Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2008., 20:05   #1
Nemam smislen naslov za ovu idiotariju...

Glas koncila: Što Katolička Crkva misli o obrezanju?

Kad je pak riječ o obrezivanju žena, koje se još vrši u nekim, osobito muslimanskim sredinama, to nema znakovne veze s biblijskim ni kuranskim obrezanjem, nije obred nego samo običaj. I nije riječ ni o kakvom obrezivanju kožice nego o čupanju dražice djevojčicama prije početka puberteta da se tako budućoj ženi onemogući doživljaj spolne naslade. Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 20:37   #2
To im nije trebalo.

Možda je tekst suptila poruka tim narodima da se probrate jer kršćani to rješavaju snagom vjere.
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 20:50   #3
dame iz tih drzava
ST! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 21:01   #4
Nakon svih tih skandala oko novaca, pedofilije, licemjerja, ljudi koji opravdavaju mučenje, isključivosti i netolerancije... moja reakcija na bilo što štp kaže KC je . Jednostavno me ne mogu više iznenaditi... Na dnu su već odavno.
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 21:21   #5
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Glas koncila: Što Katolička Crkva misli o obrezanju?

Kad je pak riječ o obrezivanju žena, koje se još vrši u nekim, osobito muslimanskim sredinama, to nema znakovne veze s biblijskim ni kuranskim obrezanjem, nije obred nego samo običaj. I nije riječ ni o kakvom obrezivanju kožice nego o čupanju dražice djevojčicama prije početka puberteta da se tako budućoj ženi onemogući doživljaj spolne naslade. Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
Ovako prenesen tekst ukazuje na potpuno odsustvo empatije i ljubavi prema ženama.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 21:48   #6
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Glas koncila: Što Katolička Crkva misli o obrezanju?

Kad je pak riječ o obrezivanju žena, koje se još vrši u nekim, osobito muslimanskim sredinama, to nema znakovne veze s biblijskim ni kuranskim obrezanjem, nije obred nego samo običaj. I nije riječ ni o kakvom obrezivanju kožice nego o čupanju dražice djevojčicama prije početka puberteta da se tako budućoj ženi onemogući doživljaj spolne naslade. Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
Po njima, žene očito ne zaslužuju uživati u sebi, u svojem divnom tijelu. Treba ih svesti na poslušan stroj za ubacivanje sjemena, posao i izbacivanje djece.

Ni jednom rječju nisu komentirali odurnost takvog običaja. Stvarno, koliko nisko mogu pasti?
__________________
Nije važno koliko puta padneš, važno je koliko puta se digneš.
Simon33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 22:04   #7
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Glas koncila: Što Katolička Crkva misli o obrezanju?

Kad je pak riječ o obrezivanju žena, koje se još vrši u nekim, osobito muslimanskim sredinama, to nema znakovne veze s biblijskim ni kuranskim obrezanjem, nije obred nego samo običaj. I nije riječ ni o kakvom obrezivanju kožice nego o čupanju dražice djevojčicama prije početka puberteta da se tako budućoj ženi onemogući doživljaj spolne naslade. Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
mislim da je tema o obrezivanju žena već bila ili sam ja to negdje drugdje pročitao

tak i tak mislim da se radi o tome da se u članku prepričava ono što muslimani misle da bi žena trebala biti takva nakon obrezivanja, a ne da je to nekakvo mišljenje crkve.
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 22:35   #8
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Glas koncila: Što Katolička Crkva misli o obrezanju?

Kad je pak riječ o obrezivanju žena, koje se još vrši u nekim, osobito muslimanskim sredinama, to nema znakovne veze s biblijskim ni kuranskim obrezanjem, nije obred nego samo običaj. I nije riječ ni o kakvom obrezivanju kožice nego o čupanju dražice djevojčicama prije početka puberteta da se tako budućoj ženi onemogući doživljaj spolne naslade. Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
Možda da Bozanić i ekipa probaju to sa svojim nečasnim sestrama i tako naprave časne???
fripp is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 22:45   #9
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
mislim da je tema o obrezivanju žena već bila ili sam ja to negdje drugdje pročitao

tak i tak mislim da se radi o tome da se u članku prepričava ono što muslimani misle da bi žena trebala biti takva nakon obrezivanja, a ne da je to nekakvo mišljenje crkve.
ajde da je barem netko shvatio
pa zar ne vidite da je samo riječ o opisu određenog fenomena, a da nema riječi o njegovim kvalifikacijama
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 23:04   #10
Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
ajde da je barem netko shvatio
pa zar ne vidite da je samo riječ o opisu određenog fenomena, a da nema riječi o njegovim kvalifikacijama
Upravo je taj izostanak komentara problematičan. Ne čini li ti se da su trebali osuditi taj običaj, izreći svoj negativan stav o tome? Pa se odmah postavlja pitanje zašto nisu. Što odmah definira njihov odnos prema ženama....
__________________
Nije važno koliko puta padneš, važno je koliko puta se digneš.
Simon33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 23:20   #11
Quote:
Simon33 kaže: Pogledaj post
Upravo je taj izostanak komentara problematičan. Ne čini li ti se da su trebali osuditi taj običaj, izreći svoj negativan stav o tome? Pa se odmah postavlja pitanje zašto nisu. Što odmah definira njihov odnos prema ženama....
ma mislim da se krivo shvaća da je sad u tom odgovoru na pismo crkva davala neki savjet, već je samo davala informacije, ipak je to bila rubrika pitanja - odgovori, jel? pa zar se na dokumentarcima i inače ne čuje kako se uvijek o običajima i silama govori u upravo takvim rečenicama, ne veli se: aboriđini misle da će im bogovi munja donijeti kišu; već se veli: aboriđinima će bogovi munja donijeti kišu. recimo

takvo obrezivanje je za svaku osudu po meni, ali mislim da se u ovom članku crkva nije nikako izjasnila oko stava o tom činu već ga samo ispripovjedala čitatelju.
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 23:25   #12
vi mislita da Crkva to podržava? bez riječi sam za tu idiotariju....
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 23:52   #13
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Glas koncila: Što Katolička Crkva misli o obrezanju?

Kad je pak riječ o obrezivanju žena, koje se još vrši u nekim, osobito muslimanskim sredinama, to nema znakovne veze s biblijskim ni kuranskim obrezanjem, nije obred nego samo običaj. I nije riječ ni o kakvom obrezivanju kožice nego o čupanju dražice djevojčicama prije početka puberteta da se tako budućoj ženi onemogući doživljaj spolne naslade. Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
Bila je već ova tema, ili se o ovome već dosta razglabalo.
Svi su odmah skočili, ali Glas Koncila ovdje nije izrazio odobravanje. Ostao je neutralan, informativan. Neobrazovana žena u ruralnoj sredini kojoj se kao djevojčici uništi klitoris jako će teško spoznati spolnost.

Dodajte tome patrijahalne obitelji i autoritativne muževe koji ženu(e) drže kao kokoši, uvijek u svojoj sjeni i na dohvatu šake, i uglavnom ćete i dobiti manje zahtjevnu, vrijednu i vjernu suprugu i majku. Na stranu to što će biti preplašena i ne znati da za nju postoji bolje, ali da, bit će ovakva.


Glas Koncila nije pogriješio, ali je napravio propust. Trebao je to oštro osuditi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 00:00   #14
Pa ni svećenik koji je to napisao nema priliku uživati u svojem dobrom tijelu.

Autor teksta se očito nije pomirio sa celibatom, pa da se nebi osjećap usamljeno i drugačiji nagovra i griješne žene na život bez strasti i grijeha.

Mislim da baš razumijem tog lika.
__________________
"Ljepotu svatko lijepom drži,
baš u tom je rugoba njena."
Lao - tse
Steppenwolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 07:08   #15
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
vi mislita da Crkva to podržava? bez riječi sam za tu idiotariju....
Prešutno - uvjerena sam. Jer da ne podržava, sigurno bi dala svoj komentar.

Kako poslijednjih godina crkva uvijek ima o svemu svoje mišljenje, a naročito o onome u što se ne bi trebala petljati, upravo je znakovito da je ova tema ostala bez komentara, bilo pozitivnog ili negativnog.

Jedini logični zaključak bi bio da crkva to podržava, ali smatra da ne bi bilo dobro za nju da se o tome javno izjasni, pa eto kao samo prenosi vijest... Ma daj... Crkva bez komentara?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 07:20   #16
kao prvo, bolesnicima iz glasa koncila..

još kad se sjetim onih rezultata anketa da hrvati od svih društvenih institucija najviše vjeruju vojsci i crkvi...a u koncilu piše "duhovna krema crkve"...deprasti horror .

(steppenwolf, definitivno nisi.)

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Svi su odmah skočili, ali Glas Koncila ovdje nije izrazio odobravanje. Ostao je neutralan, informativan.
pa dobro znate li vi svi tu čitati?

onim bešćutnim komentarom bilo bi degutantno odgovoriti i nekome tko traži samo informaciju što je to, ali postavljač uopće nije tražio nju, nego je eksplicite pitao, citiram:
Zašto muslimani obrezuju i žene kad to Jahve nije odredio? Nije li to ipak sakaćenje ljudskih prava i osjećaja?

na što perverzno-psihopatski koncilski tenkre ide razglabati o anatomskim detaljima, te ga pouči kako to nije nikakvo obrezivanje kožice (što tip nije ni tvrdio) nego čupanje klitorisa (btw, naravno da ga ne čupaju nego režu, pa bi se moglo i reći da obrezuju žene - obično, koliko sam čitala, zarđalim žiletima, pa te curice nerijetko umru od sepse prije nego uopće dobiju priliku biti nezahtjevne, vjerne i vrijedne . i psihofizički doživotno osakaćene, al jebeš sad te nebitne detalje..)

dalje razmatranje kome i zašto je to bilo posebno prikladno, uz razumijevanje za jadnike koji su morali imati više žena i sve ih, siroti, raspomamljene servisirati (koliko znam, muslimani to ne moraju nužno, mogu biti i monogamni, a k tome djevojčice ne režu samo muslimani), i cijeli diskurs kao da je žena komad peradi, bez odgovora na jedino što je tip pitao, da ne komentiram...

odgovor je valjda u skladu sa (u katoličkoj crkvi tradicionalno njegovanim) šovinizmom i strahom od ženske seksualnosti & demoniziranjem iste - muškarac je sposoban obuzdavati svoju seksualnost (kao što tip navodi gore, trkeljajući o predavanju bogu u najintimnijem dijelu svoga bića), ali ženka nije, ona je lišena "viših duhovnih funkcija"...

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Glas Koncila nije pogriješio, ali je napravio propust.
prema njihovoj vlastitoj doktrini, propust je grijeh

ali ovo nije propust, ovo je doslovce gadljivo. zamisli recimo da je tip pitao Zašto su nacisti ubijali Židove kad to Jahve nije odredio? (premda je crkva nerijetko prešutno odobravala) Nije li to ipak ugrožavanje ljudskih prava i osjećaja?

a da je tip odgovorio: nije to bilo nikakvo ubijanje, nego gušenje u plinskim komorama. to je bilo posebno prikladno nijemcima jer je u njemačkoj bila teška privredna situacija, ljudi su bili bez posla...itd....


dajte se ljudi ne pravite blesavi, kakvo neutralno informiranje...


mislim, glupa sam što uopće idem komentirati ovu temu - oni koji shvaćaju, shvaćaju i bez mene, a ovi drugi neće ni kad ovo pročitaju.

evo vam malo infoa o toj gadariji pa nastavite dalje u revijskom tonu, božanskim pogledom milovani/rukom vođeni i glasom koncila prosvijećeni...
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 08:10   #17
Ja sam bezvjernik, ali mislim da me to nije spriječilo da pravilno pročitam napisano. U odgovoru na pismo čitatelja jasno piše koji su razlozi za obrezivanje žena u muslimanskim zemljama, a to je potpuna kontrola muškarca nad ženom, gušeći njezinu seksualnost on je podvrgava sebi i osigurava ekskluzivno pravo na reprodukciju. To ne znači da je autor napisao da podržava ovakvu praksu. Svatko pročita ono što želi pročitati.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:18   #18
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Žena tako ostaje manje zahtjevna, samo vrijedna i vjerna supruga i majka. Možda je to bilo posebno prikladno muškarcima koji su morali imati više žena.
Interesantan obicaj, mozda bi dobro bilo primjeniti na nasem podneblju, svakako uz privolu doticne osobe. Vjerovato bi se razvodi brakova sveli na razumnu mjeru.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:37   #19
ma žene su si kao i uvijek najviše same krive.jahve ju je stvorio s klitićem i mufom da ih ponosno nosi al ne nije joj vrag dao mira i ona ga je morala pokriti i što su sad muški mogli nego ispod tog lišća tj. kasnije halja instalirati još pokoji pojas nevinosti od kojih su različiti oblici obrezanja i zašivanja samo jedan oblik tog pojasa.
da je jahve htio da se žene obrezuju vjerojatno bi danas osim 1.siječnja i isusovog obrezanja slavili i marijino obrezanje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Feast_of_the_Circumcision

evo par knjiga o povijesti obrezivanja.

http://gigapedia.org/v5/item:view_links?id=74828
http://gigapedia.org/v5/item:view_links?id=59227

tko nije pročitao ispovjest francuske senegalke o obrezanju s četiri godine.
http://travellingspouse.blogspot.com...tion-from.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Female_genital_cutting
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2008., 09:42   #20
@ kokobill - možda bi se smanjio broj rastava i kada bi amputirali penise muškarcima...
Tebi je očito pojam "ljudska prava" stran, a da ne govorimo o primjeni istih.
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.