Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2013., 10:47   #1161
Hipnoza je druga Tema, nije vezana uz meditaciju i kontemplaciju, otvori ti drugi temu
__________________
Da je Bog htio da zvucim pametno dao bi mi veci IQ
http://vjeraufanjeiljubav.blog.hr/
vjeraufanjeiljubav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 15:43   #1162
Quote:
vjeraufanjeiljubav kaže: Pogledaj post
Hipnoza je druga Tema, nije vezana uz meditaciju i kontemplaciju, otvori ti drugi temu
Pa i to je upitno. Ja vise volim misliti da nije isto, ali po onome sto objektivno znamo (ukljucujuci mjerenje mozdanih funkcija i tako) upitno je koliko je razlicto. A i metodoloski

Ne znam
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 19:45   #1163
Quote:
vjeraufanjeiljubav kaže: Pogledaj post
Hipnoza je druga Tema, nije vezana uz meditaciju i kontemplaciju, otvori ti drugi temu
Ok, hvala.
Lijep pozdrav
R0k0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 23:23   #1164
S obzirom na urođenu mi i neiskorijenjivu introverziju dadoh si truda za saobračaj. Meditacija je idealno iskorišteno vrijeme za samonapredovanje.
Nema veze sa hašišom, LSD-om, kavom, hipnozom, medijima sa raznim tonovima za "sinkronizaciju" frekvencija moždanih hemisfera, egzorcizmom, horoskopom, euforičnim gospelima sa epileptičkim izljevima Kristove prisutnosti, hostijom, tantrom, voodoo-om....
Zapravo zahtjeva psihofizički angažman, tj napor i disciplinu.
Koga zanima preporučujem Zen Budizam od Suzukija. Tanka knjižica prepuna mudrosti koja je Heideggeru ukrala životno djelo. Uglavnom radi se o koncentraciji na disanje; udah-izdah u stoičkom lotusovu položaju, centar koncentracije, tj fokusa je strujanje zraka kroz nosnice; što znači VRATITI pažnju na disanje sa košnice svakodnevnih problema, želja, infektivne iritantne melodije blasfemične glazbe, susjedine guzice...
Apostrof je na vratiti jer je potisnuti kontraproduktivno. Ukratko
ficfiric35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 01:48   #1165
Quote:
ficfiric35 kaže: Pogledaj post
Uglavnom radi se o koncentraciji na disanje; udah-izdah u stoičkom lotusovu položaju, centar koncentracije, tj fokusa je strujanje zraka kroz nosnice; što znači VRATITI pažnju na disanje sa košnice svakodnevnih problema, želja, infektivne iritantne melodije blasfemične glazbe, susjedine guzice...
Apostrof je na vratiti jer je potisnuti kontraproduktivno. Ukratko
Ovo gore opisano je Koncentracija i nema veze s Meditacijom.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 08:51   #1166
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Ovo gore opisano je Koncentracija i nema veze s Meditacijom.
Meditacija jest koncentracija; na unutarnju ili vanjsku sliku, disanje, mantru... Uglavnom fiksiranje uma na jedan objekt.
ficfiric35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 19:08   #1167
meditacija je neprecizan pojam pa moze znaciti bilo sto. Ako koristimo recimo terminologiju yoga sutri koncentracija i meditacija (dharana i dhyana) nisu istoznacnice, a mi pod meditacijom osim onoga sto ti pojmovi obuhvacaju mozemo podrazumijevati i citav niz drugih ideja i pojava.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 19:48   #1168
Quote:
ficfiric35 kaže: Pogledaj post
Meditacija jest koncentracija; na unutarnju ili vanjsku sliku, disanje, mantru... Uglavnom fiksiranje uma na jedan objekt.
pa nije. koncentracija je usmjeravanje i blokiranje. meditacija bi bila upravo suprotno. na kraju krajeva, u pitanju je samo pojam.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 19:53   #1169
sve zavisi sto ti je cilj tvojoj meditaciji. da li da se, po istocnim metodama, spustis i svedes na jednostanicne oblike zivota,ili da, po zapadnom sistemu misticizma, uzdignes tu aristotelovu thinking animal u sebi

svako unizenje, smanjenje i zatomljenje covjekovog intelekta, pa cak i ubijanje opijatima (travom, aloholom i sl), ne pravi te vise covjekom, vec naprotiv, pravi te opijenim magaretom

dakle, dok istocne metode pri meditaciji intelekt odlazu po strani, zapadna/krscanska metoda meditaciju upravo gradi na covjekovom intelektu, ukljucujuci ju u njenoj punini
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 20:23   #1170
Jeste napeli, a eto pišem iz iskustva. Uglavnom sam htio dati vlastiti uvid u tematiku, nisam čitao prethodne postove i očekival sam razmjenu objektivnog iskustva, dok vi očito vidim filozofirate a priori. Jasno je da postoji više tehnika meditacije, svaka ima drugačiji efekt i cilj, nema veze sa puštanjem mozga na pašu, uglavnom su sve istočnjačkog podrijetla i u tim su kulturama dovedene do vrhunca. I opet iznova temelje se na koncentraciji. Zapadna me ne zanima jer je inferiorna i u tragovima. Uglavnom neda mi se više pametovati dok se ne obrati netko ozbiljniji. Over and .

Zadnje uređivanje ficfiric35 : 31.08.2013. at 20:31.
ficfiric35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 20:39   #1171
i ja sam gore navela iz svojeg iskustva. zivim na (dalekom) istoku, a sama prakticiram katolicku meditaciju

osobno bih rekla da je istocna meditacija bjezanje od sebe i od onoga sto je u tebi od straha za suocavanjem sa svojim imperfekcijama, pa je istocna meditacija tu famozna kao divan bijeg od svojih demona koji te cekaju dok se ti ne vratis nazad sa svoje meditacije

kada ja meditiram, ja ponirem u svoju dusu i trazim Srce, posezem za spasonosnom Vatrom
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 23:41   #1172
što će ti intelektualno promišljanje ako imaš stvarnu namjeru sprovoditi meditativnu praksu??? dodaš li tome k tome emocionalnu razbibrigu, može se slobodno reći, stvar je upotpunjena svakodnevnim emocionalnim utiscima i dogodovštinama i tko zna sve s čim
ako istinski meditiraš predaš unutarnju kontrolu "nekontroli" i bez nekog nastojanja ili truda prepustiš stvarima da se odvijaju same od sebe, pri tom mozak baš se "pušta na pašu" jer smisao je odteretiti mozak od dosadnih i besmislenih procesuiranja misli, proživljavanja istih emocija isl.

Beljki kako si došao do pretpostavke, meditacija=hipnoza?
nije li hipnotičko stanje nečim izmanipulirano vanjskim ili unutarnjim, koje dovodi do suženja svjesnosti?, a uspješna meditacija je upravo suprotno od toga. sad može biti da mjerenje moždanih valova do jedne točke nalikuje jedno drugom, ali meditacijom ide se i dalje od stanja omamljene hipnotičke smirenosti.

Quote:
svako unizenje, smanjenje i zatomljenje covjekovog intelekta, pa cak i ubijanje opijatima (travom, aloholom i sl), ne pravi te vise covjekom, vec naprotiv, pravi te opijenim magaretom
što fali malo se nacuclati tim opijajućim bezazlenim božanskim tvarčicama? tja razumljiva je logika poslovanja i potrošnje, netko proizvodi, netko troši, a netko i jedno i drugo

Zadnje uređivanje fbuki : 01.09.2013. at 00:00.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 02:56   #1173
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
i ja sam gore navela iz svojeg iskustva. zivim na (dalekom) istoku, a sama prakticiram katolicku meditaciju

osobno bih rekla da je istocna meditacija bjezanje od sebe i od onoga sto je u tebi od straha za suocavanjem sa svojim imperfekcijama, pa je istocna meditacija tu famozna kao divan bijeg od svojih demona koji te cekaju dok se ti ne vratis nazad sa svoje meditacije

kada ja meditiram, ja ponirem u svoju dusu i trazim Srce, posezem za spasonosnom Vatrom
Koja meditacija je bježanje od sebe?
Koliko dugo si ju prakticirala i koliko daleko pobjegla od sebe?
Govorenje napamet o nečemu sto nismo iskusili samo da bi nešto rekli i iznjeli svoje mišljenje je neozbiljno i neodgovorno.
Poniranje u srce u potrazi za spasonosnom vatrom je vizualizacija a ne meditacija.
Kad nađeš tu vatru šta radiš sa njome?
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 03:04   #1174
Quote:
ficfiric35 kaže: Pogledaj post
Meditacija jest koncentracija; na unutarnju ili vanjsku sliku, disanje, mantru... Uglavnom fiksiranje uma na jedan objekt.
Onda je i čitanje knjige meditacija.
Fiksiram um na knjigu i čitam.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 03:33   #1175
Quote:
ficfiric35 kaže: Pogledaj post
Uglavnom neda mi se više pametovati dok se ne obrati netko ozbiljniji. Over and .
ti si rekao svoje mišljenje, a mi svoje. ne znam zašto se uzbuđuješ. ja sam takođe govorio iz iskustva. a kroz neke stvari koje sam shvatio čitajući i slušajući krishnamurtija. otprilike bih rekao da kada shvatimo ko i zašto meditira, poslije tehnika ne igra nikakvu ulogu.
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 20:02   #1176
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Koja meditacija je bježanje od sebe?
Koliko dugo si ju prakticirala i koliko daleko pobjegla od sebe?
niti mi je ikad bila zelja da se praznim, vec naprotiv: meditacija sluzi za punjenje duse

treba gledati kako su to radili sveci, jer oni su ti koji su dosegli zrelost i puninu svoje duse rastuci kroz svoje meditacije u kojima im je progresija uvijek bila unesena (infused) samim Bogom, a ne nekim njihovim usljakavanjem nekih metoda i tehnika meditacija

duboko stapanje s Istinom je ljubavna romansa, to su stvari ljubavne, a u takvim stvarima tehnike su sporedna stvar, nisu cak ni sporedna. u stvari, ti niti ne mozes imati tu meditaciju, taj susret, niti ostvariti puninu odnosa s Istinom, bez obzira kako dobro vladao (TM, zen-budizam, hindu itd) tehnikama. ako nisi receptivan, ne mzoes ju ni dobiti

najveci neprijatelj receptivnosti, ono sto ju zapravo ubija je prekapacitiravanje raznoraznim praznim stimulansima nasih osjetila, kao i sebicnostima - od kojih se prvo treba isprazniti, i tek onda pristupiti dubokoj meditaciji i punjenju. prije nego pristupis gozbi, izmiris se s ljudima oko sebe, nikoga ne teretis nizasto, blagolsovis svoje neprijatelje i predas ih Istini i Pravdi .. i tako, onda si spreman za ljubavnu aferu - za duboku meditaciju


meni nikad nije palo napamet da se stavim u prisustvo Svjetlosti manipulirajuci je nekim pravilima, tehnikama i rukovanjima. art of stillness koja se ostvaruje sa strogim STO i koje gumbe pritiskati? i KAKO iz A doci u B pa onda u C i u D - meni nije duhovno sazrijevanje niti duhovni rast, niti put nikamo, a najmanje odmoriste od icega, vec samo bjezanje od Istine sto vodi u mentalnu bolest i u ambis

tehnike za inner peace su dijametralno suprotne intelektu
a spiritizam koji podrazumijeva channeled spirits, ima izvoriste u Sotoni (ajde, hajde .. u inteligenciji ovoga svijeta), a ne u intelektu i zakonima svemira, u Ljubavi, i u svemu onome sto covjeka cini Covjekom

Zadnje uređivanje todaytonight : 01.09.2013. at 20:14.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 06:24   #1177
Dijelim misljenje s Tudejkom
posmrtniostatak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 09:59   #1178
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
meditacija je neprecizan pojam pa moze znaciti bilo sto. Ako koristimo recimo terminologiju yoga sutri koncentracija i meditacija (dharana i dhyana) nisu istoznacnice, a mi pod meditacijom osim onoga sto ti pojmovi obuhvacaju mozemo podrazumijevati i citav niz drugih ideja i pojava.
III,1:
Fiksiranja [celokupne] "moci ocitavanja" (citta) na [iskljucivo] jedno mesto [predstavlja] - "zadrzanost" (dharana)

III,2:
Kada se u ovoj ["zadrzanosti"] uspostavi "neprekinutost poistovecenosti" (ekatanata) sa [izabranim, znacenjskim] poticajem (pratyaya) [to se tehnickim terminom, naziva] - "kontemplacija" (dhyana)

"Tamo gde dharana predstavlja prvi korak, dhyana predstavlja drugi: odrzavanje prvobitnu mobilisanost neprekinutom, pretvoriti unificirajuci poticaj u permanentni tok u kome disperzija nije vise moguca.
..."
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 14:14   #1179
Preporucio bih vam da pogledate/odslusate ovaj video.. meni je pomoglo da stavim stvari u perspektivu pa mozda ce i vama
http://www.youtube.com/watch?v=kVrnTNpVe5I
Dayvan Cowboy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 02:24   #1180
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
niti mi je ikad bila zelja da se praznim, vec naprotiv: meditacija sluzi za punjenje duse

treba gledati kako su to radili sveci, jer oni su ti koji su dosegli zrelost i puninu svoje duse rastuci kroz svoje meditacije u kojima im je progresija uvijek bila unesena (infused) samim Bogom, a ne nekim njihovim usljakavanjem nekih metoda i tehnika meditacija

duboko stapanje s Istinom je ljubavna romansa, to su stvari ljubavne, a u takvim stvarima tehnike su sporedna stvar, nisu cak ni sporedna. u stvari, ti niti ne mozes imati tu meditaciju, taj susret, niti ostvariti puninu odnosa s Istinom, bez obzira kako dobro vladao (TM, zen-budizam, hindu itd) tehnikama. ako nisi receptivan, ne mzoes ju ni dobiti

najveci neprijatelj receptivnosti, ono sto ju zapravo ubija je prekapacitiravanje raznoraznim praznim stimulansima nasih osjetila, kao i sebicnostima - od kojih se prvo treba isprazniti, i tek onda pristupiti dubokoj meditaciji i punjenju. prije nego pristupis gozbi, izmiris se s ljudima oko sebe, nikoga ne teretis nizasto, blagolsovis svoje neprijatelje i predas ih Istini i Pravdi .. i tako, onda si spreman za ljubavnu aferu - za duboku meditaciju


meni nikad nije palo napamet da se stavim u prisustvo Svjetlosti manipulirajuci je nekim pravilima, tehnikama i rukovanjima. art of stillness koja se ostvaruje sa strogim STO i koje gumbe pritiskati? i KAKO iz A doci u B pa onda u C i u D - meni nije duhovno sazrijevanje niti duhovni rast, niti put nikamo, a najmanje odmoriste od icega, vec samo bjezanje od Istine sto vodi u mentalnu bolest i u ambis

tehnike za inner peace su dijametralno suprotne intelektu
a spiritizam koji podrazumijeva channeled spirits, ima izvoriste u Sotoni (ajde, hajde .. u inteligenciji ovoga svijeta), a ne u intelektu i zakonima svemira, u Ljubavi, i u svemu onome sto covjeka cini Covjekom
Dakle umjesto konkretnog odgovora na pitanje, koristiš bježanje koje si naučila kroz tehnike koje koristiš.

Ako ne zaroniš u sebe već gledaš u svece, svečenike ili gurue kako oni nešto rade nikad nebuš niš naučila. Samo pobjegla od sebe.
Sama potreba za nekim autoritetom govori da nisi samodostatna i da odgovore nisi našla u sebi već kroz druge.
A to je bjeg od sebe, kroz ljubavnu romansu, vatru u srcu ili "istinu" svejedno.
Čim spominješ sotonu daleko si od sebe.
A ti možeš maštat o svemu.....
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.