Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2014., 23:19   #3141
žimku, znači eventualno bi mogao nekom slabom dozicom nakon tjedan dana pošpricati, pošto je Aconite napisala da se krist. može i folijarno sa 1-2 g/L

u biti pitam jer ih ne želim šopat, al bi im htio malo pomoć nakon masakra koji su prošle jer je sad, pa zapravo, SVE lišće na njima skroz novo, možda 3 cm je najveći listić..

baš me zanima kak će se pokazati ova zemlja, uzeo sam od Zrinjevca onu mješavinu komposta, treseta i kvarcnog pijeska i puknuo 10-15% perlita i zasad tera okej, nisam primjetio al baš ništa od cijelog presađivanja, samo nastaju listići
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 02:18   #3142
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Quote:
-Dule- kaže: Pogledaj post
Ostatke hrane zbog soli vjerovatno ne stavljate u njega...

Nije toliko sol problematicna koliko bi hrana privlacila miseve i stakore, cak se i kod prikladne vrste otpada ponekad zna mis zavuci i za njega je dovoljno staviti malo vise svjeze pokosene trave koja za par dana jako digne temperaturu komposta zbog cega pobjegnu.


Quote:
LaceSilver kaže: Pogledaj post
žimku, znači eventualno bi mogao nekom slabom dozicom nakon tjedan dana pošpricati, pošto je Aconite napisala da se krist. može i folijarno sa 1-2 g/L

u biti pitam jer ih ne želim šopat, al bi im htio malo pomoć nakon masakra koji su prošle jer je sad, pa zapravo, SVE lišće na njima skroz novo, možda 3 cm je najveći listić..

baš me zanima kak će se pokazati ova zemlja, uzeo sam od Zrinjevca onu mješavinu komposta, treseta i kvarcnog pijeska i puknuo 10-15% perlita i zasad tera okej, nisam primjetio al baš ništa od cijelog presađivanja, samo nastaju listići


Nemoj bas isti dan, ali sljedeci vec mozes
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 10:00   #3143
evo presadeno sve kako je receno.. doslo je 48 casica.. ali mislim da nije problem vrijeme jer ipak na moru nisu toliko niske temperature.. sad mi preostaje cekati,i molit se za sunce.. i nadat se da ce uspijeti.. najiskrenije se nadam jer ako ne bude.. :/ necu vise se ni hvatati toga.. samo gotovih sadnica.. ali kad neke ne mogu dobiti sadnice gotove nego bas iz sjemena..
fengolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 10:52   #3144
Aj ne cvili nego procitaj tu po temi o sijanju, i guglaj growing peppers from seed mi svi sve svoje sadnice uzgajamo iz sjemena, nisam u zivotu kupila sadnicu paradajza ili paprike nego ove godine jednu jedinu nagu u kalii samo da vidim oce bit razlike od sijanca jer je kalemljena. Nije to nikakva mudrost, a veliko je zadovoljstvo, jer ces kod nas od sadnica nac babure i ukrasne chilije u najboljem slucaju. Citaj, i iduce godine za desetak eura uzmi od semillas.de nekoliko sorti koje su ti zanimljive, fuckas babe i plac
Aconite is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 11:04   #3145
Jel odbrojavate zadnji dan vjetra i zime (ako imamo srece) voda mi je i dalje u vrtu, znaci da jadni paradajzeki ostaju u gajbi jos par dana, sva sreca da ih nisam sadila prije ovog svog sranja. Gledam po selu ljudi posadili paprike i paradajze, to sve pozutilo i strunulo od vode i zime, mislim da mogu komotno opet sadit.

Dobar dio paprika mi je jos u casama, jedan rocoto ide cvjetat u maloj casi, mislim da mu je dosta svega lol
Prestrasno je vrijeme al moglo bi bit i gore, kao u bosni npr. Nasi sa plastenicima imaju ogromne stete, otpuhalo im sve, you just can't win :/
Aconite is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 11:06   #3146
Za mene je i tako zvani "ukrasni čili" na kraju krajeva isto samo čili, kao svi ostali. U stvari svaki čili može biti ukrasni, ako je za taj namjem zasadjen.
-Dule- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 11:10   #3147
Kao sto kaze stovana kolegica, vecini nas je ovo bio prvi susret s uzgajanjem biljaka i uz malo paznje te jedno podne guglanja ili citanja ove teme mozes poloviti konce. Uzmi za par kuna u lokalnoj trgovini sjemenje paprike ili jos bolje paradajza (brzi su) te se s njima igraj preko ljeta i kad njih uzgojis do velicine sadnice usvojila si 95% potrebnog znanja za vecinu ostalih biljaka iz ove teme.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 12:37   #3148
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Inace samo kompostiranje je vrlo jednostavno, u dvoristu imam komposter od 600 litara kojeg samo od kucnog otpada i povremenog kosenja malog travnjaka uredno praznim 2x godisnje i to je sva briga oko njega.
Super.
Molim te napiši kako si započeo .
Jesi li koristio rižu za stvaranje mikroorganizama, kao VL ?
Dali i gliste prerađuju biootpad ?
lp
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 16:26   #3149
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Super.

Molim te napiši kako si započeo .

Jesi li koristio rižu za stvaranje mikroorganizama, kao VL ?

Dali i gliste prerađuju biootpad ?

lp

Tema o kojoj mozemo beskonacno puno teoretizirati, a opet ne doci do zakljucka.
Kako sam poceo ? Vrlo jednostavno - kupio plasticni komposter, sklopio ga te poceo u njega bacati otpad.
S vremenom skuzis da kad dodajes u dobrom omjeru zeleno (biljke, trava i sl.) te smede (karton, papir, lisce, grancice) stvar savrseno funkcionira i nema nikakav neugodan miris. Aktivatori niti nekakvi posebni preparati (tkzv. ubrzivaci kojih ima po trgovinama) nemaju nikakvog smisla u vrtnom kompostiranju, eventualno tu i tamo ubaciti koju lopatu zemlje. Kad se jednom komposter ustabili i pocne razgradnja tada na scenu stupaju gliste i sve se pocne odvijati znatno kvalitetnije i brze. Inace cesto se pogresno misli kako gliste grickaju podzemni dio biljaka i tako im cine stetu - to nije tocno posto nemaju zube nego pojednostavljeno receno hrane se s trulezi tj. sisu bakterije dok istovremeno prozracuju i dohranjuju tlo.

Tako da nikakvi starteri i sl. nisu potrebni, samo dovoljno balansirane hrane i malo vlage.

Sto se tice kompostiranja u kanti to je zesca glupost zbog bezbroj razloga, daleko je bolji izbor drzati gliste koje su znatno brze i efikasnije te ne zahtjevaju bas nikakvu brigu osim povremeno u baciti malo hrane.

Preporucan proguglati "worm bin".
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 17:43   #3150
Gugl composting 101
Aconite is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2014., 21:47   #3151
Quote:
Aconite kaže: Pogledaj post
Jel odbrojavate zadnji dan vjetra i zime (ako imamo srece) voda mi je i dalje u vrtu, znaci da jadni paradajzeki ostaju u gajbi jos par dana, sva sreca da ih nisam sadila prije ovog svog sranja. Gledam po selu ljudi posadili paprike i paradajze, to sve pozutilo i strunulo od vode i zime, mislim da mogu komotno opet sadit.

Dobar dio paprika mi je jos u casama, jedan rocoto ide cvjetat u maloj casi, mislim da mu je dosta svega lol
Prestrasno je vrijeme al moglo bi bit i gore, kao u bosni npr. Nasi sa plastenicima imaju ogromne stete, otpuhalo im sve, you just can't win :/

Kod mene se u dvoristu jos donekle drze dok oni u prozracnim kontejnerima rastu kao korov, koliko cu se nagnjaviti za vrijeme vrucina toliko im ovaj potop uopce ne smeta.

Papricice su u plasteniku (1,5x1,5x2m iz Baumaxa za cca. 900 kn) za kojeg ne mogu vjerovati da je bez problema izdrzao protekle orkanske udare - svaki dan u strahu provirim, a on jos uvijek tamo
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 00:10   #3152
[QUOTE=AndrejX S vremenom skuzis da kad dodajes u dobrom omjeru zeleno (biljke, trava i sl.) te smede (karton, papir, lisce, grancice) stvar savrseno funkcionira i nema nikakav neugodan miris. Aktivatori niti nekakvi posebni preparati (tkzv. ubrzivaci kojih ima po trgovinama) nemaju nikakvog smisla u vrtnom kompostiranju, eventualno tu i tamo ubaciti koju lopatu zemlje. Kad se jednom komposter ustabili i pocne razgradnja tada na scenu stupaju gliste i sve se pocne odvijati znatno kvalitetnije i brze. Inace cesto se pogresno misli kako gliste grickaju podzemni dio biljaka i tako im cine stetu - to nije tocno posto nemaju zube nego pojednostavljeno receno hrane se s trulezi tj. sisu bakterije dok istovremeno prozracuju i dohranjuju tlo.
Tako da nikakvi starteri i sl. nisu potrebni, samo dovoljno balansirane hrane i malo vlage
izbor drzati gliste koje su znatno brze i efikasnije te ne zahtjevaju bas nikakvu brigu osim povremeno u baciti malo hrane.
Preporucan proguglati "worm bin".[/QUOTE]

Hvala na informaciji.
Morali bi svi imati kompozište a ne plakati kako je loša kupljena Bau zemlja.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 00:37   #3153
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Sam kompost nije bas najsretniji medij bez ostalih dodataka, a sto se tice kompostista - i rupa u zemlji ili sklepotina od dasaka je vise nego dovoljna tj. bolje ce funkcionirati od preskupih plasticnih komercijalnih kompostera. Tko se ima zelje igrati s aktivatorima i kompostiranjem u kanti neka progugla "bokashi".
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 10:47   #3154
Ja sam kompostiranje zapoceo s plasticnjakom ali je to bacanje novaca ako mozes nabaviti 4 palete. Bokashi je dobar radi kompostiranja mesa i ostalih stvari koje inace nije pametno bacati u komposter.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 12:17   #3155
Quote:
Aconite kaže: Pogledaj post
Jel odbrojavate zadnji dan vjetra i zime (ako imamo srece) voda mi je i dalje u vrtu, znaci da jadni paradajzeki ostaju u gajbi jos par dana, sva sreca da ih nisam sadila prije ovog svog sranja. Gledam po selu ljudi posadili paprike i paradajze, to sve pozutilo i strunulo od vode i zime, mislim da mogu komotno opet sadit.
Ja sam posadio 60-atak paradajza za probu jer sam vidio prognozu. I to sam uzimao najlošije presadnice. I za sada ih preko 90% u odličnom stanju. Za razliku od malina koje su sve požutjele, a nalaze se u istom vrtu.
__________________
pijan
kukuriza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2014., 19:59   #3156
okinula fotku tablice cestih nedostataka hranjiva, feel free to repost sad kad krene sezona problema s nutrijentima.
Aconite is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 11:35   #3157
Ja sam skoro sve svoje presadio prije dva tri tjedna u zagorje, ako su paradajzi i papričice preživile ovaj armagedon, bit će deficijencije svega, mogu komotno otić kupit pola poljo apoteke
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 12:30   #3158
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ja sam skoro sve svoje presadio prije dva tri tjedna u zagorje, ako su paradajzi i papričice preživile ovaj armagedon, bit će deficijencije svega, mogu komotno otić kupit pola poljo apoteke
Armagedon će preživjeti, ali neznam kako stojiš s puževima. Ove godine su mi napravili ogromnu štetu na flancima. Svaki dan navečer sa lampom ih skupljam, a ujutro vidim kako su napravili štetu.
Frend je ove godine dva puta sijao flance, jednom kupio i na kraju sam mu ja dao paradajza i paprika šta mi je ostalo viška. Isprobao je sva sredstva, ali ne pomaže niša.
__________________
Žderonja
Amdejac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 13:30   #3159
Quote:
Amdejac kaže: Pogledaj post
Armagedon će preživjeti, ali neznam kako stojiš s puževima. Ove godine su mi napravili ogromnu štetu na flancima. Svaki dan navečer sa lampom ih skupljam, a ujutro vidim kako su napravili štetu.
Frend je ove godine dva puta sijao flance, jednom kupio i na kraju sam mu ja dao paradajza i paprika šta mi je ostalo viška. Isprobao je sva sredstva, ali ne pomaže niša.

Desetak stranica unatrag smo o tome jadikovali

Ja sam najezdu puževa uspio zaustaviti, ali nakon što su mi pojeli cca 20% posađenog. Posolio sam krupnom soli i napravio stazu oko plastenika i nakon toga se tek tu i tamo koji pojavio. Ja sam mogao riskirati sa soljenjem zemlje obzirom da na tom mjestu ništa ne sadim, a trava će se s vremenom opet vratit. Jednostavno, preko 5 cm debelo nasipane soli nisu baš mogli proći pa je bilo efikasno, puno čvaraka sam našao

I u zagorju ih ima, ali u vrtu je za sad vrlo povoljna situacija - gredice su proštihane i teško im je dopuzati po tim grubim komadima zemlje do biljki. Problem su bili flanci čuvani blizu kuće na njima dostupnim mjestima.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 14:38   #3160
fengolina, nemoj odma šizit i bacat mast u propast, fulala si negdje jedan korak i bok, kaj sad.. ja sam prošle godine dobio sjeme iz istre i pol godine je stajalo u komadiću novinskog papira na polici, bubnuo luđak sjemenke u čisti glistenjak i mlatio vodom ko da nema sutra, na kraju je nikla svaka i imao sam tipa 25 komada koje sam dijelio i molio sam nek neko odnese.. jednu sam ubio prezalijevanjem, a ovih 5 koje sam si ostavio je i danas živo jer sam, slušaj kaj ti vele ljudi, čitao topic od početka..

aconite, super tablica!
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.