Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2012., 15:07   #141
Mustard habanero je daleko najljepsi - krene s velikim zuckastim plodovima koji kad dosegnu punu velicinu Izgledaju kao da ih je netko ovlas pospricao s ljubicastim sprejem da bi prema kraju doslovno izgledali kao da je netko zagrabio velike zlice snfa imrazbacao po stabiljkama.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 19:56   #142
misljenja sam da sam razrijesio misterij otpadanja listova i tuznog izgleda nagabona i jalapena.
naime, sve tri posude u kojima su problematicne biljke su, nakon sto sam skinuo pvc foliju s gornje strane, imale miris po plijesni a izgled zemlje na vrhu sam opisao ranije.
ispraznio sam rezervoare s vodom pa cu u sljedecih par dana vidjeti sto ce se dogadjati.

cini se da su anaheimi puno zedniji od jalapenosa i nagabona, jedino objasnjenje zasto napreduju tako dobro u istim uvjetima, niti jedna posuda od cetiri u kojima su anaheimi nije imala nekakav poseban miris (da, i njima sam uklonio foliju, ionako idu u presadjivanje za par dana).
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:45   #143
Meni nije jasno zasto si uopce stavljao tu foliju i onemogucio izmjenu plinova. Nagaboni su stradali zbog truljenja korijena i ja ih sada ne bih dodatno sokirao iako im bas i nije blistava buducnost - listovi se suse i otpadaju jer su veliki potrosaci vode koju im korijen ne moze isporuciti jer je unisten, upravo se iz tog razloga prilikom kloniranja ukloni vecina listova.
Porezi cim vise velikih listova i ostavi samo vrh zajedno s malim netom propupalim listicima, poklopi biljku s prozirnim poklopcem (dio boce) sljedecih desetak dana. Ako imas pri ruci peroksid pogledaj po netu recepturu koliko ga se dodaje u vodu, on je prilicno ucinkovit kod problema trulezi.

Za svaki slucaj posij jos jednu rundu jalapenosa, jos nije kasno.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:58   #144
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Meni nije jasno zasto si uopce stavljao tu foliju i onemogucio izmjenu plinova. Nagaboni su stradali zbog truljenja korijena i ja ih sada ne bih dodatno sokirao iako im bas i nije blistava buducnost - listovi se suse i otpadaju jer su veliki potrosaci vode koju im korijen ne moze isporuciti jer je unisten, upravo se iz tog razloga prilikom kloniranja ukloni vecina listova.
Porezi cim vise velikih listova i ostavi samo vrh zajedno s malim netom propupalim listicima, poklopi biljku s prozirnim poklopcem (dio boce) sljedecih desetak dana. Ako imas pri ruci peroksid pogledaj po netu recepturu koliko ga se dodaje u vodu, on je prilicno ucinkovit kod problema trulezi.

Za svaki slucaj posij jos jednu rundu jalapenosa, jos nije kasno.
htio sam da kapilarni sistem sto prije proradi i kasnije ostavio tako.
opet ponavljam, anaheimima je to, cini se, samo koristilo, tam jalapeno je isto poceo dolaziti sebi nakon sto sam jucer skinuo foliju i danas ispraznio rezervoar, poceo je polako dizati listove.
imam malih nagabona kod mame tako da nece biti problem ako ove nesretno zavrse.

mislim da ce sutra dobiti novo staniste ako ne pokazu znakove oporavka a ici ce malo i van, sunce nije prejako jer je vecinom oblacno pa neka ih malo propuse vjetar.


peroksid? nemam, gdje se to moze kupiti, u poljoprivrednim apotekama?

Zadnje uređivanje grg4 : 19.04.2012. at 21:06.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 22:24   #145
Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
htio sam da kapilarni sistem sto prije proradi i kasnije ostavio tako.
Folija nema bas nikakve svrhe u kapilarnom sustavu, njena funkcija je da smanji isparavanje.
Meni se ta fora s folijama koje se koriste na raznim EarthBoxevima nikad nije svidala, vecina samograditelja previda da su te folije pune mikrorupica upravo iz navedenih razloga, ali nemojmo zanemariti niti da kod vecih sustava ipak ima dovoljno otvora oko stabiljke plus cjevcuga koja dobavlja zrak ispod korijena.
Pogledaj vrece od skupljih supstrata pa ces vidjeti da su i one pune malih rupica upravo da bi zemlja "disala". Razni malcevi su zapravo kompromis izmedu zadrzavanja vlage i disanja. Upravo iz navedenog razloga ja ih uglavnom ne koristim i obicavam svako malo rahliti povrsinu da se ne stvori nepropusna korica.


Quote:
grg4 kaže: Pogledaj post
opet ponavljam, anaheimima je to, cini se, samo koristilo, tam jalapeno je isto poceo dolaziti sebi nakon sto sam jucer skinuo foliju i danas ispraznio rezervoar, poceo je polako dizati listove.
imam malih nagabona kod mame tako da nece biti problem ako ove nesretno zavrse.
Nije im koristilo nego su dovoljno brzo narasli, a bogata vegetacija = velika potrosnja vode isparavanjem kroz listove pa su trosili dovoljno vode te ipak uspijeli ocuvati pa i razviti korijen.

U ovom trenutku ces svim tim biljkama znatno olaksati ako im maknes dio listova, pogledaj slike kod vecih uzgajivaca gdje je uvijek barem prvih 20-30cm od zemlje golo posto na taj nacin vecinu plodova grupiraju na gornjim dijelovima koji su bolje izlozeni suncu, a vrijedi i staro pravilo da je list koji dodiruje zemlju put za bolestine.

Quote:
mislim da ce sutra dobiti novo staniste ako ne pokazu znakove oporavka a ici ce malo i van, sunce nije prejako jer je vecinom oblacno pa neka ih malo propuse vjetar.
Cak i kod biljaka koje pucaju od snage nagla promjena okolisa moze izazvati stres od kojeg se ne uspiju oporaviti, moja praksa je da cca. 10-15% biljaka ne prezivi transplantaciju u velike tegle koliko god izgledale zdravo. Ove sam godine skuzio da je takve biljke najbolje staviti u sjenu, poklopiti i nekoliko puta dnevno lagano pospricati rasprsivacem po listovima te se vecina oporavi.

Posto imas biljke s problematicnim korijenom mislim da im jos barem tjedan-dva nikakva promjena nece goditi, naprotiv.

Quote:
peroksid? nemam, gdje se to moze kupiti, u poljoprivrednim apotekama?
Vodikov peroksid aka H2O2, nekadasnja tajna svake izblajhane plavuse Dostupan u ljekarnama za par kuna dcl.
Guglaj H2O2 root rot, ovo je jedan od rezultata koji ce ti vjerojatno biti poznat

Quote:
2.Over Watering
Roots require Oxygen to breathe and low levels are the main cause of almost all root diseases. Both soil and hydroponic plants often fall prey to the same syndrome although it is rarely recognized as what it really is. Hydroponic crops often fail due to "root rot" and soil crops succumb to "over watering." The real cause of both these problems is a shortage of Oxygen at the root zone. In a soil system the soil consists of particles, a film of water on the particles and air spaces between the particles. When too much water is put into the soil the air spaces fill with liquid. The roots will quickly use up what Oxygen is dissolved in the water, if they haven't drunk enough of the liquid to allow air back in to the soil spaces they will stop working. In this situation roots will start dying within twenty-four hours. As the roots die the plants ability to drink water and nutrients will decrease, this will cause symptoms of nutrient deficiencies (mostly pale, slow, weak growth), and strangely they will start to wilt like they don't have enough water. It is easy to make a fatal mistake at this point and add more water.


3. How Hydrogen Peroxide prevents root rot/overwatering.
When plants are watered with H2O2 it will break down and release Oxygen into the area around the roots. This helps stop the Oxygen from being depleted in the water filled air spaces until air can get back into them. High Oxygen levels at the roots will encourage rapid healthy root growth. In a Hydroponic system H2O2 will disperse through out the system and raise Oxygen levels as it breaks down. Strong white healthy roots with lots of fuzzy new growth will be visible. This fuzzy growth has massive surface area allowing for rapid absorption of the huge amounts of water and nutrients needed for rapid top growth. A healthy plant starts with a healthy root system.

Imas na netu tisuce clanaka kako ga koristiti, dosta je omiljen kod "travara". Jedino pripazi na koncetraciju jer dolazi u nekoliko razrijedenih verzija pa sukladno tome doziraj.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 22:54   #146
cini se da nece biti potrebne intervencije a velikom zaslugom radi prozracne zemlje iz baumaxa, gotovo sam siguran u to.

upravo sam ih sve pregledao, cini se da stvari ipak idu na bolje. folija je skinuta, zemlju sam dosta duboko prorahlio te vise nema onako intenzivan miris po plijesni, vode u rezervoaru gotovo da i nema kod sve tri biljke. tam jalapeno je vec podignuo donje listove (jutros su bili na zemlji), mali nagabon je ionako ostao bez svih donjih listova a velikom sam jos jedan koji je pozutio otkinuo.

sutra fotkam moguci napredak.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:57   #147
H2O2 je super za problem prezalijevanja i za učvršćivanje i širenje korijena, a osobito za rješavanje plijesni i raznih nametnika (skoro pa prirodni pesticid ), ali ima i jednu veliku manu.

A to je da, poput lijekova, uz to što ubija loše mikroorganizme, može iskorijeniti i neke dobre i ostaviti tlo bez hranjivih tvari. Što se onda mora nadoknađivati gnojivom i sl., a tu u priču ulazi i doziranje koje je jako teško pogoditi.

Ja se nisam usudio tako nešto probati, što ne znači da se uskoro neću odvažiti na eksperiment

Zadnje uređivanje Retroman : 23.04.2012. at 15:03.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 15:23   #148
A sta je sa hipermanganom?

Pretpostavljam da se moze i njime dezinficirat sa obzirom da se isti rabi kod dezinfekcije akvarijskog bilja ko i kod lijecenja riba zarazenih sa pljesni
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 15:43   #149
Meni je za dezinfekciju akvarijskog bilja puno drazi Domestos posto je znatno brzi, iako se nisam vec dugo s time igrao.
H2O2 je ovdje u upotrebi posto ne samo da smanjuje trulez nego djeluje i pozitivno na sam korijen.
Igrao sam se s njim prvu sezonu te nisam primjetio neki bitan ucinak, nekako mi je primjereniji za hidroponski uzgoj gdje se sve odvija bitno brze i gdje ga je lako izbaciti iz sistema ako skodi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 16:02   #150
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
H2O2 je ovdje u upotrebi posto ne samo da smanjuje trulez nego djeluje i pozitivno na sam korijen.
Igrao sam se s njim prvu sezonu te nisam primjetio neki bitan ucinak, nekako mi je primjereniji za hidroponski uzgoj gdje se sve odvija bitno brze i gdje ga je lako izbaciti iz sistema ako skodi.

Navodno gorka sol ima sličan učinak kao i H2O2, mnogi ju redovito koriste kod uzgoja papričica, bilo da ju miješaju u zemlju prije sadnje, bilo da ju razrjeđuju s vodom kod zalijevanja.

Nisam isprobavao ni to
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 16:36   #151
Gorka sol je iz druge price, da citiram samog sebe

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
gorka sol/magnezij sulfat/MgSO4/epsom salt: dobavljiva prakticki svugdje od ljekarni (za ciscenje probavnog sustava), trgovinama s prirodnom kozmetikom (sol za kupanje ali izbjegavati mirisne ili obojene) pa sve do vrtnih centara gdje se prodaje u vrecama od 5 kg kao "sol za cetinjace" posto je crnogorice posebno vole. Prica oko gorke soli je kao i vecina slicnih djelomicno bazirana na znanstvenim dokazima te vecim dijelom na mitovima. Osnovna pretpostavka je da u vecini komercijalnih supstrata nedostaje magnezija, a kojeg papricice i rajcice posebno vole. Druga rasirena tvrdnja kaze da folijarno spricanje pospjesuje cvat i zadrzavanje cvijetova. Osobno smatram da je istina vjerojatno negdje u sredini pa ima obicaj nakon presadivanja dobro "posoliti" oko biljke te za vrijeme najaceg cvata pospricati folijarno (jusna zlica na 4 litre vode ili jedna ravna cajna na litru) u razmacima od dva tjedna, obicno onaj tjedan kad ne gnojim.
Egzaktnih dokaza da doista djeluje nemam ali volim vidjeti krasnu duboko zelenu boju listova par dana nakon tretmana pa ga i dalje prakticiram.
.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 09:12   #152
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Gorka sol je iz druge price, da citiram samog sebe
Uh, očito mi je promaklo

Od svih tih dodataka ja redovito stavljam jedino Plantella Vrt - Bio organsko gnojivo. Stavljam u vodu za zalijevanje svaka dva tjedna, a razmišljam da im tu i tamo dodam malo i tekućeg željeza (imam ga doma za cvijeće), i nešto za tamniju zelenu boju listova (neke biljke imaju dosta svijetlu boju, a nisu previše zalijevane), samo nisma još odlučio što.

Andrej, kakvo je tekuće gnojivo za rajčice u odnosu na ovo Plantella Vrt bio gnojivo?
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 13:05   #153
Ako mislis na zutu bocicu izgleda mi jako dobro, poglavito sto moze i folijarno pa se prema potrebi da vrlo brzo ubaciti u biljku.

Posto sam relativno dobro pripremio zemlju ove sezne namjeravam poceti dognojavati tek kad se pojave prvi plodovi i to prema potrebi, tj. kad vidim da pocinju zutiti doljnji listovi.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 13:25   #154
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Ako mislis na zutu bocicu izgleda mi jako dobro, poglavito sto moze i folijarno pa se prema potrebi da vrlo brzo ubaciti u biljku.

Posto sam relativno dobro pripremio zemlju ove sezne namjeravam poceti dognojavati tek kad se pojave prvi plodovi i to prema potrebi, tj. kad vidim da pocinju zutiti doljnji listovi.
Da, to je ta. Ja do sad nisam folijarno špricao, već sam stavljao gnojivo u vodu za zalijevanje. Čak i na taj način biljke bi brzo reagirale, već slijedeći ili dva dana kasnije primjetno bi potegnule. Ono što mi se nije svidjelo je činjenica da je neke manje biljke gnojivo potaknulo na pupanje. Vidim po forumima da se to i drugima događa. Valjda čak i prejako djeluje
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 13:52   #155
Moguce da je od gnojiva, ali od previse dusika cvijetovi otpadaju pa opet dode na isto
To gnojivo namjeravam koristiti u 50% propisane doze ali i rasporediti kolicinu tako da zaljevam svaki tjedan.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 14:38   #156
Preostaje za zaključiti da je manje bolje kad je u pitanju zalijevanje, prihranjivanje i svaka briga oko papričica.

Što je i logično, obzirom da i sam otrov koji se uzgaja dolazi u malim dozama
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 15:38   #157
kupio i ja jucer to zuto, pise za sastav da je tekuci ekstrakt morskih algi...
32kn u pevecu u osijeku.

Zadnje uređivanje grg4 : 24.04.2012. at 15:45.
grg4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 09:35   #158
Meni se isto pojavila plijesan (za sad nema mirisa) i unatoc tome biljke napreduju odlicno.
Da li da poduzimam kakve korake?






Btw: sta je sa ovim cupanjem listica? Kad poceti i kako?

Btw2: na mjestu gdje list (grana ) raste iz stabljike pocele su se pojavljivati neke male izrasline. Wtf je to?
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 12:56   #159
Uf, ovakav slučaj plijesni nikad nisam imao.
Probaj odstranit gornji sloj zemlje i stavi frišku. I smanji zalijevanje.

Plijesan se većinom događa zbog previše zalijevanja, slabe cirkulacije zraka oko biljki, ili zbog zagađene zemlje.

Možeš isprobati i vodikov peroksid, gore je Andrej dao link.
To je jedan od najefikasnijih načina dezinfekcije zemlje, a istovremeno će goditi i korijenu.


Što se čupanja listića tiče, to ni ne moraš radit, neki ne diraju biljku uopće.
Uglavnom se čupa da se potakne biljku da raste uvis ili se kidaju donji listovi ako su blizu zemlji, u dodiru sa zemljom postaju pogodno tlo za zaraze.

Kotiledone možeš slobodno čupat, oni će ionako otpasti s vremenom.
Retroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 16:18   #160
Ne kuzim kako se stvorila plijesan na vrhu, kad nikad nisam zalijevao odozgo, uvijek preko bazena ispod.
Uvijek ima vode u njemu (svakih 7 dana dolijem ~2dcl vode).
Mozda je problem u tome sta ih imam u skoro idealnim uvjetima ali nema cirkulacije zraka. Sad kad pocne toplije vrijeme (nadam se sutra) cu ih pocet stavljat van.
Uzet cu im i bazen s vodom na 2-3dana pa cemo vidjet reakciju
Peroksid je zadnji izbor
kekovz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.