Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2009., 14:57   #201
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post
hvala Virgils

ništa, triba se nekako dočepat orginala
A što ne bi pitao ministra Primorca? Pa on sigurno ima i tekst i rezultate a možda još i neobjavljenog materijala....
mustricolaris is offline  
Old 03.01.2009., 22:30   #202
Quote:
Zavelim kaže: Pogledaj post

herac, pa ovo je moja slika
Hehe...skoro me infarkt strefia tvojom pojavom, nakon dužeg izbivanja na ovom forumu...



Nije samo slika...
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 05.01.2009., 22:31   #203
Daklem,genetski smo drukčiji od većine Slavena.naravno,ne možemo izbjeći da nas se svrstava u Slavene na nekakvoj društveno-kulturno-jezičnoj razini.no to je samo fiktivan pojam koji se nigdje u stvarnosti ne očituje.Ne bi se mogel sjetiti da smo ikad bili u nekoj uniji s Rusima.
Dobroljub_Pavić is offline  
Old 06.01.2009., 01:18   #204
Quote:
Dobroljub_Pavić kaže: Pogledaj post
ne možemo izbjeći da nas se svrstava u Slavene na nekakvoj društveno-kulturno-jezičnoj razini.no to je samo fiktivan pojam koji se nigdje u stvarnosti ne očituje.

ne, to je upravo i ono najvažnije, kako si i rekao- društveno-kulturno-jezični segment. Na osnovu toga se kreira pripradnost određenoj sredini, u ovom slučaju naciji.
A očituje li se taj pojam u stvarnosti, govori upravo da pišemo hrvatskim jezikom.
balkanski pastuh is offline  
Old 06.01.2009., 11:20   #205
Quote:
Dobroljub_Pavić kaže: Pogledaj post
Daklem,genetski smo drukčiji od većine Slavena.naravno,ne možemo izbjeći da nas se svrstava u Slavene na nekakvoj društveno-kulturno-jezičnoj razini.no to je samo fiktivan pojam koji se nigdje u stvarnosti ne očituje.Ne bi se mogel sjetiti da smo ikad bili u nekoj uniji s Rusima.
kakvoj društvenoj razini?što ti znači.a meni nije jasno-po čemu se to uopće vidi da hrvatski spada u slavenske jezike.barem standardni hrvatski i ta narječja kao hercegovačko,dalmatinsko i tako dalje.uzmimo na primjer slovački i hrvatski rječnik-mislim da nećemo naći neke sličnosti. što se tiče rusa-svi istočnoslavenski narodi su se zvali rusi.dakle,bilo bi logično reći ne da su to istočni slaveni nego rusi.primjerice-ukrajinci(to sam čuo od ukrajinskog veleposlanika kad nam je držao jedno predavanje). -i neznam uopće tko su točno slaveni.što se podrazumjeva pod tim imenom-i kako se došlo do zaključka da su uopće postojali u povijesti?
cchater is offline  
Old 06.01.2009., 11:30   #206
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
ne, to je upravo i ono najvažnije, kako si i rekao- društveno-kulturno-jezični segment. Na osnovu toga se kreira pripradnost određenoj sredini, u ovom slučaju naciji.
A očituje li se taj pojam u stvarnosti, govori upravo da pišemo hrvatskim jezikom.
po tom društvenom i kulturnom segmentu smo bliži germanima(i mađarima)nego slavenima-jer smo bili u austrougarskoj i u državnoj zajednici s mađarima.
ostavite se,gospodo slavisti,bajki za malu djecu.
tako je meni moja pokojna baka pričala da smo u prošlosti mi hrvati zajedno sa srbima živjeli iza karpata kao braća-ono svi mi slaveni-a tako je pričala jer je tu bajku naučila u školi za vrijeme vladavine njegovog visočanstva aleksandra-a ona osobno je imala njemačko prezime.samo jedan primjer za ilustraciju.(kome smo "društveno" bliži-a vi sanjajte o slavobalkanskoj naciji i polažite ispite u soroševom i ive banca fakultetu u dubrovniku-ako uopće radi to vaše učilište).
cchater is offline  
Old 06.01.2009., 12:18   #207
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
po tom društvenom i kulturnom segmentu smo bliži germanima(i mađarima)nego slavenima-jer smo bili u austrougarskoj i u državnoj zajednici s mađarima.

Jebote, koja definicija kulture. To smo jer smo bili u državi. Pa bili smo i sa Srbima pa si očito Srbin. Joj!
Ymir is offline  
Old 06.01.2009., 12:23   #208
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
po tom društvenom i kulturnom segmentu smo bliži germanima(i mađarima)nego slavenima-jer smo bili u austrougarskoj i u državnoj zajednici s mađarima.
ostavite se,gospodo slavisti,bajki za malu djecu.
tako je meni moja pokojna baka pričala da smo u prošlosti mi hrvati zajedno sa srbima živjeli iza karpata kao braća-ono svi mi slaveni-a tako je pričala jer je tu bajku naučila u školi za vrijeme vladavine njegovog visočanstva aleksandra-a ona osobno je imala njemačko prezime.samo jedan primjer za ilustraciju.(kome smo "društveno" bliži-a vi sanjajte o slavobalkanskoj naciji i polažite ispite u soroševom i ive banca fakultetu u dubrovniku-ako uopće radi to vaše učilište).
sasvim mi je svejedno jesmo li slaveni, germani, goti, iranci, iliri, kromanjonci ili nešto trideseto. Meni takva spoznaja ne kreira svakodnevnicu.
balkanski pastuh is offline  
Old 06.01.2009., 12:32   #209
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Jebote, koja definicija kulture. To smo jer smo bili u državi. Pa bili smo i sa Srbima pa si očito Srbin. Joj!
ja mislim da bi ti dao desnu ruku samo da budeš srbin. bliži smo po kulturi srbima nego nijemcima-dokaz za to je vučurevićeva izjava da će srbi izgraditi novi barokni dubrovnik.kao šta je opšte poznato-barok je drevna srpska forma umetnosti.kad šetaš ulicama dubrovnika,zagreba,varaždina,zadra-imaš osećaj kao da si u kragujevcu i nišu.a hrvatska bre omladina se zabavlja pevajući onu staru srpsku pesmu-"glavobolja od vina a nigde aspirina-siinooč biiilaaa saamm sa toobom pijaaanaa". i starohrvatske crkvice odaju utisak srpskih manastira na kosovu.i delimo sa srbima kosovski mit i dinarsko osećanje života. i pišemo glagoljicom-tim starim srpskim pismom.svašta..
cchater is offline  
Old 06.01.2009., 12:33   #210
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
-a vi sanjajte o slavobalkanskoj naciji i polažite ispite u soroševom i ive banca fakultetu u dubrovniku-ako uopće radi to vaše učilište).
Sjećam se nedavno je Stipe (il je Stjepan, ni on sam ne zna) rekao kako mu je žao jer u knjigama iz predmeta povijest za osnovnu školu premalo piše o partizanima i titi. A kaj bi on još htio kolko se ja sjećam ja sam imao nekih5-6 strana baš iz tog područja. Ak je to malo? Osim toga reko je kako ne piše da je tito bio Hrvat. A svi znamo kako se on osjećao, kako se predstavljao, što je bio i kakav je imao odnos prema Hrvatima. Citiram; dajte ih Srbima nek se ižive...
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 06.01.2009., 12:34   #211
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
sasvim mi je svejedno jesmo li slaveni, germani, goti, iranci, iliri, kromanjonci ili nešto trideseto. Meni takva spoznaja ne kreira svakodnevnicu.
primljeno na znanje.svaka čast ako se ne zamaraš s tim nepotrebnim glupostima.
cchater is offline  
Old 06.01.2009., 12:47   #212
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Sjećam se nedavno je Stipe (il je Stjepan, ni on sam ne zna) rekao kako mu je žao jer u knjigama iz predmeta povijest za osnovnu školu premalo piše o partizanima i titi. A kaj bi on još htio kolko se ja sjećam ja sam imao nekih5-6 strana baš iz tog područja. Ak je to malo? Osim toga reko je kako ne piše da je tito bio Hrvat. A svi znamo kako se on osjećao, kako se predstavljao, što je bio i kakav je imao odnos prema Hrvatima. Citiram; dajte ih Srbima nek se ižive...
ali mene samo zanima da nam ymir i ta jugo-slavenska ekipa objasne kako smo to mi po kulturi bliži srbima nego nijemcima?neka navedu primjere.mi smo prije bili u državnoj zajednici s nijemcima-i duže smo bili pod vlašću habsburga nego karadžorđevića-svinjara(usput-kasnije ću iznijeti jedan zanimljiv podatak o toj srpskoj porodici)a razlika je i u tome što je hrvatsko plemstvo odlučilo pristati uz habsburge u teškom vremenu opasnosti od turaka-a do ulaska u državnu zajednicu sa srbima je došlo uslijed subverzivne djelatnosti jugoslavena još od tkzv ilirskog preporoda koji su predvodili stranci u hrvatskoj a ne hrvati. konačno-hrvati pripadaju zapadu a srbi su totalni bizantinci. uostalom,tko to uopće kaže da su srbi slaveni?!to je isto bajka.srbi sami sebe smatraju tradicionalno slavenima-zato što su pravoslavne vjere-pa se onda drže majke rusije.hahaha!
cchater is offline  
Old 06.01.2009., 12:49   #213
ymir bi očito htio otpisati cijelu hrvatsku povijest i to sve reducirati na zavnoh tita i partizaniju-i na kraju dokinuti hrvatstvo i konačno ostvariti san o jugoslavenstvu.fakat debilno!e
cchater is offline  
Old 06.01.2009., 12:58   #214
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
ymir bi očito htio otpisati cijelu hrvatsku povijest i to sve reducirati na zavnoh tita i partizaniju-i na kraju dokinuti hrvatstvo i konačno ostvariti san o jugoslavenstvu.fakat debilno!e
Dokinuti hrvatstvo? Pa ti Hrvatima odričeš njihovu posebnost trepajući ih u isti koš s Nijemcima i Mađarima. Zašto jednostavno ne priznaš da si garavi Vlaj koji želi biti Šveđanin da skratimo raspravu.
Ymir is offline  
Old 06.01.2009., 13:03   #215
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
ali mene samo zanima da nam ymir i ta jugo-slavenska ekipa objasne kako smo to mi po kulturi bliži srbima nego nijemcima?neka navedu primjere.mi smo prije bili u državnoj zajednici s nijemcima-i duže smo bili pod vlašću habsburga nego karadžorđevića-svinjara(usput-kasnije ću iznijeti jedan zanimljiv podatak o toj srpskoj porodici)
Ja Srbina kužim, a Nijemca ne, pod uvjetom da nisam učio njemački. S rase smo prešli na zajedničku dražvu. Znači sada nije bitna ni rasa već zajedničlka država. Daj mali, odluči se više. I nismo bili s Nijemcima u državi već Austrijancima. I tebi se privađaju Jugoslaveni. Kaj Stormfront radi od djece. Joj meni joj.
Ymir is offline  
Old 06.01.2009., 17:01   #216
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
kakvoj društvenoj razini?što ti znači.a meni nije jasno-po čemu se to uopće vidi da hrvatski spada u slavenske jezike.barem standardni hrvatski i ta narječja kao hercegovačko,dalmatinsko i tako dalje.uzmimo na primjer slovački i hrvatski rječnik-mislim da nećemo naći neke sličnosti. što se tiče rusa-svi istočnoslavenski narodi su se zvali rusi.dakle,bilo bi logično reći ne da su to istočni slaveni nego rusi.primjerice-ukrajinci(to sam čuo od ukrajinskog veleposlanika kad nam je držao jedno predavanje). -i neznam uopće tko su točno slaveni.što se podrazumjeva pod tim imenom-i kako se došlo do zaključka da su uopće postojali u povijesti?

1.Hrvatski spada u slavenske jezike,po čisto lingvističkom kriteriju(ostavimo se politike). Što se tiče sličnosti hrvatskog i slovačkog,oba jezika imaju ikavicu. Također i ukrajinski. O velikom broju zajedničkih staroslavenskih imena da i ne govorim...
2.Slaveni su lingvistička podskupina unutar Indoeuropljana(jednako kao Balti, Kelti,Italici,Tračani itd). Do zaključka da su postojali u povijesti došlo se preko činjenice da se povijesnim izvorima o njima govorilo i preko činjenice postojanja slavenskih jezika,sada i u prošlosti.Dakle,za njihovo postojenje se zna na isti način kao za postojanje drugih indoeuropskih podskupina
Gluskab is offline  
Old 06.01.2009., 17:20   #217
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
po tom društvenom i kulturnom segmentu smo bliži germanima(i mađarima)nego slavenima-jer smo bili u austrougarskoj i u državnoj zajednici s mađarima.
ostavite se,gospodo slavisti,bajki za malu djecu.
tako je meni moja pokojna baka pričala da smo u prošlosti mi hrvati zajedno sa srbima živjeli iza karpata kao braća-ono svi mi slaveni-a tako je pričala jer je tu bajku naučila u školi za vrijeme vladavine njegovog visočanstva aleksandra-a ona osobno je imala njemačko prezime.samo jedan primjer za ilustraciju.(kome smo "društveno" bliži-a vi sanjajte o slavobalkanskoj naciji i polažite ispite u soroševom i ive banca fakultetu u dubrovniku-ako uopće radi to vaše učilište).
Ti očito kao Hićofan imaš komplekse što nisi Nijemac i što Hrvati ne veličaju nacističke teorije... Ja sam prvi protiv ikakve jugoslavenštine i tvrdim da je velika pogreška bila ulaziti u bilo kakve balkanske asocijacije(u koje je Hrvate ugurala jugoslavenština),pripadamo zapadnoj civilizaciji i jesmo povjesno bili vezani za Mađarsku i Austriju...Apsolutno se slažem da je to bio normalnije prirodnije od koalicija s tamo nekakvim Srbima Ali,ovo što ti pričaš nije uopće toliko vezano za kontru jugoslavenštini koliko za antislavenske rasističke teorije za koje si ti zapeo isključivo zbog nacionalsocijalizma. Ne pričaš ti tu priču toliko zbog kontre Titu,kralju Aci i ostaloj bandi koliko zbog hitlerovih ideja o slavenima kao generalno "nižoj rasi",to tebe svrbi,a ne anti-jugoslavizam.
Gluskab is offline  
Old 06.01.2009., 17:36   #218
Quote:
cchater kaže: Pogledaj post
ja mislim da bi ti dao desnu ruku samo da budeš srbin. bliži smo po kulturi srbima nego nijemcima-dokaz za to je vučurevićeva izjava da će srbi izgraditi novi barokni dubrovnik.kao šta je opšte poznato-barok je drevna srpska forma umetnosti.kad šetaš ulicama dubrovnika,zagreba,varaždina,zadra-imaš osećaj kao da si u kragujevcu i nišu.a hrvatska bre omladina se zabavlja pevajući onu staru srpsku pesmu-"glavobolja od vina a nigde aspirina-siinooč biiilaaa saamm sa toobom pijaaanaa". i starohrvatske crkvice odaju utisak srpskih manastira na kosovu.i delimo sa srbima kosovski mit i dinarsko osećanje života. i pišemo glagoljicom-tim starim srpskim pismom.svašta..
Kakvi Srbi? Tko su sad ti?! J. te Vučurevići u guzicu,ako je tvoj nivo intelekta citiranje nekih seljobera-kokardaša iz krajeva bogu iza leđa,gdje lisica poštu nosi i izgubi se putem,onda se odmah objesi Ti pričaš o nekim sklonostima Srbima,a siguran sam da bi ti prvi zagovarao s "rasno bratstvo i jedinstvo" s nekakvim Nemanjama i Strahinjama u slučaju pojavljivanja,recimo, nekih emigranata iz afrike ili azije u blizini. Kao da te ne znam... Zato radije šuti i ne zagađuj forum svojim glupostima,jer nikog ovdje ne zanimaju Vučurevići,Cvijići i kako li se već zovu
Gluskab is offline  
Received Infraction
Old 06.01.2009., 20:21   #219
Zbog cega vam je bitno kojih gena vise imamo? Hrvatski narod je izmijesan, kao i bilo koji europski narod, ne postoje "genetski cisti" narodi. I Nijemci koji su mislili da su "arijevci" bi se iznenadili koliko su razliciti po regijama u Nemackoj. Tako je i u Hrvatskoj, golim okom se vidi razlika izmedju Dalmatinaca i Slavonaca i kad bi ovo gledali po genetici Hrvati iz ove dvije regije bili bi 2 razlicita naroda.
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Old 06.01.2009., 22:46   #220
Quote:
Davy Crockett kaže: Pogledaj post
Zbog cega vam je bitno kojih gena vise imamo? Hrvatski narod je izmijesan, kao i bilo koji europski narod, ne postoje "genetski cisti" narodi. I Nijemci koji su mislili da su "arijevci" bi se iznenadili koliko su razliciti po regijama u Nemackoj. Tako je i u Hrvatskoj, golim okom se vidi razlika izmedju Dalmatinaca i Slavonaca i kad bi ovo gledali po genetici Hrvati iz ove dvije regije bili bi 2 razlicita naroda.
što se tiče Slavonija/Dalmacija-Hercegovina relacije,ne bih rekao da su toliko genetski različiti jer većina Slavonaca danas vuče (bliske) korijene iz tih krajeva.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.