Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2008., 11:13   #21
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Pa ja te pitam jednostavno pitanje.
Da li je Jahve naredio kamenovanje kao kaznu za određene "zločine".
Ti kažeš zavisi.
Ja nisam kazao da Bog nije naredio kamenovanje-to je ono sto si ti ucitao u text. Ja sam samo pitao da je odgovor uslovljen i da zavisi sa kojom si namerom pitao. Posto je tebi veciti cilj ismejavanje i izrugivanje (a pre ili kasnije se uvek ti nadjes na toj istoj strani)-naravno da zavisi kakav ces odgovor cuti. Nista to nije licno-samo je odgovor na tvoj izazov.
Quote:
Ne zavisi ni od čega.
Naredio je, crno na bijelo.
Vidis da sam u pravu i da nisi ni imao neke preke potrebe ne znam zbog cega da me tako nesto pitas-kada i sam znas odgovor?

Quote:
A ostalo ti uopće ne odgovaram jer odvlačiš pitanje na drugu temu.
Iako ni ovo nije tema.
Ne moras nista da mi odgovoris za pive-tvoj izbor. A ako je neko poznat ko skrece i odvlaci pitanje na neke druge teme-probaj ponovo procitaj sto si pisao.

Kazao si: "Pa u tvojoj spominjanoj Ivanovoj su pošli kamenovati, dakle radili su to stalno."

Izvoli pa demantuj samog sebe, ili pokazi da su to radili stalno, i sl. Kakvo je to skretanje sa teme? Jedino tebe vidim koji zelis skretati sa teme-no ok, nema veze, i onako nisam ocekivao bilo kakav potvrdan odgovor.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 21:23   #22
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Naravno, što da ne?? Ja bih posebno želio videti primenu tih istih zakona u Izrailju, a onda bih se osvrnuo na Ivana 8.
Ja mislim da se Ivan 8 ne može primjeniti tu.
A zbog ovakvih pokušaja da se taj stavak koristi kao pokušaj aboliranja i takvih perverzija, sam izričito i istaknuo kao podvalu.

Ivan 8 se ne može primjeniti na pedofiliju.
Vilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 11:50   #23
Razgovarala sam s jednim župnikom na ovu temu i rekao je da je u pravoslavnoj crkvi stupanj pedofilije znatno niži nego kod nas. Upitala sam ga ima li ta tvrdnja veze sa celibatom. Odgovor je bio poprilično potvrdan. Znanstveno je utvrđeno da nenormalni spolni život - čitaj: apstinencija dovodi do razno raznih poremećaja i frustracija i kao jedan od rezultata može biti i pedofilija. NO NE KO SVIH LJUDI- neki se naime poprilično dobro nose s celibatom. Apstinencija nije prirodna... Ja nisam za promiskuitet ali smatram da celibat donosi više negativnosti nego pozitivnih pojava. Ima 'pravih' svećenika koji se uistinu pridržavaju celibata i normalni su... ali ono što želim reći je da nije svak za svećenika..dapače, jako malo njih se može oduprijeti prirodnome a oni koji se odupiru često imaju kasnije psihičkih problema. ovo moje izlaganje nije neutemeljeno, imam nekoliko poznanika svećenika i znam nekoliko časnih sestara s kojima najnormalnije mogu o svemu razgovarati i došla sam do tog zaključka. Ujedno sam prije razgovarala s jednim liječnikom na sličnu temu-doduše nije se ticala crkve uopće i dalo bi se isto zaključiti.
Ne govorim da pedofilije nema u pravoslavaca... ali ovo može biti jedan od razloga zašto je ima manje nego na našim prostorima i samim time se manje i priča o tome.

Evo jedan od primjera frustracije (malo offtopic)..zovem ja svećenika, župnika u župu nedaleko od mog mjesta stanovanja (dakle nije moja župa) i fino se predstavim i zamolim da li se mogu vjenčati u toj župi iako ni ja i moj zaručnik nismo župljani njegovi. Odgovor je bio da on to ne voli prakticirati..što se ne vjenčamo u našim župama, kao šta im fali. Moj odgovor je bio..što je moja župa 600 km dalje a njegova trenutno tek radi na izgradnji crkve - a koristi privremeno jednu zgradu uređenu kao crkvu koja iskreno i nije san snova neke mladenke... Na kraju je rekao da će to napraviti ali nevoljko.. Pa šta će mi takav svećenik na vjenčanju??? Pa nisam ga pitala da mi da 1000 eura! A zašto postoji crkveni dokument- zvan otpusnica? Bahat je, svjestan da u toj župi je glavna crkva jedna uistinu predivna i namjerno mi ovako nešto kaže a zna situaciju. Pitao je razloge mog vjenčavanja baš u NJEGOVOJ župi a ja sam rekla da sam oduševljena crkvom i da sanjam već godinama da bi se u njoj jednog dana vjenčala. A on meni- "Ah i ja imam svoje snove, svatko ima..." Nemam riječi.. naravno da ćemo se drugdje vjenčati.. a i poslije sam čula da je taj župnik isfrustrirana neuviđavna budala i da gdje mi je pamet bila da se njemu obratim. Tko je znao. Eto što rade frustracije...

Back on topic...
Demonique is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:02   #24
Otkud ti to da se baš svaki svećenik drži celibata. Nismo u Vatikanu.
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:11   #25
Quote:
Ziks kaže: Pogledaj post
Otkud ti to da se baš svaki svećenik drži celibata. Nismo u Vatikanu.
Joj daj bolje pročitaj moj post pa poslije prigovaraj. BAŠ sam napisala da ima nekih koji se pridržavaju a ima i onih koji ne, i da postoje svećenici koji se bez problema toga pridržavaju (rade na duhovnosti, vježbe, molitve i sl..) a ima onih koji u tome ne uspjevaju - neki prekrše celibat a neki obole psihički... a ostalo zaključi sam.

"Ima pravih' svećenika koji se uistinu pridržavaju celibata i normalni su... ali ono što želim reći je da nije svak za svećenika.." - Ako sam napisala IMA ..ne znači da su SVI. Hoću reći da se divim onima koji pored celibata zadrže i zdrav razum. To je skupina koja je najmanja u našoj crkvi od svih navedenih.
Demonique is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:24   #26
Pravoslavni svećenik koji ima vlastitu djecu može najbolje shvatiti riječ 'obitelj'..čak može shvatiti i onaj koji je nažalost ne može imati ali želi- obitelj je i supružnik i supruga. I kroz svoje iskustvo može bolje dočarati vjernicima sve teme koje se tiču obitelji, djece, planiranja, međuljudskih odnosa... Obitelj ga čini boljim svećenikom, jednom potpunijom osobom, koja zna što znači žrtva i skrb.
Katolički svećenik je lišen većine toga i može propovijedati samo 'iz tuđih iskustava' iz Biblije... ono što je pročitao. Ali razumjeti to ne može kao što razumije pravoslavni svećenik.
Ja jesam katolik ali smatram da je Isus Krist jedno a današnja crkva drugo. Zaključak: ukidanjem celibata bi se u neko dogledno vrijeme smanjila stopa pedofilije, i sličnih pojava. Ne bi nestala jer uvijek ima iznimaka-u svemu..ali da..smanjila bi se.
Demonique is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:26   #27
Ne čita mi se baš. Al kakve veze ima pedofilija s tim što se pravoslavni popovi mogu jebati. Baš nikakve. Pedofilija je bolest,homoseksualizam možda. Meni je pedofilija pojam psihičke nastranosti kako među hetero tako i među svećenicima. EOD!
 
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:49   #28
Quote:
Ziks kaže: Pogledaj post
Ne čita mi se baš. Al kakve veze ima pedofilija s tim što se pravoslavni popovi mogu jebati. Baš nikakve. Pedofilija je bolest,homoseksualizam možda. Meni je pedofilija pojam psihičke nastranosti kako među hetero tako i među svećenicima. EOD!
Šta nije veća šansa ako se seksualnost ne živi na jedan zdravi način... da nešto krene naopako? Govorim uvijek ima iznimaka..ali su frustracije posljedica nepravilne seksualnosti..a pedofilija itekako ima veze sa frustracijama i neurozama.
Ako se tebi ne čita moj post onda nemoj ništa ni pisati.. ja nikada ne odgovaram i ne komentiram nikome ukoliko nisam dobro pročitala što je korisnik htio reći. Forum nije za površne ljude. I da... homoseksualnost se također može razviti iz nezdravog seksualnog života, nije svaka homoseksualnost genetski uvjetovana, nije svaka osoba homoseksualna od djetinjstva i tinejdžerskih godina..o tome je bilo predavanje u crkvi jednom. Neki ljudi zalutaju u eksperimentiranje, kao kušanje slatkiša..pa koji ti se svidi, više ćeš ga jesti. Nemam ništa protiv nikoga, nemojte me krivo shvatiti..dobro, možda institucije crkve eto. Neke promjene bih svakako voljela vidjeti još dok sam živa..
Oženjeni svećenik koji se potpuno preda crkvi, te svojoj obitelji,koji živi i radi za svoju djecu, koji uživa zdravu seksualnost sa svojom suprugom ima vrlo vrlo male šanse za devijacije poput pedofilije. Nije li tako? Znam predivnih muškaraca koji su iznimni vjernici.. neki i studiraju teologiju za vjeroučitelje ali nisu spremni svoju mogućnost prokreacije i ljubavi prema ženi udaljiti od sebe samo da bi postali svećenici. To bi značilo da udalje od sebe ono temeljno-životno a to je svakako prevelik zahtjev. A bili bi DIVNI svećenici...koji vjerojatno žale u dubini duše zašto ne mogu dvije svoje ljubavi živjeti zajedno- postati svećenik-služiti Bogu i voljeti ženu/imati djecu, što je najvažnija ljudska potreba iza hrane i vode. Takve nas je BOG stvorio. Bog nije sebičan a kako crkva postavlja-Bog je sebičan. 'Da bi bio moj sluga moraš odbaciti svoje potencijalno roditeljstvo zbog kojeg sam te i stvorio. A to što sam ti podario rasplodne organe, sorry-moja greška'.
Demonique is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 15:37   #29
Quote:
Vilson kaže: Pogledaj post
Ja mislim da se Ivan 8 ne može primjeniti tu.
A zbog ovakvih pokušaja da se taj stavak koristi kao pokušaj aboliranja i takvih perverzija, sam izričito i istaknuo kao podvalu.

Ivan 8 se ne može primjeniti na pedofiliju.
Probaj prati temu o čemu smo pričali.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 15:56   #30
Bravos, Demonique (zasto ovakvo ime?), svaka cest! U velikoj mjeri si u pravu, mada ima jos razloga zbog koih je manje pristustvo takvih psihickih bolesti kao sto e pedofilija u Pravoslavnoj Crkvi ( imam utisak da su to zaista rijetki izuzetci)! Imame i mi svecenike koi su neozenjeni, i to su svecenici koi su monasi (mislim da vi kazete redovnici) ili, kako ih mi zoveme- svecenomonasi (jeromonasi). Oni su svecenici, ali ne zive u svijetu vec u manastiru. Pravoslavna Crkva ima jos i drugih preimjera. Npr postoje ljudi koi su u braku, ali zive potpuno kako brat i sestra, sto znaci nemaju uopce polni odnos. Takvi zive zaista svetim zivotom, i jedan od najvecih svetitelja Pravoslavne Crkve sovremenoga doba bio je upravo takov covjek- Sveti Ivan (Jovan) Kronstatski, svetitelj Pravoslavne Crkve u Rusii. Njegova biografija je nesto sasvem izuzetno! Interesantno je i to da su neki od samih Svetih Apostola bili ozenejeni!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:03   #31
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Bilo kuda, kiki svuda!
Evo, kad sam dobio moderatorsku packu (off topic) prevest ći misao:

Bilo kuda, pedofili svuda
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.04.2008., 22:23   #32
Sto se tice nacina na koji reaguju pravoslavne crkve i katolicke, glede pedofila u sopstvenim redovima, cini mi se da nema nikakve razlike.
I jedni i drugi pokusavaju stvari zataskati.

Moguci razlozi zasto se pedofilija katolickih svestenika cesce pominje:
- ima ih vise od pravoslavnih pa i statistika cini svoje
- moguce je da celibat ima ulogu, koju u tom aspektu nema kod pravoslavnih svestenika
- zapadni mediji su slobodniji (politika/nacionalni imidz ne koce istrazivanje i objavljivanje)
- cesto su u pitanju velike sume novca koji se nudi zrtvama kao poravnanje
- ovo je ipak hrvatski forum, te je i interesovanje za domace vece
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.