Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2015., 14:32   #701
Bok, jel se na Zagrebačkoj burzi trguje izvedenicama?
*Adriatic* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 12:41   #702
Ne kužim ovu logiku brokera na zse pa da me je****...

Gledam trgovanje u realnom vremenu.

Trenutno je zadnja transakcija dionica ht bila po 164,45 kuna.

Nakon toga, nekakav genijalac da ponudu za prodaju po 164 kune.

Tko je tu lud?

Sam sebi ruši cijenu?!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 14:00   #703
Na temelju čega zaključuješ da je u pitanju ista osoba ili što ja već znam tko.
pa pogledaj izvješće, upravo se trguje s uključenih 7 kuna dividende.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 16:32   #704
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Na temelju čega zaključuješ da je u pitanju ista osoba ili što ja već znam tko.
pa pogledaj izvješće, upravo se trguje s uključenih 7 kuna dividende.
Pa zar mora biti ista osoba?

Nebitno; ako je trenutna cijena 164,45 kuna, onaj koji da ponudu za prodaju od 164 kune sam sebi ruši cijenu koju je mogao postići.

Zašto?

Da li je to svjesno rušenje cijene, isto kao i ona situacija kad je trenutna cijena recimo 164,45 kn a netko proda 7 dionica po 162,5 kn?
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 21:12   #705
Trgovanje sirovinama

Pozdrav svima,

vidim da se ovdje radi većinom o dionicama pa ne znam da li na pravo mjesto šaljem upit, no vidim da ima ljudi koji znaju kaj pričaju pa želim pitati:
isplati li se raditi preko FX lidera trgovinu sirovinama tj ima li skrivenih stvari kao nelegalnost, manipulianje računom (bankovnim i sredstvima) ili generalno mogućnost muljaže...

Pri tome ne mislim da ako si sam zezneš sredstva lošim ulogom pa ostaneš bez toga jer to nitko osim samog sebe nitko nije kriv.

Slična stvar sa +500 itd...

Hvala na pomoći koji pomognu
Manakac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 11:05   #706
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Pa zar mora biti ista osoba?

Nebitno; ako je trenutna cijena 164,45 kuna, onaj koji da ponudu za prodaju od 164 kune sam sebi ruši cijenu koju je mogao postići.

Zašto?

Da li je to svjesno rušenje cijene, isto kao i ona situacija kad je trenutna cijena recimo 164,45 kn a netko proda 7 dionica po 162,5 kn?
Pa nema ponude na kupnji po 164.45 nego niže i u kupca se valjda pita za cijenu. sad što je pero perić kupio po 164.45 ne tiče se ivana ivanovića i on nudi 164 kune za jednu dionicu a prodavač zadovoljan i s 164 i eto dila. Ovo ti je tržnica sa slobodnim formiranje cijena i na kupnji a bome i na prodaji.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 11:11   #707
Quote:
Manakac kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

vidim da se ovdje radi većinom o dionicama pa ne znam da li na pravo mjesto šaljem upit, no vidim da ima ljudi koji znaju kaj pričaju pa želim pitati:
isplati li se raditi preko FX lidera trgovinu sirovinama tj ima li skrivenih stvari kao nelegalnost, manipulianje računom (bankovnim i sredstvima) ili generalno mogućnost muljaže...

Pri tome ne mislim da ako si sam zezneš sredstva lošim ulogom pa ostaneš bez toga jer to nitko osim samog sebe nitko nije kriv.

Slična stvar sa +500 itd...

Hvala na pomoći koji pomognu
ima pdf o forex-u ovo je o dionicama (mada tamo većinom trguju s valutama i papirnim zlatnim i srebrnim ekvivalentom možeš njih više pitati na tu temu)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 16:46   #708
virujen da je već sto puta bilo, al da ne pretražujem, potpuni sam početnik, ako može ko objasnit na brzinu šta mi sve triba za prodaju dionica?u zadru sam, jel triba kontaktirat neku tvrtku, il ide priko banke?i koji mi sve dokumenti trebaju?jel istina da se triba čekat isplatu dva miseca?hvala unaprid
mohorovicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 18:09   #709
Ovisi koje imas i jesu registrirane u SKDD,pa najbolje da odes kod tebi najblizeg brokera,i on ce ti sve objasnit

http://zse.hr/default.aspx?id=10
http://zse.hr/default.aspx?id=33481
Kompaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 20:47   #710
a iman 10 dionica t-ht, neman pojma jesu registrirane u skdd, ima li di to da mogu provjerit?otiću ovih dana na jednu od ovih adresa šta si posta gori, valjda nije tako komplicirano.
mohorovicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 12:42   #711
Pozdrav svima.

Pocetnik sam, ukljucujem se u temu. Pisem inace sa mobitela cesto jer sam on the move, pa nemojte zamijeriti dijakriticke znakove.

Namjeravam uci na trziste dionica, za sada imam vrlo okvirni plan. Dosadasnje iskustvo mi je nepostojece, zadnjih par mjeseci citam o temi na internetu iz svih mogucih izvora. Ovdje na forumu sam procitao Americanovu temu o dionicama, koja je odlicna. Steta sto ga nema vise

Slijedeci koraci su mi ovi.
Literatura:
Alexander Elder - Trading for living
Mark Douglas - Trading in the zone
Edwin Lefevre - Reminiscences of a stock operator
Jack D. Schwager - New market wizards

Slijedeca 2-3 mjeseca:
Virtual stock market da dobijem feel za cijelu pricu

Slijedecih 6 mjeseci:
Otvaranje racuna kod brokera, uzeo bih za pocetak samo blue chip dionice a ostalo pratio. Istraziti najbolje kanale za dobivanje informacija o kompanijama mimo standardnih company publicationsa. Financijske izvjestaje znam citati zbog prirode posla koji obavljam. Treba mi znanje kako dobiti "siru sliku" i povezati informacije sa kretanjima u srodnim industrijama i cijeloj nacionalnoj ekonomiji.

Slijedecih godinu dana:
Ukljuciti se u day/week trading

Moji pocetni iznosi ulaganja ce biti skromni, govorim o 2000-3000 eura.

Nastaviti cu vas pratiti ovdje, svi komentari na moj initial plan su dobrodosli
Calvin Candie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 12:53   #712
gdje misliš ulagati, u HR ili vani, za vani ti je ovih 2000-3000 eura premalo. treba ti minimalno 10000 dolara. Još uvijek nema brokera (možda se u međuvremenu koji pojavio osim IB) s potrebnim manjim kapitalom a da rade s HR državljanima. Možda će se promijeniti situacija od 9 mjeseca jer tada stupa na snagu dogovor između SAD i Hrvatske oko izbjegavanja dvostrukog oporezivanja, pa ćemo valjda biti poželjni i kod drugih brokera koji traže manje gotovine na računu.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 13:08   #713
Iskreno, mislio sam ulagati u americke kompanije, eu trziste mi nije toliko poznato. Kako bi odvajao svaki mjesec neki iznos, u godinu dana bi skupio jos par tisuca eura.

Tada bi se vjerojatno i regulirala situacija sa koristenjem americkih brokera a time i mogucnost da to radim preko Ameritradea ili slicno.

Ceha, sto ti preporucas za krenuti sa par tisuca eura? Osim da skupim jos love pa krenem onda
Calvin Candie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:25   #714
Ne znam što bih ti rekao, kad sam ja počinjao počeo sam s domaćim fondovima, pa sam u dosta njih razvrstavao svoju početnu siću (druga vremena). Pa sam tek 2007 prešao na dionice .

Pa jedino možda da uzmeš indeksne fondove, te dividendne fondove na svjetskoj razini, za početak dok još uvijek traje ovaj rast (pitanje do kad će trajat jer i GS i šefica FED govore da je dioničko tržište precijenjeno odnosno da baš i nema prostora za rast). Kad počne pad prebaciti se na kontra indeksne fondove (rastu kad tržišta padaju), a kad skupiš veći kapital onda ćeš već biti iskusniji. Btw. za to ti i ne treba vanjski broker recimo da možeš i preko zabe i nekih naših brokera obaviti (jest da im je masna provizija, ali ionako nećeš puno trgovati pa ti to i nije neki problem).

Naše domaće nažalost bi rekao zaboravi.
Ali bilo bi dobro da ljudi počnu uplaćivati u indeksne domaće fondove da se barem ova močvara na ZSE pokrene. Mislim da bi mirovinci možda trebali uplatiti nešto više love u fondove da onda i ostali počnu uplaćivat kad se tržište pokrene (recimo nek uplaćuju 20-30% mjesečnih uplata idućih par mjeseci vjerojatno bi se tržište pokrenulo).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 15:18   #715
Ceha, mozes li molim te objasniti i navesti par kontra indeksnih fondova?

U slucaju fondova uvijek bi isao na strane indeksne koji se baziraju na nekoj od svjetskih burza. Iskreno ne znam o tim fondovima dosta, moram istraziti.

U hrvatsku mocvaru se ne bih upustao osim IPO HEP-a i eventualne kupnje dionica nekih nasih kompanija za koje imam informacije.
Calvin Candie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 15:44   #716
odi na

http://www.proshares.com/
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 02:30   #717
Quote:
Calvin Candie kaže: Pogledaj post
Namjeravam uci na trziste dionica, za sada imam vrlo okvirni plan. Dosadasnje iskustvo mi je nepostojece, zadnjih par mjeseci citam o temi na internetu iz svih mogucih izvora. Ovdje na forumu sam procitao Americanovu temu o dionicama, koja je odlicna. Steta sto ga nema vise

Slijedeci koraci su mi ovi.
Literatura:
Alexander Elder - Trading for living
Mark Douglas - Trading in the zone
Edwin Lefevre - Reminiscences of a stock operator
Jack D. Schwager - New market wizards
Ove knige su... Loše. Ja bih preporučio da ne zaglibiš u daytrading, tehničku analizu i slične nebuloze - to je nešto kao kombinacija kockanja i astrologije.
Ima ljudi koji su zaradili na tome, ali ima ljudi i koji su zaradili i na lutriji. Takav je zakon velikih brojeva.

Ali ekonomija i investicije su ipak (kakva-takva) kvantitativna i empirijska znanost. Nisu egzaktne i ne mogu predviđati buduće događaje (kao recimo fizika), ali je ipak dobro utvrđeno ono što ne funkcionira.
A najbitnija stvar koja ne funkcionira je ljudski um, jer najčešće donosi odluke na temelju emocija, a ne razuma.
I zato indeksni fondovi bolje funkcioniraju od ogromne većine malih investitora, a čak i većine fondova.
Jer ljudi prodaju kad osjete strah, a kupuju kad osjete pohlepu. To obično znači da prodaju kad dionca padne, a kupuju nakon što je narasla. Tj., prodaju kad je jeftino, a kupuju kad je skupo. To ih odvede u propast.
I zato je najbitnije imati sebe pod kontrolom, što je vrlo teško kod daytradinga.

Preporučujem sljedeće knjige. Prednost nad trejderskima im je to što se (većinom) baziraju na znanosti.

Osnovne

The Dhandho Investor (Pabrai),
Margin of Safety (Klarman),
The Intelligent Investor (Graham),
A Random Walk Down Wall Street (Malkiel),
Corporate Finance (Ross, Westerfield),
Fooled by Randomness (Taleb),
Black Swan (Taleb),
Your Money and Your Brain (Zweig),
The Four Pillars of Investing (Bernstein),
Irrational Exuberance (Shiller).

Napredije

The Intelligent Asset Allocator (Bernstein)

Napredne

Investors and Markets (Sharpe),
Investment Analysis and Portfolio Management (Reilly).
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:17   #718
s druge strane ja bih mu ipak savjetovao da prouči TA, da vidi kako jako puno ljudi razmišlja a od svega toga neka obrati pažnju samo na slijeđenje trenda i maney menagment (s naglaskom na maney menagment), jer ni FA ne daje dobre rezultate. FA se bazira više na prošloj vrijednosti kompanije a kakva će biti u budućnost to samo nebo zna a kako će se cijena ponašati to iz FA jako teško može shvatiti. S druge strane TA se oslanja na psihologiju trgovaca i pokušava predvidjeti ponašanje cijene u budučnosti (točnije psihogije krda a kako ljudi o tome jako malo znaju onda ima svega i astrologije ali i sve više i više statistike i softverskih robota koji se ponašaju po ustaljenim pravilima). Ali kad je dionica u određenom trendu jako ju je teško izbaciti iz tog kolosjeka pa su promašaji manje bolni uz pravilan maney menagment.
Jeb.. ima puno kompanija s idealnim FA parametrima a opet jako dugo vremena čami na nebuloznim nivoima po tim parametrima, pa se u čekanju da krene u pravom smjeru gubi lova. U invenstiranju na burzi u konačni se sve svodi na moj potpis

Ja bih mu savjetovao Trading the Trends od Fred-a McAllena (objašnjava i slijeđenje trenda i ulazak i izlazak, te kako postaviti stop loss i maney managment). Naravno za izbor dionica kojima misli trgovati dobar mu je i tvoj izbor a ja bih mu dodao i Fire Your Stock Analyst: Analyzin Stock on You Own od Harry Domash da prouči kako se biraju dionice za trgovanje (naravno dobro je sve to prilagoditi svojim preferancijama). Od TA neka pronađe literaturu o japanskim svijećama i Haikin-Ashi svijećema.

I još nešto neka ne smetne s uma da nije isto ulagati male svote i velike svote (sasvim drugo ponašenje). S velikim svotama kreiraš trendove a s malim može ih samo slijediti. Dosta ovih knjiga od JPK zapravo govori o tome kako ulagati velike svote, dok ove dvije moje zapravo je za male svote. I ne gubiti iz vida da je veličina svote za kreiranje trenda relativan pojam (što dokazuje ZSE)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen

Zadnje uređivanje ceha : 23.05.2015. at 10:42.
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:48   #719
E, sada ja moram biti babaroga.

Što mu ne kažete najbitnije.
Nema dovoljno love za trgovanje u USA. Za ulaganje, možda, tih par tisuća, ali dosta je 2-3 krive procjene i nema nazad. Barem 10-ak k.
Osim da kupi indeksni ili kontra fond i to prati.
Bez 50 K, nema što tražiti tamo. Tu mislim na daytrade. A i tu će izgubiti puno. A nije lagano ni dobiti odobrenje za PTD.
Demo i simulacije nemaju veze s trgovanjem. Samo zavaraju.
Treba znati i T.A. i F.A. i vidjeti što odgovara pojedincu.
Moje mišljenje, većina će izgubiti na daytrade, dok je F.A. bolja za većinu.
__________________
Tamburu mi prod’o Cigan slatkorečiv i prefrigan...
BozaPub is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2015., 10:57   #720
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ove knige su... Loše. Ja bih preporučio da ne zaglibiš u daytrading, tehničku analizu i slične nebuloze - to je nešto kao kombinacija kockanja i astrologije.
Ima ljudi koji su zaradili na tome, ali ima ljudi i koji su zaradili i na lutriji. Takav je zakon velikih brojeva.

Ali ekonomija i investicije su ipak (kakva-takva) kvantitativna i empirijska znanost. Nisu egzaktne i ne mogu predviđati buduće događaje (kao recimo fizika), ali je ipak dobro utvrđeno ono što ne funkcionira.
A najbitnija stvar koja ne funkcionira je ljudski um, jer najčešće donosi odluke na temelju emocija, a ne razuma.
I zato indeksni fondovi bolje funkcioniraju od ogromne većine malih investitora, a čak i većine fondova.
Jer ljudi prodaju kad osjete strah, a kupuju kad osjete pohlepu. To obično znači da prodaju kad dionca padne, a kupuju nakon što je narasla. Tj., prodaju kad je jeftino, a kupuju kad je skupo. To ih odvede u propast.
I zato je najbitnije imati sebe pod kontrolom, što je vrlo teško kod daytradinga.

Preporučujem sljedeće knjige. Prednost nad trejderskima im je to što se (većinom) baziraju na znanosti.

Osnovne

The Dhandho Investor (Pabrai),
Margin of Safety (Klarman),
The Intelligent Investor (Graham),
A Random Walk Down Wall Street (Malkiel),
Corporate Finance (Ross, Westerfield),
Fooled by Randomness (Taleb),
Black Swan (Taleb),
Your Money and Your Brain (Zweig),
The Four Pillars of Investing (Bernstein),
Irrational Exuberance (Shiller).

Napredije

The Intelligent Asset Allocator (Bernstein)

Napredne

Investors and Markets (Sharpe),
Investment Analysis and Portfolio Management (Reilly).
Ja bih mu pak svakako preporučio Trading for living ( ne znači da to on mora raditi )
A pogotovo bih mu preporučio Jessea Livermorea Reminiscences.........


Svesrdno bih mu preporučio da ne gubi vrijeme s A Random Walk.... i Black Swan jer od toga ne vidim koristi......al ono, baš nikakve......

Klarmana i Grahama bih mu preporučio da obavezno prouči, te bih još dodao Richardsona Investiranje I ( dvojka mu nije toliko bitna )......

Ne znam zašto misli odmah trejdati, jer to bez znanja tehničke analize nije pametno, bolji bi mu bio pristup da kupi nešto za što je uvjeren da će odlično poslovati i u krizi ( ako do nje ponovo dođe ) a onda kad se udomaći u toj dionici neka pokuša s njom trejdati ( neka vidi moj primjer trejdanja s Input Capital, nedavno sam ponovo ušao po 2,83 cad a jučer je završila na 3,20 cad, sad je samo pitanje kada kapitalizirati dobit.........mislim da će mi to biti četvrti uspješan trejd s Inputom.....:klap: )

Btw sada ulaziti na američko tržište je kao doći na svadbu u pet ujutro.......imho
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.