Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2008., 23:11   #81
Quote:
Plavi Duh;12115390
Što se mene tiče, bile to gluposti ili ne, ja bih rekla da ih ljudi puše ili ne puše iz posve istih razloga danas kao i u prošlosti, a posve nevezano za pismenost. Uostalom, posve je glupo navoditi taj argument kad je uostalom paleta svetaca katoličke crkve jako raznolika. Od vrlo učenih i pismenih ljudi poput svetog Augustina, pa do jedne upravo nepismene pastirice poput [url=http://www.catholic-forum.com/saints/saintg12.htm
kaže:
ove[/url].
možda je augustin bio pismen i od krivovjernika postao barjak carskog kršćanstva al je (kao i mnogi očevi iz tog razdoblja) vjerovao u gomilu praznovjernih gluposti u koju su vjerovali i oni koji nisu bili nadhnuti svetim duhom,podržavao je poput euzebija namjerno laganje ako je to na slavu božju (na nekoliko mjesta otvoreno o tom piše),ubijanje onih koji bi se protivili nauku crkve i sl. caru i bogu ugodne metode.
takovi poput njega su odgovorni za tisućgodišnje uništavanje ljudske pameti osim one koja je po njihovim fanatičnim idejama od pravog boga.nije vjerovatno ni sanjao (vidljivo iz njegovih fantazija o prošlosti i budućnosti) da će sve njegove iz egipta i sjevera afrike još jedan pravi i nepismeni božji poslanik uskoro poslat bogu na istinu il potjerat preko bare kao što su oni to radili neistomišljenicima par stoljeća prije.

Zadnje uređivanje ursamajor : 11.01.2008. at 23:47.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 01:59   #82
Quote:
Uširo kaže: Pogledaj post
A znaš i tko im je mentor, sam Lucifer.
Je, upravo sam sad pričao s njim, rekao mi je da uništim RKC pod svaku cijenu.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 08:33   #83
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Je, upravo sam sad pričao s njim, rekao mi je da uništim RKC pod svaku cijenu.
Crkva ima svoje propuste. Jasno nam je. Napadi na nju su jači od potrebnih.
To je prekoračenje nužne obrane. Cilj je ubiti.
Zašto?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 10:41   #84
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
možda je augustin bio pismen i od krivovjernika postao barjak carskog kršćanstva al je (kao i mnogi očevi iz tog razdoblja) vjerovao u gomilu praznovjernih gluposti u koju su vjerovali i oni koji nisu bili nadhnuti svetim duhom,
Kažeš 'možda je i bio pismen'. E, za moj argument je to jedino i potrebno.

Što se tiče ovog vjerovanja u 'gomilu praznovjernih gluposti', ne znam točno na što misliš, ali svakako je Augustin bio ograničen saznanjima svog vremena, te je možda vjerovao u nešto što danas i osnovac zna da nije istina. Ali, vjerojatno su i današnje najpametnije glave u istoj poziciji. Tko zna što će ljudi za 2000 godina misliti o nekim današnjim teorijama. No to me ne zanima, ono što me zaintrigiralo je sljedeće.

Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
podržavao je poput euzebija namjerno laganje ako je to na slavu božju (na nekoliko mjesta otvoreno o tom piše),ubijanje onih koji bi se protivili nauku crkve i sl. caru i bogu ugodne metode.
Nisam baš previše upoznata s Augustinovim likom i djelom, ali ostalo mi u sjećanju da sam negdje pročitala da se neki crkveni otac izričito protivio svakoj vrsti laži. Da je svaka laž sama po sebi loša, pa da čak i kad biblijski pisci hvale Juditu ili neku drugu žensku koja je svojom laži spasila čitav narod, da je hvale zbog dobra djela spašavanja, ali ne zbog laži. Ili tako nekako. I činilo mi se da se radilo baš o Augustinu, a ti sad reče ovo. Pa ja proguglah.

I nađoh da je čovjek napisao barem dvije rasprave o laži, ovu i ovu. I već u prvom poglavlju prve rasprave piše posve suprotno od onoga što ti tvrdiš. Citiram:
But I am not persuaded that it is right to unearth them (ovo ‘them’ se odnosi na ‘negligent catholics’ i ‘latent heretics’) out of their hiding places by our telling lies. For to what end do we take such pains in tracking them out and running them down, but that having taken them and brought them forth into open day, we may either teach them the truth, or at least having convicted them by the truth, may not allow them to hurt others? to this end, therefore, that their lie may be blotted out, or shunned, and God's truth increased. How then by a lie shall I rightly be able to prosecute lies? Or is it by robbery that robberies and by sacrilege that sacrileges, and by adultery that adulteries, are to be prosecuted? "But if the truth of God shall abound by my lie," are we too to say, "Let us do evil that good may come?" A thing which you see how the Apostle detests. For what else is, "Let us lie, that we may bring heretic liars to the truth," but, "Let us do evil that good may come?"
Doduše, na početku ove druge rasprave piše čovjek da je prva bila više otvoreni napad na laž, dok je ta druga više rasprava o razlozima za i protiv. Tako da bi možda u toj mogao potražiti sreću za svoju tvrdnju. Ali budući da se čovjek odmah nastavlja riječima da obje rasprave vode istom cilju, nekako mi stvar ne miriše na dobro. Evo, da i to potkrijepim citatom:
Why the other has for its title, Against Lying, but this, Of Lying, the reason is this, that throughout the one is an open assault upon lying, whereas great part of this is taken up with the discussion of the question for and against. Both, however, are directed to the same object.
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 13:53   #85
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Crkva ima svoje propuste. Jasno nam je. Napadi na nju su jači od potrebnih.
To je prekoračenje nužne obrane. Cilj je ubiti.
Zašto?
Imati propuste a biti božanski nadahnuta Duhom, to ne pije vodu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 22:42   #86
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Imati propuste a biti božanski nadahnuta Duhom, to ne pije vodu.
Itekako. Svi smo mi ta Crkva. Osim tebe naravno i još ponekih.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 12:02   #87
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Itekako. Svi smo mi ta Crkva. Osim tebe naravno i još ponekih.
Znači, pije vodu. Što nije niti čudno od silne presoljenosti ove Zemlje da ste žedni...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 14:58   #88
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Crkva ima svoje propuste. Jasno nam je. Napadi na nju su jači od potrebnih.
To je prekoračenje nužne obrane. Cilj je ubiti.
Zašto?
A po čemu si ti zaključila da ateisti žele "ubiti" RKC?
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 15:53   #89
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
A po čemu si ti zaključila da ateisti žele "ubiti" RKC?
Količina ispaljenog oružja na najmanji propust. Na svaku riječ. Osjeti se u tim napadima mržnja. To je ono što mi smeta.
Radi li se o borbi protiv licemjerja usko je usmjereno. Morali bi šire tući.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 19:39   #90
Quote:
Fredrro kaže: Pogledaj post
Ono što mene tu fascinira jest njihova zaokupljenost Katoličkom Crkvom...stvarno fascinantno.
Na svakom forumu ćeš naći nekoliko dežurnih profila kojima je to očito posao...ne znam kako to drugačije objasniti.
Na ovom podforumu to nije samo zaokupljenost,to je gotovo fanatičnost.
Ovdje se svako malo pojavi neki lik koji secira Bibliju i sve ostalo kako bi pronašli propuste i ocrnili Crkvu.
Neki su čak tvrdili da je Biblija puna nasilja.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 20:09   #91
Quote:
Plavi Duh kaže: Pogledaj post
I nađoh da je čovjek napisao barem dvije rasprave o laži, ovu i ovu. I već u prvom poglavlju prve rasprave piše posve suprotno od onoga što ti tvrdiš. Citiram:

Or is it by robbery that robberies and by sacrilege that sacrileges, and by adultery that adulteries, are to be prosecuted? "But if the truth of God shall abound by my lie," are we too to say, "Let us do evil that good may come?" A thing which you see how the Apostle detests. For what else is, "Let us lie, that we may bring heretic liars to the truth," but, "Let us do evil that good may come?"[/COLOR][/INDENT]
Doduše, na početku ove druge rasprave piše čovjek da je prva bila više otvoreni napad na laž, dok je ta druga više rasprava o razlozima za i protiv. Tako da bi možda u toj mogao potražiti sreću za svoju tvrdnju. Ali budući da se čovjek odmah nastavlja riječima da obje rasprave vode istom cilju, nekako mi stvar ne miriše na dobro. Evo, da i to potkrijepim citatom:
Why the other has for its title, Against Lying, but this, Of Lying, the reason is this, that throughout the one is an open assault upon lying, whereas great part of this is taken up with the discussion of the question for and against. Both, however, are directed to the same object.
stojim ispravljen sa štovanjem.
ima to dosta godina otkad sam čitao augustina i ostalo mi je u sjećanju da je na široko raspredao i o raznolikim oblicima laganja al je očito barem na papiru zauzimao drugačija stajališta od recimo slavnih euzebija,zlatoustog,"našeg" jeroma i drugih suvremenika koji bi zažmirili na jedno ili oba oka ako je to kao što i pavle kaže na božju slavu.

Quote:
Na ovom podforumu to nije samo zaokupljenost,to je gotovo fanatičnost.
Ovdje se svako malo pojavi neki lik koji secira Bibliju i sve ostalo kako bi pronašli propuste i ocrnili Crkvu.
Neki su čak tvrdili da je Biblija puna nasilja.
__________________
pitanje za prelazak drugog praga.
tko je poklao i spalio cijelu palestinu od sinaja do eufrata osim poneke ovce,djevice i drveta ?

a) faraon ... b) mojsije i isus(joshua)... c) muhamed... d) križari

Zadnje uređivanje ursamajor : 13.01.2008. at 20:40.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 20:27   #92
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Na ovom podforumu to nije samo zaokupljenost,to je gotovo fanatičnost.
Ovdje se svako malo pojavi neki lik koji secira Bibliju i sve ostalo kako bi pronašli propuste i ocrnili Crkvu.
Neki su čak tvrdili da je Biblija puna nasilja.
imas li koji kontraarugment ovoj boldanoj tezi?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 21:57   #93
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Neki su čak tvrdili da je Biblija puna nasilja.
Pa biblija i jest puna nasilja.
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 22:13   #94
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
imas li koji kontraarugment ovoj boldanoj tezi?
I ja isto želim saznati...
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:37   #95
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
imas li koji kontraarugment ovoj boldanoj tezi?
Quote:
Zlosmjeh kaže: Pogledaj post
Pa biblija i jest puna nasilja.
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
I ja isto želim saznati...
Evo ih opet...

A po čemu je ona nasilna? Aj svi sad lijepo Bibliju u ruku pa je pročitajte, pa mi se lijepo javite.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:46   #96
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Evo ih opet...

A po čemu je ona nasilna? Aj svi sad lijepo Bibliju u ruku pa je pročitajte, pa mi se lijepo javite.
Definiraj nasilje. Jer po mojoj definiciji ovo jest nasilje: http://www.biblegateway.com/passage/...1;&version=31;

P.S. Što muke Kristove nisu nasilne? WTF?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:23   #97
Quote:
MiG 0 kaže: Pogledaj post
Evo ih opet...

A po čemu je ona nasilna? Aj svi sad lijepo Bibliju u ruku pa je pročitajte, pa mi se lijepo javite.
Ti se zezas ili?

Mislim, kao sama knjiga nije nasilna...nisam jos cula da je Biblija skocila sa police i nekog opalila po glavi...barem ne namjerno

Ali u Biblijskom tekstu ima nasilja...ubojstava, genocida, silovanja, incesta...i tako to...
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:26   #98
Quote:
Fredrro kaže: Pogledaj post
Kako su iritantni ovi napadi na Crkvu. Svi kao da imate istog mentora koji vam djeli upustva.
LOL!!!!

Pa tko je tebi mentor? Baba i pop na oltaru. Šta, reći ćeš mi da si sam došao do spoznaje da Bog postoji.

Naš mentor je zdrav razum, ti si taj koji slipo viruje nekom 'mentoru' bez ikakve sumnje u ono što ti se servira.
__________________
Oprosti mi Bože šta sam Dalmatinka...
Madamoiselle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 15:33   #99
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Crkva ima svoje propuste. Jasno nam je. Napadi na nju su jači od potrebnih.
To je prekoračenje nužne obrane. Cilj je ubiti.
Zašto?
Zato što svi veliki vjernici ne polaze od morala i duhovnosti nego od Crkve.
Sva dobra djela se svode na odlazak na misu di se vidi tko je bolji po količini novca kojeg ostavljate navedenoj instituciji, i po redu u kojem sjedite za vrime mise.
Ali kad se radi o pravom istinskom moralu, dobroti, borbom za prave i žive ljudi umisto za ideologijom, onda vas nema nigdi.
Čast iznimkama,ali ne poznajem ih puno.

Osobno ću prije nahranit gladnu mačku ili štene na ulici nego dat pare već daleko najbogatijoj instituciji na svijetu. I mislim da bi Bog (koje god vjere bio) puno više cjenio taj potez nego prosipanje para na one koji ionako imaju previše.
__________________
Oprosti mi Bože šta sam Dalmatinka...
Madamoiselle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 22:12   #100
Quote:
madamoiselle kaže: Pogledaj post
Zato što svi veliki vjernici ne polaze od morala i duhovnosti nego od Crkve.
Sva dobra djela se svode na odlazak na misu di se vidi tko je bolji po količini novca kojeg ostavljate navedenoj instituciji, i po redu u kojem sjedite za vrime mise.
Ali kad se radi o pravom istinskom moralu, dobroti, borbom za prave i žive ljudi umisto za ideologijom, onda vas nema nigdi.
Čast iznimkama,ali ne poznajem ih puno.

Osobno ću prije nahranit gladnu mačku ili štene na ulici nego dat pare već daleko najbogatijoj instituciji na svijetu. I mislim da bi Bog (koje god vjere bio) puno više cjenio taj potez nego prosipanje para na one koji ionako imaju previše.
S ovim se slažem u potpnosti....
Pa šta ako ja nisam vjernik, zar nisam zaslužio raj (ako bog postoji) ako sam živio pošteno i moralno?
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.