Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2008., 17:08   #1
Talking Religija i ekonomska razvijenost!

Zanima me što mislite da li su ekonomski,socijalno i društveno razvijenije one zemlje u kojima postoji veći broj agnostika i ateista od klasičnih vjernika?
Dakle postoji li jasna korelacija između ekonomske razvijenosti neke zemlje i vjerske strukture stanovništva neke zemlje?
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 17:12   #2
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite da li su ekonomski,socijalno i društveno razvijenije one zemlje u kojima postoji veći broj agnostika i ateista od klasičnih vjernika?
Dakle postoji li jasna korelacija između ekonomske razvijenosti neke zemlje i vjerske strukture stanovništva neke zemlje?
Mislim da, po ekonomskim mjerilima, kalvinistima nema premca. Ruku na sece, mislim da zajednica u kojoj vlada vjera koja prvenstveno poziva na red, rad i predanost ima najviše ekonomskog efekta.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 17:26   #3
Da,protestantske crkve imaju u svojoj vjeri predanost radu,redu i disciplini kao vrhovne vrijednosti.Ali i protestantskih crkava ima dosta;tu ima kalvinista,evangelika,luterana,prezbiterijanaca, husiti i drugi.
Ispada da što je crkva i društvo liberalnije,to je ekonomski i socijalno razvijenije.Recimo katolicizam i pravoslavlje su daleko konzervativniji od protestantizma,ali je razvidno da su protestantske zemlje (znači zemlje u kojima je veliki udio protestantskih vjernika),a i ateista i agnostika - da su te zemlje razvijenije.
Unimatrix001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 18:07   #4
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite da li su ekonomski,socijalno i društveno razvijenije one zemlje u kojima postoji veći broj agnostika i ateista od klasičnih vjernika?
Dakle postoji li jasna korelacija između ekonomske razvijenosti neke zemlje i vjerske strukture stanovništva neke zemlje?
mislim da jesu, pogotovo socijalno i društveno razvijenije, jer ekonomija ovisi o puno više stvari od same religije, makar i to ima utjecaja...
mislim da je dosta pogledati npr. Irak ili Iran ili Afganistan......
__________________
Svaki izbor rađa kvantnom eksplozijom alternativnih budućnosti...Life is interesting!
soldier is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 18:51   #5
mislim da ekonomska razvijenost i religioznost nisu direktno povezane.
norvezani zahvaljujuci protestantizmu samo rade, no na kraju su im medjuljudski odnosi (na najnizem, familijarnom nivou) dosta niski, a bogatstvo su stekli najvecim dijelom naftom...

osim toga, ona famozna Munchova slika 'Krik' nije slucajno nastala u norveskoj... i to na mostu na kojem su se masovno radila samoubojstva...
Djevojcica sa sibicama je nastala u Danskoj, ne?
Oliver Twist u engleskoj?

dakle, jedino sto je kroz stoljeca bilo karakteristicno za protestantizam jest i gramzivost (ne pravdam katolicizam)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 19:48   #6
Najrazvijenije su kalvinisticke zemlje ...

to kaj se sad u njima javlja ateizam je posljedica , a ne uzrok bogatstva....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 11:45   #7
pogledajte malo šire oko sebe
što je sa židovima, uzimajući u obzir svu lepezu strujanja u judaizmu i različita tumačenja njihovog identiteta, oni imaju jaku religioznu crtu, i mnogo ih je religiozno, a poznata je njihova ekonomska moć, i koliko su usjpeli preživjeti, sva zatiranja holokaust, konfiskacije imovine, ali su tu,
osim toga, što je sa Saudijskom Arabijom, ili Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kuvajtom? gotovo teokratska društva a toliko ekonomski prosperitetna
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 12:44   #8
Quote:
Unimatrix001 kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite da li su ekonomski,socijalno i društveno razvijenije one zemlje u kojima postoji veći broj agnostika i ateista od klasičnih vjernika?
Dakle postoji li jasna korelacija između ekonomske razvijenosti neke zemlje i vjerske strukture stanovništva neke zemlje?
postoji dakako, zemlje koje su tradicionalno bile protestantske imaju velik stupanj razvijenosti... te zemlje su većinom prešle u novu ateističnu fazu, no još je rano da se govori o bilo kakvom efektu...

imali smo primjer rusije i kine koje su u jednom periodu svoje povijesti propagirali ateizam, ali taj ateizam je bio nametnut diktaturom, stoga ni ovdje ne možemo vidjeti prave efekte ateizma...

vrijeme će pokazati...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 12:51   #9
Ateizam, agnosticizam (whatever) dolazi kao posljedica edukacije, liberalizacije i materijalne sigurnosti. Ne obrnuto.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 13:03   #10
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ateizam, agnosticizam (whatever) dolazi kao posljedica edukacije, liberalizacije i materijalne sigurnosti. Ne obrnuto.
Da, edukacija kao sirok pojam saznanja i naukovanja ima svoje granice, preko kojih covjecanstvo ima vise stete neg koristi. Liberizacija je isto tako diskutabilan pojam.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 13:19   #11
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Da, edukacija kao sirok pojam saznanja i naukovanja ima svoje granice, preko kojih covjecanstvo ima vise stete neg koristi.

Tko je na šteti, čovječanstvo ili crkva?
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 13:26   #12
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Tko je na šteti, čovječanstvo ili crkva?
Covjecanstvo! Crkva nikada ne bi izumila exsploziv, oruzje, bojne otrove i ine visokoskolsko-edukativne proizvode.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 13:36   #13
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Covjecanstvo! Crkva nikada ne bi izumila exsploziv, oruzje, bojne otrove i ine visokoskolsko-edukativne proizvode.
Naravno da nebi.

Oni su suptilniji

Znaš li Kloki gdje je ovo išlo?
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:19   #14
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Covjecanstvo! Crkva nikada ne bi izumila exsploziv, oruzje, bojne otrove i ine visokoskolsko-edukativne proizvode.

Nemaš pojma! Eksploziv (barut) u Europi izmislio je franjevac Berthold Schwarz. Iza tog izuma slijedi svo današnje oružje!

Tko je izumio kolektivno grijanje (pakao, lomače...), financijski inženjering (otkupe grijeha), psihoanalizu (pokore i kajanja) te gomile drugih korisnih stvari?
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:22   #15
Usput, zamisli kada bi se vrijeme potrošeno na molitvu i ispovjesti iskoristilo kao čisto, produktivno i efikasno, radno vrijeme. Pitali bi pošto Švicarska.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:29   #16
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Ma ne, ona je izumila grijanje (pakao, lomače...), financijski inženjering (otkupe grijeha), psihoanalizu (pokore i kajanja) te gomile drugih korisnih stvari
Pusti imaginaciju, dal znas da se danas pritiskom na jedno jedino dugme-gumb moze unistiti covjecanstvo. Znas li gdje je taj gumb? U Vatikanu sigurno NE.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:33   #17
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Usput, zamisli kada bi se vrijeme potrošeno na molitvu i ispovjesti iskoristilo kao čisto, produktivno i efikasno, radno vrijeme. Pitali bi pošto Švicarska.
zamisli tek koliko bi uštedili kad ne bi ni spavali... 8 sati... eeej...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:33   #18
Quote:
fifimifi kaže: Pogledaj post
Usput, zamisli kada bi se vrijeme potrošeno na molitvu i ispovjesti iskoristilo kao čisto, produktivno i efikasno, radno vrijeme. Pitali bi pošto Švicarska.
0 Boze dragi, dok su Svajcarci brizno radili i Boga spominjali mi smo uzvikivali parole: Tito partija, meze i rakija! Sta bi ti sve htjela!?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:36   #19
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Pusti imaginaciju, dal znas da se danas pritiskom na jedno jedino dugme-gumb moze unistiti covjecanstvo. Znas li gdje je taj gumb? U Vatikanu sigurno NE.
Pogledaj dva posta iznad. Naknadno sam ga dopunila. Usput, oprosti na onom "nemaš pojma", bilo je to u afektu.

Pozdravi Bertholda crnog jer, navodno je on izumio i vatreno oružje, preteću famoznog gumba koji spominješ.
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 14:38   #20
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
0 Boze dragi, dok su Svajcarci brizno radili i Boga spominjali mi smo uzvikivali parole: Tito partija, meze i rakija! Sta bi ti sve htjela!?
Zar se za vrijeme Tita i partije nisi molio i crkvu pohađao? Ccc...
fifimifi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:57.