Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2009., 20:59   #41
OPERACIJA SRCA

Molim sve koji su imali ili imaju sličnu situaciju da mi se obrate savjetom jer ni sam neznam što da napravim. Pozvan sam na operaciju srca koja bi trebala biti uskoro. Moja dijagnoza je sljedeća: aortna stenoza koju imam od 1974. godine (1956 sam godište),UZV srca na kojem se nalazi srednje do teška AS uz blagu aortnu regurgitaciju, te naznačenu hioertrofiju LV. Izvršena je koronorografija dva puta, niti jednom nije dobro prošlo, organizam je loše podnio. Povremeno treptanje srca. Bez bolova u prsima. Ne pušim i ne pijem alkohol.

Transezofagijskom ehokardiografijom prikaže se teška aortna stenoza i mjerena insuficijencija te supravalvulrna dilatacija aorte.

Naručen sam na zamjenu aortne valvule 26.2.09. kod dr. Gašparovića uz terapiju Aspirin protect 100 u KBC Rebro.



Molim Vas ako je netko bio na takvoj operaciji da mi iznese svoja iskustva, kako se osjećao prije i poslje operacije.


Da li uopće ići na operaciju. Moram napomenuti da nemam nikakvih problema, ne osjećam nikakve poteškoće osim povremenog podrhtavanja srca.

Hvala

Zadnje uređivanje ribica 241 : 17.02.2009. at 21:05. Reason: dopuna
ribica 241 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 11:48   #42
svakako vam preporučam da odete na op.ako vam je več zakazana jel če vam poslije biti puno bolji i kvalitetniji život..nijedna op.nije bezazlena a naročito ne op.srca al čete ju puno lakše podnjeti sada nego za pet -deset godina..oporavak je jako dugačak al se dugoročno isplati...ja sam operirala srce prije 7mj.i govorim vam iz vlastitog iskustva...najvažnije je pozitivno razmišljanje i čvrsta volja iako znam da nije lako
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 16:01   #43
Hvala Vam na savjetu. Tražit ću još konzultacije kod liječnika. Mislim da nisam još psihički spreman za takvo nešto. Da li ste Vi bili kod nas na operaciji i u kojoj bolnici? Kakve imate simptome nakon operacije? Kako se nosite sa time? Koliko ste ograničeni u kretanju?
Želim Vam brz i lak oporavak.
ribica 241 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 20:56   #44
Ultrazvučno naznačena teška aortalna stenoza sa uvečanjem lijevog ventrikula ( hipertrofija LV ) nesumljiva je jasna indikacija za operacijski zahvat i tu nema nikakve dvojbe bez obzira na trenutno relativno dobro osjećanje. Uz korištenje stroja za izvantjelesni krvotok ( EKC ) srce se zaustavi i aortalni zalistak se zamjeni te ukoliko su ušća koronarnih arterija kompromitirana napravi se još i pokoji "bypass".
Ono na što vam želim ukazati u opisanom nalazu transezofagealnog UZVa kod vas je tvrdnja "supravalvularna dilatacija aorte". Ukoliko je uzlazni dio aorte ( znači onaj dio koji počinje odmah iza aortnog zaliska ) značajnije proširen ( a širinu bi morali imati napisanu u UZV nalazu )...onda nije samo potrebna "obična" zamjena aortalnog zaliska već i tog početnog dijela uzlazne aorte onda je to i u kardijalnoj kirurgiji kompleksan zahvat pa je nekad potrebna i operacija po "Bentalu". Pokušajte se o tom detalju raspitati kod kardijalnog kirurga. Mislim da vam se to treba rastumačiti.
No bez obzira na vrstu operacije ona vam je neophodna i nemojte dvojiti nimalo treba li ili ne!
Dobra stvar je da će vas operirati Hrvoje Gašparović na "Rebru". "Gašo" je vrhunski operater koji je u rekordno kratkom vremenu počeo samostalno operirati i kad bi ja morao birati u Hrvatskoj da mi netko prčka po srcu, pa makar radio i "Bental", odabrao bih baš njega. Iako djeluje "balavo" puno prije bi njemu u ruke nego Biočini ili nekom drugome.
Imajte optimizma jer nakon operacije ako sve prođe OK, a nema razloga da ne prođe, čeka vas nakon rehabilitacije sigurno kvalitetniji život.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 21:34   #45
Quote:
ribica 241 kaže: Pogledaj post
Hvala Vam na savjetu. Tražit ću još konzultacije kod liječnika. Mislim da nisam još psihički spreman za takvo nešto. Da li ste Vi bili kod nas na operaciji i u kojoj bolnici? Kakve imate simptome nakon operacije? Kako se nosite sa time? Koliko ste ograničeni u kretanju?
Želim Vam brz i lak oporavak.
Operirana sam u KB Dubrava kod prof.Sutlića i vrlo sam zadovoljna...sada nakon op.i rehabilitacije u Kr.toplicama se dobro osiječam iako još imam malo problema sa disanjem zbog plučne hipertenzije pa manje izlazim iz kuće kad su baš jako hladni dani..jako teško se nosim sa bolesti iz razloga što sam mlađa osoba i što mi se to dogodilo jako iznenada,op.je za mene bila veliki šok ali samo pozitivnim razmišljanjem pokušavam nekako sve to prevladati...
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 22:32   #46
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
kad bi ja morao birati u Hrvatskoj da mi netko prčka po srcu, pa makar radio i "Bental", odabrao bih baš njega. Iako djeluje "balavo" puno prije bi njemu u ruke nego Biočini ili nekom drugome.
nemojte tako kolega, pa ima na Rebru još onih koji za aortnu stenozu učine Bentala

On topic: neznam jeste li bili do sada na konzultacijama sa svojim operaterom (čitaj:kod njega u ambulanti) ili ste "upecani" u nekoj od Rebru suradnih ustanova pa ste "dopali" dr. Gašparoviću. Bilo kako bilo, složio bih se sa Treborom glede vašeg operatera.
Premalo je u vašem postu medicinskih detalja da se sad decidirano može reći koliko je operacija hitna, ali je vjerojatno indicirana i svakako bih vam je preporučio. Naime, kod vas je već prisutna hipertrofija LV, dakle kompenzacija povećanjem srčane mišićne mase. Slijedeći je korak popuštanje srca, a preživljenje bez operacije, a nakon pojave simptoma je oko godinu dana (to je najkraće, ovisno o simptomima koji se pojave).
Nadalje: proširenje uzlazne aorte posljedica je najvjerojatnije ekscentričnog tijeka krvi kroz vaš suženi zalistak. Zamjena tog dijela aorte, ovisno o širini, može, ali i nemora biti indicirana. Varijanta te zamjene može biti navedena operacija po Bentalu, a može biti i separatna zamjena zaliska i zamjena uzlazne aorte.
Ono o čemu bih ja razmišljao na vašem mjestu je koju vrstu zaliska odabrati. Postoje mehanički i biološki. I jedni i drugi imaju svoje prednosti i nedostatke.
O njima ćete naći dosta toga na netu (kojim se očito služite). Trebate samo ocijeniti koji će više odgovarati vašem životnom stilu.
Toliko od mene i sretno
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 20:28   #47
Pozdrac doc...ko hoće s docom pričat samo nek spomene kirurgiju srca....eto ga odmah, ko som na bučkalicu........istina trzam i ja na taj mamac...

Dakako slažem se sa napisanim. Što se zaliska tiče, možda bi s obzirom na godine mehanički bio bolji izbor no sigurno kirurg ima najbolji prijedlog.

Vremena do 26. nema puno pa se nadam da su sve predradnje već urađene. Sugestija da se posjeti zubar ako do sad nije i da se ambulantno uradi HIT i hladni aglutinini na Transfuziji.

Sretno
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 15:35   #48
hvala vam svima na savjetu, pomogli ste mi dosta. Idem na konzultacije s liječnikom da mi još sve objasni...vidjet ću što ću na kraju učiniti.
HVALA još jednom
ribica 241 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 12:20   #49
pozdrav svima!
prvi put se javljam ,imam 37god
nedavno mi je dijagnosticirao da mi je aortalni zalistak dvolistan(stenoza i insufincijencija aortalne valvole) uz predpostavku da je to urođena srčana greška
rečeno mi je da cu to kad tad morat operirat
za sad sam dobro uz terapiju concor cor,
zanima me sve vezano za takvu vrstu operacije
hvala
miki11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 16:21   #50
Quote:
miki11 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!
prvi put se javljam ,imam 37god
nedavno mi je dijagnosticirao da mi je aortalni zalistak dvolistan(stenoza i insufincijencija aortalne valvole) uz predpostavku da je to urođena srčana greška
rečeno mi je da cu to kad tad morat operirat
za sad sam dobro uz terapiju concor cor,
zanima me sve vezano za takvu vrstu operacije
hvala
Ista prica sa zaliskom kod mene, samo sto ja imam i HCM kardiomiopatiju pa samim time malo losije stanje srca.

Meni isto receno da cu kad tad morat operirat, al navodno je operacija rutinska, bezbolna sa malim rizikom.
marko21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 19:20   #51
Bikuspidna aortalna valvula je urođeno stanje i više-manje uvijek dovodi do stanja koje zahtjeva operativni zahvat kojim se isti zalistak ukloni i ušije novi, mehanički ili biološki.
Kad operirati ovisi o dobi, o kliničkoj slici i jasno, nalazu na srcu. Prvenstveno onom UZV-nom koji jasno govori o stanju zaliska ( stupnju stenoze i/ili insuficijencije ), o stanju uzlazne aorte ( ima li proširenja ili ne ) te stanju lijeve srčane klijetke u smislu postojanja proširenja lijevog ventrikla i koliko je ono veliko. Sve to kirurg uzima u obzir pri donošenju odluke kad treba operirati.

Rutinska operacija sa malim rizikom??!.........netko je tebe prilično gadno dezinformirao.........
Operativni zahvat se uistinu radi više-manje rutinski....ali...govoriti da je bilo koja operacija a pogotovo ona na srcu usporediva s maltene odlaskom frizeru...jok, jok...
"Dernek" počinje još prije uspavljivanja kad se postave venski i arterijski putevi u žile na rukama. Po uspavljivanju postavlja se jedan višelumenski kateter za davanje infuzija i lijekova u venu na vratu. U istu venu ide još jedna cijev koja ide kroz samo srce sve do ogranka plućne arterije koja služi mjerenju kojekakvih parametara. Postavlja se sonda u želudac. Postavlja se cijev u dušnik za disanje. U mjehur ide još jedan kateter. U području prepone ide najčešće još jedan arterijski put.
Operacija ide rez uzduž prsne kosti i piljenjem same kosti uzdužno....Kad se to sve "rastvori" uz odekvatnu hemostazu, otvori se perikard i prikaže srce i velike krvne žile. "Pipavim" i pažljivim tehnikama sve se to malo mobilizira i postave se kanile u aortu, gornju i donju šuplju venu, plućne vene.....Sve skupa s ciljem da se cijelokupni krvotok preusmjeri u mašinu za vantjelesni krvotok ( EKC ). Sve kanilirane žile se klemaju i kad se uspostavi EKC bypass, srce se zaustavi...I na monitorima imaš prilično jezovitu sliku pet-šest ravnih crta jedna ispod druge...brrr...Dok se s druge stane operacijskog stola ceri perfuzionist koji upravlja EKC-om. Sad na srcu koje miruje može se na miru čeprkati....Kirurg otvori aortu odmah iznad zaliska i tu izreže bolesni zalistak i postruže "kreča" ako ga ima do u zdravu stijenku. To sve vrlo pažljivo. Kad to napravi, uzme mjerač i izmjeri promjer aorte. Prema izmjerenom, odabire zalistak odgovarajuće veličine. I sad to sa cijelim čudom konaca ušije tamo gdje treba...Zatvori se aorta i počne postupak odvajanje bolesnika od EKC-a....Kad se srce pokrene ( samo ili na defibrilator ) i postigne dovoljno snage odvaja se EKC i vade se kanile. Na površinu srca gotovo uvijek se postave i izvedu na kožu i žice za pacemaker ako ga je potrebno koristiti u postoperacijskom razdoblju....Postave se i dva-tri drena koja usto vire prema van i spajaju se sa drenažnim sustavima. Tek sad se sve skupa polako ide zatvarati....Žicama se sastavi prsna kost i sašiju se slojevi potkožnih tkiva i kože. Kad je bolesnik dovoljo stabiliziran ide takav uspavan i izmesaren u šok-sobu gdje se ostaje u čudu žica i kablova još nekih dva-tri dana odnosno po potrebi. Sva operacija u svakoj fazi ide sa "cijelom vojskom" raznih medikamenata koji se titriraju ovisno o stanju.
U svakoj fazi postoji mogućnost komplikacija. Od nekih manjih sve do onih kad krv šprica po stropu i cijeloj ekipi u sali....
Ali...dobra vijest je da je ovo izuzetno precizna kirurgija kao i anesteziološka srkb tijekom i nakon zahvata i tu u pravilu nema mogućnosti da se "nešto" zaboravi ili ne napravi kako treba. Nema mogućnosti zato jer se rezultat odmah, često i dramatično, vidi...
Jasno da je i nemoguće predvidjeti kako će sve to izgledati u ranom postoperacijskom razdoblju ovakve ipak prilično brutalne kirurgije. Nekad misliš da će sve proći očekivano a bude sranja ili obrnuto....

Čovjek koji ide na op mora naprosto biti svjestan rizika i da ponekad bez obzira na ime ustanove i kirurga...rezultat može biti neočekivan.
Ipak statistika ide u prilog bolesnicima gdje je smrtnost kod ovih zahvata vrlo mala...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!

Zadnje uređivanje trebor : 04.03.2009. at 19:30.
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 22:29   #52
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Bikuspidna aortalna valvula je urođeno stanje i više-manje uvijek dovodi do stanja koje zahtjeva operativni zahvat kojim se isti zalistak ukloni i ušije novi, mehanički ili biološki.
Kad operirati ovisi o dobi, o kliničkoj slici i jasno, nalazu na srcu. Prvenstveno onom UZV-nom koji jasno govori o stanju zaliska ( stupnju stenoze i/ili insuficijencije ), o stanju uzlazne aorte ( ima li proširenja ili ne ) te stanju lijeve srčane klijetke u smislu postojanja proširenja lijevog ventrikla i koliko je ono veliko. Sve to kirurg uzima u obzir pri donošenju odluke kad treba operirati.

Rutinska operacija sa malim rizikom??!.........netko je tebe prilično gadno dezinformirao.........
Operativni zahvat se uistinu radi više-manje rutinski....ali...govoriti da je bilo koja operacija a pogotovo ona na srcu usporediva s maltene odlaskom frizeru...jok, jok...
"Dernek" počinje još prije uspavljivanja kad se postave venski i arterijski putevi u žile na rukama. Po uspavljivanju postavlja se jedan višelumenski kateter za davanje infuzija i lijekova u venu na vratu. U istu venu ide još jedna cijev koja ide kroz samo srce sve do ogranka plućne arterije koja služi mjerenju kojekakvih parametara. Postavlja se sonda u želudac. Postavlja se cijev u dušnik za disanje. U mjehur ide još jedan kateter. U području prepone ide najčešće još jedan arterijski put.
Operacija ide rez uzduž prsne kosti i piljenjem same kosti uzdužno....Kad se to sve "rastvori" uz odekvatnu hemostazu, otvori se perikard i prikaže srce i velike krvne žile. "Pipavim" i pažljivim tehnikama sve se to malo mobilizira i postave se kanile u aortu, gornju i donju šuplju venu, plućne vene.....Sve skupa s ciljem da se cijelokupni krvotok preusmjeri u mašinu za vantjelesni krvotok ( EKC ). Sve kanilirane žile se klemaju i kad se uspostavi EKC bypass, srce se zaustavi...I na monitorima imaš prilično jezovitu sliku pet-šest ravnih crta jedna ispod druge...brrr...Dok se s druge stane operacijskog stola ceri perfuzionist koji upravlja EKC-om. Sad na srcu koje miruje može se na miru čeprkati....Kirurg otvori aortu odmah iznad zaliska i tu izreže bolesni zalistak i postruže "kreča" ako ga ima do u zdravu stijenku. To sve vrlo pažljivo. Kad to napravi, uzme mjerač i izmjeri promjer aorte. Prema izmjerenom, odabire zalistak odgovarajuće veličine. I sad to sa cijelim čudom konaca ušije tamo gdje treba...Zatvori se aorta i počne postupak odvajanje bolesnika od EKC-a....Kad se srce pokrene ( samo ili na defibrilator ) i postigne dovoljno snage odvaja se EKC i vade se kanile. Na površinu srca gotovo uvijek se postave i izvedu na kožu i žice za pacemaker ako ga je potrebno koristiti u postoperacijskom razdoblju....Postave se i dva-tri drena koja usto vire prema van i spajaju se sa drenažnim sustavima. Tek sad se sve skupa polako ide zatvarati....Žicama se sastavi prsna kost i sašiju se slojevi potkožnih tkiva i kože. Kad je bolesnik dovoljo stabiliziran ide takav uspavan i izmesaren u šok-sobu gdje se ostaje u čudu žica i kablova još nekih dva-tri dana odnosno po potrebi. Sva operacija u svakoj fazi ide sa "cijelom vojskom" raznih medikamenata koji se titriraju ovisno o stanju.
U svakoj fazi postoji mogućnost komplikacija. Od nekih manjih sve do onih kad krv šprica po stropu i cijeloj ekipi u sali....
Ali...dobra vijest je da je ovo izuzetno precizna kirurgija kao i anesteziološka srkb tijekom i nakon zahvata i tu u pravilu nema mogućnosti da se "nešto" zaboravi ili ne napravi kako treba. Nema mogućnosti zato jer se rezultat odmah, često i dramatično, vidi...
Jasno da je i nemoguće predvidjeti kako će sve to izgledati u ranom postoperacijskom razdoblju ovakve ipak prilično brutalne kirurgije. Nekad misliš da će sve proći očekivano a bude sranja ili obrnuto....

Čovjek koji ide na op mora naprosto biti svjestan rizika i da ponekad bez obzira na ime ustanove i kirurga...rezultat može biti neočekivan.
Ipak statistika ide u prilog bolesnicima gdje je smrtnost kod ovih zahvata vrlo mala...
da da trebor je u potpunosti u pravu..potpisujem svaku njegovu riječ..nije to mala stvar.. govorim nažalost iz vlastitog iskustva ..kod operacije srca nema lakih operacija a najteže razdoblje je šok soba i prvih nekoliko dana nakon op.
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 10:12   #53
uf.....hvala vam svima na odgovoru!
miki11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 22:49   #54
Pitanje / savjet

Molila bih da se javi netko tko bi mogao dati savjet tj. razumije ovaj nalaz..
Rijec je o mojoj mami (god. 1946.), koja je obavila neke pretrage, dobila rezultate, i ceka na operaciju.

U povijesti bolesti / dijagnoza pise: Prolapsus valvulae mitralis - cuspidis posterioris; Insuff.valvulea mitralis 3+; Hypertensio arterialis
Koronorografija: MR+, hipokinezija anteroapiklano, apikalno formirana aneurizma.
UZV: znacajno dilatian LA, uz prolaps oba mitralna listica, izrazenije straznjeg.
Preporucena je operacija i na listi cekanja je.

Ukoliko mi netko moze, bila bih vrlo zahvalna, objasniti koliko je to rizicna operacija i rjesiti dilemu da li je operacija nesto sto se moze odgadjati ili je bolje obaviti je sto prije?
Naime, u jednoj bolnici kazu da bi tebala ici sto prije (izgledno je u narednim tjednima) a u drugoj da je bolje jos cekati i redovito svakih 6 mjeseci pratiti promjene pa ukoliko dodje do drasticne promjene planirati operaciju (ali tada se opet ceka na operaciju mjesecima nakon kontrole...)

I jos jedno pitaje...da li za tu vrstu operacije preporucate Dubravu (cini se da se daleko najduze tamo ceka), Rebro ili Magdalena?

Zahvaljujem unaprijed!
sidonija2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 01:01   #55
pozdravsvima!!!
molim da mi ovo prevedete,to bi bila kao moja dijagnoza

valvulae aortae bicuspidalis
stenosis et insuffitientio aortae gr.medii
prolapsus valvulae mitralis gr.laevis
cor comp
hvala!!!
miki11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 20:21   #56
Quote:
sidonija2 kaže: Pogledaj post
Molila bih da se javi netko tko bi mogao dati savjet tj. razumije ovaj nalaz..
Rijec je o mojoj mami (god. 1946.), koja je obavila neke pretrage, dobila rezultate, i ceka na operaciju.

U povijesti bolesti / dijagnoza pise: Prolapsus valvulae mitralis - cuspidis posterioris; Insuff.valvulea mitralis 3+; Hypertensio arterialis
Koronorografija: MR+, hipokinezija anteroapiklano, apikalno formirana aneurizma.
UZV: znacajno dilatian LA, uz prolaps oba mitralna listica, izrazenije straznjeg.
Preporucena je operacija i na listi cekanja je.

Ukoliko mi netko moze, bila bih vrlo zahvalna, objasniti koliko je to rizicna operacija i rjesiti dilemu da li je operacija nesto sto se moze odgadjati ili je bolje obaviti je sto prije?
Naime, u jednoj bolnici kazu da bi tebala ici sto prije (izgledno je u narednim tjednima) a u drugoj da je bolje jos cekati i redovito svakih 6 mjeseci pratiti promjene pa ukoliko dodje do drasticne promjene planirati operaciju (ali tada se opet ceka na operaciju mjesecima nakon kontrole...)

I jos jedno pitaje...da li za tu vrstu operacije preporucate Dubravu (cini se da se daleko najduze tamo ceka), Rebro ili Magdalena?

Zahvaljujem unaprijed!
Jasno ti je da najbolji uvid u stanje tvoje majke ima liječnik, odnosno kirurg koji ju je pregledao i preporučio zahvat? Sva pisanja ovdje ipak su samo nagađanja.

Uslijed bolesti mitralnog zaliska ( zaliska koji se nalazi između lijeve pretklijetke i lijeve klijetke ) sa mitralnom insuficijencijom 3+....teško je kompromitirana normalna srčana funkcija. Za posljedicu takve nepravilne funkcije mitralnog zaliska, značajno je proširena lijeva srčana pretklijetka i postoji jasno opisana slaba pokretljivost dijela srčanog mišića ( hipokinezija ) sa formiranim vrećastim proširenjem ( aneurizma ) tog dijela srčane stijenke.
Sve skupa je opisano stanje jasna indikacija za operaciju. Uopće ne znam zbog čega netko od doktora na temelju opisanog smatra da "treba čekati s operacijom"?...Niti slučajno se to stanje neće popraviti i bit će samo progresija sve do potpune dekompenzacije....Tada će biti puno teže operaciju uraditi nego sad iako i sad opisano srce djeluje prilično bolesno.

Operirati se treba tamo gdje ćeš prvo doći na red. Apsolutno je svejedno. Svaki centar je kompetentan operaciju napraviti. Ako si iz Zg gledaj gdje je brži red...a ako si iz Slavonije ili Dalmacije ili Kvarnera ne strahuj otići u Osijek ili Split ili Rijeku.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 20:25   #57
Quote:
miki11 kaže: Pogledaj post
pozdravsvima!!!
molim da mi ovo prevedete,to bi bila kao moja dijagnoza

valvulae aortae bicuspidalis
stenosis et insuffitientio aortae gr.medii
prolapsus valvulae mitralis gr.laevis
cor comp
hvala!!!
Imaš aortalni zalistak od dva "listića" umjesto tri koliko je normalno. Taj zalistak niti može zatvoriti lumen aorte potpuno niti ga može do kraja otvoriti. Patološki nalaz određenog stupnja postoji i na mirtalnom zalisku ( Ovo moraš do kraja razjasniti ).
Srce je još uvijek kompenzirano odnosno usprkos srčanom defektu za sada zadovoljavajuće radi svoju funkciju. Ali sigurno neće tako ostati...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 22:11   #58
Puno zahvaljujem Treboru na odgovoru!
Sad mi je ipak jasnije u cemu je problem, a i umirio me poprilicno zadnji odlomak jer me mucio i odabir bolnice a time i kardiokirurga.
Mama nekako ocekuje od mene i informacije i odluke i vodstvo pa mi je bilo kakvo pojasnjenje vrlo bitno.
Iz Zagreba smo, tako da ce ocito biti ili Rebro ili Magdalena...
sidonija2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:05   #59
Quote:
sidonija2 kaže: Pogledaj post
Puno zahvaljujem Treboru na odgovoru!
Sad mi je ipak jasnije u cemu je problem, a i umirio me poprilicno zadnji odlomak jer me mucio i odabir bolnice a time i kardiokirurga.
Mama nekako ocekuje od mene i informacije i odluke i vodstvo pa mi je bilo kakvo pojasnjenje vrlo bitno.
Iz Zagreba smo, tako da ce ocito biti ili Rebro ili Magdalena...
A kakav joj je nalaz na koronarnim krvnim žilama? Koliko je procijenjena EF?
Hipokinezija i aneurizma ne nastaju baš od mitralne regurgitacije.
Osim toga, i kardiolozi svašta pišu, tako da to i nemora biti tako dramatično kako zvuče ove dijagnoze na papiru (nisam to jednom vidio).
Glede izbora bolnice i operatera, to mi se čini manje važnim od izbora vrste operacije. Naime, mama Vam je još mlada i optimalna operacija za nju bio bi popravak (a ne zamjena) mitralnog zaliska.
A za tu vrstu operacije ja osobno nebih baš u neke od nabrojanih centara iz Treborovog posta išao.
Ako se odluči za zamjenu, onda je više-manje svaki kirurg može obaviti zadovoljavajuće
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 19:28   #60
svakako pokušaj popravka, kao što doc reče jer umjetna valvula znači doživotna medikacija i sve njene komplikacije
a što se tiče koronarografije postoji li nalaz iste, jer ovdje je ukratko opisano nekoliko značajnih promjena? a što se tiče hipokineze, sama sumnja na istu zahtjeva UZV srca, pa isto bi poželjno bilo napisat nalaz ultrazvuka
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.