Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2010., 18:28   #1
Ima li ikakvog smisla upisivati fakultet društvene znanosti?

Nekako se predomišljam i nisam siguran jer kako gledam svijet u kojem bi živio i radio idućih koliko, 50 godina, nekako mi se čini da ta zanimanja vaš i neće biti previše na važnosti ni na cijeni. Mislite li da je to realna procjena il samo panika?
Kako se kreću poslovni trendovi i kako će u dobu novih tehnologija, čak i tehnoloških revolucija prolaziti društvene znanosti?
Da idem na društvenu znanost, konkretno psihologiju..da ili ne?
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 18:41   #2
Quote:
OhYeah kaže: Pogledaj post
Nekako se predomišljam i nisam siguran jer kako gledam svijet u kojem bi živio i radio idućih koliko, 50 godina, nekako mi se čini da ta zanimanja vaš i neće biti previše na važnosti ni na cijeni. Mislite li da je to realna procjena il samo panika?
Kako se kreću poslovni trendovi i kako će u dobu novih tehnologija, čak i tehnoloških revolucija prolaziti društvene znanosti?
Da idem na društvenu znanost, konkretno psihologiju..da ili ne?
Ako volis to,onda svakako da.
Ja ciljam na sociologiju(ako prodem drzavnu maturu) u kombinaciji s nekim jezikom.
Nekako ja bas ne razmisljam o tome sta ce biti kad zavrsim faks,ono valjda ce bit posla.Ne zamaram se tim previse.Bolje ucit i radit sto volis.
iza_oblaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 22:50   #3
Quote:
iza_oblaka kaže: Pogledaj post
Ako volis to,onda svakako da.
Ja ciljam na sociologiju(ako prodem drzavnu maturu) u kombinaciji s nekim jezikom.
Nekako ja bas ne razmisljam o tome sta ce biti kad zavrsim faks,ono valjda ce bit posla.Ne zamaram se tim previse.Bolje ucit i radit sto volis.
bravo, i kad zavrsis faks, sjedit ces doma bez posla, po mogucnosti jos sa zenom i djecom koja ce bit gladna kruha. Jako zrelo razmisljanje

Sta se tice psihologije, ona i nije tako los izbor. Zbog nekih ludih zakona koje je uvela EU trebat ce i u blizoj buducnosti dosta psiholga. Medutim, s tim se neces obogatit, ali barem neces zivit na grbaci svih ostalih kao ovaj socjolog
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 23:27   #4
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
bravo, i kad zavrsis faks, sjedit ces doma bez posla, po mogucnosti jos sa zenom i djecom koja ce bit gladna kruha. Jako zrelo razmisljanje

Sta se tice psihologije, ona i nije tako los izbor. Zbog nekih ludih zakona koje je uvela EU trebat ce i u blizoj buducnosti dosta psiholga. Medutim, s tim se neces obogatit, ali barem neces zivit na grbaci svih ostalih kao ovaj socjolog
Pa ono gle, s psihologijom bi bio u svom elementu u kojem se dobro osjećam. I onda imam razne druge zamisli, pisati knjige, držati motivacijske govore, biti kreativan, i proširiti područje djelovanja, malo online, malo tu malo tamo. U biti imam entuzijazma za to i mislim da je to ono najbolje.

S druge strane kad razmišljam o informatici, inžinjerstvu i sličnim stvarima, kužim koliko je to potrebnije, koliko ima bolju budućnost, i bolju budućnost napredovanja al se uopće ne osjećam dobro u tome. No nekako računam da bi nakon početne muke to sjelo.
Hm, baš si i nisam neka preporuka za psihologa s ovakvim dvojbama.

Anyway, volim ja i sociologiju i filozofiju no mislim da su to zanimanja koje će vrijeme pojesti ako već i nije, uključujući i psihologiju koja jest možda stepenicu iznad al u istom valu ih se može lako sve pojesti. Sve su te stvari danas online i čini mi se da će biti sve manje potrebne i da ne pripadaju baš u budućnost.
Recimo pokušavam zamisliti Kinu za 10 godina i svijet kakav će oni nametnuti. Ako se život u ovih 10 godina ubrzao 300 %, kako će tek biti za 10 a da ne spominjemo 20.
Recimo da imam određene rezerve prema društvenim znanostima, vjerojatno preuveličavam i znam da nije pametno gledati toliko puno unaprijed (jer ću završit ko oni što su si nakon WW2 gradili nuklearne bunkere ) al opet mislim da se radi bar donekle o legitimnim tezama.
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:01   #5
ma gle, ako zanemarima ove totalno nepotrebne fakultete tipa sociologija i filozofija koje godisnje zavrsava na desetke i stotine ljudi a ima posla za jednog ili nijednog, ostala drustvena zanimanja nisu totalan promasaj.
O cemu se radi, drustvenjaka ima puno i konkurencija je velika, ali postoje isto tako dosta raznolike mogucnosti zaposljavanja. Tako da, ako ces bit najbolji u svome podrucju, dobro ces proci sa drustvenim fakultetom. Ako ces bit osrednji, mozes bit sretan ako nades posao prodavaca u konzuma ili lupas negdje pecate za 3000kn. Evo i ja zavrsavam drustveni fakultet, pravo. Ali ja sam bio svjestan, kad sam ga upisivao, posto nemam neke jake veze ili odvjetnike/suce u familji, da moram bit najbolji ako zelim uspjet. I po tome sam se ravnao. I evo, hvala bogu, za ca. 3 mjeseca zavravam fakultet i unatoc ovoj recesiji imam 3,4 ponude na stolu za posao(+ natjecaje na sudu i drzavnom odvjetnistvu na kojima bi sa sigurnoscu prosao ako to budem zelio).
Samo mala napomena sta se ovoga tice, ocjene su naravno vazne isto kao i rok studiranja, ali nije sve u tome. Moras na vrjeme pocet suradivat i sa profesorima i nastojat radit nesto u praksi i stvorit sirok krug poznanstava ako mislis bit uspjesan. Poznavanje stranih jezika je takoder od velike prednosti. Posebno onih jezika koji su bitni za tvoje podrucje a ne govori ih bas svatko (u pravu je to npr. njemacki jezik pa francuski a tek onda engleski)
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:02   #6
Bez brige nece drustvene znanosti tako brzo izumrjet Posebno psihologiija kad ljudi prolupaju od sve te tehnologije, trebat ce ih i te kak.
Moj profesor iz informatike je reko bas prosli tjedan da se ne isplati studirati informatiku jer tehnologija pre brzo napreduje pa sve ono sto nauce u tih 3-5 godina za 5-10 godina vecinom nece vise biti potrebno i opet ce biti na pocetku.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:08   #7
Quote:
Princess Yuna kaže: Pogledaj post
Bez brige nece drustvene znanosti tako brzo izumrjet Posebno psihologiija kad ljudi prolupaju od sve te tehnologije, trebat ce ih i te kak.
Moj profesor iz informatike je reko bas prosli tjedan da se ne isplati studirati informatiku jer tehnologija pre brzo napreduje pa sve ono sto nauce u tih 3-5 godina za 5-10 godina vecinom nece vise biti potrebno i opet ce biti na pocetku.
to ti nazalost nije samo u informatici tako, ista stvar ti je sa medicinom,pravom, strojarstvom itd.
Dok zavrsis pravo, svi su se zakoni u ovoj banana drzavi izmjenili barem jednom.
Dok zavrsis medicinu postoji x novih metoda za dijagnosticiranje bolesti i njezino ljecenjee.
faks ti samo sluzi da te nauci nekim osnovama, strucnome razmisljanju i nacinu na koji trebas pric problemu...
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:26   #8
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
ma gle, ako zanemarima ove totalno nepotrebne fakultete tipa sociologija i filozofija koje godisnje zavrsava na desetke i stotine ljudi a ima posla za jednog ili nijednog, ostala drustvena zanimanja nisu totalan promasaj.
O cemu se radi, drustvenjaka ima puno i konkurencija je velika, ali postoje isto tako dosta raznolike mogucnosti zaposljavanja. Tako da, ako ces bit najbolji u svome podrucju, dobro ces proci sa drustvenim fakultetom. Ako ces bit osrednji, mozes bit sretan ako nades posao prodavaca u konzuma ili lupas negdje pecate za 3000kn. Evo i ja zavrsavam drustveni fakultet, pravo. Ali ja sam bio svjestan, kad sam ga upisivao, posto nemam neke jake veze ili odvjetnike/suce u familji, da moram bit najbolji ako zelim uspjet. I po tome sam se ravnao. I evo, hvala bogu, za ca. 3 mjeseca zavravam fakultet i unatoc ovoj recesiji imam 3,4 ponude na stolu za posao(+ natjecaje na sudu i drzavnom odvjetnistvu na kojima bi sa sigurnoscu prosao ako to budem zelio).
Samo mala napomena sta se ovoga tice, ocjene su naravno vazne isto kao i rok studiranja, ali nije sve u tome. Moras na vrjeme pocet suradivat i sa profesorima i nastojat radit nesto u praksi i stvorit sirok krug poznanstava ako mislis bit uspjesan. Poznavanje stranih jezika je takoder od velike prednosti. Posebno onih jezika koji su bitni za tvoje podrucje a ne govori ih bas svatko (u pravu je to npr. njemacki jezik pa francuski a tek onda engleski)

Veoma inspirativno. Tako i ja otprilike razmišljam.
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:39   #9
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
to ti nazalost nije samo u informatici tako, ista stvar ti je sa medicinom,pravom, strojarstvom itd.
Dok zavrsis pravo, svi su se zakoni u ovoj banana drzavi izmjenili barem jednom.
Dok zavrsis medicinu postoji x novih metoda za dijagnosticiranje bolesti i njezino ljecenjee.
faks ti samo sluzi da te nauci nekim osnovama, strucnome razmisljanju i nacinu na koji trebas pric problemu...
Pa gle, informatika je nešto što pratiš, svijet u kojem živiš i konstantno ideš naprijed. Jer ako se zakačiš za to, onda pratiš izlazak svakog novog hardwarea i njegove mogućnosti, isto vrijedi za software i sl. Sve to u jednom trenutku dolazi prirodno i nije bolan proces kako se možda čini. Ali naravno, postoje svakakvi načini usavršavanja i jednostavno ne vrijedi to da jednom naučiš i kasnije tako radiš cijeli život. Kao što si spomenuo, tako je i sa drugim zanimanjima ali to dolazi po meni dosta prirodno kad si uključen u to i takorekući živiš taj posao. Sumnjam recimo da jednom pravniku izmjena zakona predstavlja neki veliki problem tako da ne bih rekao da se vratiš na početak no jasno da se stvari uvijek mjenjaju i to je jednostavno tako.

Mene glede informatike i sličnog brine da to jednostavno dovoljno ne volim a želim bit uspješan i zadovoljan a kako je to moguće ako radim nešto što ne volim? Većina ljudi u informatici su ionako tech entuzijasti kojima je to život tako da bi tu već po pitanju stava bio u zaostatku (iako ne isključujem da se taj stav može mjenjati s vremenom) dok s druge strane bilo kakva mogućnost napredovanja kao psiholog mi se čini dosta ograničenom.
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:53   #10
a psihologija ko psihologija... imas tu razne mogucnosti, bas sam nedavno gledao neku kombinaciju psihologije i forenzike, pa na kraju zavrsis i kod FBI-a na usavrsavanju ako znas povuc neke prave poteze...
Imas ti malih miljun kombinacija sa psihologijom. Mozda najpametnije da upises jos nesto uz psihologiju za svaki slucaj. Sjedi malo pred google, nac ces puno raznih opcija koje ti se otvaraju ako studiras pishologiju.
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:06   #11
Ako se nemora, onda bolje ne!

Zvrsio sam FF u Zagrebu (germanistiku i jos jedan jezik) i imam posao s kojim sam za sad zadovoljan. Radim u jednom njemackom koncernu koji posluje i u RH (dakle nisam zavrsio u skoli!). Nisam vjerovao, ali ocito su nam profesori, pogotovo s germanistike, bili u pravu kad su nam govorili da ne bismo trbali imati problema pri zaposljavanju.

No, nitko ne zna kako ce se svijet razvijati, ali ne mislim da ce drustevene/humanistike znanosti ikada biti u prednosti nad tehnickim i prirodnim.

Ja isto da se mogu vratiti unatrag, ne bih ponovno studirao jezike, iako sam to htio jos od osnovne skole. Naravno ne treba se boriti protiv svojih afiniteta, ali drustvene znanosti ce sve manje i manje biti jamstvo za posao.

S toga moj zakljucak: oni koji mogu birati, idite radije na tehnicke ili prirodne znanosti.
zhazha zhazha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:10   #12
Quote:
Princess Yuna kaže: Pogledaj post
Bez brige nece drustvene znanosti tako brzo izumrjet Posebno psihologiija kad ljudi prolupaju od sve te tehnologije, trebat ce ih i te kak.
Moj profesor iz informatike je reko bas prosli tjedan da se ne isplati studirati informatiku jer tehnologija pre brzo napreduje pa sve ono sto nauce u tih 3-5 godina za 5-10 godina vecinom nece vise biti potrebno i opet ce biti na pocetku.
Oprosti, ali to je totalna glupost!

Bilo sto da zavrsis danas, uvijek ces se morati usavrsavati i dalje uciti (cijeli zivot)!

I kao psiholog se danas neces skolovati kako lijeciti te "tehnoloske pacijente".

S takvim stavom psiholog potreban tvom profesoru!
zhazha zhazha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:25   #13
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
a psihologija ko psihologija... imas tu razne mogucnosti, bas sam nedavno gledao neku kombinaciju psihologije i forenzike, pa na kraju zavrsis i kod FBI-a na usavrsavanju ako znas povuc neke prave poteze...
Imas ti malih miljun kombinacija sa psihologijom. Mozda najpametnije da upises jos nesto uz psihologiju za svaki slucaj. Sjedi malo pred google, nac ces puno raznih opcija koje ti se otvaraju ako studiras pishologiju.
To bih zaista i trebao. Ovo gore što si spomenuo/la zvuči veoma interesantno i kao tip usavršavanja koji bi me svakako privukao. Uglavnom kad tražim neke mogućnosti psihologije dobijem stvari tipa predavanje u školama, rad u zatvorima te eventualno kao nešto najnaprednije, rad u poslovnom timu ili upravljanje ljudskim resursima. Al vidiš, baš takva kombinacija s recimo forenzikom bi bila nešto presuper i nešto što bi mi se svidjelo i motiviralo me još više. Imaš slučajno link na taj članak što si čitao?
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:28   #14
Quote:
zhazha zhazha kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali to je totalna glupost!

Bilo sto da zavrsis danas, uvijek ces se morati usavrsavati i dalje uciti (cijeli zivot)!

I kao psiholog se danas neces skolovati kako lijeciti te "tehnoloske pacijente".

S takvim stavom psiholog potreban tvom profesoru!
Da, očito čovjeka pregazilo vrijeme.
To je starijim ljudima možda nešto čudno, čak i informatičaru, čovjeku koji se bavi znanošću koja je po samoj prirodi vrlo napredna al mi mlađe generacije smo svjesne da se moramo cijelog života unaprijeđivati.
Upravo zato važna ta ljubav i strast prema onome što radiš jer samim time će sve i biti lakše a u biti i nećeš se mučiti nego raditi ono što voliš i što te zanima s više i energije i elana.
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 01:35   #15
Quote:
OhYeah kaže: Pogledaj post
To bih zaista i trebao. Ovo gore što si spomenuo/la zvuči veoma interesantno i kao tip usavršavanja koji bi me svakako privukao. Uglavnom kad tražim neke mogućnosti psihologije dobijem stvari tipa predavanje u školama, rad u zatvorima te eventualno kao nešto najnaprednije, rad u poslovnom timu ili upravljanje ljudskim resursima. Al vidiš, baš takva kombinacija s recimo forenzikom bi bila nešto presuper i nešto što bi mi se svidjelo i motiviralo me još više. Imaš slučajno link na taj članak što si čitao?
ma nije to bio nikakav clanak nego sam kombinirao nesto sam za sebe i svoj faks. Pa mi je upala i ta kombinacija u oko. Upisi u google studij forenzike u splitu , pa poslje pogledaj malo sta FBI nudi od usavrsavanja (uglavnom traze odredene uvjete tipa zavrsen studij psihologije , medicine, psihjatrije,forenzike itd. + stipendiju koja je manji problem ako ispunis ostale uvjete, pa onda mozes kod njih ic npr. na tecajeve za citanje osumnjienika=hodajuci detektor lazi i slicne stvari). Psihologiju ti mozes kombinirat sa svim zivim, ekonomijom, pravom, medicinom, novinarstvom, forenzikom-drzavna sigurnost ,... Stvar je u tome da ti nitko nece nista servirat na gotovo. Moras sam gledat kakve se mogucnosti nude, vidit tko daje stipendije za to podrucje, tko bi te uopce primio i pod kojim uvjetima. Da je to vec sve cisto, ljepo i sredeno, vjeruj mi, bilo bi ti barem jos 50 kandidata kao konkurencija od kojih bi barem jedan imao vezu sa kojom dobije natjecaj na kraju. Zbog toga ti je jedini nacin da si sam sve organiziras...
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 12:52   #16
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
ma nije to bio nikakav clanak nego sam kombinirao nesto sam za sebe i svoj faks. Pa mi je upala i ta kombinacija u oko. Upisi u google studij forenzike u splitu , pa poslje pogledaj malo sta FBI nudi od usavrsavanja (uglavnom traze odredene uvjete tipa zavrsen studij psihologije , medicine, psihjatrije,forenzike itd. + stipendiju koja je manji problem ako ispunis ostale uvjete, pa onda mozes kod njih ic npr. na tecajeve za citanje osumnjienika=hodajuci detektor lazi i slicne stvari). Psihologiju ti mozes kombinirat sa svim zivim, ekonomijom, pravom, medicinom, novinarstvom, forenzikom-drzavna sigurnost ,... Stvar je u tome da ti nitko nece nista servirat na gotovo. Moras sam gledat kakve se mogucnosti nude, vidit tko daje stipendije za to podrucje, tko bi te uopce primio i pod kojim uvjetima. Da je to vec sve cisto, ljepo i sredeno, vjeruj mi, bilo bi ti barem jos 50 kandidata kao konkurencija od kojih bi barem jedan imao vezu sa kojom dobije natjecaj na kraju. Zbog toga ti je jedini nacin da si sam sve organiziras...
Nisam to uopće tako zamišljao i nikad mi to nije bilo baš tako prezentirano a zvuči super. Ok, budem vidio i istražio. Thx.
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 11:41   #17
pa mislim da društvene znansoti jesu u krizi...ali sve znanosti sa praksom mogu preživjeti i traže se..
pravnici
soc.radnici (to ja studiram, preporučam)
psiholozi
defektolozi
..njih uvijek treba ..naravno ima njih puno više..ali sa sociologijom fakat neznam di bi se zaposlil, kolko ja primejčujem , sociologija se i ne mjenja baš
Cylon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.