Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2015., 21:05   #2961
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ovisi o broju i duljini krugova grijanja. Koje su karakteristike ugradjene pumpe? Ljudima je znala biti instalirana preslaba pumpa, podno trazi veci protok i tlak od radijatora. Kod mene pumpa 25/65 gura 900m cijevi u 12 krugova na dvije etaze. Pumpe klase 25/40 su preslabe.
Broj krugova bi trebao biti po 7 na svakoj etaži sa oko 1000m cijevi. Da li bi to mogao tjerat sam bojler?
larinho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 21:33   #2962
Imam podno grijanje na dvije etaze, svaka etaza ima zasebnu pumpu mimo bojlera. Danas mi vele iz Vaillantova servisa da bi morao za bojler ( kondenzacijska centrala vu 256 ) uzeti dodatnu automatiku koja bi upravljala s svime time.Jel ima tko nesto slicno i u cem je razlika sada kada bi sve radilo bez te dodatne elektronike i sa elektronikom te koliko novcica to uopce kosta.

lp
djoomla is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 09:06   #2963
Quote:
larinho kaže: Pogledaj post
Broj krugova bi trebao biti po 7 na svakoj etaži sa oko 1000m cijevi. Da li bi to mogao tjerat sam bojler?
Ako imaš 14 krugova i najduži krug je 100m, sustav se podešava kao da su svi krugovi duljine 100m, kraći krugovi se prigušuju na istu vrijednost otpora protoka.
Uzmemo protok od 1000L/h, u svim krugovima isti protok, 0.02L/s u svakom krugu. To daje po dijagramima cca 0.3bar pada tlaka po krugu, ukupni pad tlaka sustava ako je pravilno balansiran je 0.3bar. Za napajanje treba biti pumpa koja može dati 0.35bar (35kPa) uz protok 1m3/h. Iz dijagrama je vidljivo da pumpa klase 25/60 u 2. i 3. brzini pokriva zahtjeve (1m3/h, 45kpa), ostvariv je ukupni protok od cca 1300L/h:

http://www.futesuzlethaz.hu/grundfos25_60.jpg

Zadnjih nekoliko stranica:
http://www.pipelife.hr/hr/media/pdfs/Podno_grijanje.pdf

Trabaš ovakav dijagram za pumpu u bojleru i usporediti.

Moj Vaillant, kondenzacijski od 24kW je prvu zimu ganjao s ugrađenom pumpom bez problema cijelu kuću, a kasnije sam sredio kotlovnicu, ugradio solarno i još puno toga pa imam nezavisnu pumpu.

Ostaje pitanje da li je protok od 1000 - 1300L/h dovoljan za tvoju kuću. Ako kuća treba 10kW pri -20°C. Uz recimo režim 38/28°C imaš razliku temperature 10°C, te protok 1000L/h , što daje snagu od 11.6kW. Uz isti režim i 1300L/h imaš 15kW snage. Ovo bi ti moralo biti dovoljno za kuću ako je propisno izolirana, kod novogradnje s kvalitetnom fasadom govorimo o 50W/m2, odnosno za 150m2 je to 7.5kW. Iz toga proizlazi da i pri -20°C je dostatan režim od cca 33°C/27°C uz protok 1000-1300L/h.

Ako nema dijagrama za pumpu, okvirna brojka je njena snaga, pumpa mora biti od minimum 70W - 90W.

Zadnje uređivanje City : 09.04.2015. at 09:28.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 16:02   #2964
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ja sam radil s podcincanom, ne zbog hrdjanja, nego su mali otvori 50x50 i lakse je s njom raditi. Jako sam zadovoljan kako je to ispalo.
Nisi imao problema sa odizanjem sveg skupa od poda zbog eventualnog "špananja" cijevi?
Cigla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 17:08   #2965
Quote:
Cigla kaže: Pogledaj post
Nisi imao problema sa odizanjem sveg skupa od poda zbog eventualnog "špananja" cijevi?
Malo se odizalo, ali rijetko gdje. Cijevi smo pravilno odmatali s koluta da to sprijecimo. Gdje je ipak islo u zrak, na ta sam mjesta pobacal stare cigle da malo pritisnu cijevi, zamjesal pol mesalice gustog betona, pa na svako to mjesto bacil dvije fangle betona. Drugi dan kad su majstori dosli raditi glazuru, beton je stegnuo, pokupili su cigle i sve fino zasipali strojnom glazurom.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:12   #2966
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Malo se odizalo, ali rijetko gdje. Cijevi smo pravilno odmatali s koluta da to sprijecimo. Gdje je ipak islo u zrak, na ta sam mjesta pobacal stare cigle da malo pritisnu cijevi, zamjesal pol mesalice gustog betona, pa na svako to mjesto bacil dvije fangle betona. Drugi dan kad su majstori dosli raditi glazuru, beton je stegnuo, pokupili su cigle i sve fino zasipali strojnom glazurom.
Odličan "tip", imaš još koji...?
Cigla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 19:25   #2967
Na podu nacrtaš kredom položaj cijevi i onda dvokomponentnim zaljepiš vezice!
Ovo vrijedi kad nema izolacije na podu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2015., 22:01   #2968
Dilema--podno grijanje na struju ili plin?

Pravim novu kuću i u dilemi sam da li instalirati podno grijanje na struju ili na plin?
Koliko sam čitao, grijanje na struju je jeftinije u startu. Zanima me šta se poslije događa!
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 06:48   #2969
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
Pravim novu kuću i u dilemi sam da li instalirati podno grijanje na struju ili na plin?
Koliko sam čitao, grijanje na struju je jeftinije u startu. Zanima me šta se poslije događa!
Ispravna dilema je plin ili peleti ili toplinska pumpa, struju kao direktno grijanje za glavni izvor energije prekrizi odmah. Ako bi i isao na struju, svakako klasicno podno s cijevima i elektro kotao, da lako prebacis na nasto drugo kada vidis koliko je struja skupa.
Mrezice na struju su ok za grijanje kupaonice, wc-a, ali cijelu kucu s time grijati je preskupo.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 07:34   #2970
I ja sam u shemi gradnje,tako da sam laik,ali sam zainteresiran za centralno podno. Koliko sam skuzio,najisplativije je na plin u kombinaciji sa solarnim sustavom preko kojeg ljeti i zimi imam toplu vodu,ali i kao ispomoc grijanju solarnog sustava preko zime,jesam u pravu?
vulva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 08:48   #2971
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ispravna dilema je plin ili peleti ili toplinska pumpa, struju kao direktno grijanje za glavni izvor energije prekrizi odmah. Ako bi i isao na struju, svakako klasicno podno s cijevima i elektro kotao, da lako prebacis na nasto drugo kada vidis koliko je struja skupa.
Mrezice na struju su ok za grijanje kupaonice, wc-a, ali cijelu kucu s time grijati je preskupo.
E to je konstruktivan odgovor, hvala!
Onda sam i dalje u dilemi da li uzeti TP (isključivo ako bude neka potpora, a ovdje u Osijeku toga još nema) ili plin...
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 09:13   #2972
Quote:
Tunjica kaže: Pogledaj post
E to je konstruktivan odgovor, hvala!
Onda sam i dalje u dilemi da li uzeti TP (isključivo ako bude neka potpora, a ovdje u Osijeku toga još nema) ili plin...
Ovisi koja TP!
Zrak/voda - zaboravi
Jedino zemlja/voda u Osijeku
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 09:45   #2973
Quote:
vulva kaže: Pogledaj post
I ja sam u shemi gradnje,tako da sam laik,ali sam zainteresiran za centralno podno. Koliko sam skuzio,najisplativije je na plin u kombinaciji sa solarnim sustavom preko kojeg ljeti i zimi imam toplu vodu,ali i kao ispomoc grijanju solarnog sustava preko zime,jesam u pravu?
Instalacija u kući, podovi, ne ovisi o energentu, bez obzira da li je izvor topline plin, toplinska pumpa ili nešto treće.
Sam izvor topline ovisi o osobnim preferencijama, željama itd. Isto kao kod automobila, netko preferira Japance, netko Njemce, netko dizel, drugi benzin.

Instalacija pelet sustava je po cijeni malo manja od instalacije plina kad se uračuna cijena priključka plina, instalacija toplinske pumpe zrak voda je malo skuplja od plina ili ista, ovisi o komunalnim davanjima (priključak košta od 5000 - 11000 ovisno o općini), a plin + solarno je još skuplje. Pogonski troškovi plina i peleta su gotovo jednaki, TP troši nešto manje nego plin, a plin + solarno cca kao i TP ili još malo manje.


Lee, nebi se baš složio s tobom u vezi TP zrak voda, prije 5 godina zbilja zrak voda nije bila baš neko rješenje za kontinentalnu Hrvatsku, no aktualni modeli doista dalju respektabilne perfomanse i na -15°C u kombinaciji s podnim grijanjem i kvalitetno izvedenom izolacijom kuće su čak bolja opcija od plina. Zašto, zbog silnih komplikacija koje su u zadnje vrijeme uveli oko instalacije plina: silni atesti i pregledi, službeni prijekti ovlaštenih projektanata, dimnjačari koji naplačuju pregled fasadnih dimnjaka, zabrana fasadnih izlaza iz plinskih bojlera... Kod mene u mom selu sada za neku obiteljsku kuću realizacija plinske instalacije do kotlovnice sa svim papirima, cijevima, iskopom, brojilom, atestima itd. košta cca 25000kn, onda bojler i dimovod, ovlašteni servis, montaža, otišao si na 37000kn!! Za te novce kupiš i instaliraš odličnu TP zrak voda. Istina, kada za 20 godina rikne plinski bojler, platiš 10000kn za zamjenu, a za TP platiš opet 25 - 30000kn zamjenu pa je tu malo lošija računica.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 10:33   #2974
Doista hvala na odgovoru, ali iscrpnom odgovoru i što si odvojio vrijeme na jednog laika poput mene, da li ti smijem poslati na private poruku, da mi daš savjet, ali obećajem da će biti kratko i konstruktivno.

Hvala i ako odgovor bude negativan
vulva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 11:51   #2975
---

Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Malo se odizalo, ali rijetko gdje. Cijevi smo pravilno odmatali s koluta da to sprijecimo. Gdje je ipak islo u zrak, na ta sam mjesta pobacal stare cigle da malo pritisnu cijevi, zamjesal pol mesalice gustog betona, pa na svako to mjesto bacil dvije fangle betona. Drugi dan kad su majstori dosli raditi glazuru, beton je stegnuo, pokupili su cigle i sve fino zasipali strojnom glazurom.
pozdrav chvembo....ja sakupljam materijal pa mi zbog koncepta kuće i transporta u potkrovlje bolje pašu manje(za transport) mreže..sad sam u dilemi..pravilan naziv te mreže je : Rabitz ploča - armatura za betonsku glazuru pocinčana (punktirana) izrađuje se od žice debljine 2,0 mm, otvora oka 50x50 mm, u dimenziji 1000x2000 mm. ????

cijena je oko 23-24 kn? za ploču ili kvadrat ?
hvala..
vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:46   #2976
Quote:
vw1200 kaže: Pogledaj post
pozdrav chvembo....ja sakupljam materijal pa mi zbog koncepta kuće i transporta u potkrovlje bolje pašu manje(za transport) mreže..sad sam u dilemi..pravilan naziv te mreže je : Rabitz ploča - armatura za betonsku glazuru pocinčana (punktirana) izrađuje se od žice debljine 2,0 mm, otvora oka 50x50 mm, u dimenziji 1000x2000 mm. ????

cijena je oko 23-24 kn? za ploču ili kvadrat ?
hvala..
To je cijena za ploču, 2 kvadrata, mislim da ima i jeftinije. Takve sam i ja koristio.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 12:47   #2977
Quote:
vulva kaže: Pogledaj post
Doista hvala na odgovoru, ali iscrpnom odgovoru i što si odvojio vrijeme na jednog laika poput mene, da li ti smijem poslati na private poruku, da mi daš savjet, ali obećajem da će biti kratko i konstruktivno.

Hvala i ako odgovor bude negativan
Ma kakvo ispričavanje, pitaj samo, javno ili na PP, svejedno.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 13:31   #2978
---

vw1200 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2015., 19:36   #2979
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Lee, nebi se baš složio s tobom u vezi TP zrak voda, prije 5 godina zbilja zrak voda nije bila baš neko rješenje za kontinentalnu Hrvatsku, no aktualni modeli doista dalju respektabilne perfomanse i na -15°C u kombinaciji s podnim grijanjem i kvalitetno izvedenom izolacijom kuće su čak bolja opcija od plina. ....
Je, ali u Osijeku može biti i -18°C., tako da si to tamo radim išao bih, ako već sa TP, onda zemlja/voda ili rezerva za takve dane u peletima, loži i sl.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2015., 15:04   #2980
imam kupaonicu sa 7m2 poda koju idem renovirat. kakvo podno grijanje uzeti a da bude dobro?
neznamništa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.