Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2003., 13:03   #1
Kako se radi kompost?

Zanima me varijanta s vrećama? Litratura, savjeti, iskustva ?
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2003., 17:59   #2
Našao sam. Sorry ako se netko trudio. Zato je ovdje receptura:

To prepare compost you need organic material, microorganisms, air, water, a small amount of nitrogen, and a compost container. Here is the recipe:


Compost container: black plastic garbage bags
Organic Matter: shredded leaves and pine straw
Microorganisms: one to two shovels full of garden soil
Nitrogen: 1/2 cup high nitrogen fertilizer OR two shovels full of cow manure
Water: just enough to moisten leaves
Air: 10-15 holes punched in the bags
Once you've got the shredded leaves in the bags, add the other ingredients. Use a rubber band to secure the opening. In 7-10 days, open the bags and add moisture if needed; then secure the bags' openings and turn them over. Repeat every 7-10 days.

Under most circumstances the compost will be ready in 6-8 weeks. During this time period the grass and weeds beneath the bags will have weakened or died, making the digging of your new bed easier.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 09:07   #3
Re: Kako se radi kompost?

Quote:
Kosac kaže:
Zanima me varijanta s vrećama? Litratura, savjeti, iskustva ?
Super, ali kaj nije bolje to raditi u samoj zemlji ili u ograđenom prostoru???
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2003., 10:23   #4
1. Kontejneri (treba kupiti) ili ukopavanje traži dosta prostora.
2. Proces pod 1 duže, traje cca. 10 mjeseci, a po ovome dosta kraće.

Ima tu i drugih tehnologija, ali čini mi se bitno da se smjesa okreće i da onda sve ide brže. A vreće to omogućavaju (i jeftine su).

Da, još ću prije smjesu propustiti kroz drobilicu. Podsjeti me kroz koji mjesec do godinu, pa iskustava budu iz prve ruke.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2003., 16:36   #5
Da bi dobio kompost, možeš koristiti svašta.........stari papir, travu, granje..........sve treba dobro isjeckati i složiti na hrpu
Staviš sloj tog otpada, pa posipaš sa vapnom....i tako naizmjenično...........povremeno treba zalijevati vodom..........
Kompost možeš dobiti za 5-6 mjeseci
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 17:44   #6
Čemu vapno?!
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 18:42   #7
Quote:
Kosac kaže:
Čemu vapno?!
Stvara temperaturu, i smanjuje kiselost (PH)
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 08:43   #8
Baš mi nije bistro. Ne sjećam se niti jednog postupka s vapnom. Morati ću obnoviti (ne)znanje.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 00:03   #9
Ja sam doma kompost radio tako sto sam u zemlji iskopao neveliku i plitku rupu cetvrtastog oblika koju sam ogradio granjem i kolcima. Nis drugo. Nikakva mehanizacija. Kao otpad koristio sam sav organski otpad iz kucanstva osim kuhane hrane. Inace, ljuske od jabuka, ljuske od jaja, stari kruh i tako dalje. Na taj nacin smanjio sam kolicinu otpada znacajno. K tomu sam dodavao travu koju sam pokosio sa svojega dvorista, otpalo lisce i tu i tamo bacio malo zemlje gore. Nisam dodavao nikakve kemikalije, nikakve ubrzivace i mikroorganizme. Na taj nacin dobio sam vrhunski kompost (kojemu sam cak mjerio i ph, i bilo je okej - ne sjecam se sad vise detalja). Takav kompost idealan je za prihranjivanje cvijeca, povrca i drugog raslinja u dvoristu i vrtu.
Jednostavno i bez ikakve tehnologije. I nisam nikada prevrtao.
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2003., 11:07   #10
I koliko dugo traje proces?
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 11:02   #11
tak i mi doma radimo, isto kao i XeiX
samo ne stavljamo kruh, njega dajem susjedi za kokice i ostalu živinu kaj hrani.Da li kruh nećem posebno pridonost?
ne stavljamo ni vapno? možda bi trebalo samim tim što bi uništilo nametnike u kompostu, ali ne znam koliko štetnosti dobiva tlo koje prihranjujemo dodamo li vapno u kompost!
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2003., 17:23   #12
Kruh neće naškoditi. Vapno neću stavljati, jer kompost mora sadržavati što više (mikro)organizama za uspješan nastanak.
__________________
Samo je jedna istina, a sve ostale su izvedenice.
http://plesivica.webs.com/
Kosac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 14:58   #13
Wink Kompostište


Vrt imam. Doduše, ne uzgajam u njemu povrće. Trudim se imati ugodan kutak izvan kuće za odmor očiju i duše. Travu je potrebno kositi barem dvotjedno. Pokošena (sasjeckana) trava redovno završi na istoj hrpi i ima je puno. Također i otpalo lišće i ocvalo cvijeće.

Kućne otpatke od stakla, plastike i papira bacam u kontejnere za sortirani otpad, a sve ostalo završi u “ostali otpad”, uključujući i organske otpatke od hrane.

Pretpostavljam da bi se trava, lišće, ocvalo cvijeće i organski ostaci hrane mogli iskoristiti za formiranje vlastitog kompostišta, ali ne znam kako i otkud započeti. Da li je potrebno imati nekakav “bazen” ili to može biti obična “hrpa”? Htjela bih i da sve djeluje uredno. Zna li netko kako to izvesti?



__________________
Computer Therapist
Eliza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 15:04   #14
Pa najlakse ti je kupiti vec gotov kompost. Pogotovo ako zivis negdje gdje zna biti hladnije. (treba biti izoliran onda).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 15:09   #15
Quote:
AxMi-24 kaže:
Pa najlakse ti je kupiti vec gotov kompost. Pogotovo ako zivis negdje gdje zna biti hladnije. (treba biti izoliran onda).
E, pa to što je najlakše, sada i radim, ali zašto ne bih radila nešto novo, što znam da je moguće. Kužiš?
Kažeš izoliran? Pa daj nešto više o tome, ako znaš.


__________________
Computer Therapist
Eliza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 15:16   #16
A cuj mozes uvijek pogledat na netu jel ima kakav nacrt Ali to je onda hrpa posla. U svakom slucaju koliko ja znam fore tipa hrpica nerade bas (doduse moja baka tako radi ali ona je u dalmaciji).

Glavna stvar je da se nikada nesmije smrznut jer onda ti uginu gliste ili sta se vec ima unutra i onda moras nabavljat nove. A i treba se moc luftat tako da udje malo kisika unutra.

Ozbiljno pogledaj na netu jer ja nije bas da sam pretjerano informiran.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 15:28   #17
Imaš pravo, nisam u Dalmaciji...

Ima mi sve logike što si napisao. Mislila sam da će netko znati. Ne žuri mi se. Nego, a kako ove naše gliste prežive u zemlji u vrijeme smrzavanja? Hmmm... U kompostištu bi trebalo biti i toplije, jel' tak?

__________________
Computer Therapist
Eliza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 20:11   #18
komposište se ne može smrznuti jer ono što smo stavili unutra od organskog otpada stalno fermentira i na taj način stvara toplinu, pa recimo da stavimo iznad kokošinjac ili kućicu za zečeve, to bi im bilo grijanje

daklem, mi imamo sličnu situaciju navedenu u prvom postu. Naše komposište je obična iskopana rupa, nalazi se u kutu dvorišta. unutra stavljamo pokošenu travu, korov, ostatke hrane. Ne stavljamo porezanu živicu jer joj predugo treba da strune. Ne trebaš ništa posebno raditi, osim čekati da strune. Mi ljeti zbog smrada posipavamo vapnom, to je kakti nekaka dezinfekcija....Ako možeš negdje nabaviti pilećeg, kravljeg ili konjskog gnoja to je super za posipati, pa kad sve lijepo strune, nema boljega za cvijeće....

ako te još nekaj konkretno zanima, pitaj....

imam i kalifornijske gliste ako te zanima, ali one idu u malo drugačije uvjete, no daju fantastičan gnoj za cvijeće
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 23:09   #19
ja kompost radim samo od pokošene trave i otpalog lišća. Nije baš tako vrijedan kao onaj s otpatcima hrane, ali barem se muhe ne skupljaju i ne zaudara. Imam relativno malu okućnicu, pa moram paziti da izbjegnem neugodne mirise.

Mi smo napravili kompostište kao malo veći sanduk od ispiljenih trupaca (jedno drvo smo morali otpiliti jer je već bilo trulo, a trupci sutaman bili dobri za kompostište), tako da to i ne izgleda loše u kutu vrta.
 
Odgovori s citatom
Old 03.05.2003., 01:41   #20
baš mi je drago što je otvorena ova teme jer je mene ista stvar zanimala

nemam vlastito dvorište nego ga dijelim sa susjedima, ali voljela bih na nekom od bajnih sastanaka kućnog savjeta predložiti da napravimo kompost

s moje strane, da sve to što se može pretvoriti u prirodno gnojivo ne bacamo u smeće
a oni stalno sade neko cvijeće pa bi im sigurno dobro došlo

i vuk sit a koza čitava...tak' nekak'
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.