Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 12:39   #1
Question Sastojci/sastav proizvoda

ponukana temom o babylove ulju za tijelu odnosno raspravom o sastojcima potonje, da otvorim temu u kojoj cemo se baviti upravo raspravom o stetnosti/korisnosti sastojaka razlicitih kozmetickih sastojaka...

ja cu poceti s mineralnim uljima o kojima se uvijek vodi raspra.. na netu sam nasla:

mineral oil. Clear, odorless oil derived from petroleum that is widely used in cosmetics because it rarely causes allergic reactions and can't become a solid and clog pores. Despite mineral oil's association with petroleum and the hype that it is bad for skin, keep in mind that petroleum is a natural ingredient derived from the earth and that once it becomes mineral oil, it has no resemblance to the original petroleum. Cosmetics-grade mineral oil and petrolatum are considered the safest, most nonirritating moisturizing ingredients ever found (Sources: Cosmetics & Toiletries, January 2001, page 79; and Cosmetic Dermatology, September 2000, pages 44–46). Yes, they can keep air off the skin to some extent, but that's what a good antioxidant is supposed to do; they don't suffocate skin! Moreover, mineral oil and petrolatum are known to be efficacious in wound healing, and are also considered to be among the most effective moisturizing ingredients available (Source: Cosmetics & Toiletries, February 1998, pages 33–40). See Paula's article Mineral Oil.

This foolish, recurring misinformation about mineral oil and petrolatum is maddening. After all, crude oil is as natural as any other earth-derived substance. Moreover, lots of ingredients are derived from awful-sounding sources but are nevertheless benign and totally safe. Salt is a perfect example. Common table salt is sodium chloride, composed of sodium and chloride, but salt doesn't have the caustic properties of chloride (a form of chlorine) or the unstable explosiveness of sodium. In fact, it is a completely different compound with the harmful properties of neither of its components.

pretpostavljam da svi pricate engleski... nije mi se dalo prevoditi..

ergo, iz texta se moze zakljuciti da su mineralna ulja neopasna za kozu,hm...

hajde, cure.. da vas cujem..
 
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 13:44   #2
ok super samo bi bilo još bolje da nam navedeš stranicu gdje si nasla ove informacije
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 14:21   #3
Quote:
emergence kaže:
ok super samo bi bilo još bolje da nam navedeš stranicu gdje si nasla ove informacije


pardon...

http://www.cosmeticscop.com/learn/di...PE=SEARCH&ID=M


meni je ovo cudno, ja sam za mineralna cula da zacepljavaju pore... a ovdje pak sve pise drukcije
 
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 14:51   #4
zanimljiva tema

no, na zalost jako malo znam stetnosti/korisnosti sastojaka razlicitih
kozmetickih proizvoda... stvarno bi bilo super kad bi netko poslao post
sa listom pozeljih i nepozeljnih sastojaka tako da mi djevojke/majke/zene mozemo uzeti proizvod u ruke, procitat deklaraciju i reci:"aha, gle, ovaj proizvod sadrzi to to i
to" i na temelju toga same zakljuciti da li je stetan, a ako je - u kojoj mjeri...


...eto malo sam googlala i pronasla slijedece:

Tržište je preplavljeno velikim brojem kozmetičkih linija, a mnogo se proizvoda prezentira kao 'posve prirodni'. Kako provjeriti je li to baš doista tako?


Prvi parametar koji treba uzeti u obzir su međunarodni certifikati koji potvrđuju da su proizvodi uistinu prirodni.

"Najpoznatiji među njima je BDIH certifikat čije odredbe predstavljaju minimum koji kozmetika mora zadovoljavati kako bi se mogla deklarirati kao prirodna", kaže Matilda Ivaniš, aromaterapeutkinja tvrtke Biovega.

Najvažniji propisi BDIH certifikata uključuju standarde koji definiraju načine na koje bi se sirovine za kozmetiku trebale ekstrahirati i/ili proizvesti te kako bi se trebale procesuirati.

Osnovni kriteriji su:

• biljne sirovine trebale bi, gdje god je to moguće, biti dobivene kontroliranim biološkim načinom ili iz divlje rastućih biljaka s biološki čistih lokacija

• zabranjeno je vršiti ili naručivati testiranje na životinjama u procesima proizvodnje, razvoja ili testiranja krajnjih proizvoda

• za upotrebu su strogo zabranjeni: sintetske boje, sintetski mirisi, silikon, parafin i drugi naftni proizvodi

• procesi proizvodnje ne smiju štetiti okolišu, moraju imati optimalnu razinu razgradivosti sirovina i gotovih proizvoda, ekonomično pakiranje koje ne šteti okolišu i mogućnost recikliranja ambalaže

• sirovine dobivene trgovinom ili iz projekata uzgoja zemalja Trećeg svijeta moraju biti dobivene pravednom trgovinom, upotreba i upravljanje prirodnim izvorima mora biti kontrolirana
U Hrvatskoj još ne postoji regulativa koja zabranjuje korištenje naziva, poput "sto posto prirodno" ili slično, onima čiji proizvodi nemaju naveden dokaz za takve natpise.

Pažljivim čitanjem deklaracija može se vidjeti kakav proizvod zaista držimo u rukama.

Kako bi se lakše snašli i spriječili da vas zavara naziv "prirodno", "100% čisto" i slično, povjerite popis nepoželjnih sastojaka:

Konzervansi
Kao konzervansi u konvencionalnoj kozmetici se uglavnom koriste parabeni ili formaldehid koji su štetni po zdravlje. Parabeni su često alergeni, a za sintetski konzervans formaldehid se sumnja da je kancerogen.

Emulgatori
Emulgatori služe povezivanju vodene i uljne faze te je njihova upotreba nužna prilikom izrade proizvoda, no ukoliko nisu prirodni, moguće su neželjene nuspojave.
U klasičnoj kozmetici se najčešće koriste PEG (polietilenglikol) sirovine koje isušuju kožu i često je omekšavaju tako da postaje propustljivija i za štetne materijale.

Masnoće i voskovi
Koriste se derivati nafte/parafini/silikoni u masnoj fazi jer su jeftinija zamjena za biljna ulja i masnoće.

Za parafine je dokazano da se koncentriraju u jetri, bubrezima i limfnim čvorovima. Sastojci naftnog porijekla ostavljaju na koži film koji sprečava odvijanje prirodnih procesa kože i njeno disanje.

Sredstva za čišćenje/pranje
Sintetski natrij-lauril sulfat je snažan čistač koji je često preagresivan za kožu te s površine kože u potpunosti uklanja prirodnu masnoću - sebum koju koža sama luči, a ima svrhu zaštite.



izvor: http://www.net.hr/alternativa/page/2...9/0294006.html


__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 16:10   #5
@ -ana-

hvala na doprinosu.. ovo bi mogli organizirati kao mali vodic kroz zmuckanu kozmeticku terminologiju....
 
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 20:43   #6
Evo nekih štetnih sastojaka. Ne mogu navesti link na stranicu na kojoj sam našla ove informacije jer sam prešla stotine stranica da bi bila sigurna da su ti sastojci stvarno štetni.
isopropyl alcohol, sodium laureth sulfat, Methyl-, ethyl, propyl-, isopropyl-, buthyl-, isobuthyl- paraben, sodium hydroxymethylglycinate, imidazolydinyl urea, diazolydinyl urea, Triethanolamin, MEA, DEA, TEA, PEG, PPG, BHT,BHA,
DMDM Hydantoin, EDTA,cyclomethicone, dimethicone, dimethiconol, oleth, glycerath, ceteareth, petrolatum, mineral oil, vaselin,paraffin, paraffinum liquidum, petroleum jelly, microcrystalline wax, propylene glycol, butylen glicol, parfum, talc, lanolin.
Ima ih još ali za sada sam samo ove stavila.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 22:48   #7
Mineralna ulja isušuju kožu, začepljuju pore i onemogučavaju eliminaciju masnih stanica. Kvalitetna biljna ulja koštaju i ne prodaju se u DM-u nego u boljim biljnim apotekama i dučanima zdrave hrane.
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 23:07   #8
Quote:
Merlina kaže:
Mineralna ulja isušuju kožu, začepljuju pore i onemogučavaju eliminaciju masnih stanica. Kvalitetna biljna ulja koštaju i ne prodaju se u DM-u nego u boljim biljnim apotekama i dučanima zdrave hrane.
Nažalost i u apotekama i trgovinama zdrave hrane se znaju naći ulja koja su dosta skupa i označena kao kvalitetna ulja ali i nisu baš dobre kvalitete. Zato uvijek treba dobro provjeriti proizvođača i tek onda u kupnju!
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 01:01   #9
koji proizvodjaci valjaju a koji ne?
s cime se onda na kraju mazati i cemu uopce mazanje?... kad malo razmislim, ja se npr nakon tusiranja mazem vise iz navike nego sto mi to realno treba. tj zato sto imam programirano u glavi da je to dobro za mene i zato sto volim lijepo mirisati, ali na kraju ne znam je li zdravije ne se mazati ili se mazati i kako cu ja uopce znati sto je dobro za mene a sto nije buduci da nisam studirala farmaciju a na reakciju koze se bas ne mogu oslanjati buduci da funkcionira na principu daj sta das.
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 02:55   #10
Quote:
Lela kaže:
Evo nekih štetnih sastojaka. Ne mogu navesti link na stranicu na kojoj sam našla ove informacije jer sam prešla stotine stranica da bi bila sigurna da su ti sastojci stvarno štetni.
isopropyl alcohol, sodium laureth sulfat, Methyl-, ethyl, propyl-, isopropyl-, buthyl-, isobuthyl- paraben, sodium hydroxymethylglycinate, imidazolydinyl urea, diazolydinyl urea, Triethanolamin, MEA, DEA, TEA, PEG, PPG, BHT,BHA,
DMDM Hydantoin, EDTA,cyclomethicone, dimethicone, dimethiconol, oleth, glycerath, ceteareth, petrolatum, mineral oil, vaselin,paraffin, paraffinum liquidum, petroleum jelly, microcrystalline wax, propylene glycol, butylen glicol, parfum, talc, lanolin.
Ima ih još ali za sada sam samo ove stavila.
Recite mi, al ozbiljno, ima li itko od vas namjeru pozapamćivat navedeno, a onda pri kupnji svakog proizvoda provjeravat najsitnija slova na etiketi (koja sadrži 26 sastojaka, npr.) u potrazi za navedenim sastojcima? I nemojte mi reći kako je jasno da nećete zapamtiti sve, ali hoćete bar 3-4...jer to onda nema nikakve svrhe: naime, ako proizvod možda i na sadrži ta 3-4 štetna sastojka koja ste vi uspjeli zapamtiti, to još uvijek ne znači da ne sadrži 43 druga koja niste uspjeli ubacit u memoriju (ili još 257 drugih za koje još nije niti otkriveno da su štetni)!
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:40   #11
Quote:
Špranja kaže:
Recite mi, al ozbiljno, ima li itko od vas namjeru pozapamćivat navedeno, a onda pri kupnji svakog proizvoda provjeravat najsitnija slova na etiketi (koja sadrži 26 sastojaka, npr.) u potrazi za navedenim sastojcima? I nemojte mi reći kako je jasno da nećete zapamtiti sve, ali hoćete bar 3-4...jer to onda nema nikakve svrhe: naime, ako proizvod možda i na sadrži ta 3-4 štetna sastojka koja ste vi uspjeli zapamtiti, to još uvijek ne znači da ne sadrži 43 druga koja niste uspjeli ubacit u memoriju (ili još 257 drugih za koje još nije niti otkriveno da su štetni)!
Ja sam sebi napravila popis i onda prilikom svake kupnje pregledavala sastojke. Ubrzo sam odustala od toga i počela koristiti potpuno prirodnu kozmetiku. Nešto kupim, nešto sama napravim.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 12:42   #12
Quote:
vilinska musica kaže:
koji proizvodjaci valjaju a koji ne?
s cime se onda na kraju mazati i cemu uopce mazanje?... kad malo razmislim, ja se npr nakon tusiranja mazem vise iz navike nego sto mi to realno treba. tj zato sto imam programirano u glavi da je to dobro za mene i zato sto volim lijepo mirisati, ali na kraju ne znam je li zdravije ne se mazati ili se mazati i kako cu ja uopce znati sto je dobro za mene a sto nije buduci da nisam studirala farmaciju a na reakciju koze se bas ne mogu oslanjati buduci da funkcionira na principu daj sta das.
Većina proizvođača ne valja. Proizvođači za koje ja znam da valjaju su urtekram, dr. hauschka, primavera life i natracare.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 14:38   #13
Quote:
Lela kaže:
Nešto kupim, nešto sama napravim.


__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 14:56   #14
Quote:
Lela kaže:
Evo nekih štetnih sastojaka. Ne mogu navesti link na stranicu na kojoj sam našla ove informacije jer sam prešla stotine stranica da bi bila sigurna da su ti sastojci stvarno štetni.
isopropyl alcohol, sodium laureth sulfat, Methyl-, ethyl, propyl-, isopropyl-, buthyl-, isobuthyl- paraben, sodium hydroxymethylglycinate, imidazolydinyl urea, diazolydinyl urea, Triethanolamin, MEA, DEA, TEA, PEG, PPG, BHT,BHA,
DMDM Hydantoin, EDTA,cyclomethicone, dimethicone, dimethiconol, oleth, glycerath, ceteareth, petrolatum, mineral oil, vaselin,paraffin, paraffinum liquidum, petroleum jelly, microcrystalline wax, propylene glycol, butylen glicol, parfum, talc, lanolin.
Ima ih još ali za sada sam samo ove stavila.
zna li itko proizvode osim koje ne sadrže ništa sumljivo (a dostupni su široj javnosti naravno) ?

ja znam da su neštetne stvari iz ducana bio&bio i mislim alverde..
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 15:26   #15
Quote:
naomi kaže:
zna li itko proizvode osim koje ne sadrže ništa sumljivo (a dostupni su široj javnosti naravno) ?
to i mene zanima... bolje vi nama ovdije navedite proizvode koji su NE štetni ili koje i sami koristite?

meni je ovako stvarno testo, živim u gradu u kojem pola toga nema, a alergična sam na brdo stvari, od kozmetike bih smijela samo koristiti nemirišljive sapune, šampone, nemirišljive paste za zube (mislim stvarno, gdje da to nađem?), a o kremama da i ne govorim... a nebih smjela parfeme, dezodoranse, kozmetiku (dekorativnu valjd), sprejeve, sredstava za čišćenje, dim od cigarete (ne smijem pušiti - i ne pušim, izbjegavati zadimljene prostore - izbjegavam koliko je to moguće) jake mirise i mislim da je to to... zato sam sada prešla na pravo dalmatinsko maslinovo ulje, prirodno 100%
__________________
♥ See The Beauty In Everything ♥
-anna- is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 00:23   #16
Quote:
-anna- kaže:
to i mene zanima... bolje vi nama ovdije navedite proizvode koji su NE štetni ili koje i sami koristite?

meni je ovako stvarno testo, živim u gradu u kojem pola toga nema, a alergična sam na brdo stvari, od kozmetike bih smijela samo koristiti nemirišljive sapune, šampone, nemirišljive paste za zube (mislim stvarno, gdje da to nađem?), a o kremama da i ne govorim... a nebih smjela parfeme, dezodoranse, kozmetiku (dekorativnu valjd), sprejeve, sredstava za čišćenje, dim od cigarete (ne smijem pušiti - i ne pušim, izbjegavati zadimljene prostore - izbjegavam koliko je to moguće) jake mirise i mislim da je to to... zato sam sada prešla na pravo dalmatinsko maslinovo ulje, prirodno 100%
Imaš proizvođača prirodne kozmetike koji ima cijelu jednu kolekciju koja uopće nema mirisa. http://www.nutraceutika.hr/katalog.php?KID=5&NKID=49
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 00:27   #17
Quote:
naomi kaže:
zna li itko proizvode osim koje ne sadrže ništa sumljivo (a dostupni su široj javnosti naravno) ?

ja znam da su neštetne stvari iz ducana bio&bio i mislim alverde..
Na ovoj stranici su ti navedeni svi proizvođači prirodne kozmetike http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=38
Neki dan sam dobila prazne kutijice od onih dm-ovih marki babylove... Provjerila sam sastav i čini mi se ok.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 00:29   #18
off---lela, jos nisam nasla ulje ruze kazu da takvo bazno ulje ne postoji
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 00:37   #19
Quote:
Noemi kaže:
off---lela, jos nisam nasla ulje ruze kazu da takvo bazno ulje ne postoji
Ma postoji samo oni ili ne znaju za to ulje ili ga nemaju u trgovini pa im je problem naručiti ga. Evo ti link pa si pročitaj malo o tom ulju http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=112
Opširnije o tom ulju
Rosehip seed Oil Org. 50ml
Ref: CROS050
ROSEHIP SEED OIL Organically grown

LATIN NAME: Rosa rubiginosa
SOURCE: Cold pressed Rosehip seed
COLOUR: red orange
ORIGIN: Chile
AROMA: of the seed, medium and oily

QUALITIES:
Rosehip Seed Oil is renowned for its outstanding skin regeneration properties and for toning down scar tissue. The oil obtained from the seeds has a high content of non-saturated fatty acids, like oleic, linoleic and linolenic acid.

Besides non-saturated fatty acids, the presence of carotenoids, flavonoids, vitamin C, o ketonic compound (namely 3-penten-propyl-ketone) and, recently, trans-retinoic acid has been detected. The latter could be responsible for some of the pharmacological and therapeutic properties of Rosehip Seed Oil.

The rose (Rosa aff. rubiginosa) also known as sweet briar or eglantine, is found in South America, in particular in Peru, Chile and Argentina. It belongs to the Rosaceae family, subfamily Rosoideae, genus Rosa. A medium shrub upto 2.5 metres with hooked thorns. Fragrant bright pink flowers and deep green leaves.The seeds or hips are large, ovide to round and scarlet in colour.

Among dermatological studies:

* Application on aged skin
On some skin troubles like superficial wrinkles, chestnut spots and ephelides, good results have been obtained. After 16 weeks of treatment, wrinkles disappeared and spots become imperceptible.

* Application effect study
After three months of two applications a day, scars were less marked, they had no crests, skin elasticity was increased and the zone colour looked better.

* Depigmentor effect study
A certain depigmentor effect of pure Rosehip Seed Oil has been observed. After 120 hours of application under normal atmosphere and absence of light, a diminution of 18% of the Dopamelamine concentration was detected.

IZVOR: kobashi.co.uk
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2006., 00:40   #20
isprintam to i demonstriram ispred ducana dok mi ga ne naruce

thx
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.