Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2011., 15:48   #1081
Orginalnost Kur'ana


Kur'an koji vi, muslimani, danas imate nije originalni Kur'an, već Osmanov.

Jedan od najčešćih mitova u vezi Časnog Kur'ana je da je Osman, r.a., treći pravedni halifa, prikupio kur'anski tekst u jednu zbirku i, između mnoštva kontradiktornih verzija, odabrao jedan Kur'an. Ovaj Kur'an, kojeg svi muslimani svijeta smatraju Božijom objavom, isti je onaj Kur'an koji je objavljen posljednjem Božijem poslaniku, Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem Kur'anske sure su pisane i grupirane pod direktnim nadzorom Božijeg Poslanika. Ovdje ćemo analizirati korijene mita o tome da je Osman, r.a., odabrao današnji Kur'an.

Božiji Poslanik je lično nadzirao pisanje kur'anskog teksta

Kad god bi Božiji Poslanik, s.a.v.s., primio objavu, najprije bi objavljene ajete naučio napamet, a zatim ih citirao ashabima, r.a., koji bi ih, također, naučili napamet. Odmah nakon toga, Božiji Poslanikje tražio od pisara da zapišu ono što je objavljeno, nakon čega bi provjerio zapisano. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem., je bio Ummijj, poslanik koji nije znao ni čitati ni pisati. Zato je sve objavljene ajete citirao ashabima koji su ih zapisivali. Nakon toga je tražio da prouče ono što su zapisali. Ako bi se desila bilo kakva greška, Poslanik bi odmah reagirao i tražio da se ispravi. Isto tako, on je povremeno provjeravao ono što su ashabi ranije zapisali i naučili napamet od Kur'ana. Na taj način je Kur'an zapisan pod direktnom kontrolom Božijeg poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem

Redoslijed kur'anskih sura i raspored ajeta su Božija odredba

Kur'an je objavljivan u periodu od 23 godine, dio po dio, u skladu s potrebama. Kur'an nije kompletiran onako kako je objavljivan Božijem Poslaniku. Njegov raspored je određen putem objave od Allaha. Uzvišeni Allah je Svom Poslaniku sallallahu alejhi ve sellem, direktno naređivao kakav treba biti raspored ajeta i sura. Zato je Božiji Poslanik pisarima nalagao u kojoj suri i iza kojeg ajeta moraju biti zapisani objavljeni ajeti. Svakog ramazana, Božiji Poslanikje pred melekom Džibrilom učio sve što je od Kur'ana do tada objavljeno, uključujući i redoslijed ajeta. U toku posljed-njeg ramazana, prije nego je preselio na Ahiret, dva puta je pred Džibrilom proučio cijeli Kur'an.

Iz ovoga se vidi da je Kur'an kompletiran i provjeravan još za života Božijeg Poslanika. On je provjeravao i ono što su ashabi napamet naučili i ono što su pisari zapisali.

Kur'an je sakupljen u jedan Mushaf

Kompletan Kur'an je zapisan još dokje Božiji Poslanik bio živ, zajedno sa redoslijedom ajeta i sura. Međutim, Kur'an nije bio napi-san na materijalu iste vrste; neki dijelovi su bili napisani na kamenu, neki na životinjskim kožama, neki na palminim listovima... Nakon smrti Božijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, Ebu Bekr, prvi halifa, naredio je da se sav kur'anski tekst prepiše na materijalu iste vrste i ukoriči u jedan Mushaf. Tako je Časni Kur'an prvi put ukoričen u tvrdi povez, i ništa se od njegovog teksta nije moglo zagubiti.

Osman je napravio nekoliko kopija originalnog rukopisa

Mnogo ashaba je zapisivalo sve što je objavljeno Božijem Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem. Pošto Božiji Poslanik nije verificirao šta je svaki od njih zapisivao, postojavala je realna opasnost da su neki pogriješili u nekim dijelovima, pa čak i da su neki dijelovi Kur'ana, možda, i nedostajali. Možda neki ashabi nisu zapisali samo ono što su čuli od Božijeg Poslanika direktno. Ashabi su za vrijeme trećeg halife, Osmana, r.a., strahovali od mogućih sukoba oko različitog rasporeda Kur'anskih sura.

Osman, r.a., je od Hafse, r.a., Poslanikove supruge, pozajmio originalni Mushaf, čiji je tekst odobrio lično Allahov Poslanik. Zatim je pozvao četiri ashaba koji su bili pisari Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na čelu sa Zejdom ibn Sabitom, i naredio im da Kur'an prepišu u nekoliko perfektnih primjeraka. Te Mushafe je poslao u razne krajeve velike islamske države.

Bilo je i drugih primjeraka Kur'ana koje su neki ljudi imali kod sebe, ali je postojala opasnost da nisu kompletni i da su imali grešaka. Osman, r.a., je pozvao muslimane da unište sve neautorizirane kopije koje se ne slažu s originalnim tekstom kako bi se Kur'an sačuvao. Dva primjerka kopija originalnog Kur'ana postoje i danas; jedan je u muzeju u Taškentu, a drugi u Istanbulu.

Znaci interpunkcije su dodati radi nearapa

Originalni rukopis Kur'ana nema znake interpunkcije koji u arapskom jeziku označavaju samoglasnike. To su fetha, kesra i damma. Arapima ne trebaju znaci interpunkcije, niti tačke kod pojedinih harfova, zato što im je to maternji jezik. Međutim, muslimanima nearapima je bilo teško učiti Kur'an bez tih dodatnih znakova. Ovi znaci su prvi put dodati kur'anskom tekstu za vrijeme hilafeta petog Umejjevićevog halife, Malika ibn Mer-vana (66-86. po hidžri / 685-705. nove ere).

Neki ljudi kažu da današnji Kur'an sa tačkama i znacima interpukcije nije Kur'an koji je postojao za vrijeme Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem . Međutim, oni zaboravljaju da riječ Kur'an znači recitiranje, učenje. Zato je očuvanje učenja Kur'ana bitno, bez obzira da li se tijegov tekst pisao znacima interpukcije ili ne. Ako su izgovor i pisanje arapskih riječi isti, onda im je i značenje isto.

Allah je lično obećao da će čuvati Kur'an

Uzvišeni Allah je obećao u Kur'anu:

Mi, uistinu, Kur'an objavljujemo i zaista ćemo Mi nad njim bdjeti! (El-Hidžr, 9)
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 23:16   #1082
Quote:
dinda kaže: Pogledaj post
Prvo da kazem da sam ja katolikinja. Drugo, oprosti Hedera ali jesi li ti uopce procitao Kuran?Ocito nisi cim kazes ''Ne zelim vjerovati da to pise u jednoj religijskoj knjizi.'' Ti tako u sve slijepo vjerujes i gradis svoje misljenje na temelju sto si cuo od nekoga?Procitaj pa onda iznesi misljenje.

Evo ja jesam i to sto to govoris da se po Kuranu moze prebiti zena na mrtvo ime su gluposti. To nigdje ne pise. Bog cak govori da se moras lijepo odnosit prema svojoj zeni i postovati ju. A ovo gdje govoris da su bili masovni neredi i ubijeni ljudi, pa sta ti ne znas da im ludih ljudi svugdje?U svakoj religiji,u svakoj zemlji? Pa ljudi se danas pobiju na cesti zbog bilo cega, zbog izgubljene utakmice zbog ne znam ni ja cega.

Ako musliman koji slijedi Kuran ( tj. on misli da slijedi) ubije nekoga ili prebije pa ne znaci to da mu tako u Kuranu pise! Evo ti primjer terorista, oni misle da sluze Bogu, ali svaki normalni musliman koji pravilno cita Kuran ne voli tog teroristu. Oni su ekstremisti, i nazalost ekstremista ima u svakoj religiji samo se o njima ne prica koliko o muslimanskim teroristima.

Doduse, ja te razumijem. I ja sam nekoc bila kao ti. Prezirala muslimane a nisam apsolutno nista o njima znala ali ja sam mislila da znam. Sve je to znanje bilo samo iz prica i s televizije. Nemoj suditi prije nego sto procitas a kamoli ismijavati.

Hedera je žensko. I ne prezirem muslimane,de pročitaj malo bolje.

Zašto je to onda kultura u kojoj se tako loše odnose prema ženama? Moraš priznati da tamo češće žene stradaju nego u zapadnom svijetu.Pa zašto,ako piše suprotno..?
K'uran sam listala više puta,premda ne mogu reći da sam cijeli od korica do korica pročitala.I zato pitam ovdje muslimane jer su kompetentniji,svakako više od tebe,ili čak mene.

I kao što rekoh,a tko zna čitati vidjet će što sam napisala,ja velim da NE mogu povjerovati da to da je ok ubiti nevjernika zbog blasfemije napisano u K'uranu..nijedna knjiga,pogotovu religijska,ne bi valjda tako nešto navela kao svoju poruku vjernicima.(Izuzev priručnika za sotoniste,al to je skroz druga stvar sada )

Mislim da muslimanstvo proživljava svoje mračno doba(ekvivalentno križarskim ratovima u kršćanstvu,kada su klali u ime širenja "prave vjere"),jer sada i vrrrlo velik broj muslimana griješi i krivo tumači svoju religijsku knjigu, K'uran,kao križari nekoć.Tu,recimo,ne bih ubrojala ovdje prisutne muslimane,koji,premda mrvicu dječje entuzijastično brane neke pomalo naivne segmente K'urana(uvijek svi zaboravljaju da se ne treba shvaćati sve previše doslovno,nešto su i metafore ),ipak su izgleda miroljubivi,dakle ok tipovi vjernika..

No nemoj mi,Dinda,još opovrgavati i da nema velik broj muslimanski orijentiranih terorista koji su postali teroristi upravo zbog svoje(ja se nadam,krivo tumačene) vjere..(trenutno u ovom trenutku povijesti,su brojčano najzastupljeniji upravo ti teroristi)...

Hell,cijela Saudijska Arabija je ekstremna, i golemi dijelovi Afrike su puni ekstremista.I tamo ih ne zovu ekstremistima.U tom je vic.Tamo su oni "vjernici sa najčišćom vjerom".Danas da dođe neki katolik sa idejom da treba pobiti muslimane,odrekli bi ga se u roku keks.A kad musliman u S.Arabiji dođe sa idejom da treba raznijeti Londonski metro,pitaju ga koliko kila eksploziva može nositi.Pa kako to rade,zašto..

Kod svih religija postoje fundamentalisti,ortodoksi,ekstremisti...kako god ih zvali,oni koji tumače na svoju ruku i loše..Al jbg..zašto ih normalni muslimani ne osude i ne odreknu ih se??Zašto im ne poruče:ej,ti,brukaš Svetu knjigu,daj malo sjedi i pročitaj ponovo..

Mene je zanimalo...i zato ovdje uopće postam..Zar je moguće da su sve krivo shvatili?Pa iz čega onda oni crpe argumente za svoju borbu protiv nevjernika??Pa barem oni čitaju K'uran..zar onda tamo tako ne piše?kako su dovraga onda tako zabrijali?
Kako je to kontradiktorno...

Ili to ipak tako piše?

A ne znam.....Jel može neki razumni odgovor da me utješi i objasni taj fenomen? Hvala...

Otvorena sam za logiku..i ne pripadam službeno nijednoj religiji
i NE,ovo nije bio napad na muslimanstvo. Samo čuđenje nad nelogičnošću,koje,morate priznati,ima.
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 23:24   #1083
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Danas da dođe neki katolik sa idejom da treba pobiti muslimane,odrekli bi ga se u roku keks.A kad musliman u S.Arabiji dođe sa idejom da treba raznijeti Londonski metro,pitaju ga koliko kila eksploziva može nositi.Pa kako to rade,zašto..
Pa zato što svaki bombaš samoubica ima problem u glavi, kao što problem u glavi imaju i oni koji su vojno osvojili Irak i Avganista, recimo. Čudno, osvajači su mahom hrišćani (!), a i oni su tamo ubijali veoma često nevine građane, civile. Verovatno ti je poznat wikileaks i informacije koje su preko njih dospele u širu javnost? Ja se zgražavam nad ubijanjem civila, nedužnih građana, dece, staraca. A zapad je to radio muslimanima. Naravno, interesi mogu biti kojekakvi, ali svejedno, te priče o bombašima samoubicama upravo zapad servira. Nisu svi muslimani naklonjeni terorizmu, čak šta više - velika većina nije. To što se na tv-u prečesto servira jedna takva priča i stvara potpuno negativna slika o islamu (verovatno je to cilj velikih medijskih kuća) - sasvim je druga stvar. Da li si nekad bila u nekoj islamskoj zemlji? Ja jesam, u par navrata. Nisam javno nosi transparent da sam hrišćanin, ali svakako sam doživeo mnogo više ljubaznosti i prijatnosti nego od šatro hrišćana.

Dakle, samo se čuvaj generalizacije. Neće svaki musliman da krene u bombaške napade, niti će gledati da sebe i pola Londona raznese. U stvari, većina to ne bi uradila, ali vidiš, ja sam gotovo siguran da bi hrišćani bili isti kao oni - samo da su u drugačijem položaju. Uglavnom, kada vera ugrožava sigurnost nekog koji nije te iste vere, onda je to zabrinjavajuće.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 23:43   #1084
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Mislim da muslimanstvo proživljava svoje mračno doba(ekvivalentno križarskim ratovima u kršćanstvu,kada su klali u ime širenja "prave vjere"),jer sada i vrrrlo velik broj muslimana griješi i krivo tumači svoju religijsku knjigu, K'uran,kao križari nekoć.
Ovo je istina, ali treba reći da je nekada islamski svijet bio tolerantniji od kršćanskog. Islam je mnogim nešto poput političkog pokreta, a duhovna praksa je tu samo u smislu održavanja tradicije i pokazivanja da se prakticira "prava vjera" iako u svemu tome nema nikakve duhovnosti, kao uostalom ni kod većine kršćana. Jedino ta politička aktivnost islama spriječava njegovo opadanje, jer njegova duhovnost, koja je iako oskudna ipak postojala, odavna se izgubila i sada je preostao samo politčki islam, odnosno obrana i širenje "prave vjere", borba za prava muslimana i stvaranje zakona u skladu sa islamom. Preostala je samo borba za širenje svjetovnog utjecaja islama, a duhovnost se sasvim izgubila. Kada sadašnji islam i ulazi u sferu duhovnosti, to je prije svega da sebe prikaže kao jedinu "pravu vjeru" i ospori sve druge, makar indirektno.
MirkecHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2011., 23:50   #1085
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
te priče o bombašima samoubicama upravo zapad servira. Nisu svi muslimani naklonjeni terorizmu, čak šta više - velika većina nije. To što se na tv-u prečesto servira jedna takva priča i stvara potpuno negativna slika o islamu (verovatno je to cilj velikih medijskih kuća) - sasvim je druga stvar.
Hm....to ajde mogu čak shvatiti...kao možda..
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 11:37   #1086
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Hedera je žensko. I ne prezirem muslimane,de pročitaj malo bolje.

Zašto je to onda kultura u kojoj se tako loše odnose prema ženama? Moraš priznati da tamo češće žene stradaju nego u zapadnom svijetu.Pa zašto,ako piše suprotno..?
K'uran sam listala više puta,premda ne mogu reći da sam cijeli od korica do korica pročitala.I zato pitam ovdje muslimane jer su kompetentniji,svakako više od tebe,ili čak mene.

I kao što rekoh,a tko zna čitati vidjet će što sam napisala,ja velim da NE mogu povjerovati da to da je ok ubiti nevjernika zbog blasfemije napisano u K'uranu..nijedna knjiga,pogotovu religijska,ne bi valjda tako nešto navela kao svoju poruku vjernicima.(Izuzev priručnika za sotoniste,al to je skroz druga stvar sada

Mislim da muslimanstvo proživljava svoje mračno doba(ekvivalentno križarskim ratovima u kršćanstvu,kada su klali u ime širenja "prave vjere"),jer sada i vrrrlo velik broj muslimana griješi i krivo tumači svoju religijsku knjigu, K'uran,kao križari nekoć.Tu,recimo,ne bih ubrojala ovdje prisutne muslimane,koji,premda mrvicu dječje entuzijastično brane neke pomalo naivne segmente K'urana(uvijek svi zaboravljaju da se ne treba shvaćati sve previše doslovno,nešto su i metafore ),ipak su izgleda miroljubivi,dakle ok tipovi vjernika..

No nemoj mi,Dinda,još opovrgavati i da nema velik broj muslimanski orijentiranih terorista koji su postali teroristi upravo zbog svoje(ja se nadam,krivo tumačene) vjere..(trenutno u ovom trenutku povijesti,su brojčano najzastupljeniji upravo ti teroristi)...

Hell,cijela Saudijska Arabija je ekstremna, i golemi dijelovi Afrike su puni ekstremista.I tamo ih ne zovu ekstremistima.U tom je vic.Tamo su oni "vjernici sa najčišćom vjerom".Danas da dođe neki katolik sa idejom da treba pobiti muslimane,odrekli bi ga se u roku keks.A kad musliman u S.Arabiji dođe sa idejom da treba raznijeti Londonski metro,pitaju ga koliko kila eksploziva može nositi.Pa kako to rade,zašto..

Kod svih religija postoje fundamentalisti,ortodoksi,ekstremisti...kako god ih zvali,oni koji tumače na svoju ruku i loše..Al jbg..zašto ih normalni muslimani ne osude i ne odreknu ih se??Zašto im ne poruče:ej,ti,brukaš Svetu knjigu,daj malo sjedi i pročitaj ponovo..

Mene je zanimalo...i zato ovdje uopće postam..Zar je moguće da su sve krivo shvatili?Pa iz čega onda oni crpe argumente za svoju borbu protiv nevjernika??Pa barem oni čitaju K'uran..zar onda tamo tako ne piše?kako su dovraga onda tako zabrijali?
Kako je to kontradiktorno...

Ili to ipak tako piše?

A ne znam.....Jel može neki razumni odgovor da me utješi i objasni taj fenomen? Hvala...

Otvorena sam za logiku..i ne pripadam službeno nijednoj religiji
i NE,ovo nije bio napad na muslimanstvo. Samo čuđenje nad nelogičnošću,koje,morate priznati,ima.
O oprosti,nisam ni razmisljala nego sam pretpostavila da si musko.

Ti pricas vjerovatno sta cujes u medijima. Ne znam otkud ti to da musliman terorist u Saudijskoj Arabiji dobije potporu i pomoc oko eksploziva. Mozda, ali kad ode u svoju teroristicku organizaciju. Vlada Saudijske Arabije se bori protiv terorizma i tamo je velika nagrada ako ocinkas nekog tko je terorist.

A ovo sto govoris da se zene losije tretiraju u muslimanskom svijetu,istina ali u ovim opet ekstremnijim zemljama koji ne slijede Kuran pravilno, npr. Iran, Afghanistan,itd. I naravno da kad muz pretuce zenu u Njemackoj i kad se ta ista stvar desi u Iraku, naravno da vijest na televiziji zasluzi ovo u Iraku. Jedino ako u Njemackoj nije neki arapski imigrant istukao zenu onda on vjerovatno dobije prednost da dode na tv.

Ne kazem ja da nema puno muslimana terorista, ali ima i nemuslimana terorista i to puno samo njih se ne naziva teroristima. Evo ti primjer ovaj u Norveskoj,nitko ga nije nazvao teroristom,jer naravno taj naziv je rezerviran za muslimane. To ti samo potvrduje koliko mediji manipulariju svime i svacime.

I nisam rekla da prezires, tj. nisam tako mislila. Nego nisu nam dragi.
__________________
“God places the heaviest burden on those who can carry its weight.”
dinda is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 12:39   #1087
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Zaboravio si četrdeset djevica. Ili je sedamdeset?
Što je to sa muslimanima i djevicama u raju?
Znači li to da je četrdeset puta više žena u raju i da su sve umrle kao djevice? Nema logike

I zar nije dopušteno K'uranom prebiti ženu na mrtvo ime,a svako najpriprostije dijete će reći da nije lijepo tući ljude?

Muslimani svako malo polude zbog nečijeg kritiziranja Muhameda..
Pa zar je u redu ubiti ljude zbog verbalne uvrede Proroka?

Mislim,zar je verbalna uvreda ekvivalentna smrti?Meni se i najgora verbalna uvreda čini puuuuno manjim zlom nego ubiti nekoga..But that's just me..

Primjer:natjecanje ljepote..u Nigeriji 2002.-ge.Novinarka veli da bi "Muhamed,da je još među nama,vjerovatno odabrao neku od ljepotica na natjecanju za suprugu."
Rezultat-posljedica njene nesmotrene izjave su masovni neredi i nekoliko ubijenih ljudi...
Zar je to pravedno i prema K'uranu??!

Ne želim vjerovati da to piše u jednoj religijskoj knjizi....zato se uvijek tješim da su je ljudi,skloni greškama kakvi već jesu, stoljećima prepisivali i s vremenom se iskrivio sadržaj..Zbog pokvarenog telefona.
To da smijes udarit zenu je i meni cisti dokaz da nije Kuran tako savrsen kako ga se pokusava prikazat.

Dalje da ne pricamo kako je sve pisano dvosmisleno,sve mozes protumacit ovako i onako,ovo je samo primjer-Kuranom je zabranjeno igre na srecu,OK,muslimani ne igraju blackjack jer je to igra na srecu,sad recimo ima one nadarene djece koji mogu brojat karte i koji su nekoliko miljuna dolara zaradili na taj nacin,pa jel Kuran u takvom slucaju kaze da je to i dalje igra na srecu kad je matematicki pobjediva?Npr takve su stvari dvosmislene jako,kao alkohol ili pice od grozdja i onda se naravno tumaci da to nije to na sto se misli.Znam da je ovo s blackjackom onak,malo odudara od teme definitivno al je isto zanimljivo pitanje.

Da ne pricamo o prijetnjama tipa tko ne vjeruje u mene zivit ce u patnji,boli...Jel to moze bit OK knjiga?Jel ono jadno dijete u Africi kojem je glavna briga oce li dobit koricu kruha moze razmisljat kako ce se s krscanstva prebacit na islam i slicno?
loysyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 12:59   #1088
Na žalost, pitanja vam nisu zanimljiva jer olahko i previše baratate pretpostavkama.

ja sam kao imao želju da vam pojasnim, ali hvala Bogu popustilo me!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 13:02   #1089
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Na žalost, pitanja vam nisu zanimljiva jer olahko i previše baratate pretpostavkama.

ja sam kao imao želju da vam pojasnim, ali hvala Bogu popustilo me!
Inace to i jesu najcesce odgovori tipa-nemate pojma,to se moze tumacit na drugi nacin,ne stavljajte engleske prijevode jer nas tamo svi mrze pa sve iskrivljuju,greska u prijevodu,da ne pricamo kad se dirne u Muhameda i njegov brak 9-godisnjom Aisom onda ide prica da je pisac vec bio senilan i cuo pricu od svog oca ...

Zadnje uređivanje loysyb : 06.08.2011. at 13:21.
loysyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 13:07   #1090
Evo ovo je u najmanju ruku malo zbunjujuce opet

9:5 But when the forbidden months are past, then fight and slay the Pagans wherever ye find them, an seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem (of war); but if they repent, and establish regular prayers and practise regular charity, then open the way for them: for Allah is Oft-forgiving, Most Merciful.

2:256 Let there be no compulsion in religion: Truth stands out clear from Error: whoever rejects evil and believes in Allah hath grasped the most trustworthy hand-hold, that never breaks. And Allah heareth and knoweth all things.
loysyb is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.08.2011., 13:17   #1091
šta je zbunjujuće

prvo je propis u ratu drugo je onako kako se muslimana treba i mora ponašati u normalnim uvjetima...
baš me zanima odakle si ovo iskopao?


Insan se ne može ponašati u vodi i u vatri isto
kad je u vatri onda je gasi vodom
a kad je u vodi, ne polijeva se benzinom nego izlazi iz nje.
vidiš, čak se ni obrnuta logika ne može primjeniti...

islam nije "samo" vjera
on je način života koji čovjeku daje uputstvo kao da se ponaša u bilo kojoj situaciji u životu.

islam nalaže i ovo :
2:190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.

ovo je veoma važno
islam nalaže vjernicima da ne budu kavgadžije nego nas upućuje na mir....
bitno je i ovo da je rečeno da se borimo protiv onih koji se bore protiv nas a ne protiv svih koji nisu muslimani.

Ajete koji govore o ratu je pogrešno i zlonamjerno stavljati u kontekst mira
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 13:27   #1092
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
šta je zbunjujuće

prvo je propis u ratu drugo je onako kako se muslimana treba i mora ponašati u normalnim uvjetima...
baš me zanima odakle si ovo iskopao?


Insan se ne može ponašati u vodi i u vatri isto
kad je u vatri onda je gasi vodom
a kad je u vodi, ne polijeva se benzinom nego izlazi iz nje.
vidiš, čak se ni obrnuta logika ne može primjeniti...

islam nije "samo" vjera
on je način života koji čovjeku daje uputstvo kao da se ponaša u bilo kojoj situaciji u životu.

islam nalaže i ovo :
2:190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.

ovo je veoma važno
islam nalaže vjernicima da ne budu kavgadžije nego nas upućuje na mir....
bitno je i ovo da je rečeno da se borimo protiv onih koji se bore protiv nas a ne protiv svih koji nisu muslimani.

Ajete koji govore o ratu je pogrešno i zlonamjerno stavljati u kontekst mira
Reci odakle onda da kopamo?Kad netko napise,onda je to krivi prijevod,kad drugi nesto stavi onda su to mormoni koji vas mrze i sve protiv vas iskrivljuju,kad treci stavi onda to svi pogresno tumace...Covjek nezna kak bi onda o tom mogao jednom normalno s vama popricat.
loysyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 14:16   #1093
Quote:
loysyb kaže: Pogledaj post
Reci odakle onda da kopamo?Kad netko napise,onda je to krivi prijevod,kad drugi nesto stavi onda su to mormoni koji vas mrze i sve protiv vas iskrivljuju,kad treci stavi onda to svi pogresno tumace...Covjek nezna kak bi onda o tom mogao jednom normalno s vama popricat.
sta s nama..i zasto stavljas sve u jedan kos...znaci ako se ja s tobom svadjam, svi krscani svi katolici su takvi i takvi i takvi? slabo zboris
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 14:17   #1094
Quote:
Harun kaže: Pogledaj post
72 zene ce dobiti onaj ko se borio na Bozijem putu, braneci svoju drzavu, vjeru, cast, porodicu, imetak. A nece svi dobiti tu priliku da imaju 72 djevece. U ostalom
te zene u raju su ogromne ljepote i sexipiliteta.

Koji muskarac nebi volio imati najljepse zene svijeta?

Zamisli dodjes na na MISS SVIJETA takmicenje, i kazu ti izaberi 72 najljepse cure, i zabavljaj se sa njima ohoho kako bi vi poletitili , nebi znali kako se zovete ni za mater i oca vas nebi vise briga bila hahahha

A ne samo to sto su te zene u Raju ogromne ljepote, nego je sex u raju 100 bolji nego ovaj sex, znaci orgazam 100 jaci nego na ovome svijetu.

vidite sta Muhammed kaze za to:

Tirmizija u svome Džami'u bilježi predaju od Katade, i od Enesa, da je Muhammed s.a.v.s., rekao: "'Vjerniku će u Raju biti data snaga za seksualni odnos tolika i tolika', na šta neko upita: 'A, hoće li on to moći izdržati, Allahov Poslaniče?' On odgovori: 'Bit će mu data snaga stotinu ljudi.'"
Kako mogu uživat u sexu kad nemam fizičkog tijela?
__________________
Explore Everything. Stop at Nothing.
sunwatcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 14:42   #1095
Quote:
sunwatcher kaže: Pogledaj post
zanima me šta je sa ženama koje naprave isto takva velika dostignuća, dobiju li one sedamdeset muškaraca? I opet kako se sex upražnjava u duhovnom svijetu?
Quote:
Bosanka_88
Mislila sam za njega da je pitanje jer si ga citirao.
ja bih ti voljela odgovoriti al na zalost ne znam, i ja sam tek "povratnik" il da nazovemo to "pocetnik" vjeri...da je Harun tu odgovorio bi ti.
Mogu ja. Nešto sam i naučio od forumskih prepucavanja.

Muslimanke vječno dobivaju Jusufe - kršne muškarčine, koje su tako neodoljive, da bi si žene "rezale vene na rukama i nogama da ih susretnu na ovome svijetu" - kako je jedan musliman na forumu to pojašnjavo.

I kršćani i muslimani dobivaju svoja materijalna tijela nazad.
Muslimani pojašnjavaju, da nema nuždenja u Raju, nego se sva mokraća i izmet pretvaraju u tako predivan parfem, da bi ga se osjetilo do milijun kilometara u svemiru. I piješ vino, ali se nikad ne opiješ.
Valjda je to ono vino koje je Isus iz vode napravio.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 14:56   #1096
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
sta s nama..i zasto stavljas sve u jedan kos...znaci ako se ja s tobom svadjam, svi krscani svi katolici su takvi i takvi i takvi? slabo zboris
Nesto si pobrkala.Mislio sam na to,oces temu kako je Muhamed zenio 9 godisnju Aishu onda muslimani s obzirom da im je to trn u peti kazu da je Sahih bio senilan a on je to cuo od svog oca,kad se prica o vinu onda engleski prijevod ne valja kao dokaz kontradiktornosti...Uglavnom,ne svadjam se ja s nikim,samo pricamo normalno,nist vise.
loysyb is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 15:00   #1097
Quote:
loysyb kaže: Pogledaj post
Nesto si pobrkala.Mislio sam na to,oces temu kako je Muhamed zenio 9 godisnju Aishu onda muslimani s obzirom da im je to trn u peti kazu da je Sahih bio senilan a on je to cuo od svog oca,kad se prica o vinu onda engleski prijevod ne valja kao dokaz kontradiktornosti...Uglavnom,ne svadjam se ja s nikim,samo pricamo normalno,nist vise.
ProcitaJ ponovo na prijasnjim stranicama..neko je opisivao da negdje pise da je imala ..cini mi se oko 19 godina..al neko na zalost se uhvati jednog posta pa to tumaci uvijek.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 15:06   #1098
Znam da je kod nas u Bosni bila jedna velika ratnica koja se cijeli život pretvarala da je muškarac. Kad je poginula kao vrli vojnik, morali su je oprati prije nego je sahrane. Tada su vidjeli da je to cijelo vrijeme bila žena. Ali bez obzira na to, napravili su joj veliki turbe o kojem piše fra Ivan Frano Jukić, naš veliki Bosnafil kada prolazi pored njega u 19.st.
Sjetio sam se nje, pa reko da pitam kakva je prekogrobna sudba zadesila ovu vrlu djevojku, za koju danas u Bosni i Hercegovini malo ko i zna.
__________________
Explore Everything. Stop at Nothing.
sunwatcher is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 15:32   #1099
Kao prvo tad su bila drugacija vremena, ne mozes usporedit nesto tad sto se desavalo i sto se desava u 21 vijeku. Tad su bila drugacija pravila. Ko razumije shvatit ce.
Kao drugo, procitala sam bas kao i ti...da se Aisa udala za Poslanika Muhameda s.a.w.s. nakon punoljetnosti imala je oko 13 do 15, a obecana kad joj je bilo 9 godina. U to vrijeme je punoljetnost iznosila 13 godina, kazu kod Jevreja da se i dan danas tad proglasava punoljetnost (procitano). Marija (Merjema) se udala za Josipa u 13 godini. A koliko je njemu bilo godina u to ne ulazim.
Bosanka_88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2011., 17:55   #1100
Quote:
Bosanka_88 kaže: Pogledaj post
Kao prvo tad su bila drugacija vremena, ne mozes usporedit nesto tad sto se desavalo i sto se desava u 21 vijeku. Tad su bila drugacija pravila.
Istina. Bila su to neuka, praznovjerna, brutalna, nemoralna, ženo-ponižavajuća i uopće nazadna vremena, ako ih uspoređuješ s današnjim razvitkom društva i humanosti i etike. Dakle Kuran je barem 1300 godina zastario spis. Treba ga odložiti s pijetetom na policu s drugim knjigama mitova i legendi tipa Zeus, Jahve ili Perun.

_____________________
P.S. Zašto se golema većina teista neće složiti s ovim što sam napisao, a sami priznaju da su "bila druga vremena"?
Nema nikakva smisla nešto iz drugih vremena, što je proizvod određenog podneblja i tisuće godina udaljenih davnina, prekopirati i lijepiti danas u glavu.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.