Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2013., 14:01   #2241
ja nisam koristila nikakve tablete tako da neznam...
1911danmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 00:51   #2242
Najcesci uzrok steriliteta su hormoni i sa njima se ne treba igrati jer mogu da nas uvedu u rani klimaks ili da izazovu mnogo vece probleme, pa i smrt. Hormone luce stitna zlezda, hipofiza, jajnici, nadbubrezna zlezda, pankreas..., a bitno je da je i jetra dobra, jer ih ona preradjuje i visak izbacuje iz organizma.
Ono najvaznije je dan ciklusa u kojem treba ispitivati hormone, jer u suprotnom, rezultati nece biti merodavni!

Ciklus se deli u 3 faze:
1. Folikularna faza - rast i sazrevanje folikula (i jajne celije u njemu). Traje od prvog dana menstruacije, 1. dc do 14.dc (ukoliko je ciklus idealan, na 28 dana). Dakle, ukupno trajanje ove faze je od 10 do 14 dana (kako kod koga).
2. Ovulatorna faza - traje 1 do 2 dana,
3. Lutalna faza (faza zutog tela) - traje 12 do 16 dana, tj., do sledece menstruacije. Zuto telo se stvara u jajniku, na mestu gde je pukao folikul koji je imao u sebi jajnu celiju. Ono ostaje do 4. meseca trudnoce, luceci progesteron, nakon cega tu ulogu preuzima posteljica.


Osnovno, sto svaka zena mora da uradi ako planira trudnocu je:
1. FSH
2. LH
3. ESTRADIOL
4. ESTROGEN
5. PROGESTERON
6. PROLAKTIN
7. TESTOSTERON
8. Hormoni STITNE ZLEZDE


1. FSH stimulise rast folikula u jajniku podsticuci proizvodnju estrogena, a lucenje estrogena dovodi do zadebljanja endometrijuma (odnosno, zida materice cija je uloga da prihvati oplodjenu jajnu celiju, koja stize iz jajnika). Njegova vrednost nam pokazuje da li su jajne celije kvalitetne i kolika je njihova zaliha (jer se svaka zena radja sa tacno odredjenim brojem jajnih celija, koje se tokom zivota ''trose'').

2. LH se luci u hipofizi, i on dovodi do prskanja folikula i ovulacije, odnosno izbacivanja zrele jajne celije u jajovod. Dakle, LH je pokazatelj da li je uopste doslo do ovulacije.

3. ESTRADIOL je pokazatelj da li endometrijum raste, tako da njegova vrednost ne sme da bude niska. Zato se njegova vrednost proverava pred samu ovulaciju.

4. ESTROGEN u ovalutarnoj fazi mora da bude visok, jer je u suprotnom folikul prazan (nema jajnu celiju).

5. PROGESTERON proizvodi zuto telo, odmah nakon ovulacije. Radi se 21. dc i njegova visoka vrednost znaci da je doslo do ovulacije.
(Wikipedia: Progesteron i estrogen zajedno uticu na pripremu gustog sloja krvnih žila na koje se oplođena jajna ćelija može pričvrstiti i dalje razvijati. Ako je jajna ćelija oplođena, taj sloj krvnih žila se pretvara u posteljicu ili placentu. Corpus luteum ili žuto tijelo nastavlja proizvoditi progesteron i estrogen. Embrinon započinje sa produkcijom humanog horionsko gonadotropina (HCG) koji djeluje na žuto tijelo produžavajući njegovu funkciju koja će obezbediti nesmetan razvoj trudnoće, a mensterualno krvarenje izostaje.)

6. PROLAKTIN je hormon koji se javlja u trudnoci, dajuci poruku mlecnim zlezdama da zapocnu stvaranje mleka. Ako je visok, organizam misli da trudnoca postoji i remeti ciklus, pa se desava i da izostane menstruacija. Ispituje se tako sto se radi PROFIL PROLAKTINA, odnosno merenje (vadjenje krvi) na svaka 3h (Na pr. U 8h, 11h i 14h) i samo tako pokazuje prave vrednosti. Radi se bilo kog dana ciklusa.

7. TESTOSTERON ne sme da bude visok jer je to muski hormon. Ako je njegova vrednost visoka, treba prekontrolisati hipofizu. Radi se bilo kog dana ciklusa.

8. Hormoni STITNE ZLEZDE (FT3, FT4, TSH, Anti TPO-antitela) su vazni ne samo zbog trudnoce, vec zbog opsteg stanja organizma. U trudnoci, stitna zlezda majke pravi stitnu zlezdu bebi, zato je vazno da je i ona u redu. Rade se bilo kog dana ciklusa.

Najnovijimm istrazivanjima se pokazalo da su jedini merodavni dani, za ispitivanje hormona, od 2.dc do 4.dc (dok su hormoni najmirniji), sem LH i ESTRADIOLA koji se rade pred samu ovulaciju, ESTROGENA u ovulatornoj fazi i PROGESTERONA koji se radi 21.dc!
Takodje, nije dovoljno samo jednom dati krv za ispitivanje PROLAKTINA jer je njegova vrednost prilikom prvog vadjenja krvi obicno netacna (posebno ujutru, jer je budjenje nekome stres, pa je njegova vrednost visoka).

Vrlo je bitan odnos FSH i LH!
FSH mora da bude nesto veci od LH (FSH>LH). To je dobro i znaci da dolazi do pucanja folikula.
Ukoliko je suprotno, LH>FSH, prisutna je inverzija sto znaci da NEMA ovulacije, folikuli ne pucaju ili prerastaju u cistu, sto je ukazatelj na policisticne jajnike.
Ukoliko se pokaze ova inverzija, radi se OGTT (Test opterecenosti na glukozu).
OGTT se radi tako sto se izvadi krv (ujutru, obavezno pre jela), a zatim se popije 75g (ili 100g) ciste glukoze na prazan stomak i onda vam vade krv na 30min, 60min, 90min i 120min, mereci nivo insulina u krvi.

Pored hormona, cije ispitivanje predstavlja polovinu puta do trudnoce, postoji i niz faktora koji mogu da otezaju ili potpuno sprece zacece, a u velikom broju slucajeva izazovu spontani pobacaj. Ovde su najdetaljnije analize koje mogu da ukazu na neki problem (dopunjeno izdanje teme Analize i testovi posle spontanog, sa kracim objasnjenjima )

Ovo su osnovne (pocetne) analize, koje je svako obavezan da uradi na samom pocetku pripreme za trudnocu i koje mogu da ukazu na nesto sire, ako postoji:
-Cervikalni i vaginalni bris
-Hlamidija, Mikoplazma, Ureaplazma
-PAPA test
-Urin i urinokultura
-Krvna slika (KS + LF)

Pokazatelji nekog zapaljenja, procesa ili prisustva bakterije:
-CRP
-C4
-C3

Devojke koje su svim, gore navedenim, analizama utvrdile da nemaju nikakvih problema, a i dalje ne mogu da ostanu u drugom stanju, posebno one koje imaju ceste pobacaje, OBAVEZNO moraju uraditi ispitivanja na trombofilije!!!
Postoje dve grupe trombofilija- URODJENE i STECENE.


-Za ispitivanje stecenih trombofilija, ispituje se:

Vreme krvarenja i koagulacije
Sedimentacija Er (citrat)
Protrombinsko vreme (citrat) INR
Brojanje trombocita
Aktivisano parcijalno tromboplastinsko vreme
Fibrinoliza
Protein C
Protein S
Rezistencija na aktivirani protein C
Antitrombin III
Lupus antikoagulans
Antikardiolipinska At IgM
Antikardiolipinska At IgG
Antifosfolipidna At IgM
Antifosfolipidna At IgG
Beta-2-glikoprotein IgM
Beta-2-glikoprotein IgG
Odredjivanje aCLA IgG klase
Odredjivanje aCLA IgM klase

D-dimer (mada se radi u trudnoci, ukoliko postoji mutacija)
Na osnovu ovih analiza se odredjuju faktori koagulacije, prohodnost krvnih sudova, predispozicija stvaranja krvnih ugrusaka itd.
Takodje, antifosfolipidna antitela (lupus antikoagulans i antikardiolpinska antitela) su čest uzrok habitualnih pobačaja kod trudnica sa sekundarnim sterilitetom. Lupus antikoagulans (LAC) je antitelo koje pripada grupi antifosfolipidnih antitela. U toj grupi se jos nalaze i antikardiolipinska antitela i antitela protiv beta2-glikoproteina I.
Povisena vrednost ovih antitela ukazuje na postojanje autoimunskog poremecaja, bolesti koja se naziva antifosfolipidni sindrom.
Kriterijumi za ovu bolest su: arterijske i venske tromboze (zgrusavanje krvi u krvnim sudovima), trombocitopenija (snizen broj trombocita) i ponavljani pobacaji (najcesce u II i III trimestru trudnoce).
Uz odgovarajuce lecenje i terapiju kroz trudnocu, (koriste se lekovi protiv zgrusavanja krvi) moguce je izneti trudnocu do kraja i roditi zivo i zdravo dete.


-Za ispitivanje urodjenih trombofilija (odnosno genetske predispozicije za duboke venske tromboze) analiziraju se odredjeni geni i ispituje se da li postoje mutacije:

MTHFR
Leiden V
Protrombin II
PAI

Pve tri mutacije zahtevaju terapiju Fraxiparinom kroz celu trudnocu, injekcijama, do 4 nedelje posle porodjaja (ukoliko je porodjaj prirodnim putem) ili 6 nedelja (ukoliko je izvrsen carski rez).

Detaljnije o trombofilijama pronasla sam na intenetu:

http://www.hdgo.hr/Default.aspx?sifraStranica=607

http://www.medfak.ni.ac.rs/Acta%20Fa...oj/rada-10.pdf

Muzevi treba da urade spermogram i spermokulturu, kao i DNK fragmentaciju spermatozoida (koja kod nas jos uvek nije moguca).
-ASA test (antispermatozoidna antitela) - rade oba partnera. Iz sperme/sekreta i iz krvi.
-Kariotip (genetska kompatibilnost partnera) - nije obavezna (rade oboje)

-Listerija

-TORCH test, odnosno:
1. Toxoplasmoza,
2. Ostale infekcije poput hepatitisa B, sifilisa i varicele-herpes zoster,
3. Rubella-virus koji izaziva bolest slicnu rubeoli (German measles),
4. Cytomegalovirus ili CMV,
5. Herpex simplex virus-uzrocnik genitalnog herpesa.

Licno, TORCH i Listeriju nisam radila jer sam smatrala nepotrebnim (u svom slucaju).

(Nisam htela svaku stavku (analizu) da objasnjavam posebno, jer je vrlo kompleksno, pa da nesto ne bih pogresila, za detalje pitajte svog doktora ili pronadjite na internetu.)

Ovo je ono sto ja znam i mislim da je dovoljno detaljno. Verujem da nekome treba vise, a nekome manje, ali ako ce ovo ikome, bar malo, znaciti, bice mi drago da sam u tome pomogla.
pupika26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 11:03   #2243
pupika, ovo je odličan post, puno ti hvala.

ja i muž smo prošli osnovna testiranja i sve je ok. nedavno sam zapela za to kako je važna cervikalna sluz, pa razmišljam o uzimanju nečega što bi je potaklo jer mi se čini da je nemam dovoljno.

jedino što ne bi željela je da nešto zeznem, a nisam sigurna koliko su npr. ove kapsule stvarno prirodne: fairhaven health - fertileCM ili mi je bolje uzimat solgar ulje noćurka 1300 mg?
mateama is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 17:38   #2244
Zaista ne znam... Ja sam jedan mjesec pila marulju, i bila sam od nje jos suvlja. Tako da sam odustala. Sve zavisi kako na koga sta djeluje. Neces znati dok ne probas. Ja bih licno isla na sto prirodnije solucije, cajevi ili ulje nocurka.
pupika26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 21:43   #2245
Quote:
Yoja kaže: Pogledaj post
Jel možda neka od vas curki koristila FertilUp tablete ???
Često mi zadnje vrijeme iskače ta reklama, al ne znam koliko je pouzdano. Ne da mi se isprobavati "onako" bezveze jer nisu ni jeftine baš.
Probali smo i nakon tri mjeseca napravio sam ponovno spermogram. Crno na bijelo vidi se pozitivna razlika.
Ivan_opatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:28   #2246
Quote:
mateama kaže: Pogledaj post
npr. ove kapsule stvarno prirodne: fairhaven health - fertileCM ili mi je bolje uzimat solgar ulje noćurka 1300 mg?
Matea moje iskustvo je bolje sa uljem noćurka, ne mogu se sjetiti proizvođača ali sluz je vidljivo bila bolja već prvi mjesec uzimanja. Dobra ti je i Maca (imaš mljeveni korijen Mace za kupiti na Bio&bio, to možete i ti i muž piti). Za muške je još dobar i Bioastin ali puno je jeftinije naručiti preko neta, negdje ću iskopati stranicu sa koje sam naručila ako te zanima.

Pozz
__________________
Nema snova koje je nemoguće ostvariti, ima samo onih od kojih mi odustanemo, a da bi nas to odustajanje manje boljelo, uvjerimo se kako smo i onako željeli nemoguće.
Adelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 22:47   #2247
cure molim vas pomoc a i savjet....
neznam dal sam pogrijesila kod odabira LH trakica....
narucila sam od alice high sensitivity.....
nemam pcos....dali sam trebala uzeti mozda one od 20mIU??????
kajjetebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 20:42   #2248
Trebam savjet...
Inače imam jako duge cikluse i gotovo nikad ne mogu znati kad mi je ovulacija. Sluzi malo ili nimalo. Nemam policistične jajnike.
S prvim djetetom sam ostala trudna iz prve i nisam nikad razmišljala o tome kako nam je to uspjelo.i ginićka misli da je bila luda sreća. Sad radimo na drugom i nova ginićka me poslala vahiti hormone. Progesteron na 21.dan ciklusa je bio 0,1.

Doktorica (privatna) mi je rekla da se javim svojoj socijalnoj za induciranje ovulacije. E sad, kako to već ide-već znam da ću kod nje čekati sto godina da uopće dođem na red, zanima me mogu li još nešto sad početi uzimati-da možda još nešto spasim ovaj ciklus. Pošto ovulacija još nije bila, nadam se da će ipak biti i htjela bih čim prije početi uzimati nešto na prirodnoj bazi, pa čak i ako ne pomogne ovom ciklusu, da barem već imam bolju podlogu za idući ciklus.

Razmišljala sam o vrkuti, tinkturi konopljike i ulju noćurka.. Što od toga bih mogla početi uzimati već sad? 24. mi je dan ciklusa?

Nema veze ni ako nužno ne pomogne već sad, ali da sam onda barem spremnija za idući ciklus ( a opet, moram paziti da ne zeznem ovulaciju koja će tek doći, ne znam kad-al vjerovatno hoće)
osobica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2013., 16:11   #2249
Quote:
osobica kaže: Pogledaj post
Trebam savjet...
Inače imam jako duge cikluse i gotovo nikad ne mogu znati kad mi je ovulacija. Sluzi malo ili nimalo. Nemam policistične jajnike.
S prvim djetetom sam ostala trudna iz prve i nisam nikad razmišljala o tome kako nam je to uspjelo.i ginićka misli da je bila luda sreća. Sad radimo na drugom i nova ginićka me poslala vahiti hormone. Progesteron na 21.dan ciklusa je bio 0,1.

Doktorica (privatna) mi je rekla da se javim svojoj socijalnoj za induciranje ovulacije. E sad, kako to već ide-već znam da ću kod nje čekati sto godina da uopće dođem na red, zanima me mogu li još nešto sad početi uzimati-da možda još nešto spasim ovaj ciklus. Pošto ovulacija još nije bila, nadam se da će ipak biti i htjela bih čim prije početi uzimati nešto na prirodnoj bazi, pa čak i ako ne pomogne ovom ciklusu, da barem već imam bolju podlogu za idući ciklus.

Razmišljala sam o vrkuti, tinkturi konopljike i ulju noćurka.. Što od toga bih mogla početi uzimati već sad? 24. mi je dan ciklusa?

Nema veze ni ako nužno ne pomogne već sad, ali da sam onda barem spremnija za idući ciklus ( a opet, moram paziti da ne zeznem ovulaciju koja će tek doći, ne znam kad-al vjerovatno hoće)
Nabavi si LH trakice, meni su stigle bas neki dan a dosta tih prepravaka se pije prije O tako da treba paziti.. ja sam isto kupila ulje nocurka, evine kapi i pijem vrkutu 3 puta dnevno i vec par dana pijem po salicu kadulje al nju treba piti u prvom dijelu ciklusa.. a mene zanima dal se to sve moze piti zajedno, mislim da ne moze definitivno naskoditi al posto su to sve hormonalni prepravci da nece biti kaos, he he .
iza86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 19:41   #2250
Cure samo kratko pitanje
Pokušavam ostati trudna već skoro godinu dana, pretrage su ok za sada ali radim dosta fizički, podižem teže stvari i sl. Mislite li da bi mi to moglo smetati pri začeću?
danijela77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 00:33   #2251
Drage cure,trebala bi pomoć. Pokušavam zatrudnit no nikako nam ne uspjeva imam dijag.pol.jajnike. ukratko da kazem započela sam terapijom uzimanja vrkute i stolisnika svaki dan i k tome folnu kiselinu. NADAM se bebici, ako koja ima iskustva s time neka mi kaze voljela bi je saslušati. i zanima me ako slobodno iskombiniram evine kapi k tome? hvala cure legenda ste!
sara1994 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 17:46   #2252
Drage cure,nova sam ovdije,htijela bi razmijeniti iskustva s vama o zacecu! u braku sam 6mj.otprilike 5mj se moj suprug i ja trudimo na bebi ali ne ide nam bas.prije godinu i pola sam zadnji puta bila na pregledu kod gin.sve je bilo ok.jos se nisam odlucila ici na pregled od kada radimo na bebi,svaki mjesec se trudimo i nadamo plusicu ali nista pocela sam koristiti lh trakice za ovulaciju prije 3mj.kada je bila poziitivna bili smo u akciji ali nista,trudim se maksimalno opustiti i ne previse razmisljati o tome,ali znate i same koje ste ili prolazite kroz to da je malo teze ne razmisljati o tome,znam da bi bilo najbolje posjetit lijecnika ali svaki mj se nadam plusicu pa mislim onda cu ic..zadnje stvari sam imala 1.1.2014,jucer mi je trakica pokazala pozitivan test,po tome je jucer bila ovul.i imali smo odnose i jucer i dan prije,ovaj mj se trudimo vise nego prosle mj.i toplo se nadam pozitivnom testu,ako ne onda idem na pregled iako se jako bojim sta ce mi rec:/ zanimaju me vasa iskustva,sta vam je pomoglo,koliko ste se trudili,dali mislite da je jos rano za paniku! unaprijed vam hvala na pomoci i odgovorima..pusee
MELANIJE is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2014., 13:32   #2253
Bok, da li mi možete preporučiti neke kapsule za pomoć pri začeću i za mene i njega?
marina81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 18:02   #2254
Covjek često misli zasto, kako, jesam li i izgleda da smo jedini... Nova sam na forumu. 3 godine u braku, pokušavamo... nista. Nalazi svi uredu, hormoni super, spermiogram odlican... nista. Trenutno pijem femisan kapi... inače mi je redovna men kao swis sat, prosli mjesec je kasnila 10 dana i stigla idemo dalje, biće abd bolje....
JENYTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 11:41   #2255
Halo halo ženice,

evo da se i ja priključim temi za planiranje babača. Suprug i ja već radimo na bebi 3 mjeseca, prije toga bila sam da pregledu sve ok kod mene. Sada si mjerim svaki dan temperaturu, koristim trakice i ispitujem taj cervix (bas mi i nije jasno al eto snalazim se). Za vikend bi mi trebala menga doći (nadam se da neće) i da napokon cu dobiti i ja jedan +.

Svo koji su akciji za bebača neka pišu, razmjenimo si iskustva i budimo podrška .

Čekam Vas
sdjalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2014., 12:51   #2256
ako nekome treba: https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=1423
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 10:34   #2257
kakva su vam iskustva s čajem od vrkute?
__________________
i ja grlim svoje dijete....
petrah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 10:28   #2258
Ja sam pila vrkutu zbog pcos i neredovitih ciklusa uz evine kapi. To dvoje sam jako dugo uzimala, skoro 2 god (ne baš svaki dan i s pauzama) i ostala sam trudna bez problema tj. nismo ni očekivali da će se to tako lako dogoditi. Jedno vrijeme sam uzimala i marulju i kapsule noćurka. Uz vrkutu sam miješala neven, stolisnik i koprivu. Samo treba paziti da se evine kapi, stolisnik, neven i marulja ne uzimaju dok sumnjate na trudnoću jer mogu izazvati pobačaj. Eto, nisam možda najbolji primjer za ovu temu, ne znam jesu li čajevi i evine kapi pomogli, ali se nadam da će nekome pomoći moje iskustvo
Black Molly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 14:39   #2259
Thumbs up trudnoca

bok cure. evo da se i ja ukljucim u raspravu. koristila sam spiralu 2,5 god i nakon dva mjeseca pokusala dobit bebu pa nista. a usput bolujem od hipo stitnjace. sve nalaze sam uredno napravila pa dosad nista. ovaj mjesec ovulacija mi je bila 01. u mj. pa vec par dana imam bolove u krizima , mokrenje malo pecka, bolni odnosi ako nije njezan , glavobolje, cudno raspolozenje pa cemo vidit 16 ovog mj.doktorica kaze ako godinu dana od spirale ne ostanes trudna tad se rade testovi a po stitnjaci kaze da nema problema. vaginalno sam mjerila jutros temp,i bila je 37,2 . a treba vidit sve do menstruacije tako kazu. ja se nadam pozitivnom sebi i svim zenama koje se trude kao i ja. ovi razgovori pomazu.pozz
Lfhelga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 11:22   #2260
Quote:
Lfhelga kaže: Pogledaj post
bok cure. evo da se i ja ukljucim u raspravu. koristila sam spiralu 2,5 god i nakon dva mjeseca pokusala dobit bebu pa nista. a usput bolujem od hipo stitnjace. sve nalaze sam uredno napravila pa dosad nista. ovaj mjesec ovulacija mi je bila 01. u mj. pa vec par dana imam bolove u krizima , mokrenje malo pecka, bolni odnosi ako nije njezan , glavobolje, cudno raspolozenje pa cemo vidit 16 ovog mj.doktorica kaze ako godinu dana od spirale ne ostanes trudna tad se rade testovi a po stitnjaci kaze da nema problema. vaginalno sam mjerila jutros temp,i bila je 37,2 . a treba vidit sve do menstruacije tako kazu. ja se nadam pozitivnom sebi i svim zenama koje se trude kao i ja. ovi razgovori pomazu.pozz
i koji je rezultat?
__________________
i ja grlim svoje dijete....
petrah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:08.