Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Plava šapa (Udomljavanje)

Plava šapa (Udomljavanje) Udomljavanje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2017., 17:14   #1
Maca s ulice mi je došla da se omaci - molim za savjete

Pozdrav svima.
Maca uličarka, poznata po tome da se vrti po našem naselju i da je svi hranimo povremeno je odlučila baš kod mene da se omaci. Sinoć je došla ispred mog ulaza i glasno mjaukala. Taman sam pošla vani i pošto imam običaj ponekad je pustiti, dati joj da šta jede, malo odmori i ovaj put sam je pustila misleći da je gladna. Žurila sam pa sam joj istresla jedno pakovanje mačije hrane i izašla u kupovinu. Kad sam se vratila, ona je počela da mjauče i jauče, krenuli su trudovi. Znala sam da ima mačiće, ali ni u ludilu nisam očekivala da će ih kod nas okotiti. Sreća imala sam najlon od krečenja i nekih starih peškira. Sve je dobro prošlo. Imali smo i mačije hrane. Omacila je troje mačića. Nemam srca da ih nosim i dajem negdje, nekome neprovjerenom i neplanirano je pala odluka da ih ostavimo kod nas dok ne budu spremni za udomljavanje. Fazon je što ja nikad nisam imala mačiće. Imala sam situaciju da ovako ulične mace ponekad hranim, ali nikad mačiće u kući. Uglavnom, snašli smo se za hranu, kupili wc i DM pijesak. Ona jede redovno pomalo, pije vode, brine se o mačićima, doji ih, liže im oke i guzu redovno i djeluje mi kao da je sposobna mama maca, ali do sad nijednom nije izvršila nuždu. Kod mene je od 17 sati od jučer i nije bilo nužde.
Pošto je vrlo je, vrlo društvena, glasna i strašno voli ljudsku pažnju, mislim da je bila nečija maca i da joj je poznat koncept pijeska i čemu služi.
Moja je dilema da li će prihvatiti naš wc, pogotovo jer je poljska maca i inače to odradi vani. Puštati je ne smijem jer su mačići premali, a u naselju ima pasa i generalno, ne želim da joj se nešto desi, pogotovo sada kada mačići ne bi mogli preživjeti bez nje.

Savjeti oko pijeska i wc-a su dobro došli. Šanse su da možda vremenom i sama počne ići na pijesak, ali ako ima nekih metoda da je se podstakne još bolje. Generalno, ako ima nekih savjeta kako uspješno dići malce i spremiti za novi dom sve je i više nego dobro došlo.

Hvala!
__________________
I must be a mermaid, Rango. I have no fear of depths and a great fear of shallow living.
dvatricetiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 17:27   #2
Sada naišla na vaš upit za savjet, imam mačke ali i dvorište pa vam ne mogu dati neki pametan savjet.
Prošlo je dva dana dali je sada sve u redu?
Bubinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 08:25   #3
Ja imam nekoliko maca koje su prije bile vani i sve su se bez problema odmah naučile na pijesak, super što ste ju zadržali sa mačićima!!!!
__________________
Dali vjerujete ljudima koji ne vole životinje?

PROTIV
mala khala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:47   #4
Evo već su dvije sedmice kod mene svi i pijesak nije bio na kraju problem. Koristi redovno i sve je ok. Ono što jeste problem je prehrana.
Nisam nikada držala mačku u kući 24/7 i zaista ne znam sve trikove oko hranjenja mačke, ali kupujemo joj konzerviranu hranu za mačke plus junior obroke, kesice iz DM-a. Pored toga kupimo jetrice i pileća krilca i to skuhamo samo na vodi i dajemo joj povremeno. Problem je što je mama maca nenormalno izbirljiva. Neće pojesti dva puta isti obrok. Jako brzo je počela da odbija konzerviranu hranu, pa smo je prebacili na ovu junior iz dm-a jer po cio dan je odbijala da jede. Na početku je kuhano meso obožavala, a sad i piletinu pojede malo i neće ni da pogleda.
Pošto se već počelo otimati kontroli, to njeno štrajkanje glađu, koje me i ne bi toliko pogađalo da nije što hrani mačiće pa se bojim komplikacija, uvela sam stroge mjere prehrane. Momak joj je ostavljao hranu po cijeli dan, a sad je hranimo tri puta dnevno, okvirno u isto vrijeme. Mjenjam hranu, ne dajem joj isto, ali ako otvorim nešto i odmah ne pojede, mogu samo baciti, kasnije neće i neće.

Sad me zanima, je li nešto radimo pogrešno, je li zato odbija? I generalno je li joj prehrana ok? Mislim, nije da imam neograničen budžet jer imam i svoje životinje pored ove mace, ali sigurno da želim da ima regularnu prehranu koliko je moguće. Mislila sam da je ovaj sistem s tom hranom i povremenim kuhanim mesom ok, ali kako ona čas jede, čas ne jede, ne znam je li do toga, ili samo razmaženost?

p.s. mačići su super. Dobivali su uredno na gramaži, progledali su, već se pomalo i igraju i s njima je sve pet.
__________________
I must be a mermaid, Rango. I have no fear of depths and a great fear of shallow living.
dvatricetiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 10:29   #5
I moje mace ne vole jesti istu hranu pa ju znaju pustiti. Ja im dajem mokru hranu 2 puta na dan i imaju stalno suhu u zdjelici pa pojedu ako im fali. Možda da probate sa suhom ?
__________________
Dali vjerujete ljudima koji ne vole životinje?

PROTIV
mala khala is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 10:52   #6
Svakako bi maci trebali ostaviti suhe hrane da joj je cijeli dan dostupna. Suha hrana je bolje izbalansirana što se hranjivih sastojaka tiče. Najčešće viša cijena jamči i višu kvalitetu, ali nije uvijek tako.

Od tih cjenovno pristupačnijih keksa moje mace npr. vole jesti Dm-ove Naturverliebt kekse. Nisu skupi, a imaju dosta dobar sastav.

Konzervirana hrana iz Dm-a baš i nije kvalitetna, jer ima premali udio mesa. Npr. konzerve iz Pet Centra (njihova trgovačka marka, dostupne su samo u trgovini, ne i u webshopu) imaju 14% piletine, dok Dm-ove samo 4%.

Inače, pri odabiru hrane je važno da na popisu sastojaka na prvom mjestu mora biti meso ili mesne prerađevine i to u što većoj zastupljenosti. Mačka je isključivi mesojed pa je jedina hrana koju može probaviti, tj. iskoristiti životinjskog podrijetla. Zato vaša maca npr. dobro reagira na kuhanu piletinu, a ne želi jesti konzerve koje prepoznaje kao nekvalitetne.

Isplativo vam je i skuhati joj povremeno nešto mljevene/otkoštene puretine ili piletine (npr. u Vindijinom ili Perutnininom dućanu vam je 0,5 kg duboko smrznute piletine ili puretine oko 10 kn) ili dati joj malo sirove.

Ako vas zanima, u privatnoj poruci vam mogu poslati detaljan popis svih marki hrane i općenite upute kako pravilno brinuti o macama, sastavila ga je moja prijateljica koja godinama spašava mace s ulice, kastrira ih, liječi i udomljava.
F. Costanza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 11:09   #7
suha hrana i svježa voda
konzerve, vrećice, paštete i ostalo samo povremeno
sirovo meso ali prethodno zaleđeno
maca u prirodi ne bi skuhala miša ili pticu prije nego ih pojede

moja milostiva nikad neće jesti mokru hranu koj je već otovrena, samo što pojede kad joj stavim nakon otvaranja u zdjelicu, sve ostalo nakon toga odbija
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 02:29   #8
Ako joj vec dajes meso, nema potrebe kuhati, daj sirovo (i ne uzimaj vec mljeveno):
Friska sirova piletina/puretina, friska sirova pileca jetrica i srca
Junetina/govedina samo ako je bila tri dana zamrznuta prije toga (pa odledjena)
Svinjetina NE
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 11:50   #9
Što se tiče sirovog mesa i zašto kuhano, a ne sirovo. Meni je jasno da mačke u prirodi ne kuhaju hranu, ali mačke u prirodi imaju buhe, parazite i sl. od čega ih mi stalno čistimo i liječimo. A s druge strane, ljudi koji imaju mačke oko mene su mi rekli da i sami meso kuhaju iz ovih razloga. Mada ja ne znam historijat ove mace, djeluje kao da je bila kućna maca jer zna sve, ali da li je iko tretira(o) redovno protiv parazita je upitno. Moguće da ih svakako već ima od onog što inače jede jer je vanjska maca.
S druge strane, što se suhe hrane tiče. Nisam joj davala jer gdje god čitam i šta god čitam, ne savjetuju suhu hranu. A i tu je situacija sa nedostatkom vlage u suhoj hrani, a meni je i zrak stanu sam od sebe puno više na suhoj strani, a još i doji i bojim se dehidriranja. Možda bi povremeno u pauzama između mokre bilo ok. Pomalo baš.
__________________
I must be a mermaid, Rango. I have no fear of depths and a great fear of shallow living.
dvatricetiri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 15:00   #10
Nije tema za ovu diskusiju, ali mogu ti staviti x linkova zašto / zašto ne... itd. Kak hoćeš moji su na sirovom nekoliko godina i uz prikladne mjere "opreza" i higijensko rukovanje mesom, nema straha ni drame. Potvrđeno od preko nekoliko veterinara
Buhe i gliste sa sirovim mesom nemaju baš nikakve veze.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.