Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 11:29   #4661
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Moram kod punca ić poslikat, on redovito biljke ostavi u teglama u kojima mu ih donesem, a to su one male volumena rekao bih između pola litre i litru. Redovito mu biljke normalno na rastu i obilno rode

Ja trenutno imam jednu malawi piquante i 2 tomatillosa u tim malim posudama, a narasli su već cca 40 m u visinu i cvjetaju. Čisto mi se ne da seliti ih jer frendica već tri tjedna dolazi po njih

Jedna trik koji sam prošle godine isprobavao s malim posudama - biljku bih svakih nekoliko tjedana vadio van, otresao zemlju s korijena i skratio korijenje ili ga jednostavno sabio u sredinu i vratio biljku u istu posudu ali s malo nove zemlje, a ne samo starom. I takva biljka se najnormalnije razvijala u malim posudama sve do prvih plodova, tad sam ju ipak preselio u 15 litri lonac
Problem malih teglica je da biljka relativno brzo posiše sve hranjive elemente iz zemlje i dođe do stadija kada više ne želi rasti već se prebacuje u stadij cvjetanja i rađenja plodova. Ja sam ove godine radio test, iste biljke sam presadio u teglu od 6l, jednu u teglu od litre, jedna je ostala u maloj posudici od 10cm i jedna u jogurt čaši. Ubrzo se pokazalo da biljka u većoj teglici višestruko brže raste i ima zelenije listove nego biljka koja je u maloj teglici. Plus to što se u maloj teglici jako brzo posuši i isuši zemlja i tada biljka doživljava šok. Sve biljke koje sam presadio iz manjih posudica u veće tegle su nakon 7 dana obnovile klorofil u listu i pokazuju znakove ubrzanog rasta što opet pripisujem manjku minerala koje sada nadoknađuje.
Isto tako, ono što je sigurnije, biljke koje su posađene vani u zemlji rastu sa puno manje razgranatim korijenom nego biljke u teglici.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:21   #4662
Ovo se pitanje ponavlja povremeno - da li je tko vidio pumicu (bims) za kupiti u ZG i okolici? Po kojoj cijeni?

Ja znam samo za neki dućan u Rijeci ali ne da mi se zbog toga u RI.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 22:01   #4663
Sta bi moglo da bude - ozegotina sunca ili neka bolest i kako tretirati ?

http://s15.postimg.org/3og5zr3tn/20150525_170316.jpg

http://s17.postimg.org/60yl6f6rz/20150525_170412.jpg
cinci- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 00:55   #4664
Vjerojatno sunce, ja bih odrezao te listove.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 15:15   #4665
Je sunce


Recite mi jel normalno i dobro da mi tabasco koji sam posadio u veliki pitar 19.5 ovako masu cvijeta i ima plodove već ??

A biljka je ostala mala na razini plastične boce u kojoj je prije bila.
Ja bi da ona više raste sad i ima manje plodova pa onda kad bude veća biljka da onda baca plodove.

Radi se o ove dvije male biljke u pitaru. Ove druge mi se čini da lipo napreduju...
Ugl imam li razloga za brigu ?









Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 15:30   #4666
Biljka kad je u stresnom okolisu pokusava produljiti vrstu pa krene s cvatom i plodovima nadajuci se da ce se koji uspjeti razviti.
Ja bih porezao te cvjetove i plodove te pustio biljku da raste.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 19:15   #4667
Stresni okoliš ?

Ne kužim zašto joj je stresno ?
Pratio sam upute sa foruma u svemu skoro, presađivao kad je trebalo presađivat i još sam im svakoj dao kad sam ih presađivao po pola litre onog glisenjaka u rupu. Čak sam prestao zalivat vodom ko manijak i nekako se naučio umjerenosti.

Ove biljke su RAZMAŽENE a ne pod stresom

Šalu na stranu zar im je toliki stes rast u idealnim uvjetima ?

a niš onda idem poskidat 5000 cvjetova i plodova sa svih biljaka.
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 08:31   #4668
Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
Stresni okoliš ? Ne kužim zašto joj je stresno ? Ove biljke su RAZMAŽENE a ne pod stresom
Biljke su ti jako lijepe.
Meni se čini da si ih zatvorio u staklenik.
Pusti ih na slobodu .
Pusti ih van u prirodu.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 08:45   #4669
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Mozes, ali stvari stoje ovako:
- umjetna gnojiva su lako topljive soli i biljka ih bez problema apsorbira
- prirodna gnojiva biljka ne moze direktno iskoristiti nego ih prvo moraju razgraditi bakterije.Za prirodna/organska vrijedi osnovno pravilo da hranimo zemlju, a ne biljke.U teglama/kontejnerima zbog same naravi nemas dovoljno korisnih bakterija koje bi mogle preraditi hranjive tvari, a poglavito sa zemljom koju si kupio prakticki steriliziranu u vreci - treba tu poprilicno vremena da bi se okolis uravnotezio i da biljke pocnu koristiti dodatke iz podloge.Glistenjak je tu bolji ali onaj kojeg sam upravo isceprkao iz legla, ovaj koji koji mjesec stoji na paleti izlozen suncu/zimi je odavno bioloski mrtav.Ja primjenjujem hibridni pristup, tj. najbolje iz oba svijeta - iskoristenu zemlju na jesen strpam u jedan 300 litarski komposter, dodam raznih biljnih otpadaka i ribljeg gnojiva te je do proljeca gliste temeljito prorahle i sve buja od zivota. Dodam 5-10 g peletiranog gnojiva u zemlju, par dcl pod korijen i kad mi se cini da neceg fali Kristalon folijarno. I to funkcionira godinama s istom zemljom.Ako bas zelis organski onda par dcl glistenjaka u rupu prilikom presadivanja i tekuce prema uputama.

Osim što su mi papričice napale mačke , uši i puževi napali su ih i krumpiri.

I ja sam postupio kao i ti , sav biološki otpad iz kuhinje sam pomješao sa starom zemljom i stajskim gnojem . Zemlja mi je prva liga.

Naravno u kuhinjskom biološkom otpadu bilo je i ljuski od krumpira koje gliste nisu stigle preraditi pa sada imam u svakoj posudi osim ljutih papričica i nikule krumpire.

Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 13:16   #4670
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Quote:
Zlotvor kaže: Pogledaj post
Stresni okoliš ?

Ne kužim zašto joj je stresno ?
Pratio sam upute sa foruma u svemu skoro, presađivao kad je trebalo presađivat i još sam im svakoj dao kad sam ih presađivao po pola litre onog glisenjaka u rupu. Čak sam prestao zalivat vodom ko manijak i nekako se naučio umjerenosti.

Ove biljke su RAZMAŽENE a ne pod stresom

Šalu na stranu zar im je toliki stes rast u idealnim uvjetima ?

a niš onda idem poskidat 5000 cvjetova i plodova sa svih biljaka.

Samo sam ti rekao sto ti biljke porucuju s tim cinom, a idealni uvjeti su u njihovoj domovini kakve sigurno nema nitko od nas.

Ali gle par primjera;


Biljka zasijana prosle jeseni, totalno zanemarena i na kraju 25.4. prije presadivanja sa svega par listica. Pisao sam o tim biljkama da me bas zanima jel ce nesto ispasti od njih



Nakon mjesec dana od presadivanja, jos sam popri
icno listova porezao jer preferiram kad je prvih desetak cm golo.



Douglah klon, uspjesno se zakorijenio proslu jesen i na tome je stalo, jos ga je i proljetni mraz pofurio tako da je izgledao poput male grancice s par sitnih listica.



Fish pepper kojeg mi proslog ljeta udijelio kolega, netom ukorijenjen klon koji se nije maknuo s mjesta tijekom zime.



Prezimljeni starci se bude, napreduju iz dana u dan.

Eto, sve to za manje od mjesec dana s hladnim nocima, poprilicno kise i dosta sunca te bez ikakve posebne njege - presadeni i ostavljeni prirodi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 13:44   #4671
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Biljke su ti jako lijepe.
Meni se čini da si ih zatvorio u staklenik.
Pusti ih na slobodu .
Pusti ih van u prirodu.

Hvala
Ma nisu u stakleniku to je pregrada balkonska od nekog stakla, a balkon je takav da imaju sunce direktno od 7-8ujutro pa do 3 popodne skoro onda sunce zađe iz zgrade pa onda nema direktnog sunca ali ima svitla.

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Samo sam ti rekao sto ti biljke porucuju s tim cinom, a idealni uvjeti su u njihovoj domovini kakve sigurno nema nitko od nas.

Ok kužim šta očeš reć
Škare uruke i idemo rizat
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 15:32   #4672
Evo skinuo sam sve do zadnjeg cvita, pupoljka i ploda

Sad su sve samo zelene. Zalit ih večeras i vidit sljedećih tjedan dana kako će se ponašat. Vjerojatno ću trebat još koji put skidat plodove i cviće al ajde ...
Zlotvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 20:07   #4673
Baš sam jučer bio na flora-artu i masu njih ima čilije. Biljke su 10 cm visoke i imaju već plodove na sebi. Većina tih biljaka raste u staklenicima i počinju jako rano cvjetati.
Kako sam rekao, ja sam napravio experiment, pola biljki je posađeno odmah u vrt na polju, četvrtina je bila na prozoru, ostatak se pacao pod lampama.
Slike ću staviti kada odem do sela, ali očito je da biljke koje su vani sa cvjetanjem kreću puno kasnije, ali zato rastu brže i jače. Dobro, ovo sad vrijeme nije bilo baš idealno za čili pa zbog previše vode i premalo sunca su se malo ošugavili, ali očekujem da će sa prvim znakovima sunca doći k sebi.
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 18:03   #4674
[img=http://s11.postimg.org/e16w1ivan/CYMERA_20150528_111245.jpg]

[img=http://s23.postimg.org/5wr80kk9z/CYMERA_20150528_111334.jpg]

[img=http://s30.postimg.org/mmf2yhm4d/CYMERA_20150528_111508.jpg]

[img=http://s11.postimg.org/e7u8fh04v/CYMERA_20150528_111520.jpg]

[img=http://s14.postimg.org/vnqryzsv1/CYMERA_20150528_111707.jpg]

Evo neke od mojih paprika nisam ih detaljno slikao. Neke su prezivale mraz, svim fali sunca posto smo imali 10 dana oblacnog i kisovitog vremena. Posadjene su bile pocetkom januara i mogle su biti dosta vece ali sam im namerno pogorsao uslove jer nisam imao mesta za sve( a nisam hteo da se odreknem ni jednealav) da ih presadim u vece posude pa su stagnirale i uglavnom su sve bile secene tako da se sada granaju.
morskabaab is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 14:17   #4675
ja sam danas presadio svoje paprike iz casica u vece tegle. tegle sam stavio u korito u kojem planiram uvijek imati 2-3 prsta vode pa nek si uzimaju koliko im treba.

chavez ding is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 17:45   #4676
Evo i mojih papričica ove prve dvije slike su Habanero Red i vani su zasađene i za sada lijepo napreduju jedino što je na poziciji sa jako malo dnevnog sunca.
Druge dvije su Bhut Jolokia zasijane 24-04 i uskoro idu vani da prave društvo Habaneru.

Sada imam sjeme od još 4 vrste neznam da nije sada kasno sa sijanjem ili da ostavim za sljedeću godinu.







BatmanBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 13:46   #4677
Upravo se jučer vratio sa puta. Ono što se ponavlja već tri sezone, ponovilo se opet. Chilli jednostavno neće rasti vani u normalnoj zemlji. Dakle, sve biljke su požutile, rastu slabo i nemaju gotovo nikakve pomake. Čak sam i zemlju bio posebno rahlio s finom zemljom, ali neće nikako. Biljke koje su u istim uvjetima, ali zapiknute u teglama i kantama rastu 3 puta bolje .
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 14:23   #4678
Mangan

Mangan pitanje jel ga mogu dodat prirodnim putem ili morram koristit gnojivo koje ga sadrzi,znaci jel mogu prirodnim putem od necega izlucit Mangan i dodat ga onda biljkama?
Mikyzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 20:13   #4679
Meni su se utrostrucile od kad sam ih presudio napolje u običnu zemlju mada mi u vojvodini imamo dosta kvalitetnu zemlju možda je i do toga.
morskabaab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 21:00   #4680
Jedno pitanje: već 15 dana od presadjivanja paprike (Habanero, posijana malo kasnije početkom 3mj. da nije razlog tome) u bašću i nije makla s mjesta, zalijevanje jednom tjedno-još je uvijek na 2 lista.
Ima netko koristan savijet da počnu se malo brže razvijati NPK gnojidba koja im najbolje paše i jel dovoljna prihrana jednom u tjedan dana?
Da sada ne tražim redom po forumu ako netkom nije teško odgovoriti u par natuknica, hvala.
Logan-tenis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.