Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2010., 17:25   #2001
Pitanje za građeinvce i općenito ljude koji se malo više kuže u alate...

Kolika bi otprilike bila realna tržišna vrijednost alata starog 8 godina u ispravnom stanju...

Radi se udarnim bušilicima, rotacionim brusilicama i sl... znači nabavna cijena je bila između cca 3000kn (s PDV-om) za svaki pojedini komad, pa bi me zanimalo koliko bi to vrijedilo nakon 8 godina uporabe...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 18:27   #2002
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da
da?? na koji način? procjenom glavnog inženjera koliko ti radovi vrijede na tržištu ili.....
dorinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 18:30   #2003
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Može i tako, ali ispravnije bi bilo ono što je jednokratni trošak da ide u NV (pločice, obrasci ...), a ono što je godišnji izdatak na 4.
a jeli greška ako se sve stavi u nv??
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 18:36   #2004
Quote:
kontozg kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Nema glupih pitanja
ok sve jasno, hvala
još nesto...kako se knjiži prodaja os. vozila potpuno amortiziranog??

ispravak vrijednosti D
osnovno sredstvo P

jesam pogodio??
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 19:04   #2005
Hvala Underhood na iscrpnim pojašnjenjima...imaš dobru volju za pojašnjavanjima pa možeš i u nekoj privatnoj knjigovodstvenoj školi završiti karijeru . Kod nas starijih je problem što nas polako izdaje memorija i nemože se više sve upamtiti..početi ću koristiti "antisklerin" stoga još jedno u seriji pitanja; jesam li ja to dobro čuo ili pročitao ili se ove godine mjenjalo nešto kod onih fora 70% i 30% priznatih&nepriznatih troškova ..ili je sve po starom ..pitam zbog podastrijetih računa za reprezentaciju ..ne bi gnjavio više no pliz samo kratki odgovor ..da ili ne
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 19:24   #2006
Imaš, par strana prevrti, detaljno objašnjenje knjiženja troškova za vozila napisao je Vti, cijelu šemu knjiženja, pa pogledaj...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 21:20   #2007
Quote:
pero288 kaže: Pogledaj post
ok sve jasno, hvala
još nesto...kako se knjiži prodaja os. vozila potpuno amortiziranog??

ispravak vrijednosti D
osnovno sredstvo P

jesam pogodio??
ne...

recimo nek je vozilo koštalo 100.000 skroz je amortizirano, a prodaje se za 24.600 (S PDV-om)

1200 D 24.600,00
2400 P 4.600,00
032xx P 100.000,00
039xx D 100.000,00
7711 P 20.000,00

kad O.S nije potpuno amortizirano (recimo da ima još 15.000 vrijednosti) a prodaje se za cijenu višu od neamortiziranog dijela, onda ovak...

1200 D 24.600,00
2400 P 4.600,00
032xx P 100.000,00
039xx D 85.000,00
7711 P 5.000,00

kad O.S nije potpuno amortizirano (recimo da ima još 40.000 vrijednosti) a prodaje se za cijenu nižu od neamortiziranog dijela, onda ovak...

1200 D 24.600,00
2400 P 4.600,00
032xx P 100.000,00
039xx D 60.000,00
4820 D 20.000,00

Ako treba dodatno pojašnjenje, zašto tako, recite... mada bi trebalo bit sve jasno...


A kod obrta ide jednostavno... ako je skroz amortiziran, onda se račun knjiži u prihode kao i svaki drugi izlazni račun s napomenom da se radi o prodaji DI...

A ako ima ostatka vrijednosti,onda se knjiži isto račun u prihode, ali dodatno se mora proknjižit neotpisana vrijednost u rashode (neotpisana ide bez PDV-a)...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 21:34   #2008
Quote:
kattya kaže: Pogledaj post
a jeli greška ako se sve stavi u nv??
u principu da, greška je... ali nije velika... ali opet jest greška...

Par primjera troškova kod kupnje auta:
1. auto - N.V.
2. tepisi za auto - N.V. (ali može i na trošak)
3. dekonzerviranje auta i priprema za isporuku - N.V. (ali može i na trošak)
4. usluga obavljanja registracije auta (samo usluga obavljanja registracije umjesto vlasnika kako bi auto bio isporučen registriran) - N.V. (ali može i na trošak)
5. registracija auta - TROŠAK
6. registarske pločice za auto, knjižica vozila, prometna dozvola - N.V. (ali može i na trošak)
7. osiguranje za auto - TROŠAK
8. obvezna oprema za auto (dodatno kupljena) - N.V. (ali može i na trošak)
9. naknadni servis auta zbog utvrđenih nepravilnosti - TROŠAK

Znači sve ovo što sam dodatno stavio da može i na N.V. i na trošak može ići ili na jedno ili na drugo... ali ono što sam naveo kao SAMO TROŠAK, može ići isključivo kao trošak
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 10:14   #2009
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ne...
ispričavam se, krivo sam postavio pitanje, mislio sam na isknjižavanje vozila iz evidencije nakon prodaje...ali iz tvog posta sve je i više nego jasno...hvala
pero288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 10:17   #2010
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
u principu da, greška je... ali nije velika... ali opet jest greška...
VTI samo želim reći da mi je stvarno drago što na ovom forumu postoji netko kao što si ti...hvala na odgovoru
kattya is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 10:53   #2011
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Ako pak nema ni zadržane dobit, onda sve u MP3... onda ja to napravim tako da stavim na konto 4872 i ostavim na kontu 4872 sve do kraja i tada poreznu osnovicu na kraju godine uvećam za taj iznos nepriznatih privatnih troškova uz ostala povećanja (benzin, reprezentacija)...
zanimljivo, samo što bi nadzor svaku takvu isplatu smatrao primitkom u naravi i obračunao poreze i doprinose direktoru...
prema tvom rješenju niti jedan direktor ne bi imao plaću, a sve privatne račune knjižio bi na teret troškova.
ne postoji samo zakon o porezu na dobit, treba sagledati i druge propise..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 12:20   #2012
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
zanimljivo, samo što bi nadzor svaku takvu isplatu smatrao primitkom u naravi i obračunao poreze i doprinose direktoru...
prema tvom rješenju niti jedan direktor ne bi imao plaću, a sve privatne račune knjižio bi na teret troškova.
ne postoji samo zakon o porezu na dobit, treba sagledati i druge propise..
Sve je to meni jasno, ali kad neko nešto napravi u tom stilu, šta drugo napravit??? već sam o tome pisao... jednostavno ljudi rade takve gluposti da mi se ponekad bljuje, a onda to na kraju moraš stavit u neke okvire...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 13:38   #2013
da li postoji obaveza provođenja kompenzacija preko žiro računa?
Veranda is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:05   #2014
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Sve je to meni jasno, ali kad neko nešto napravi u tom stilu, šta drugo napravit??? već sam o tome pisao... jednostavno ljudi rade takve gluposti da mi se ponekad bljuje, a onda to na kraju moraš stavit u neke okvire...
ali ne protuzakonit okvir...

jednostavno, svaku takvu isplatu tretiraj kao primitak u naravi, pa će odmah promijeniti spik u svaki kvazi direktor
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:05   #2015
Quote:
Veranda kaže: Pogledaj post
da li postoji obaveza provođenja kompenzacija preko žiro računa?
ne
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 19:45   #2016
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
ali ne protuzakonit okvir...

jednostavno, svaku takvu isplatu tretiraj kao primitak u naravi, pa će odmah promijeniti spik u svaki kvazi direktor
pa nebi baš reko da je protuzakonit okvir ako mu staviš na privatne troškove, obračunaš PDV na to jer se smatraju vlastitom potrošnjom i na kraju priče povećaš osnovicu poreza na dobit za taj isti iznos + PDV...

Jer ima različitih tumačenja a jedno od njih je da se privatni troškovi tj. troškovi za koje ne postoji vjerodostojni računi (znači uglavnom uplate preko ž.r. po nepostojećim računima) tretiraju kao vlastita potrošnja i da na to treba obračunati PDV i za taj iznos povećati osnovica poreza na dobit (tj. smanjuje se iznos troškova) i plaća se porez na dobit... nisam to izmislio nego pročitao...

jer se već godinama borim s nekim pametnjakovićima koji misle da mogu plaćat sve i svašta preko ž.r.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 00:14   #2017
Knjigovodstvo na daljinu

Da li je moguce knjigovodstvene usluge obavljati na daljinu, odnosno da li mi knjigovođa može biti u Zagrebu ako sam ja u Šibeniku i koliko bi se cesto trebali viđati? Znam da bi se racuni mogli slati poštom, mailom i telefaxom ali kako bi se potpisivale place, izvjestaji i ostali dokumenti?

Pozdrav
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.04.2010., 09:33   #2018
Može se, ali je veoma nezgodno.
Plaće i druge obrasce ti knjigovođa pošalje u PDF-u, ti potpišeš, pečatiraš i nosiš na poreznu... Ili vratiš knjigovođi poštom, te knjigovođa pošalje poštom u poreznu... Malo nezgodno.

A kako si mislio imati uvid u svoje knjige? Možeš ih dobiti, ali, obično, sve te brojke bez objašnjenja ne znače puno. A planiranje poslovanja poduzeća, ber knjigovođe koji ti može pomoći sagledati taj aspekt poslovanja je gotovo nemoguće....

Ovo su problemi dok je sve u redu, a šta ako dobiješ kontrolu, onda ćeš knjige i knjigovođu preseliti kod sebe za vrijeme trajanja kontrole?
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 19:03   #2019
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
pa nebi baš reko da je protuzakonit okvir ako mu staviš na privatne troškove, obračunaš PDV na to jer se smatraju vlastitom potrošnjom i na kraju priče povećaš osnovicu poreza na dobit za taj isti iznos + PDV...
nisam to izmislio nego pročitao...
jer se već godinama borim s nekim pametnjakovićima koji misle da mogu plaćat sve i svašta preko ž.r.
pdv plaća svatko od nas iz neto plaće...kupiš proizvod u dućanu i platiš pdv, ali iz neto plaće na koju su obračunani porezi i doprinosi..
dakle otpada navod plaćen je pdv..

nisi mi rekao koliko bi tih troškova bilo zakonito evidentirati kao troškove? npr...10%, 20%, sve račune..

prije nego što se primjenjuje zakon o računovodstvu i zakon o porezu na dobit moraš primjeniti i neke druge zakone (dohodak, pdv)..
malo je isplata koje se po zakonu o porezu na dohodak ne oporezuju,
ali zato se svi takvi troškovi plaćeni s žr društva sigurno smatraju primitkom u naravi..jer u suprotnom niti jedan vlasnik ne bi imao plaću, već bi na sve troškove vlastite potrošnje plaćao samo 20% poreza na dobit (naravno bez poreza na dohodak i doprinosa)
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 19:16   #2020
Quote:
Može se, ali je veoma nezgodno.
Plaće i druge obrasce ti knjigovođa pošalje u PDF-u, ti potpišeš, pečatiraš i nosiš na poreznu... Ili vratiš knjigovođi poštom, te knjigovođa pošalje poštom u poreznu... Malo nezgodno.
Ja sam mislio da se vecina obrazaca, ako ne i svi, danas mogu slati elektronickim putem? e-porezna, e-mirovinsko, e-zdravstveno itd..

Quote:
A kako si mislio imati uvid u svoje knjige? Možeš ih dobiti, ali, obično, sve te brojke bez objašnjenja ne znače puno. A planiranje poslovanja poduzeća, ber knjigovođe koji ti može pomoći sagledati taj aspekt poslovanja je gotovo nemoguće....
Imao bi direktan uvid u online knjigovodstveni program kojeg knjigovođa koristi. Ako je program kvalitetan nije problem nauciti sto brojke znacu.

Quote:
Ovo su problemi dok je sve u redu, a šta ako dobiješ kontrolu, onda ćeš knjige i knjigovođu preseliti kod sebe za vrijeme trajanja kontrole?
E za to ne znam, mozda se kontrola moze obaviti u Zagrebu kod knjigovođe? Ili mora biti obavljana u sjedistu/uredu firme?

U npr. USA je remote knjigovodstvo iznimno popularno, pa mislim da ce i kod nas postajati sve popularnije s vremenom, a s informatizacijom drzavnih sluzbi to sve vise i vise postoje moguce i prakticnije.
imnewhere is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.