Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2008., 04:45   #81
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dodao bih još:

"Čovjekovo etičko ponašanje treba biti utemeljeno na simpatiji, obrazovanju i društvenim vezama i potrebama; nije potreban nikakav religiozni temelj.
Čovjek bi doista bio u jadnom položaju kada bi bio sputan strahom od kazne i nadom u nagradu nakon smrti."
[Albert Einstein, "Religija i znanost", 'New York Times Magazine', 9 studenoga 1930.]

"Ja vjerujem u Spinozinog Boga koji se otkriva u harmoniji svega postojećeg, a ne u Boga koji se bavi sudbinom i aktivnostima ljudskih bića."
[A. Einstein (1929 -- Einsteinove arhive 33-272)]

Einstein je očito pokušavao biti obazriv u svojim izjavama, jer je ionako imao problema s religijskim "(veliko)dostojanstvenicima" (i židovskim i kršćanskim) oko svog ateizma.

Srećom, danas imamo Dawkinsa i ostale, koji se ne libe popu reći pop, a lopovu reći lopov.
Neki su pokušali i Hawkinga prikazati kao osobu koja priznaje postojanje boga (koliko god to nevjerovatno zvučalo)
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 04:52   #82
Brogan, sve što si napiso o Einsteinu ne negira ono što ja pokušavam reći.
I ja sam naveo da Einstein nije bio pripadnik neke organizirane religije (Krščanske, Židovske... bilo koje), jer je to činjenica, iako vjernicima ne zvuči najbolje.

Ali, osim toga, treba znati da je i on tokom vremena mijenjao svoje stavove, da je odbio mogućnost da ga se naziva ateistom... i da je između ostalog izrekao i onu "Science without religion is lame, religion without science is blind."
Ova rečenica, s druge strane, ateistima ne zvuči najbolje

Dakle da ponovimo i onda dosta o Einsteinu:
Nije bio vjernik.
Nije ismijavao vjernike.
Nije bio ateist.

Naročito nije bio zadrti ateist koji ima potrebu nametati svoj stav drugim ljudima!
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 05:02   #83
Zadrti "vjernik" ima potrebu ići na podforum znanost, kako bi znanost pobijao vjerom.

Zadrti ateist-"intelektualac" ima potrebu ići na podforum religija kako bi vjeru pobijao znanstvenim dokazima.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 05:03   #84
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Naročito nije bio zadrti ateist koji ima potrebu nametati svoj stav drugim ljudima!
Koji su to zadrti ateisti koji nameču svoje stavove drugim ljudima?

Je li to nametanje kao što se malu djecu krsti i indoktrinira u vjeri?
Je li to neizravno nametanje kao što crkva osuđuje sve nevjernike i naziva ih nemoralnim? Kao što je Veliki Poglavar rekao da je ateizam najveće zlo i govor mržnje domaćeg vrlikaša?
Kao uveđenje vjeronauka u javne škole?
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 05:06   #85
Zadrti "vjernik" ima potrebu ići na podforum znanost, kako bi znanost pobijao vjerom.

Zadrti ateist-"intelektualac" ima potrebu ići na podforum religija kako bi vjeru pobijao znanstvenim dokazima.

Tko je zalutao?

Niflheim, Nepoznati i ostali... hvala što ste mi omogućili da dođem do ovako prikladne definicije, da niste prisutni, toga se ne bih sjetio. Pozdrav!
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 05:09   #86
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Zadrti ateist-"intelektualac" ima potrebu ići na podforum religija kako bi vjeru pobijao znanstvenim dokazima.
Ispravak
Nitko ovdje ne osporava vjeru znanstvenim dokazima, niti to može
Samo kada vjernik proglašava svoje argumente logički valjanim te tvrdi da su torinsko platno, biblija, ..... "znanstveno dokazani"

Mali primjer https://www.forum.hr/showthread.php?t=319999

Tko tu koga laže?
__________________
All glory to the Hypno-Toad!
Niflheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 05:31   #87
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Zadrti "vjernik" ima potrebu ići na podforum znanost, kako bi znanost pobijao vjerom.

Zadrti ateist-"intelektualac" ima potrebu ići na podforum religija kako bi vjeru pobijao znanstvenim dokazima.

Tko je zalutao?

Niflheim, Nepoznati i ostali... hvala što ste mi omogućili da dođem do ovako prikladne definicije, da niste prisutni, toga se ne bih sjetio. Pozdrav!
Hvala na ničemu. lol
/a i zaključak ti je falš/
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 07:55   #88
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Naročito nije bio zadrti ateist koji ima potrebu nametati svoj stav drugim ljudima!
Ovo je stvarno nebuloza. Zašto ateisti ne bi smjeli ukazivati vjernicima kako su u zabludi? Što je to odmah maltretiranje?

Da ne spominjemo koliko je jaka propaganda u drugom smjeru, gdje su vjernici/Crkva upregnuli sve moguće državne institucije u borbi za svoju stvar.

Zato je čak i nužno da odgovor na to bude oštriji.

Pretpostavljam da se i ja sada mogu pozdraviti sa statusom intelektualca koji ima ona tvoja kolegica, doktorica fizike.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 08:14   #89
Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Sjecam se zgode prije nekoliko godina kada su dva svećenika došla kod mojih na ručak. Pošto živim u drugom gradu, jedan me od njih pitao kakav je religijski život u ******* i idem li redovito u crkvu. Nisam mu odmah odgovorio da ne vjerujem u boga, ne želeći ulaziti u rasprave, nego sam rekao samo da ne idem u crkvu. On je zatim poceo popovati kako mladi više ne idu u crkvu i kamo ova mladež danjašnja ide. Još je uz to puno toga nesuvislog nadrobio i digo mi tlak. Zatim me pitao kada cu poceti više ici u crkvu, na što sam mu ja odgovorio da nemam namjeru ulaziti u crkvu osim u slucaju razgledavanja i da ne vjerujem u boga. Trebali ste im vidjeti lica. Obojica su taman približavali vilicu ustima i stali na pola, ušutili i zaprepašteno pogledali mene i moje starce. Ko da sam im reka da sam im se popiša u juhu. Šutili su dok me moji starci nisu napali da "kako to mogu reci" i "kao to da ne vjerujem" i "kako sam ogranicen", a zatim su se svi obrušili na mene ko hijene s uvjeravanjima tipa "samo ti idi u crkvu i moli pa ces povjerovati" i "kako možeš živjeti bez boga, što ce biti s tvojom buducnoscu" i ostalim brainwashing argumentima. Onda sam im uljudno objasnio što mislim o njihovom vjerovanju te se od tada nisu (po mom saznanju) više pojavljivali.
Kasnije su moji regrutirali jednog svecenika da poprica samnom, ali mu nije baš uspjelo (Poljak je, voli popiti)
Od tada nisam neko vrijeme bio u dobrim odnosima s materom.
To me je podsjetilo na nešto...

Idem ja sa mojom klinkom (3 god.) ulicom, a ona (ćaćina škola ) izjavi za neku stariju ženu što nas je obišla: To je stara baba! Ja u zemlju propasti, uhvatim se babi ispričavati i objašnjavati klinki da se to ne smije govoriti (čak ni kad je u pravu). A baba meni uhvatila šiljiti priču kako je na nedjeljnoj misi eto svećenik rekao kako su nam djeca neodgojena, više roditelj ne smije djete ni udariti kad zabrlja, pa kako onda odgajati djecu da poštuju starije, bla bla bla... A meni puklo pa sam lijepo babi rekla da pop nema djece pa neka se u tuđu ne petlja, a tko ne može djete bez batina odgojiti, bolje da ga ni nema... Baba me pogledala k'o bazilisk, frknula s visoka i odjezdila u pravednom gnjevu, a ja sam klinki kupila sladoled da ju nagradim za iskrenost i dobru procjenu ljudske naravi...

Uglavnom, krasan nam je to moralni uzor koji bi djecu odgajao batinama... Fuj...

Quote:
Niflheim kaže: Pogledaj post
Koji su to zadrti ateisti koji nameču svoje stavove drugim ljudima?

Je li to nametanje kao što se malu djecu krsti i indoktrinira u vjeri?
Je li to neizravno nametanje kao što crkva osuđuje sve nevjernike i naziva ih nemoralnim? Kao što je Veliki Poglavar rekao da je ateizam najveće zlo i govor mržnje domaćeg vrlikaša?
Kao uveđenje vjeronauka u javne škole?
Sve je rečeno...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 11:02   #90
@ shtefy - svaka ti čast, i maloj također

Ateistička potreba da se uzruguju vjernici? Možda. Ali neka mi onda vjernici odgovore odakle njima potreba i pravo da nameću svoju vjeru. Koliko mi je poznato, nigdje se u školama još nije pojavio predmet kao Ateizam, dok (katolički) vjeronauk moraju trpiti sva djeca. Vjera je ta koja potkopava bilo što se ne slaže sa njenim načelima i koja ismijava i vrijeđa neistomišljenike, a ne ateizam.
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 11:30   #91
Hvala, svi ste potvrdili da je Hi Fi najpametniji i da mu je teza dobra






























Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 11:33   #92
Molim nekog od vjernika neka mi kaže zašto se vrijeđaju???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 11:51   #93
pretpostavljam da bi dobar dio vjernika bio najsretniji kada bi ih proglasili zasticenom vrstom.
malo previše javno kakaju po ateistima i nameću im svoja pravila da bi mogli očekivati da se samo pokrijemo po glavi i budemo obazrivi prema tim nježnim dušicama kada oni to prema nama nisu.
ja ću tebe kamenom, al ti mene moraš kruhom.... jea rajt
tolerancija ne postoji, upravo zahvaljujući vjernicima.
bolio bi mene john za tuđe religijsko opredijeljenje, vjeruj i u spužva boba ako ti je to super, da mi to konstantno ne naturaju na nos i ne prozivaju me zbog toga što sam ateist. ali kad me se već tako prca, ne vidim zašto bih ja trebala biti mila i fina djevojčica... kak ti z menom tak ja z tobom, rekla bi moja raska

btw, shtefy, klinka ti je zakon
__________________
i'm so cool i shit icecubes.
MissLestrange is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:03   #94
Neki nisu u stanju shvatiti temu, pa moram biti banalno slikovit:
Budite u stanju ne miješati kruške i jabuke.
Ako su tema trule jabuke, onda ovo nije još jedna tema o trulim kruškama. Otvorite još jednu temu o trulim kruškama i stvar OK.

Da rezimiramo:
U sklopu ove teme se ne bavimo vjerskim institucijama, znanstvenim institucijama, bilo kakvim institucijama...

Konkretno, ovdje se radi o situaciji kad u jednoj običnoj međuljudskoj komunikaciji, zadrta vrsta ateista, s pozicija "intelektualca", pokušava izrugivati drugu osobu, samo zato što je vjernik.

Naravno, oni koji nisu u stanju shvatiti temu, sad će ponovno o trulim kruškama... i na taj način dokazati ono o čemu govorim.
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:12   #95
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Za mene ne postoji kontekst, gledano s bilo kojih pozicija, koji opradava ovakvu poruku, koju si napisao na kraju. Neki bi to mogli shvatiti kao poziv na nasilje...

Sad opravdavaš ateističku netoleranciju, prema pojedincu, čovjeku, samo zato što je vjernik? U kontradikciji si sa onim što si do sada pisao... Ili si do sada samo glumio toleranciju?
Rekao sam da za razliku od nekih ateisti u principu nemaju običaj reagirati na diranje u njihova uvjerenja, slobode i način života fizičkim nasiljem. Sad ako će to netko shvatiti kao poziv na nasilje, to je već problem koji ne trebam rješavati ja, nego on sa svojim psihijatrom.

Ne stavljaj mi riječi u usta i ne izvrči stvari. Rekao sam da je DUŽNOST svakog građanina biti krajnje netolerantan prema svakom pojedincu, organizaciji ili ideji koja ide protiv nečijih ljudskih prava. Ako jedna organizacija meni želi zabraniti rad nedjeljom zbog njihove svetkovine, smatram svojim pravom istu javno ispljuvati. Smatram svojim pravom također javno ispljuvati članove takve organizacije jer svojim članstvom podupiru zabadanje u moje slobode.

To nije ista stvar kao biti netolerantan prema nekome samo zato jer je vijernik.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:15   #96
Opet ti o "trulim kruškama"
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:15   #97
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
@ shtefy - svaka ti čast, i maloj također

Ateistička potreba da se uzruguju vjernici? Možda. Ali neka mi onda vjernici odgovore odakle njima potreba i pravo da nameću svoju vjeru. Koliko mi je poznato, nigdje se u školama još nije pojavio predmet kao Ateizam, dok (katolički) vjeronauk moraju trpiti sva djeca. Vjera je ta koja potkopava bilo što se ne slaže sa njenim načelima i koja ismijava i vrijeđa neistomišljenike, a ne ateizam.
Upravo tako!
Jer to je jedini nacin da se parazitski (kao organizacija...u Hrvatskoj trece najvece poduzece: 1)Agrokor 2)INA 3)Crkva) odrzi na drustvu i nista drugo.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:21   #98
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Neki nisu u stanju shvatiti temu, pa moram biti banalno slikovit:
Budite u stanju ne miješati kruške i jabuke.
Ako su tema trule jabuke, onda ovo nije još jedna tema o trulim kruškama. Otvorite još jednu temu o trulim kruškama i stvar OK.

Da rezimiramo:
U sklopu ove teme se ne bavimo vjerskim institucijama, znanstvenim institucijama, bilo kakvim institucijama...

Konkretno, ovdje se radi o situaciji kad u jednoj običnoj međuljudskoj komunikaciji, zadrta vrsta ateista, s pozicija "intelektualca", pokušava izrugivati drugu osobu, samo zato što je vjernik.

Naravno, oni koji nisu u stanju shvatiti temu, sad će ponovno o trulim kruškama... i na taj način dokazati ono o čemu govorim.
Eto, ja čisto neintelektualno iz svega ovdje rečenoga mogu zaključiti samo jedno: da intelektualci (iako to ni ne moraju biti) - ateisti u pravilu počnu ismijavati vjernike tek kada ovi njih prvi izazovu sa nekim svojim prosipanjem pameti, nasilnim agitiranjem, nametanjem svojih uvjerenja i sl. A pošto vjernicima ne uspjeva držati svoja uvjerenja iznad vode kvalitetnim argumentima, onda se počnu ponašati kao uvrijeđene junferice i Kalimero-pilići.

Još nisam doživjela (a ni sama to ne radim) da o svojim stavovima ateisti pričaju nepoznatim ljudima, lupetaju slučajnim prolaznicima na ulici, zvone na vrata i smetaju ljudima u intimi njihova doma... Ali sam to od vjernika doživjela nebrojeno puta. I ako mi se ne skinu kad im lijepo kažem da me njihova priča ne zanima, normalno da ću puknuti i reći im svašta. Šta traže - to i dobiju.

Inanna, MissLestrange, zahvaljujem u klinkino ime, ali zasluga je potpuno od njenog oca! On je taj koji kaže: Jebeš bon-ton, pusti djete da stvari nazove pravim imenom...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:24   #99
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Neki nisu u stanju shvatiti temu, pa moram biti banalno slikovit:
Budite u stanju ne miješati kruške i jabuke.
Ako su tema trule jabuke, onda ovo nije još jedna tema o trulim kruškama. Otvorite još jednu temu o trulim kruškama i stvar OK.

Da rezimiramo:
U sklopu ove teme se ne bavimo vjerskim institucijama, znanstvenim institucijama, bilo kakvim institucijama...

Konkretno, ovdje se radi o situaciji kad u jednoj običnoj međuljudskoj komunikaciji, zadrta vrsta ateista, s pozicija "intelektualca", pokušava izrugivati drugu osobu, samo zato što je vjernik.

Naravno, oni koji nisu u stanju shvatiti temu, sad će ponovno o trulim kruškama... i na taj način dokazati ono o čemu govorim.
Iskreno, vrlo sam rijetko vidio situaciju u kojoj netko biva ismijan SAMO zato jer je vijernik. Obično te stvari ne počinju u stilu "e, vidio sam te jučer da se moliš u crkvi, haha, kakav si ti kreten".
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 12:37   #100
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
... Obično te stvari ne počinju u stilu "e, vidio sam te jučer da se moliš u crkvi, haha, kakav si ti kreten".
U ovom, konkretnom primjeru, si sto posto u pravu. Ne vjerujem da bi počelo sa "e, vidio sam te jučer da se moliš u crkvi... " jer bi to impliciralo da je ateist išao u crkvu...
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.