Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2008., 16:13   #81
Post

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Usput, sada želim da iskažem i svoj osobni stav o izvanzemaljskoj inteligenciji i opblicima života. Sasvim mi je apsurdna tvrdnja (pa čak i samo pomisao) da života ima samo na ovoj našoj zemlji koja je tek zrno prašine ili tek atom u bespreglednom moru galaksija, pa i u moru (i morima) galaktičkih rojeva. Pogotovu mi je kao muslimanu žalosno, kada takve neutemeljene i promašene stavove iznose sami muslimani koji čitaju Kur'an časni, u kojem već u prvom stavku oni mogu naći potvrdu da postoje mnogi svijetovi, a ne samo ovaj naš sunčev sistem u kome se zbog dokonluka raspravlčjamo o onome o čemu ne znamo dovoljno. Ovo nije jedina zemlja (ova na kojoj mi živimo) - kaže Kur'an časni - već je Allah stvorio mnogo takvih ''zemalja'', pogledati zadnji stavak 65-og poglavlja. Ali lakše je umjesto čitati Kur'an časni, dokonisati na internetu... i to na temama gdje je klizavo
Evo da ja tebi usput odgovorim: (i da ti kažem svoje mišljenje)

Allah je sedam nebesa i isto toliko zemalja stvorio; Njegovo naređenje na sve se njih odnosi, a nek znate da je Allah kadar sve i da Allah znanjem Svojim sve obuhvata! (At-Talaq:12)


Sedam nebesa - sedam dijelova atmosfere: Exosphere, Ionosphere, Thermosphere, Mesosphere, Stratosphere, Troposphere, Heterosphere.

Sedam zemalja - sedam dijelova Zemlje: unutarnja jezgra, vanjska jezgra, plašt, gornji plašt, kora, biosfera, hidrosfera.
(dakle 'zemlja' a ne planet 'Zemlja')


GOD is He who has created seven heavens, and, like them, [the many aspects] of the earth. Through all of them flows down from on high, unceasingly, His [creative] will, so that you might come to know that God has the power to will anything, and that God encompasses all things with His knowledge. (65:12) http://www.islamicity.com/QuranSearch/


http://en.wikipedia.org/wiki/Aspect
http://en.wikipedia.org/wiki/Astrological_aspect

190. U stvaranju nebesa i Zemlje i u izmjeni noći i dana su, zaista, znamenja za razumom obdarene,
191. za one koje i stojeći i sjedeći i ležeći Allaha spominju i o stvaranju nebesa i Zemlje razmišljaju. “Gospodaru naš, Ti nisi ovo uzalud stvorio; hvaljen Ti budi i sačuvaj nas patnje u vatri!
(Ali-’Imran)

Dakle ovdje se misli na planet Zemlju, a ne na zemlju...
I spominju se nebesa i jedna Zemlja, ali više zemalja...

I reče mu drug njegov, dok je s njim razgovarao: “Zar ne vjeruješ u Onoga koji te je od zemlje stvorio, zatim od kapi sjemena, i najzad te potupnim čovjekom učinio? (Al-Kahf:37)

A ovdje 'zemlja' kao tvar...
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 17:11   #82
Statistički gledano inteligentni život u Svemiru bi trebao cvjetati usprkos željama nekih da je neki Djeda Mraz napravio Zemlju samo za nas
__________________
Oholost, Škrtost, Bludnost, interista/romanista, Neumjerenost u jelu i piću, Srditost, Lijenost
2004/05 Juventus, 2005/06 Juventus, 2006/07 nije odigrano, 2007/08 Juventus, 2008/09 AC Milan, 2009/10 ?
EnzoGiovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 17:16   #83
Quote:
ConCrete kaže: Pogledaj post
Evo da ja tebi usput odgovorim: (i da ti kažem svoje mišljenje)
...
Može li ova tema bez prazne propagande da bi nam "sveti spisi" mogli išta reći o inteligenciji, pardon, inteligentnim složenim molekulama u svemiru.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 17:22   #84
Quote:
ConCrete kaže: Pogledaj post

Sedam nebesa - sedam dijelova atmosfere: Exosphere, Ionosphere, Thermosphere, Mesosphere, Stratosphere, Troposphere, Heterosphere.
Podjela atmosfere je nominalna stvar, ne prirodna. Svaki od tih slojeva moguće je podijeliti u x manjih i svaki od njih imenovati, ili više navedenih staviti pod zajednički nazivnik.

Osim toga, pomiješao si tri različite podjele. Atmosfera se dijeli u pet glavnih "sfera": troposferu, stratosferu, mezosferu, termosferu i egzosferu. Ionosfera je ionizirani sloj koji obuhvača dio termosfere. Heterosfera je pak uz homosferu jedan od dvaju slojeva na koje se atmosfera dijeli prema stalnosti kemijskog sastava.
teorija ti baš i ne drži vodu
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 17:35   #85
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Može li ova tema bez prazne propagande da bi nam "sveti spisi" mogli išta reći o inteligenciji, pardon, inteligentnim složenim molekulama u svemiru.

Ali pazi, to je NJEGOVO mišljenje...

Zar je njegovo mišljenje identično mišljenju pisca ovih redaka?...zanimljivo Da je prepisao Feymanna, Hawkinga, Dawkinsa, bilo kojeg znanstvenika...ali ne, bolji su tekstovi koji u biti ne objašnjavaju i ne dokazuju baš ništa...

Inteligentni život vam zemlje je ne samo vjerojatan, već bih rekao siguran.. pa čak i inteligentni...
Lako je doći do te računice...uzmimo u obzir da je planet nalik našoj zemlji rijetkost (da je na idealnoj udaljenosti od svoga sunca, da je stjenovit planet, da na njemu ima vode, da odbija opasno sunčevo zračenje...), ali ta "rijetkost" u našem poznatom svemiru postaje vrlo velika vjerojatnost...samo naša galaksija sadržava između 100 i 400 milijardi zvijezda, a poznato je oko 140 milijardi galaksija...zakon velikih brojki govori da su planeti nalik zemlji posvuda po svemiru, a samim time i mogućnosti za nastanak života su beskonačne...pošto je život na zemlji nastao relativno brzo, čim su to uvjeti dopustili, za predpostaviti je da života ima svuda po svemiru...
el.beba is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 18:29   #86
Quote:
el.beba kaže: Pogledaj post
Ali pazi, to je NJEGOVO mišljenje...

Zar je njegovo mišljenje identično mišljenju pisca ovih redaka?...zanimljivo Da je prepisao Feymanna, Hawkinga, Dawkinsa, bilo kojeg znanstvenika...ali ne, bolji su tekstovi koji u biti ne objašnjavaju i ne dokazuju baš ništa...

Inteligentni život vam zemlje je ne samo vjerojatan, već bih rekao siguran.. pa čak i inteligentni...
Lako je doći do te računice...uzmimo u obzir da je planet nalik našoj zemlji rijetkost (da je na idealnoj udaljenosti od svoga sunca, da je stjenovit planet, da na njemu ima vode, da odbija opasno sunčevo zračenje...), ali ta "rijetkost" u našem poznatom svemiru postaje vrlo velika vjerojatnost...samo naša galaksija sadržava između 100 i 400 milijardi zvijezda, a poznato je oko 140 milijardi galaksija...zakon velikih brojki govori da su planeti nalik zemlji posvuda po svemiru, a samim time i mogućnosti za nastanak života su beskonačne...pošto je život na zemlji nastao relativno brzo, čim su to uvjeti dopustili, za predpostaviti je da života ima svuda po svemiru...
I golem vremenski raspon u kome se sve to događa...

To fantastično otkriće postaje svakim danom sve izglednije.
Vjerojatnost stalno raste s istraživanjima izvansunčevih sustava sa zemlji sličnim planetima i tragova organskih molekula.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 19:21   #87
Post

Quote:
el.beba kaže: Pogledaj post
Inteligentni život vam zemlje je ne samo vjerojatan, već bih rekao siguran.. pa čak i inteligentni...
Lako je doći do te računice...uzmimo u obzir da je planet nalik našoj zemlji rijetkost (da je na idealnoj udaljenosti od svoga sunca, da je stjenovit planet, da na njemu ima vode, da odbija opasno sunčevo zračenje...), ali ta "rijetkost" u našem poznatom svemiru postaje vrlo velika vjerojatnost...samo naša galaksija sadržava između 100 i 400 milijardi zvijezda, a poznato je oko 140 milijardi galaksija...zakon velikih brojki govori da su planeti nalik zemlji posvuda po svemiru, a samim time i mogućnosti za nastanak života su beskonačne...pošto je život na zemlji nastao relativno brzo, čim su to uvjeti dopustili, za predpostaviti je da života ima svuda po svemiru...
Ja......za pretpostaviti......a to što nema dokaza...to je manje bitno...
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 19:27   #88
Quote:
ConCrete kaže: Pogledaj post
Ja......za pretpostaviti......a to što nema dokaza...to je manje bitno...
Pa, svakako puno izglednije nego Bog, Alah, Shiva....
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 01:13   #89
Vanzemaljci postoje 100% (prije oni nego bog) a snama ce stupit u kontakt, ako stupe tek kad odbacimo svoja primitivna stajališta, sigurno ti nikoji vanzemaljac nece doci na zemlju, pa da mu neko tupi o vjeri i ostalim glupostima koje su ljudi izmislili da bi im bilo lakse zivjeti i podnjeti smrt, najgori scenario je da mi sa teleskopom (za kojih 6 godina, kad lansiraju novi )otkrijemo neki planet na kojem ima inteligentnog zivota (po građevinama na površini) pa stupimo u kontakt sa njima pa ih krščanski i muslimanski fundamentalisti sjbu tj nametnu im svoju vjeru
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 01:45   #90
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Vanzemaljci postoje 100% (prije oni nego bog) a snama ce stupit u kontakt, ako stupe tek kad odbacimo svoja primitivna stajališta, sigurno ti nikoji vanzemaljac nece doci na zemlju, pa da mu neko tupi o vjeri i ostalim glupostima koje su ljudi izmislili da bi im bilo lakse zivjeti i podnjeti smrt, najgori scenario je da mi sa teleskopom (za kojih 6 godina, kad lansiraju novi )otkrijemo neki planet na kojem ima inteligentnog zivota (po građevinama na površini) pa stupimo u kontakt sa njima pa ih krščanski i muslimanski fundamentalisti sjbu tj nametnu im svoju vjeru
A zamisli da nas oni dođu konvertirati na svoju religiju. Na silu, kao što se radilo u Sjevernoj Americi...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 02:35   #91
Nece, vrlo vjerojatno uz tehnologiju za interplanetarno putovanje dolazi i veca inteligencija bolje razumjevanje zivota i nastanka svemira, nemoze se to gledati i usporedivati sa vjerom na zemlji, po Star Treku svaka primitivna vrsta (kao sto smo mi) ono sta nemoze objasniti pocne stovati nema veze kako su glupa stajalista te vjere (zemlja ravna ploca, da se sunce vrti oko zemlje, vjestice i jos koje kakve gluposti) polako ljudi napreduju i istrazuju postavljaju pitanja doznaju istinu, odbacuju primitivna stajalista za 200 godina vjer nece ni biti (ja se nadam da ce je zamjeniti znanost).
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 12:04   #92
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Nece, vrlo vjerojatno uz tehnologiju za interplanetarno putovanje dolazi i veca inteligencija bolje razumjevanje zivota i nastanka svemira, nemoze se to gledati i usporedivati sa vjerom na zemlji, po Star Treku svaka primitivna vrsta (kao sto smo mi) ono sta nemoze objasniti pocne stovati nema veze kako su glupa stajalista te vjere (zemlja ravna ploca, da se sunce vrti oko zemlje, vjestice i jos koje kakve gluposti) polako ljudi napreduju i istrazuju postavljaju pitanja doznaju istinu, odbacuju primitivna stajalista za 200 godina vjer nece ni biti (ja se nadam da ce je zamjeniti znanost).
Ne dijelim tvoj optimizam.
Pogledaj ovo - razvili smo Internet. I upravo je on postao najveća reklamna ploča za razne "bedake". Imaš par podforuma na kojima je očito.

A znanost nikad neće zamjeniti vjeru, a vjerojatno misliš na religiju. No no...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 19:29   #93
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Nece, vrlo vjerojatno uz tehnologiju za interplanetarno putovanje dolazi i veca inteligencija bolje razumjevanje zivota i nastanka svemira, nemoze se to gledati i usporedivati sa vjerom na zemlji, po Star Treku svaka primitivna vrsta (kao sto smo mi) ono sta nemoze objasniti pocne stovati nema veze kako su glupa stajalista te vjere (zemlja ravna ploca, da se sunce vrti oko zemlje, vjestice i jos koje kakve gluposti) polako ljudi napreduju i istrazuju postavljaju pitanja doznaju istinu, odbacuju primitivna stajalista za 200 godina vjer nece ni biti (ja se nadam da ce je zamjeniti znanost).
A što ako sve skrene u nekakvi X file? Brrrr.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 23:53   #94
Helix maglica ili klasificirana kao ngc7293, aj sad ti objasni sta ti taj text znaci tj prevedi ga na HRVATSKI inace ce ti post biti vrlo (glup) cool slika ali nema veze sa vjerom 0%
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 12:59   #95
Malo je pompozno tvrditi, i sa ortodoksno religijskog i ortodoksno znanstvenog stajalista, da smo sami u svemiru. Ili pak, da ako i ima zivota, da ga cine neki primitivni organizmi. Sve je to samo sustav vjerovanja. Ne mozemo "dokazat" (rijec koja meni smisla ima jedino u Pravu) da smo jedini u svemiru kao sto ne mozemo dokazat niti da nismo jedini u svemiru. Ona teorija koju sam gore stavio kontra Millerovog ekperimenta (ukoliko se opet ne izbrise ), objasnjava da je nasa znanost samo superioran odraz trenutnog covjekovog tehnoloskog napretka, sto sa samom svijesti, nema apsolutno nikakve veze. Znanost, bolje reci - znanstveni obrt (posto je sirenje podrucja iste, IMO, prestalo upotrebom i sakrivanjem iza tehnologije) je religija racionalista, pragmatika i onih koji se nazivaju ateistima. Religija je "dom" onima koji vlastitu odgovornost skrecu na Boga a "Bozju" odgovornost na sebe. To sto koristimo trenutnu tehnologiju i sto obitavamo unutar raznih kulturoloskih i religijskih paradigmi, apsolutno ne znaci da stvari stoje upravo tako i nikako drugacije.

Alieni su ionako refleksija naseh trenutnog poimanja stvari oko sebe i kao sve, produkt nasih asocijacija, nastalih na stecenim obrazcima i utiscima koji se stvaraju u nama od rodjenja i traju do dana danasnjeg. Meni je trebalo dugo da rijec pored alien zamijenim iz "tehnologija - superiornost ili inferiornost" u "svjesnost i stupanj svijesti".

Mogli bi se zapitati sto su ustvari svi oni "andjeli", "arhandjeli", "demoni" i razne kaste i hijerarhije entiteta koji se spominju u svim drevnim zapisima, od religijskih do mitoloskih i pucko predajnih.

Pustimo na cas Star Trek i Star Wars asocijacije
Simultan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 14:02   #96
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Nece, vrlo vjerojatno uz tehnologiju za interplanetarno putovanje dolazi i veca inteligencija bolje razumjevanje zivota i nastanka svemira, nemoze se to gledati i usporedivati sa vjerom na zemlji, po Star Treku svaka primitivna vrsta (kao sto smo mi) ono sta nemoze objasniti pocne stovati nema veze kako su glupa stajalista te vjere (zemlja ravna ploca, da se sunce vrti oko zemlje, vjestice i jos koje kakve gluposti) polako ljudi napreduju i istrazuju postavljaju pitanja doznaju istinu, odbacuju primitivna stajalista za 200 godina vjer nece ni biti (ja se nadam da ce je zamjeniti znanost).
Sto bi mi uradili da smo, recimo, razvili tehnologiju toliko da mozemo putovati po cijeloj galaksiji? Ukoliko bi naisli na neki naseljeni svijet, prvo bi ga kolonizirali, a onda bi gledali mozemo li sta uzet ili koga ubiti (tek toliko, samo zato, jer mozemo) Mi smo jos...ne bi rekao u kamenom dobu, ali u Srednjem vijeku svjesnosti i empatije - da. Nema van sa planete dok to ne prevazidjemo
Simultan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 15:34   #97
Što se tiče "Nema van sa planete dok to ne prevazidjemo", slažem se. Previše smo opasni za druge.
__________________
.

Zadnje uređivanje Ego : 26.03.2008. at 15:52. Reason: Nemojmo u to iči...
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 21:24   #98
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Što se tiče "Nema van sa planete dok to ne prevazidjemo", slažem se. Previše smo opasni za druge.
nažalost to su ipak samo vaše želje jer naseljavanje drugih planeta će bit poput naseljavanja divljeg zapada tj. iz potrebe i kad se izgrade ekonomski opravdani jedrenjaci i baze.neke će se stvari sigurno promijeniti u ljudskim glavama kad počnu naseljavat mjesec,mars i ostala "mrtva" nebeska tijela po sunčevom sustavu al koliko to je pitanje i stvar je vjerojatno tisuća godina prije nego stoljeća.puno je vjerojatnije da ćemo počet naseljavat i druge sunčeve sustave(tj. stvorit od sebe te druge vanzemaljce jer će se ti ljudi puno promijenit ovisno o uvjetima u tim sistemima) prije nego dobijemo dokaz o nekoj inteligentnoj civilizaciji a i tad će ona bit vjerojatno predaleko za nekakav dodir osim komunikacijskog ako se usavrši kakva nadsvjetlosna komunikacija što bi moglo pomoć u lociranju onih civilizacija koje su dostigle sličan stupanj razvitka.
možda bi u međuvremenu oni koji su dobri s majkom božjom ili luciferom mogli upitat dotičnu gospodu koliko u našoj galaksiji (andromedi i par bližih) ima svjetova koje bi se moglo pokrstit il od kud su aterirali (kao lucifer) al obzirom da nam nisu htjeli il smjeli reć ni da je zemlja kugla vjerojatno će teško uspjet izvuć koju.šteta jer njima izgleda zvjezdane udaljenosti nisu neki problem.

Zadnje uređivanje ursamajor : 26.03.2008. at 22:07.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 18:37   #99
Siguran dokaz da inteligentan zivot van zemlje postoji je cinjenica
da nas NISU htjeli kontaktirati do sada !
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2008., 00:23   #100
Quote:
EnzoGiovanni kaže: Pogledaj post
Statistički gledano inteligentni život u Svemiru bi trebao cvjetati usprkos željama nekih da je neki Djeda Mraz napravio Zemlju samo za nas
Djed Mraz nema nikakve veze s činjenicom da ti pojma nemaš što je statistika i kako se primjenjuje.

Statistički gledano mi nemamo niti približnu predodžbu cvjeta li život u svemiru ili je rijedak poput inteligentnog posta na ovom forumu.

A tvoj recept 'statistike' je sličan tvrdnji da sigurno postoji negdje na svijetu čovjek čiji je ožiljak na nozi savršen preslik mape londonske podzemne željeznice jer - pazi sad - '6 milijardi je tako ogroman broj', a nema nikakve fizikalne prepreke da takav ožiljak nastane.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.