Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2007., 14:45   #21
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post
Nefrogena sistemska fibroza - komplikacija kad se gadolinij (kontrast kod MRI-a) koristi kod bolesnika sa smanjenom bubreznom funkcijom.

Koja je svrha napraviti MRI ako se ne planira operacija?
... pa recimo mozda radi referentnog nalaza kontrole daljnje eventualne progresije bolesti

Klincima se radi mri i u bolnicama. Ako nema anestezije beba se drzi budna i gladna veci dio noci, prije samoga pregleda se nahrani i aplicira se cepic klorohidrata rektalno i ... zaspi. Ponekad zapravo prije zaspu roditelji ...

Zadnje uređivanje MrXL : 07.11.2007. at 14:46. Reason: a
MrXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 07:40   #22
Quote:
MrXL kaže: Pogledaj post
... pa recimo mozda radi referentnog nalaza kontrole daljnje eventualne progresije bolesti

Klincima se radi mri i u bolnicama. Ako nema anestezije beba se drzi budna i gladna veci dio noci, prije samoga pregleda se nahrani i aplicira se cepic klorohidrata rektalno i ... zaspi. Ponekad zapravo prije zaspu roditelji ...
Impresivno baratas izrazima.

A sad da opet postavim moje pitanje: Ako ne planiras raditi operaciju, koja je svrha NMR-a?

Ljudi vole sami sebi odrediti da im je potreban NMR? Zasto? Jer su o njemu citali u casopisu, jer ga je imao susjed. Ili zato sto se ceka dugo. Pa ako ga covjek uspije nabaviti, znaci da ima dobru shtelu. Ako se plan nece promijeniti ovisno o NMR-u? Zasto ga raditi?

(Koje pretrage zapravo treba napraviti u slucaju vrtoglavice i pritiska u donjem dijelu glave?) NMR, samo zato da se dokaze platno stanje? Ili ima neka svrha... (?)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 17:18   #23
Quote:
Shtefitza kaže: Pogledaj post

(Koje pretrage zapravo treba napraviti u slucaju vrtoglavice i pritiska u donjem dijelu glave?) NMR, samo zato da se dokaze platno stanje? Ili ima neka svrha... (?)
Naravno da postoji algoritam pretraga za svaku bolest koji treba uciniti prije samoga upucivanja bolesnika na pregled mri-a. Konkretno za vrtoglavice bi to sigurno bilo nekako ovako:
1.) Pregled neurologa
2.) Neurolog bi sigurno ovisno o klinickom pregledu indicirao:
a.) TCD VB sliva
b.) EEG
3.) Nedostaje neka slikovna metoda, dakle:
CT - jeftiniji, pristupacnji
ili
MR - skuplji, diagnosticki pouzdaniji, bez stetnih posljedica za osobe u generativnoj dobi.
Ukoliko je bolesnik ucinio CT trebalo bi na temelju ostalih nalaza i ucestalosti ponavljanja simptoma donjeti odluku o nuznosti Mr -a.

Operacije bas i nisu cilj svake terapije, upravo suprotno, a MR definitivno spada u vodecu metodu za diagnosticiranje velike vecine neuroloskih bolesti.

Medicina nije jeftina, to je istina, niti postoji sustav javnog zdravstva u kojem bi svi bili zadovoljni, ali to su neke druge price ...
MrXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 20:03   #24
Mozda nije skroz u vezi s temom al bolje nego da otvaram novu. Vezano za pregled glave magnetnom rezonancom. Cuo sam da ponekad treba nekakva injekcija da bi pregled uspeo. O cemu se radi i zasto se takva injekcija daje?
diplodok is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 17:28   #25
Smile

Preporučam MRI u poliklinici Neuron na Šalati.
Imaju jedan od najmodernijih aparata u svijetu od 3T (jedini u RH), kompletiran sa svom mogučom dodatnom opremom, čak imaju i poseban inkubator za snimanje nedonoščadi.
U drugim klinikama imaju do 1,5T.
MRI ne zrači i koristi se za istraživanje mozga pa je relevantniji od CT-a.
Može se doći sa uputnicom ili platite sami, mislim da je pretraga skuplja od drugih poliklinika za nekih 100,00-200,00 kn.
S obzirom da je sam aparat neusporedivo bolji od drugih, razlika u cijeni je zanemariva.
moremal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 15:12   #26
Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Bok!

Zna li netko kolika je cijena magnetne rezonance glave i vratne kralježnice? Gdje ste radili tu pretragu? Ja sam iz Zagreba.
Imam vrtoglavice i bolove i pritisak u vratu i donjem dijelu glave, pa bi to rado obavila privatno.
ja sami ti bila na magnetskoj glave prije tjedan dana u poliklinici sunce i bilo mi je ok- manje više s obzirom da sam klustrofobična. i zaista otvor je vrlo mali, čak se vidi i van. slično kao na CT- u . i tamo ti je cijema oko 1800 kn, a bila sam i u poliklinici neuron i tamo sam platila 2400. i tako pa pitaj ako te još nešto zanima i ako ti mogu pomoći, iako sam ja bila na opraciji glave prije godinu danaa li se još vrlo životno sjećam svega sretno!!!!
PANIČARKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 23:45   #27
Quote:
moremal kaže: Pogledaj post
Preporučam MRI u poliklinici Neuron na Šalati.
Imaju jedan od najmodernijih aparata u svijetu od 3T (jedini u RH), kompletiran sa svom mogučom dodatnom opremom, čak imaju i poseban inkubator za snimanje nedonoščadi.
U drugim klinikama imaju do 1,5T.
MRI ne zrači i koristi se za istraživanje mozga pa je relevantniji od CT-a.
Može se doći sa uputnicom ili platite sami, mislim da je pretraga skuplja od drugih poliklinika za nekih 100,00-200,00 kn.
S obzirom da je sam aparat neusporedivo bolji od drugih, razlika u cijeni je zanemariva.
Ja sam bas na cekanju za MRI u Neuronu na Salati.
S uputnicom se ceka 2-3 mjeseca, a ako hocete platit to je oko 2000 kn.
__________________
Um klade valja, štela caruje...
panattha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 08:32   #28
Ja sam bil u NEMETOVOJ - ZG MR vratne kralježnice i mozga 2000 kuna.Riješeno za 2 dana.
__________________
TINEM
TINEM is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 13:38   #29
jel mi moze neko pojasnit kako da dođem do poliklinike neuron? trebam obavit mr vratne kraljeznice i glave al ne znam kako doci do tamo,jedino sta znam,ako je to tocno,da se povise draskoviceve ide stubama al dalje ne znam kuda....help...
zvončica20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 13:57   #30
Da li postoji propisano vrijeme snimanja kod mr-e vratne kralježnice?
Kada sam bio na snimanju koljena, to je trajalo dobrih 90 minuta (Čavka). Kada su me poslali na mr vratne kralježnice (nemetova), nije trajalo duže od 15 minuta, a sami radiolog (nemrem mu se sjetit imena) je samo bacio oko i rekao: sve ok! Dakle snimanje 15 min + pregled 1 min = 16 min! Je li to normalno ili su me zakinuli?
Taj pregled u nemetovoj sam obavio besplatno na uputnicu i to samo 2 tjedna nakon što mi je fizijatar propisao..
__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 14:00   #31
Quote:
zvončica20 kaže: Pogledaj post
jel mi moze neko pojasnit kako da dođem do poliklinike neuron? trebam obavit mr vratne kraljeznice i glave al ne znam kako doci do tamo,jedino sta znam,ako je to tocno,da se povise draskoviceve ide stubama al dalje ne znam kuda....help...
Ovisi od kuda ideš. ako ideš draškovićevom po stubama, trebaš se prošetat po šalati, proći teniske terene, zatim doći do med. faksa, proći njihovu rampu sa lijeve strane kompleksa i ući u mesićevu ulicu. po mesićevoj ravno nekih 2-3 minute do mini marketa sa lijeve strane a suprotno od mini marketa je ulaz natrag u kompleks šalate i sa lijeve strane zgrade nasuprot ulaza je ulaz u neuron.. vrlo jednostavno
__________________
Ako ovu rečenicu vidiš u plavoj boji, čitaš prebrzo
arecibogk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 16:39   #32
hvala na pomoći, a a sta se tice tvog pitanja ja sam snimala vratnu kraljeznicu ovo ljeto u vinogradskoj i isto tako 15 min je trajalo pa mislim da te nisu zakinuli...hvala jos jednom
zvončica20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 18:46   #33
Quote:
arecibogk kaže: Pogledaj post
Da li postoji propisano vrijeme snimanja kod mr-e vratne kralježnice?
Kada sam bio na snimanju koljena, to je trajalo dobrih 90 minuta (Čavka). Kada su me poslali na mr vratne kralježnice (nemetova), nije trajalo duže od 15 minuta, a sami radiolog (nemrem mu se sjetit imena) je samo bacio oko i rekao: sve ok! Dakle snimanje 15 min + pregled 1 min = 16 min! Je li to normalno ili su me zakinuli?
Taj pregled u nemetovoj sam obavio besplatno na uputnicu i to samo 2 tjedna nakon što mi je fizijatar propisao..
Nisu te zakinuli snimanje kralješnice traje 15-ak min, dok snimanja zglobova, abdomena ili zdjelice traju duže. U prosjeku 30 min do sat vremena.
llukav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 14:28   #34
Ja sam je bila nakraju obavila ( MR glave i vratne kralježnice ) u Poliklinici Čavka u Crnčićeboj za 2100 kn, i tarajalo je dosta dugo ( mislim oko sat i pol ).Nalaz u redu. Malo promjena na vratnoj kralježnici.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 11:16   #35
nalaz magnetne rezonance kralježnice

Poštovani, zanima me dali neko zna prevest nalaz magnetene rezonance donjeg dijela kraljezice na običan jezik (kojeg razumiju svi oni koji nisu liječnici), dijagnosticiran mi je isijas.
Zahvaljujem se!!!
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 18:40   #36
Daj napiši ga pa ćemo pogađati....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 20:10   #37
Nije vrag da u nalazu piše išijas i da ne znaš šta je to. De ubaci nam malo latinštine
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2009., 22:42   #38
ovako

tehnike :t1,t2 sagitalni i aksijalni presjeci

Korpusi kralježaka su urednog signala, primjerene visine i sa manjim proširenjem pokrovnih ploha u području segmenta L4/L5. Intervertebralni diskusi od L3-S1 su nešto nižeg signala, posebno L4/L5. Dorzalna linija koprusa krelježaka je blago valovita od L3-S1 a na nivou L4/L5 je naglo izbočena parasagitalno desno. Kod aksujalnih presjeka vidi se trokutasta forma spinalnog kanala, uredni odnosi u nivou L1/L2 i L2/L3, dok se na L3/L4 centralna manja diskus hernija koja se utiskuje u duralnu vreću.
Na nivou L4/L5 je velika diskalna protuzija medijalno i lateralno desno sa kompresijom i potisnućem duralne vreće dorzalno i više lijevo.

Zaključak: Velika diskalna protruzija dorzomedijalno i lateralno desno L4-L5. Preostali nalaz klinički manjeg značaja kako je napisano u tekstu.
dreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 00:41   #39
tehnike: T1,T2; bočni i osni presjeci

Tijela kralježaka su uredne gustoće signala, primjerene visine i s manjim proširenjima pokrovnih ploha u području segmenta između 4. i 5. slabinskog kralješka. Međukralježnički diskovi između 3. slabinskog kralješka i križne kosti su nešto slabije gustoće signala, posebno između 4. i 5. slabinskog kralješka. Leđna linija tijela kralježaka je blago valovita između 3. slabinskog kralješka i križne kosti a između 4. i 5. slabinskog kralješka naglo izbočena udesno. Kod osnih (poprečnih) presjeka vidi se trokutasti oblik kanala leđne moždine, uredni odnosi između 1., 2. i 3. slabinskog kralješka, dok se između 3. i 4. vidi manje centralno ukliještenje diska koje se utiskuje u moždinsku ovojnicu.
Između 4. i 5. slabinskog kralješka je velika izbočenost diska u sredini i desno sa pritiskanjem i potisnućem moždinske ovojnice s leđne strane i više desno.

Zaključak: ovo što je napisano masnim slovima...

Nije baš lijepa dijagnoza... možda će biti potreban neurokirurški zahvat...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 10:08   #40
Hello!

Buduci da imam slican problem, no uz to i torakalnog, ne samo lumbalnog djela......upravo ugovorih pregled kod peharca, buduci da smatram da operacija zaista ide tek u kriticnom stanju, neizdrzive boli ili nekontrole mokrenja itd......
Tako da probaj prvo rijesiti problem jacanjem muskulature, buduci da ce tada dio drugih misica pruzeti napor na sebe, pa tek tada operacija ako nema poboljsanja.
Što vise razmisljam o toj kralježnici, to manje zelim pod noz jer ipak nije to niti laka operacija, a kamoli sala.......proguglaj si malo, pa ces shvatiti......
POz!
maniv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:34.