Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2008., 16:48   #1
Katolička crkva i paradoks Korade

Nemalo sam se iznenadio kada sam vidio svećenika na pogrebu generala Koradea, a jučer čitam u novinama i izjavu župnika "Svatko tko je kršten ima pravo na kršćanski sprovod pa tako i Ivan Korade."

Ma da ne bi gospodine župniče ?

Osobno sam kao katolik teško pogođen ovakvim lažima "velečasnog" i to zbog slijedećih činjenica.

Tijekom srednje škole jedna moja draga prijateljica izvršila je samoubojstvo. I kada su se ožalošćeni roditelji te djevojke od nenavršenih 16 godina života obratili župniku dobili su slijedeći odgovor "Ubojstvo je smrtni grijeh, pa tako i samoubojstvo i osoba koja ga počini nema pravo na kršćanski pogreb."

Slučaj dva koji je šokirao Italiju: Prošle godine, nakon nekoliko godina izuzetnih muka jedan gospodin teško obolio od progresivne distrofije mišića, potpuno nepokretan i ovisan o strojevima čak i za disanje odlučio se prekinuti tu beskrajnu agoniju koja više nije ni sličila životu ljudskog bića. I njegovoj porodici su i svećenik i biskup odbili pravo na kršćanski sprovod također s objašnjenjem o smrtnom grijehu ubojstva (samoubojstva)...


Toliko o vjeri i principima gospodine župniče i varaždinski biskupe

Kako Vas nije sram

Hellingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 16:55   #2
Helou! Kaj si tek sad skužio da je katolička crkva besramna i dvolična firma?
Constatinopol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 16:55   #3
Obrnuo si teze, s obzirom na to da crkva osuđuje grijeh, a ne čovjeka, paradoks nije postupanje svećenika u slučaju Korade, nego u ova dva slučaja samoubojstva.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 17:05   #4
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
Nemalo sam se iznenadio kada sam vidio svećenika na pogrebu generala Koradea, a jučer čitam u novinama i izjavu župnika "Svatko tko je kršten ima pravo na kršćanski sprovod pa tako i Ivan Korade."

Ma da ne bi gospodine župniče ?

Osobno sam kao katolik teško pogođen ovakvim lažima "velečasnog" i to zbog slijedećih činjenica.

Tijekom srednje škole jedna moja draga prijateljica izvršila je samoubojstvo. I kada su se ožalošćeni roditelji te djevojke od nenavršenih 16 godina života obratili župniku dobili su slijedeći odgovor "Ubojstvo je smrtni grijeh, pa tako i samoubojstvo i osoba koja ga počini nema pravo na kršćanski pogreb."
U ovom slučaju taj je svećenik prekršio crkvena pravila, jer samoubojice imaju pravo na vjerski sprovod. Nisu ih imali prije, no imaju kojih 50-100 godina.

Quote:
Slučaj dva koji je šokirao Italiju: Prošle godine, nakon nekoliko godina izuzetnih muka jedan gospodin teško obolio od progresivne distrofije mišića, potpuno nepokretan i ovisan o strojevima čak i za disanje odlučio se prekinuti tu beskrajnu agoniju koja više nije ni sličila životu ljudskog bića. I njegovoj porodici su i svećenik i biskup odbili pravo na kršćanski sprovod također s objašnjenjem o smrtnom grijehu ubojstva (samoubojstva)...
Sama je informacija točna, no ne i obrazložidba. Crkva je protiv eutanazije, i to apsolutno. I tu je povučena crta preko koje nema.

O eutanaziji se da raspravljati (osobno mislim da je stav Crkve nefleksibilan i morao bi biti podložan korekcijama), no to jedno pitanje, a samoubojstvo koje je često posljedica poremećene svijesti nije za osudu kao takvo.

Npr. Hemingway nije imao crkveni sprovod u potpunosti (svećenik je bio, ali ne i cijeli "paket") ne zbog samoubojstva, nego zbog razvoda.

Bilo kako bilo, čini mi se da u nekoliko pitanja:

+pobačaj

+eutanazija

+razvod braka

+status samoubojstva

i možda još koje (npr. brak svećenika, što je tehničko pitanje crkve), ne će u skoroj budućnosti biti suglasnosti "sekularista" i vjernika.

Uzgred, tu je praktički identičan stav drugih velikih religija (islam, budizam,..). Pobačaj i samoubojstvo su za sve teški prijestupi, i nema labavo.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 17:39   #5
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
Nemalo sam se iznenadio kada sam vidio svećenika na pogrebu generala Koradea, a jučer čitam u novinama i izjavu župnika "Svatko tko je kršten ima pravo na kršćanski sprovod pa tako i Ivan Korade."

Ma da ne bi gospodine župniče ?

Osobno sam kao katolik teško pogođen ovakvim lažima "velečasnog" i to zbog slijedećih činjenica.

Tijekom srednje škole jedna moja draga prijateljica izvršila je samoubojstvo. I kada su se ožalošćeni roditelji te djevojke od nenavršenih 16 godina života obratili župniku dobili su slijedeći odgovor "Ubojstvo je smrtni grijeh, pa tako i samoubojstvo i osoba koja ga počini nema pravo na kršćanski pogreb."

Slučaj dva koji je šokirao Italiju: Prošle godine, nakon nekoliko godina izuzetnih muka jedan gospodin teško obolio od progresivne distrofije mišića, potpuno nepokretan i ovisan o strojevima čak i za disanje odlučio se prekinuti tu beskrajnu agoniju koja više nije ni sličila životu ljudskog bića. I njegovoj porodici su i svećenik i biskup odbili pravo na kršćanski sprovod također s objašnjenjem o smrtnom grijehu ubojstva (samoubojstva)...


Toliko o vjeri i principima gospodine župniče i varaždinski biskupe

Kako Vas nije sram

Svatko tko je krsten ima pravo na krscanski sprovod jer svecenik nema pravo odbiti sprovod vjerniku ma kakav taj vjernik covjek bio.
I meni bliska osoba je pocinila samoubojstvo pa je imala krscanski sprovod. Oko pogresnih stvari radite pompu.
Vazno je to da njegova udovica nije imala dovoljno novaca za platiti sprovod pa su sprovod platiti drugi ljudi a lipi auto ima u dvoristu i dobar grunt zemlje. i triba spomenuti da ce uzivati generalsku penziju svoga muza... Ne stopostotnu ali veliku... preveliku za njegova JUNASTVA.
__________________
Special today - no ice cream.
mimoza rules is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 17:41   #6
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Uzgred, tu je praktički identičan stav drugih velikih religija (islam, budizam,..). Pobačaj i samoubojstvo su za sve teški prijestupi, i nema labavo.
a ubojstvo više osoba je lagan prijestup i tu treba postupati labavo

uostalom Korade je počinio i samoubojstvo, zar ne

Quote:
the edge

Obrnuo si teze, s obzirom na to da crkva osuđuje grijeh, a ne čovjeka, paradoks nije postupanje svećenika u slučaju Korade, nego u ova dva slučaja samoubojstva.


koliko je meni poznato stav crkve je da osobe koje su počinile smrtni grijeh imaju pravo na kršćanski pogreb jedino ako se iskreno pokaju za svoje grijehe, što ovdje nije slučaj...

u ovom talijanskom slučaju sigurno nema ni najmanje mogućnosti da je postupak svećenika bio pogrešan jer je sve bilo u medijima i obitelj se ogorčeno žalila i biskupu koji je izričito potvrdio odluku svećenika...

deseci tisuća ljudi su prosvjedovali u Italiji...
Hellingen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 18:16   #7
Očito je svećenik smatrao da je imao pravo.
Moja poznanica se ubila prije par godina, i imala je svećenika na pogrebu, obred se od ostalih razlikovao po tome što je bio na latinskom, i svećenik je naglasio da jedino Bog odlučuje tko će biti spašen, dakle, ogradio se, rekavši da je sve u božjim rukama.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 18:28   #8
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post

koliko je meni poznato stav crkve je da osobe koje su počinile smrtni grijeh imaju pravo na kršćanski pogreb jedino ako se iskreno pokaju za svoje grijehe, što ovdje nije slučaj...
u ovom talijanskom slučaju sigurno nema ni najmanje mogućnosti da je postupak svećenika bio pogrešan jer je sve bilo u medijima i obitelj se ogorčeno žalila i biskupu koji je izričito potvrdio odluku svećenika...
Stvarno nisam stručnjak, ali sam stotinu puta čuo tu rečenicu "crkva osuđuje grijeh, a ne čovjeka". Smrtni grijesi su i lijenost, prežderavanje itd. (onih sedam), a nemoguće je i teoretski da se svi griješnici stignu ispovjediti prije smrti.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 18:45   #9
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Stvarno nisam stručnjak, ali sam stotinu puta čuo tu rečenicu "crkva osuđuje grijeh, a ne čovjeka". Smrtni grijesi su i lijenost, prežderavanje itd. (onih sedam), a nemoguće je i teoretski da se svi griješnici stignu ispovjediti prije smrti.
A jadni bi popi onda stvarno malo zaradili na pogrebima

Da je po peesu, bez poslijednje pomasti bi svaki kršćanin trebao bit u debelom kurcu.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 19:10   #10
Smrtni grijesi se ne ispovijedaju, ispovijedaju se grijesi..znaš onih deset zapovjedi, s tim da se u grijehe računaju misli,riječ, djelo, propust....
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 19:23   #11
Inače postujem na religiji ali iskoristit ću i ovdje priliku da razjasnim jer se sve malo pomiješalo s politikom.

Kršćanski pogreb ne podjeljuje pokojniku ni sakramenat ni blagoslov, jer on je "prešao" s onu stranu sakramenata. Pogreb je liturgijsko slavlje crkve, koje ovdje ide za tim da izrazi djelotvorno zajedništvo s pokojnikom, da u njemu sudjeluje okupljena zajednica te da ovoj navijesti vječni život.
Znači radi se samo o tome hoće li zajednica (u ovom slučaju građani RH) predati tijelo uz počasti kršćanske ili ne. Ionako o njegovoj nagradi tj. vječnom životu odlučuje milost Božja i njegovo etičko ponašanje na zemlji.
Mislim da je jasnije, radi se samo o odnosu nas ljudi prema pokojniku.
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 20:18   #12
Meni je jasno samo gdje je Korade sada ako je sve u Bibliji istina- na jako vrućem mjestu bez ventilatora. Samoubojstvo je u kršćanstvu najgori grijeh, to je odbacivanje Božjeg dara i za samoubojstvo nema okajanja. Nemožes se pokajat pa se zatim ubit, u tome je caka...
__________________
I have worked my way up from having nothing to a state of extreme poverty
napoleon11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 21:10   #13
Znaš onaj vic:

Dođe čovjek do župnika i pita ga : Jel možete pokopat mog dobrog druga Fifija (
psa).
Župnik: Šta vam je čovječe. Ne mogu psa pokopat . Nemože.
Čovjek: Pa dobro onda idem do popa . Šta mislite , bi ga on pokopao za 500EURA?
Župnik: Pa čovječe, šta odmah ne kažete, da je vaš pas bio katolik. Nema problema pokopat ču ga ja.
__________________
LE VKUP , LE VKUP.... UBOGA GMAJNA..
albundy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 21:14   #14
Pravi problemi, a to je nemogućnost nalaženja kompromisa između radikalno suprotstavljenih stajališta religija i sekularnoga duha liberalne provenijencije- složenije su naravi i ne mogu biti tek tako, ofrlje, nestati.

Tema je, kao takva- "zamajavanje" i ništa više.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 21:17   #15
Oni govore on je bio kršten, on je katolik pa zato katolički pogreb...
Pravo pitanje je: može li se višestruki ubojica/mučitelj i konačno samoubojica smatrati katolikom.


Možda ga proglase mučenikom
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 21:57   #16
To me nekako podsjeća, iako nije identično, na ex opere operato. U prijevodu, sakrament ima "efekt" iako ga provodi svećenik (karikiram) pedofil ili ubojica.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:15   #17
katolička crkva i paradoks uopće postojanja jedne takve tvorevine
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:42   #18
Quote:
prince lorang kaže: Pogledaj post
Inače postujem na religiji ali iskoristit ću i ovdje priliku da razjasnim jer se sve malo pomiješalo s politikom.

Kršćanski pogreb ne podjeljuje pokojniku ni sakramenat ni blagoslov, jer on je "prešao" s onu stranu sakramenata. Pogreb je liturgijsko slavlje crkve, koje ovdje ide za tim da izrazi djelotvorno zajedništvo s pokojnikom, da u njemu sudjeluje okupljena zajednica te da ovoj navijesti vječni život.
Znači radi se samo o tome hoće li zajednica (u ovom slučaju građani RH) predati tijelo uz počasti kršćanske ili ne. Ionako o njegovoj nagradi tj. vječnom životu odlučuje milost Božja i njegovo etičko ponašanje na zemlji.
Mislim da je jasnije, radi se samo o odnosu nas ljudi prema pokojniku.
Izvrsno napisano, svaka čast!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:48   #19
"...Naš odnos prema pokojniku..."

A zašto moramo automatski imat poštovanja prema mrtvom čovjeku? Ako je bio govno, to što se ubio ne iskupljuje ga za sva ubojstva...
Napoleon Bonaparte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 23:33   #20
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Smrtni grijesi se ne ispovijedaju, ispovijedaju se grijesi..znaš onih deset zapovjedi, s tim da se u grijehe računaju misli,riječ, djelo, propust....
Zapravo, ispovijedaju se baš smrtni grijesi. Da bi ispovijed bila valjana, treba ispovijediti sve smrtne grijehe kojih se čovjek sjeća (dok lake grijehe nije nužno ispovijediti, ali se preporučuje).

Onih sedam grijeha (oholost, škrtost, bludnost, zavist, neumjernost u jelu i piću, srditost, lijenost) nazivaju se glavni grijesi, jer iz njih proizlaze ostali grijesi. Naravno, i ovi grijesi mogu biti smrtni, ali ne moraju. Da bi neki čin bio smrtni grijeh trebaju biti zadovoljena tri uvjeta. Mora se raditi o teškoj stvari (to pobliže opisuju 10 Božjih zapovijedi), treba se znati da se navedeni čin teško protivi Božjoj zapovijedi te treba slobodno na njega pristati. Znači, teška stvar, znam i hoću (sve zajedno).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.