Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2006., 21:33   #41
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
Srecom... Mada je bilo tesko... Jer sam sad ja ona drugacije koja bi se trebala prilagoditi masi da je prihvate...
Ovo bi moglo lako na psihologiju. Ja bih se zabrinula za sebe da sam ti
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2006., 22:48   #42
Quote:
unspeakable kaže:
Ovo bi moglo lako na psihologiju. Ja bih se zabrinula za sebe da sam ti

Sva sreca pa ti nisi ja...
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2006., 01:03   #43
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
Srecom... Mada je bilo tesko... Jer sam sad ja ona drugacije koja bi se trebala prilagoditi masi da je prihvate...
Kako kul. Napisi bajku o tome.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2006., 01:46   #44
Quote:
newcomer kaže:
Meni se vise cini da je Ruzno Pace nekakva metafora iskustva odrastanja i procesa samo-spoznaje i samo-uvazavanja, spoznaja vrijednosti kao zivoga bica i uvazavanje sopstvene specificnosti.
Zvuči lijepo, ali ne znam baš da je tako. Naime, on je spoznao svoju vrijednost u trenutku kad je shvatio da postoje i drugi njemu slični, a ne kad je prihvatio svoju specifičnost.
I meni se više sviđa tvoja interpretacija jer je optimističnija i bliža mojem poimanju svijeta, ali ne bih je mogla primijeniti na ovu bajku. Tj. izvući iz nje. Nažalost.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2006., 02:05   #45
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
Nije bitno je li bilo crno pace, bio je ruzan i morao je postati lijep da bi bio prihvacen, ako se ne varam na kraju je on bio najljepsi labud...
bitno je
da je Andersen pretvorio crno pace u bijelog labuda onda bi mu mogla pripetati rasizam, a kako nije onda ne mozes.

Dakle rasist nije bio.

Prije bih rekla da je newcomer bio blize istini kad je spomenu gay issues.

Osim toga da li je itko spomenu da je Andersen sam sebe vidio kao ruzno pace i da je cijela ta bajka autobiografskog karaktera?
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 13:00   #46
Quote:
diadora kaže:
bitno je
da je Andersen pretvorio crno pace u bijelog labuda onda bi mu mogla pripetati rasizam, a kako nije onda ne mozes.

Dakle rasist nije bio.

Prije bih rekla da je newcomer bio blize istini kad je spomenu gay issues.

Osim toga da li je itko spomenu da je Andersen sam sebe vidio kao ruzno pace i da je cijela ta bajka autobiografskog karaktera?
Uzmi bajku i procitaj je ponovo....
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 13:14   #47
RUŽNO PAČE
Jednog dana, na seoskom imanju izleglo se iz jaja nekoliko lepih žutih pačića. Mama patka ih je sa ponosom gledala, čekajući da se iz poslednjeg, velikog jajeta izleže još jedno. Koliko je njeno razočarenje bilo kada se pojavilo veliko, nezgrapno pače, potpuno drugacije od ostalih. Oh, kako je ružno"! uzdahnula je patka. Ipak, kao i svaka majka, ubrzo je zavolela svje veliko, ružno pače, pa ga je vodila i hranila kao i ostalu decu. Međutim, to nije bilo dovoljno. Susedi su se svi redom smejali ružnom pačetu, rugali su mu se, zlostavljali ga i tukli, sve dok ga jednog dana, u odsustvu patke, nisu oterali od kuće.

Jadno, uplakano pače bežalo je sve dalje od nevaljalaca i od svog doma, gladovalo i skrivalo se. Nekako se ipak snalazilo, ali onda je počeo da pada gusti beli sneg. Uskoro je prekrio polja i šume, voda se zaledila, a hrane nigde. Promrzlo i gladno pače ugledalo je pred sobom nečiji dom.
Jedva je našlo snage da priđe vratima i zakuca. Srećom, domaćini su ga čuli i otvorili. Pred njim se ukazala topla soba, sa vatrom na ognjištu i hranom u kotliću.
Pusti to siroče, neka uđe! reče domacin svojoj ženi. Nahrani ga i utopli, vidiš da je sasvim promrzlo! Deco, odnesite ga u postelju", reče gazdarica. "Pokrijte ga i nahranite, možda će preživeti"! Deca poslušaše. Odnesoše klonulo i promrzlo pače, pokriše ga i čim je otvrilo oči, nahraniše ga toplom kašom.
Pače se brzo oporavilo i tu bi zauvek ostalo, ali ga gazdarica otera kad je shvtila da pače ne leže jaja i od njega nema koristi. "Pođi dalje", reče, "ince si ružno"!
Do kraja zime jadno pače se nekako snalazilo. Dočekalo je da grane sunce i otopi se sneg.

A onda je, na plavoj vodenoj površini, ugledalo predivne bele ptice dugih vratova. "Šta bih dao da sam i ja takav, a ne ružan tako da me svi teraju"! uzdahnu.
U tom času prišla mu je divna labudica. Pače je od stida saglo glavu i ugledalo u vodi svoj lik: divnog belog labuda!
Tokom teške zime ružno pače beše poraslo i pretvorilo se u prekrasnu pticu. Okružiše ga mnoge, isto tako lepe ptice, a najlepša labudica zaklikta i dade mu znak da pođe za njom. Ponosni mladi labud glasno kliknu i snažno zapliva.
Njegovim patnjama beše došao kraj.



Mozda nema rasne diskriminacije ( rasnu diskriminaciju sam vidjela u animranoj bajci ), ali diskriminacije ima... U svakoj bajci ruzan mora postati lijep da bi bio sretan... Zar ne mislite da je to diskriminacija ruznih ljudi... Ovo jadno malo pace mora postati najljepsi labud od svih da bi bilo prihvaceno... Ako je neko rodjen u drugacijoj sredini, greskom, ono mora biti bolje od svih drugih i ljepse od svih da bi bilo prihvaceno... Ako cemo vec ici u detalje, mozemo se sjetiti bajke Ljepotica i Zvjer... Zvojr takodjer mora postati princ da bi zivio sretno sa princezom... Ako neko ne misli da sam upravu, onda ga molim samo da dobro razmisli o svemu...
Da u djecijoj literaturi i crticima ima diskriminacije kao primjer moze posluziti crtani film Shrek, koliko me pamcenje sluzi na kraju princeza postaje Shrekica da bi mogi njih dvoje zivjet zajedno u sreci i veselju...
Da li jos uvijek nekom nije jasno o cemu pricam??????? Ako nije rado cu vam jos pojasniti...
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 16:12   #48
Quote:
U svakoj bajci ruzan mora postati lijep da bi bio sretan... Zar ne mislite da je to diskriminacija ruznih ljudi... Ovo jadno malo pace mora postati najljepsi labud od svih da bi bilo prihvaceno...
Pa istina je da ostale ptice u bajci diskriminiraju ruzno pace, ali ne vidim kako je to autorova greska? Sta, svi likovi bajke bi trebali biti dobri i jednako vrednovati ljudska prava? Jer to nije tako u zivotu. Da li jadno malo pace mora postati lijepo da bi bilo prihvaceno? Da. Je li to krivica autora? Ne.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 16:34   #49
Quote:
Sudden Sid kaže:
Pa istina je da ostale ptice u bajci diskriminiraju ruzno pace, ali ne vidim kako je to autorova greska? Sta, svi likovi bajke bi trebali biti dobri i jednako vrednovati ljudska prava? Jer to nije tako u zivotu. Da li jadno malo pace mora postati lijepo da bi bilo prihvaceno? Da. Je li to krivica autora? Ne.
U zivotu nije tako upravo zbog nacina interpretacije oviih i slicnih prica... djeca ne mogu postati bolja ako im podsvjesno ubacujemo negativne stavove... Da li je ika i jedan roditelj objasnio svom djetetu zasto je ruzno pace zanemareno? Jeste, ali kako... Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 16:45   #50
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
U zivotu nije tako upravo zbog nacina interpretacije oviih i slicnih prica... djeca ne mogu postati bolja ako im podsvjesno ubacujemo negativne stavove... Da li je ika i jedan roditelj objasnio svom djetetu zasto je ruzno pace zanemareno? Jeste, ali kako... Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?
Posto sam jos dosta balav, tocno se sjecam kad sam citao "Ruzno pace" i sjecam se kakav sam stav imao - bilo mi je zao ruznog paceta i razmisljao sam da mu ja nikad ne bih takvo sto radio. Djeca ne zauzimaju stav zlostavljackog drustva nego promatraca sa strane.
Sto se kraja tice, to je samo kompenzacija za sve sto je pace propatilo jer bajke moraju zavrsiti lijepo.
Mislim da je to dosta korisna prica o tome kako drustvo moze zajebavati nekog neprilagodenog.


Sta se tice ovog "kako roditelji objasnjavaju" djeci, odakle ti to da roditelji tako objasnjavaju djeci bajku?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 17:13   #51
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
U zivotu nije tako upravo zbog nacina interpretacije oviih i slicnih prica... djeca ne mogu postati bolja ako im podsvjesno ubacujemo negativne stavove... Da li je ika i jedan roditelj objasnio svom djetetu zasto je ruzno pace zanemareno? Jeste, ali kako... Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?
Da, već vidim kako bi ti svom djetetu išla objašnjavat kako je svijet pun rasista i patkomrzitelja i kako će se napatit u životu kao pače, umjesto da ga pustiš neka samo shvati kao što i svako normalno razvijeno dijete shvati da nije bilo u redu napadati i rugati se pačetu jer je bilo drugačije. Pouka priče nije namijenjena toliko labudićima rođenim u pačijem gnijezdu koliko pravim patkama koje će možda jednoga dana susresti nekog zalutalog labuda u svom dvorištu - ako me kužiš
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2006., 17:20   #52
Quote:
Zar ne mislite da je to diskriminacija ruznih ljudi...
Ok... sad kuzim tvoje upise

To ipak nije diskriminacija nego zivot i sasvim prirodna stvar.

Zaozbilj.. svrha bajke kao sto je Ruzno Pace je da jednostavnom fabulom i skoro uvijek fantasticnim razvojem konflikta ili razrjesenja price odslika vjekovne ili moderne moralne aksiome u crno-bijeloj tehnici.

Svako vrijeme ima svoje bajke a neke su dozivjele i preinake za koje se malo zna. Bajke su dosta bezopasne jer ciljaju na uvjetno receno ugradjene ili temeljne psiholoske mehanizme kao sto su empatija, suosjecanje, humor ili ljubav.

Za djecje shvacanje svijeta koje je i inace ispunjeno nadnaravnim elementima (bilo iz nuzde bilo svjesno -- npr. imaginary friend) jednostavnost bajke je dostatna i oni nakon prozivljena osjecaja ne traze neko dodatno, skriveno znacenje -- koje neka odrasla osoba mozda trazi -- a do vremena kad takva potraga otpocne bajke su zaboravljene i dokazano nedostatne. Ili, mozda, za neke i nisu
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 14:40   #53
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
U zivotu nije tako upravo zbog nacina interpretacije oviih i slicnih prica... djeca ne mogu postati bolja ako im podsvjesno ubacujemo negativne stavove... Da li je ika i jedan roditelj objasnio svom djetetu zasto je ruzno pace zanemareno? Jeste, ali kako... Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?
Nadam se da ne tvrdis da su diskriminacija i ostala zla posljedica djecijih bajki.

Djeca se uvjek , ali bas uvjek kad im se cita Ruzno pace poistovjecuju sa karakterom paceta i njima je, za razliku od odraslih, savrseno jasno zasto pace nije prihvaceno od strane okoline - zato sto je drugacije, a djece vrlo dobro znaju da su iz njihovih igara i druzenja vrlo cesto iskljucena djeca koja su drugacija iz ovog ili onog razloga.

Ovakve bajke pomazu da se razvije empatija kod djece i da im se pokaze da biti drugaciji ne znaci biti zao, los ili zlocest i da svako bice, bez obzira na vanjski izgled nosi u sebi nesto dobro i lijepo.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 14:45   #54
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
...
Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?
Ako dopustas pa cijela se zavrzlama i dogodila upravo zato sto se pace rodilo u drugo, "krivoj" obitelji, uz napomenu da ga je majka patka ipak voljela.
Da se pace, koje zapravo uopce nije pace "rodilo" tamo gdje je i trebalo tj u obitelji labudova cijela se frka ne bi ni dogodila.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 20:23   #55
Sve vrijeme govorim o uticaju bajki na podsvjest djeteta...
PODSVJEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2006., 21:41   #56
Daj saberi se. Previše si gledala Pokemone kao mala.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 11:39   #57
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
Sve vrijeme govorim o uticaju bajki na podsvjest djeteta...
PODSVJEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
Uuuu, ti si ona odabrana koja moze uci u podsvijest djeteta! I am too weak, ne mogu vise raspravljati
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 18:38   #58
Ali ja nisam ni trazila da se raspravljamo... Ja sam samo iznjela svoje misljenje... Dala argumente, a vi ste samo prespali iz supljeg u prazno...jos ste na kraju poceli da me vrijedjate... I ako niste primjetili uspjela sam skrenuti pricu sa onog odvratnog pocetka kad ste poceli na forumu knjizevnost pricati o sex-u...
Vjestica pripravnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 19:08   #59
Argumente? Kojim si to argumentom potkrijepila tvrdnju da Ružno pače negativno utječe na podsvijest djeteta?

I još si sretna što si skrenula topic u offtopičarenje. Hans je drkao dok je pisao bajke. To je tema. Oh odvratnog li čina pisati na književnosti o tome.
__________________
like a broken tv
unspeakable is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2006., 20:03   #60
Quote:
Vjestica pripravnik kaže:
Ali ja nisam ni trazila da se raspravljamo...
A nego sta bi to radili na forumu ako ne raspravljali? Drkali, ko Andersen?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.