Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2008., 16:51   #181
LEFLUNOMID
(ARAVA)

Leflunomid je noviji lijek koji se već nekoliko godina koristi u liječenju reumatoidnog artritisa. Lijek postoji u obliku tableta, a uzima se svaki dan po jedna tableta i to, obično, najprije tijekom 3 dana tableta od 100 mg, a zatim od 20 mg. Učinak se primjećuje otprilike nakon 4 tjedna primjene. Nuspojave su češće u početku liječanja, a uključuju: proljev, mučninu, povraćanje, gubitak na tjelesnoj težini, kožne promjene, povišenje krvnog tlaka, promjene sluznice usne šupoljine, ispadanje kose, poremećaje krvne slike. Tijekom uzimanja leflunomida i neko vrijeme nakon prestanka uzimanja lijeka ne smiju se primjenjivati cjepiva s oslabljenim živim uzročnicima (npr. dječja paraliza, gripa i dr). Leflunomid može utjecati na učinkovitost drugih lijekova (npr. fenitoina, varfarina, tolbutamida). Tijekom uzimanja leflunomida potrebno je provoditi redovite kontrole jetrenih testova, krvne slike i urina, pogotovo u prvih 6 mjeseci liječenja. Važno je također redovito kontrolitati krvni tlak. U slučaju razvoja nuspojava iznimno se može primjeniti i dnevna doza od 10 mg (1/2 tbl.). Lijek se dugo zadržava u organizmu, pa kod izrazitih nsupojava ili predoziranja ponekad je potrebno primjeniti lijek kolestiramin koji ubrzava njegovo izlučivanja iz organizma. Dugo zadržavanje lijeka u organizmu je važno zbog potencijalno tetragenog učinka. Za sada se leflunomid ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 17:27   #182
Quote:
Bubelino kaže: Pogledaj post
Nova sam na forumu i neizmjerno mi je drago da ovaj problem mogu podijeliti sa sebi sličnima: od 2000. godine nakon odstranjenog zuba pod upalom otiče mi lijeva ruka i nakon pretraga dijagnosticiran je reumatski artritis. Th. Extencilin, Voltaren, Dexametason i Garamicin!!! Na terapiji oko 1 godinu. Nakon toga operisani krajnici kao moguće žarište te prekinuta terapija od strane reumatologa uz konstataciju kako ˝to mora boljeti i po potrebi uzimati Voltaren tbl˝.
Bolest miruje, uz povremene bolove naročito lijeve šake, do poroda, aprila 2005. godine, kada prelazi u progresivno stanje. Od tada pod stalnim nadzorom reumatologa, pod stalnim terapijama, koje mogu slobodno reći nisu dale adekvatan rezultat.. I pored potpunog poštivanja terapije za cijeli period dnevno uzimam tbl. protiv bolova kako bih mogla funkcionisati, tj. slobodno se kretati bez velike patnje.
Tokom cijelog perioda nalaz CRP pozitivan, a vrijednosti variraju od 12-96 mg/l, takođe tokom cijele terapije, u regularnim vremenskim intervalima vršena je kontrola krvne slike, transaminaza i urina, nalazi uglavnom uredni bez izraženih leukopenije, trombocitopenije, porasta transaminaza i pada eritrocita!!!
Od početka bolesti do danas rađeni RTG snimci zglobova šaka i stopala. Na snimcima vidljive progresivne promjene koje se tokom posmatranog perioda pogoršavaju odnosno bolest zahvata i zglobove koji na samom početku nisu pokazivali bilo kakve promjene. Na samom početku bolesti deformiteti zglobova nisu bili vidljivi, dok danas, i pored neprestane terapije, veoma su vidljive degenerativne promjene naročito na lijevoj ruci, odnosno na zglobu kažiprsta i malog prsta (dobio formu labuđeg vrata). Dođe mi da na neki način skrijem taj deformitet no to je prosto nemoguće... Takođe, prsti su izgubili funkciju savitljivosti te tako nisam u stanju obuhvatiti rukom npr. olovku!!! Na terapiji Metothrexat (na 15 dana injekcija 30 mg) i Medrol (ujutro 6 mg) blizu dvije godine.. Nedavno, na svoju odgovornost zahtijevam izbacivanje Metothrexata iz terapije što je doc nevoljko učinila uz silno plašenje šta se može desiti bez te terapije a ja podastrla razne argumente koji ukazuju kako ovaj lijek nije adekvatno djelovao u mom slučaju. Sada na terapiji Arava tbl, koje uzgred još nisam kupila...vidjećemo kako će se dalje odvijati ovaj kuršlus....
Ja ne smijem uzimati Mtx zbog oštećenja jetre, pa sam samo na Medrolu, no moja ga majka uzima već 10 godina i nema nikakvih nuspojava. Ne boj se lijekova, jer već sada imaš velike deformacije. Jesi li čula za biološke lijekove?
Mile50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 23:32   #183
Quote:
Mile50 kaže: Pogledaj post
Ja ne smijem uzimati Mtx zbog oštećenja jetre, pa sam samo na Medrolu, no moja ga majka uzima već 10 godina i nema nikakvih nuspojava. Ne boj se lijekova, jer već sada imaš velike deformacije. Jesi li čula za biološke lijekove?
Da li je jedna vrsta biološkog lijeka rituximab- mabthera. Doc kaže da sa ovim lijekom nemaš nikakve tegobe, no i to je vjerovatno individualno, a lijek je izuzetno skup
Bubelino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 08:47   #184
Quote:
Bubelino kaže: Pogledaj post
Da li je jedna vrsta biološkog lijeka rituximab- mabthera. Doc kaže da sa ovim lijekom nemaš nikakve tegobe, no i to je vjerovatno individualno, a lijek je izuzetno skup
da, to je to. Ako ti predloži obavezno pristani. Nakon kure terapije bolest miruje 2 godine. I mi bi isto tu terapiju, ali terapija je toliko skupa da je daju samo težim bolesnicima.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 11:41   #185
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
da, to je to. Ako ti predloži obavezno pristani. Nakon kure terapije bolest miruje 2 godine. I mi bi isto tu terapiju, ali terapija je toliko skupa da je daju samo težim bolesnicima.
kiki-ri, kako je ruka danas, boli li te mnogo ; možda i dobijem tu terapiju ali u dogledno vrijeme jer moraš baš sve isprobati pa ukoliko ništa ne djeluje pozitivno mabtera je zadnja opcija. A ja sam tek počela sa aravom...
Bubelino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 14:17   #186
Quote:
Bubelino kaže: Pogledaj post
kiki-ri, kako je ruka danas, boli li te mnogo ; možda i dobijem tu terapiju ali u dogledno vrijeme jer moraš baš sve isprobati pa ukoliko ništa ne djeluje pozitivno mabtera je zadnja opcija. A ja sam tek počela sa aravom...
malo bolje, ali nisam išla radit. stavljam i dalje led. U petak idem.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 18:02   #187
Quote:
Bubelino kaže: Pogledaj post
Da li je jedna vrsta biološkog lijeka rituximab- mabthera. Doc kaže da sa ovim lijekom nemaš nikakve tegobe, no i to je vjerovatno individualno, a lijek je izuzetno skup
Od bioloških lijekova imaš još ENBREL i HUMIRU, koji se uzimaju u kombinaciji sa MTX, ali može i samostalno. Jako su učinkoviti kod RA, jedino loše utječu na imunitet, pa su moguće infekcije. Ja ni to ne smijem uzimati. Mene ovih dana očajno bole pete, danas popodne sam jedva napravila par koraka. Kiki, nadam se da će ti ruka biti bolje. Šta te boli, lakat ili cijela ruka?
Mile50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2008., 19:08   #188
Quote:
Mile50 kaže: Pogledaj post
Od bioloških lijekova imaš još ENBREL i HUMIRU, koji se uzimaju u kombinaciji sa MTX, ali može i samostalno. Jako su učinkoviti kod RA, jedino loše utječu na imunitet, pa su moguće infekcije. Ja ni to ne smijem uzimati. Mene ovih dana očajno bole pete, danas popodne sam jedva napravila par koraka. Kiki, nadam se da će ti ruka biti bolje. Šta te boli, lakat ili cijela ruka?
ručni zglob, a pošto tipkam i ručno pišem nikako nisam mogla ić radit.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 13:45   #189
ja uzimam medrol i salazopyrin i u zadnje mjesec mi je uzasno mucno i trbuh boli dali nekom ti ljekovi tako rade? inace ih vec uzimam vise od god dana i sada je pocelo a cim sam spomenula imunolgu odma je reko da idem na pasazu crijeva i kolonoskopiju uzas da nije upalna bolest crijeva koja ide uz reumatske ma uzas.....neznam dali stvarno moguce ili samo losa reakcija na lijekove
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 14:42   #190
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
ja uzimam medrol i salazopyrin i u zadnje mjesec mi je uzasno mucno i trbuh boli dali nekom ti ljekovi tako rade? inace ih vec uzimam vise od god dana i sada je pocelo a cim sam spomenula imunolgu odma je reko da idem na pasazu crijeva i kolonoskopiju uzas da nije upalna bolest crijeva koja ide uz reumatske ma uzas.....neznam dali stvarno moguce ili samo losa reakcija na lijekove
Ja na medrol nemam nikakve smetnje, a salazopyrin nisam nikad uzimala. Upalna crijevna bolest liječi se istim lijekovima. Koju dozu medrola uzimaš?
Mile50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 15:39   #191
sada samna 4mg...
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 17:12   #192
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
sada samna 4mg...
Malo sam pročitala stare postove, vidim da boluješ od ankilozantnog spondylitisa i da nas liječi isti liječnik. Ja imam miješanu formu RA i AS. Ideš li u toplice i da li doma radiš vježbe za AS?
Mile50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 10:09   #193
ove godine sam bila prvi puta i mogu ti reci da sam imala tesko pogorsanje kad sam se vratila tako da sad i bas nisam u nekoj fazi vjezba ali kad mogu vjezbam zaboravim pa mi se ne da i tako nikako da si to uvedem kao radnu naviku kad me sto stavri muci
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 10:54   #194
nešto ste mi pasivne na forumu ovih dana ja sam započela terapiju aravom, prve tri tbl od 100 mg- jedna dnevno, a nakon toga jedna tbl dnevno od 20 mg, od njih nisam dodatno bolesna, a vidjećemo kako će djelovati na RA jer se poboljšanje u krajnjem slučaju osjeti tek nakon nekih mjesec dana
Bubelino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 10:57   #195
neko od forumaša reče "nedajmo da nas bolest zgazi, zgazimo mi nju" - ova rečenica me se dojmila i često mi padne na pamet- tako i treba da razmišljamo i život će biti ljepši
Bubelino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 11:04   #196
Quote:
Mile50 kaže: Pogledaj post
Od bioloških lijekova imaš još ENBREL i HUMIRU, koji se uzimaju u kombinaciji sa MTX, ali može i samostalno. Jako su učinkoviti kod RA, jedino loše utječu na imunitet, pa su moguće infekcije. Ja ni to ne smijem uzimati. Mene ovih dana očajno bole pete, danas popodne sam jedva napravila par koraka. Kiki, nadam se da će ti ruka biti bolje. Šta te boli, lakat ili cijela ruka?
Mile50, nadam se da je stanje sa nožicama bolje ovih dana; možda u dogledno vrijeme i dobijem biološku terapiju jer je bolest dosta uznapredovala i još uvijek je u progresiji, no o tom po tom; MTX je doc izbacila iz terapije na moju inicijativu jer tokom dvogodišnje terapije ovim lijekom deformiteti su uznapredovali a ja teške muke mučila kad uzmem taj lijek
Bubelino is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 18:13   #197
Pozdrav, Bubelino! Nožice mrvicu bolje, ali sve me drugo ubija. Kad bi bar bilo negdje nabaviti novih zglobova! Nadam se da će ti Arava pomoći da boleština regredira. Ne daj se!
Mile50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:49   #198
naletio sam na neke podatke na netu da se protiv artritisa moguće boriti pomoću regulatora imuniteta (to je vrsta stimulatora imuniteta ali ne na način da se napravi boost imuniteta, već da se imunitet stabilizira na nivou na kojem funkcionira imunitet zdravog čovjeka; umjesto hiperprodukcije imunitetnih stanica povećava se njihova aktivnost da bi dostigla vrijednosti koje su normalne. preparati koji to postižu su zapravo hrana za imune stanice, najčešće su to polisaharidni lanci, koji su sami po sebi potpuno neškodljivi)

navodno u prvih mjesec dana uzimanja se bolovi intenziviraju, međutim nakon tih mjesec dana kreće poboljšanje i postižu se pozitivni efekti

u imunoregulatore pripadaju neki razvijeni produkti poput biobrana ili AHCC, do prirodnih preparata gljiva (maitake, coriolus versicolor, kordiceps) ili drugih (hitozan). preporučam istražiti i proučiti jer bi se u tom 'grmu' moglo kriti nešto doista učinkovito
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 16:53   #199
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
ručni zglob, a pošto tipkam i ručno pišem nikako nisam mogla ić radit.
Prestala me ruka boljet, ali me zato bole koljena, ramena i laktovi. Požalim se ja mojoj dr. kad ona kaže da mi je to zbog debljine. Imate li i Vi problema s viškom kilograma?
Pozdrav nadam se da ste dobro!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 18:46   #200
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
Prestala me ruka boljet, ali me zato bole koljena, ramena i laktovi. Požalim se ja mojoj dr. kad ona kaže da mi je to zbog debljine. Imate li i Vi problema s viškom kilograma?
Pozdrav nadam se da ste dobro!
Debljina smeta zglobovima, ali extremna debljina, a ne vjerujem da spadaš u tu grupu. Ja sam stalno na dijeti, jer imam visoke lipide, a ako dobijem 2-3 kile više mi smetaju za kralježnicu. Mene trenutno boli sve osim skočnih zglobova i u pokretu i u mirovanju. Najgore su mi noći, jer od bolova ne spavam. Kiki, kad si zadnji puta bila kod dr. Anića? Možda ti treba na neko vrijeme povećati dozu MTX-a.
Mile50 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.