže: Pogledaj post
Kad se preko erasmusa ode, npr. u Poljsku na jedan semestar, jel se predavanja slušaju na engleskom ili na jeziku zemlje u kojoj si ?
Ovisi kako imaju predavanja tamo. Općenito u svijetu, preddiplomski su uglavnom na lokalnom jeziku, a diplomski češće znaju biti na engleskom, ali ima svakakvih kombinacija (npr. neka sveučilišta, kao i hrvatska, imaju neke predmete koji se mogu tj. moraju izvoditi na engleskom ako dođe stranac). Provjeri s onima kamo ideš prije nego što konačno potvrdiš da ideš
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 21:17   #97
Pozdrav!
Zanima me da li se prijavljivanjem (za vrijeme preddiplomskog studija) na Erasmus gubi godina dana studiranja? Ide li se na Erasmus obično za vrijeme zimskog ili ljetnog semestra? Je li Erasmus dobar za one koji su već parcijala zbog jednog ili dva predmeta, pa da na taj način si upotpune zadnju godinu preddiplomskog (jer tada moraju slušati svega 2-3 predmeta)?
Molim iskustva ostalih i unaprijed hvala!
__________________
Broj ljudi koji te promatra je direktno proporcionalan gluposti onoga što činiš. (Murphyjev zakon)
caffeine girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 22:49   #98
Quote:
caffeine girl kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zanima me da li se prijavljivanjem (za vrijeme preddiplomskog studija) na Erasmus gubi godina dana studiranja?
Ovisi od fakulteta do fakulteta i od situacije do situacije. Ponekad tvoj fakultet može priznati predmete od tamo kamo ideš, ako su dovoljno srodni, ili se nađe neko drugo rješenje da odradiš sve obaveze, ali recimo na mojem se uglavnom gubi (ako je za vrijeme preddiplomskog; na diplomskom je puno lakše).

Quote:
caffeine girl kaže: Pogledaj post
Ide li se na Erasmus obično za vrijeme zimskog ili ljetnog semestra?
Oba su moguća, meni je rečeno da je zimski znatno češći, često kako bi tamo prošla kroz uvodni tjedan s tamošnjim studentima.

Quote:
caffeine girl kaže: Pogledaj post
Je li Erasmus dobar za one koji su već parcijala zbog jednog ili dva predmeta, pa da na taj način si upotpune zadnju godinu preddiplomskog (jer tada moraju slušati svega 2-3 predmeta)?
Molim iskustva ostalih i unaprijed hvala!
Da, ako su ti svi ti predmeti u jednom semestru ili ne moraš opet biti prisutna na njima, ako ga uspiješ dobiti (budući da se gleda i prosjek ocjena).

Inače, tema za Erasmus i sl. za preddiplomske studije je tu na Kutku za školarce i studente, tamo ćeš vjerojatno naći više ljudi s iskustvima s preddiplomskog, ovdje su uglavnom stariji.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 22:40   #99
Quote:
inazuma kaže: Pogledaj post
a varšava, krakov u odnosu na prag?

italija me jos zanima, s tim da ne milano, rim i sl.


Ja sam se tek vratila s Erasmusa u Poznanu u POljskoj. Ove godine je stipendija povećana na 450 eura mjesečno, i bit će ti dovoljna za hranu, smještaj i izlaske. Ako želiš putovati treba ti više naravno. Ja sam u Poznanu dom plaćala u dvokrevetnoj sobi 100 eura, a kasnije single room 1000 kuna, za hranu ti je dovoljno 200 eura mjesečno. Hranu ako kupuješ u supermarketu Biedronka proći ćeš jeftinije nego kod nas. Pivo je vani 15-ak kn, u trgovini već i za 4kn možeš naći, a sva su im piva predobra. Unutar zemlje studenti putuju za 51% jeftinije sa studentskom iskaznicom, gradski prijevoz nije skup, jeftiniji nego kod nas. Tako je bilo u POznanu, Varšava i Krakov su sigurno nešto skuplji, ali sigurno ne toliko da ti stipendija ne bude dovoljna za hranu i smještaj. Eto, nadam se da sam pomogla. p.s. što se tiče Italije, čitala sam negdje da studentu tamo treba oko 700 eura mjesečno, a ti ćeš imati recimo pola jer prije polaska na Erasmus dobiješ 80% od ukupnog iznosa školarine.

Quote:
caffeine girl kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zanima me da li se prijavljivanjem (za vrijeme preddiplomskog studija) na Erasmus gubi godina dana studiranja? Ide li se na Erasmus obično za vrijeme zimskog ili ljetnog semestra? Je li Erasmus dobar za one koji su već parcijala zbog jednog ili dva predmeta, pa da na taj način si upotpune zadnju godinu preddiplomskog (jer tada moraju slušati svega 2-3 predmeta)?
Molim iskustva ostalih i unaprijed hvala!
Ako se prije polaska dogovoriš s profesorima da će ti na kraju priznati predmete koje tamo položiš, nema razloga da izgubiš godinu. Na Erasmus možeš ići koji god semestar želiš, ja sam npr. otišla na zimski i na kraju produljila i na ljetni i tako sam na kraju cijelu godinu bila. Bit će ti naravno puno lakše ako imaš samo 2-3 predmeta, možeš onda sa strane ako ti bude dosadno slušati što god nude na cijelom sveučilištu, ići na tečaj jezika koji je uglavnom besplatan za erasmus studente, itd.

Rok kaže: Pogledaj post
Kad se preko erasmusa ode, npr. u Poljsku na jedan semestar, jel se predavanja slušaju na engleskom ili na jeziku zemlje u kojoj si ?



To ti ovisi o onome što studiraš, ja studiram hrvatski pa sam tako u Poljskoj sve imala na hrvatskom, moje kolege su imali uglavnom na engleskom, rijetki na poljskom, ali uvijek nabaviš neki prijevod jer te ne muče previše jer razumiju da si došao na erasmus tako da ne brini.

Quote:
gasolina kaže: Pogledaj post
je li moguće otići na erasmus kao apsolvent? dakle studij mi traje 10 semestara, odslušam i položim sve, ali upišem apsolventsku godinu za pisanje diplomskog te tada odem na erasmus. je li moguće to ili baš studij treba biti u tijeku da bi se otišlo?




Moguće je, i ja ću tako sljedeće godine, imam samo još diplomski, ali mi se ne da završiti kako bi mogla iskoristiti Erasmus praksu

Quote:
fireflyxx kaže: Pogledaj post
nekako mi se cini da je tema zamrla

ovako, ima neka cisto orijentacijska pitanja...
kada izlazi natjecaj za sljedecu godinu?
koji su uvijeti (prosjek...?) ?
koju razinu engleskog bi trebala (da li je dosta certifikat za B1) ?

Zahvaljujem na odgovoru!

Natječaj za zimski semestar ti uglavnom izlazi u ožujku, a za ljetni u rujnu. Mislim da nema uvjeta za prosjek, ali što bolje prije ćeš proći naravno. Ja sam npr. imala 3,5 i upala sam, ali ja sam na sveučilištu u Osijeku gdje se ne prijavljuje toliko puno ljudi. Boduje ti se prosjek, motivacijsko i intervju, i na temelju toga svega prolaziš ili ne prolaziš. I mi nismo morali imati nikakav certifikat, samo smo na intervjuu pričali na engleskom ili njemačkom, zavisi koji bolje znaš, i na temelju toga su vidjeli koliko znamo jezik.

Quote:
fireflyxx kaže: Pogledaj post
nekako mi se cini da je tema zamrla

ovako, ima neka cisto orijentacijska pitanja...
kada izlazi natjecaj za sljedecu godinu?
koji su uvijeti (prosjek...?) ?
koju razinu engleskog bi trebala (da li je dosta certifikat za B1) ?

Zahvaljujem na odgovoru!
Natječaj za zimski semestar ti uglavnom izlazi u veljači, a za ljetni u rujnu. Mislim da nema uvjeta za prosjek, ali što bolje prije ćeš proći naravno. Ja sam npr. imala 3,5 i upala sam, ali ja sam na sveučilištu u Osijeku gdje se ne prijavljuje toliko puno ljudi. Boduje ti se prosjek, motivacijsko i intervju, i na temelju toga svega prolaziš ili ne prolaziš. I mi nismo morali imati nikakav certifikat, samo smo na intervjuu pričali na engleskom ili njemačkom, zavisi koji bolje znaš, i na temelju toga su vidjeli koliko znamo jezik.

Quote:
contemporary kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Zanima me ako bi netko ko je vec bio na erasmusu mogao poslati svoj primjer motivacijskog pisma u inbox jer primjer koje sam pretrazivala po internetu baziraju se na jedan fakultet. A s obzirom da se prijavljuju 4 fakulteta a pise se jedno motivacijsko pismo zanima me kako ste vi to odradili hvala unaprijed!


ako ti još uvijek treba, javi se

Quote:
inazuma kaže: Pogledaj post
Studiram na Veleučiistu i zadnja sam godina stručnog studija ekonomije. Prijavljujem se sad na natjecaj, iznos potpore je 450 €.

imam nekih ideja gdje bi isla, ali ako ko od vas ima kakav prijedlog-rado cu saslusati, molim

hvala...


Ja ti preporučam Poljsku, tamo sam bila sad 2012./2013. Trebala sam biti jedan semestar i ostala cijelu godinu. Zemlja je super što se tiča cijena, dobiješ bespla tečaj poljskog, certifikat na kraju... Iako mislim da gdje god da se prijaviš bit će ti odlično, Erasmus je jedno predivno iskustvo. gud lak

Quote:
homo_iritans kaže: Pogledaj post
Zanima me ima li tko iskustvo da li razmjena na predd/diplomskom u prosječnom trajanju do 6.mj. (značajno) pomaže u životopisu, odnosno pri zapošljavanju? Koliko su poslodavci oduševljeni s tim da ste jedan semestar studirali u inozemstvu?
Pitam zato što je na mom faksu veoma lako otići na razmjenu (nema kandidata ili vrlo malo) tako da ta razmjena ne predstavlja "kriterij izvrsnosti",a s obzirom na to ne znam koliko može biti objektivno značajno... Za mene je Erazmus samo kao opcija za podizanje vlastitog iskustva, ali ne pretjerano i znanja i stručnog iskustva... Međutim, ne znam koliko sam u pravu


Ja mislim da bi ti to svakako bio plus. Ja sam bila u Poljskoj i tamo dobila A2 certifikat i naravno da će mi to bit plus tako da ne sumnjaj u to i prijavi se jer kako god barem ćeš imati jedno super iskustvo iza sebe.

Quote:
zapolja kaže: Pogledaj post
pozdrav, evo tek sada cujem za erasmus, jesam ja dobro skuzio, ides u neki europski grad (jel sam biras il kaj) i tam ili studiras ili obavljas strucnu praksu,
e mene zanima za studiranje, dobijes ovisno o zemlji 400 500 eur, ne placas skolarine i te stvari, jel i tamo onda radis nesto il kaj
sta jes znanjem jezika, jel se treba znat jezik zemlje u koju ides ili treba samo engleski i kak oni provjeravaju to znanje jel trebaju nekkave potvrde il kaj
hvala

hahahahaha Ovako, znači ideš na studentsku razmjenu za koju sada kada su povećali školarinu dobiješ 450 eura, potpora je jednaka za sve države osim Rumunjske, Latvije, Litve i još jednu ili dvije države, tu je nešto manja za 30,40 eura ja mislim. (to si pogledaš na stranicama svoga sveučilišta)
80% od ukupnog iznosa stipendje dobiješ prije polaska, znači 1800 eura za npr. 5 mjeseci koliko traje jedan semestar, 20% dobiješ kada se vratiš i popuniš financijsko i završno izvješće, predaš prijepis položenih ispita, itd. Od tih novaca si plaćaš smještaj u domu ukoliko ga dobiješ, hranu i ostalo što ti treba. Ne plaća se školarina, besplatna je za Erasmus studente. Ja nisam morala imati nikakvu potvrdu o znanju jezika, nego smo imali intervju i tu su nas pitali jel govorimo engleski ili njemački, ako kažeš eng onda te pitaju da pričaš na eng, tako je u Osijeku, sad kako je dalje ne znam. A valjda je dovoljna potvrda da si učio engleski ili njemački u osnovnoj, srednjoj i na faksu ako si to položio.

Quote:
iimpala kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Ja sam isto razmišljala prijaviti se na ERASMUS STRUČNU PRAKSU i zanima me jel nam oni nude smještaj? imam certifikat za engleski (FCE) pa me zanima bi li mi to priznali???

ima tko kakva iskustva?


Ja sam se sad prijavila za stručnu praksu, rekli su mi da ne mogu dobiti smještaj u domu kao kad sam bila na studijskoj razmjeni nego ga sama tražim. Možeš zamoliti poslodavca da ti pomogne. Na smještaj u domu imaš pravo samo ako ćeš odrađivati praksu u sklopu sveučilišta, u knjižnici npr. ili kao neki asistent u nastavi, ali znači na faksu bi trebala raditi.

Zadnje uređivanje drot13 : 29.09.2013. at 13:50. Reason: mq
tejaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 23:12   #100
e da pitam, koje se razdoblje "preporučuje" da idem na razmjenu? do kojeg datuma, dok tamo ne završe ispiti ili se ovdje moram vratiti prije nego šta počnu ispiti?
Ghostsong is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.