Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2014., 01:38   #6241
Imam gorionik na pelet ferroli p7. Imam problem, jer mi se pelet zaglavljuje u cev za dovod peleta na gorioniku. Da li neko zna da mi kaze sta bi mogao da bude uzrok toga??
marko88ks is offline  
Old 03.01.2014., 08:38   #6242
Quote:
marko88ks kaže: Pogledaj post
Imam gorionik na pelet ferroli p7. Imam problem, jer mi se pelet zaglavljuje u cev za dovod peleta na gorioniku. Da li neko zna da mi kaze sta bi mogao da bude uzrok toga??
naravno promjeni pelete ili ove kaj imaš dobro pročešljaj jer su predugi ne svi ali jedan na tisuču i taj je dovoljan
ivek-k is offline  
Old 03.01.2014., 09:52   #6243
Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
U Zagrebu sam.
Nekak mi to jeftino zvuči za fasadu......
Naručio falcani stiropor od 10cm od Kemenovića. Sve papirnato obavili računalom. I jedan dan kamiončić sa 100 kvadrata na dvorištu!
Sam sam postavio donje lajsne i keljio stiropor, a zatim i "navukao" mrežicu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.01.2014., 10:01   #6244
Thumbs up

Quote:
marko88ks kaže: Pogledaj post
Imam gorionik na pelet ferroli p7. Imam problem, jer mi se pelet zaglavljuje u cev za dovod peleta na gorioniku. Da li neko zna da mi kaze sta bi mogao da bude uzrok toga??
Nakon odredjenih perioda ,recimo tjedno ili mjesečno u zavisnosti od potrošenih peleta propisan od proizvodjača ,radi čišćenja izvuciti transporter peleta iz spremnika ,dobro protresti da ispustiti prašinu ili ostatke od peleta,kako bi bilo lakši i čist transport peleta do plamenika,svakako vizualno kontrolirati pelet u vreču i spremnik ,opipati za velike i tvrde nelomljive pelete..ukoliko bude neodgovarajuće,promjeniti nabavu peleta...
dadoposušje is offline  
Old 03.01.2014., 11:57   #6245
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Naručio falcani stiropor od 10cm od Kemenovića. Sve papirnato obavili računalom. I jedan dan kamiončić sa 100 kvadrata na dvorištu!
Sam sam postavio donje lajsne i keljio stiropor, a zatim i "navukao" mrežicu.
Meni treba velika skela i kamiončić s 500 kvadrata stiropora
Razmišljam i o vlastitom angažmanu al mislim da bi me uz tempo koji bih mogao ostvariti najam skele prilično koštao.

Jel stoji, na kraju, da računam na cca 1800 kn po toni za pelete? S porezom i prijevozom? Uz račun, naravno.
Curiosum is offline  
Old 03.01.2014., 14:38   #6246
Thumbs up

Quote:
Curiosum kaže: Pogledaj post
Meni treba velika skela i kamiončić s 500 kvadrata stiropora
Razmišljam i o vlastitom angažmanu al mislim da bi me uz tempo koji bih mogao ostvariti najam skele prilično koštao.

Jel stoji, na kraju, da računam na cca 1800 kn po toni za pelete? S porezom i prijevozom? Uz račun, naravno.
za cijenu po 1800kn kupio bih austrijski pelet prvoklasni,,živeli
dadoposušje is offline  
Old 03.01.2014., 17:32   #6247
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
.
Zanima me kako si uspio pričvrstiti šamot na donji dio okomite pregrade u peći ( barem na skici je nacrtano kao da je tamo ) ?
Donju ploču šamota sam poduplao, pričvrstio ankerom kod rosta i odrzao pod kutem od 45 stupnjeva. Na taj zicer postavio sam okomitu ploču šamota. Nigdje nisam ljepil na pleh. Sve je pomično i mogu skinuti kad se zmislim. Stoji OK, makar sam jednu vertikalu uspio razbiti, kad sam predugo drvo silom htel uguratu

Pregračan is offline  
Old 03.01.2014., 21:38   #6248
MOJ SLUČAJ

Quote:
marko88ks kaže: Pogledaj post
Imam gorionik na pelet ferroli p7. Imam problem, jer mi se pelet zaglavljuje u cev za dovod peleta na gorioniku. Da li neko zna da mi kaze sta bi mogao da bude uzrok toga??
Quote:
dadoposušje kaže: Pogledaj post
Nakon odredjenih perioda ,recimo tjedno ili mjesečno u zavisnosti od potrošenih peleta propisan od proizvodjača ,radi čišćenja izvuciti transporter peleta iz spremnika ,dobro protresti da ispustiti prašinu ili ostatke od peleta,kako bi bilo lakši i čist transport peleta do plamenika,svakako vizualno kontrolirati pelet u vreču i spremnik ,opipati za velike i tvrde nelomljive pelete..ukoliko bude neodgovarajuće,promjeniti nabavu peleta...

Imao sam slične probleme sa sun p7 u početku grijanja. Riješio sam ga podizanjem spremnika cca 15 cm više od kotla sfl 4. Poslije mog slučajnog genijalnog otkrića nisam više imao ni jednog zastoja A01. Naravno, i ovo što piše Dado može biti jedan od uzroka , kao i položaj i kut transportera , pogotovo ako nije orginalan spremnik.

Lipi pozdrav iz (ne normalnog) toplog Hr.Primorja
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 03.01.2014., 23:18   #6249
Quote:
patafljengo kaže: Pogledaj post
Imao sam slične probleme sa sun p7 u početku grijanja. Riješio sam ga podizanjem spremnika cca 15 cm više od kotla sfl 4. Poslije mog slučajnog genijalnog otkrića nisam više imao ni jednog zastoja A01. Naravno, i ovo što piše Dado može biti jedan od uzroka , kao i položaj i kut transportera , pogotovo ako nije orginalan spremnik.

Lipi pozdrav iz (ne normalnog) toplog Hr.Primorja
Da, fanj je teplo. Dobro je ča štedimo pelet a ne valja ča ćemo to platit. Kad, tad.
dankobo is offline  
Old 03.01.2014., 23:32   #6250
Koji bi bio najbolji optimum dimnjaka za peć Bosch 2000B 32 Kw s ferroli sun p7 15-34Kw plamenikom...s tim da plamenik radi na snazi 1, maksimalno na snazi 2...promjer, visina dimnjaka? Znam da je bilo govora da je dovoljna odvodna cijev za dimne plinove, jel stvarno samo to dovoljno?...zagrebačko područje je u pitanju...premještam kotlovnicu pa to želim najjednostavnije riješiti, dimnjak će se koristiti isključivo samo za tu peć na pelet...Hvala

Zadnje uređivanje skyman : 04.01.2014. at 00:04.
skyman is offline  
Old 04.01.2014., 00:11   #6251
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Da, fanj je teplo. Dobro je ča štedimo pelet a ne valja ča ćemo to platit. Kad, tad.
Ča projde dobrim neće lošim .Samo neč čudno se događa po pitanju temperatura, pogotovo na moru .S toga moraš prilagodit grijanje uvijetima, sa ručnim termostatom , pali gasi. I mogu ti priznat ,zi prakse , čaj čovik stariji se mu je ruka draža a i jezik.

lp
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 04.01.2014., 00:18   #6252
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Koji bi bio najbolji optimum dimnjaka za peć Bosch 2000B 32 Kw s ferroli sun p7 15-34Kw plamenikom...s tim da plamenik radi na snazi 1, maksimalno na snazi 2...promjer, visina dimnjaka? Znam da je bilo govora da je dovoljna odvodna cijev za dimne plinove, jel stvarno samo to dovoljno?...zagrebačko područje je u pitanju...premještam kotlovnicu pa to želim najjednostavnije riješiti, dimnjak će se koristiti isključivo samo za tu peć na pelet...Hvala
onda ti ne treba dimnjak , ali ipak izvedi neku roru na krov ono barem 15 cm u promjeru ili kvadrat 14x14 to je neki muinimum , da sutra kad nebu peleta možeš spaliti sabrana djela nekog književnika u peći.
ramzay is offline  
Old 04.01.2014., 00:28   #6253
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
onda ti ne treba dimnjak , ali ipak izvedi neku roru na krov ono barem 15 cm u promjeru ili kvadrat 14x14 to je neki muinimum , da sutra kad nebu peleta možeš spaliti sabrana djela nekog književnika u peći.
Haha..sviđa mi se ta ideja novog energenta, imam par kandidata

Ma imam već dva dimnjaka, jedan prolazi sredinom kuće fi 130mm 12 metara, drugi u garaži 250mm 8 metara, zasebnu peć na drva, tako da je backup tu, ne pada mi na pamet 2000b prljat drvima.

Znači mogu samo napraviti odvod van te male kotlovnice?
Kotlovnica će biti na osami bez obližnjih susjeda pa sam mislio to samo povuć malo van objekta, ne ići u nikakvu visinu i gotovo...

Zadnje uređivanje skyman : 04.01.2014. at 00:34.
skyman is offline  
Old 04.01.2014., 00:31   #6254
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
onda ti ne treba dimnjak , ali ipak izvedi neku roru na krov ono barem 15 cm u promjeru ili kvadrat 14x14 to je neki muinimum , da sutra kad nebu peleta možeš spaliti sabrana djela nekog književnika u peći.
bio si prokleto blizu. u uputama piše 14 x 14 ili okruglo promjer 16 cm
ivek-k is offline  
Old 04.01.2014., 00:34   #6255
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Dakle, idemo redom:
-Stambena zgrada građena 68. kakvih ima sva sila u lijepoj našoj. Dakle kocka, ravan krov.
-Iznad mene ima jedan stan to bi trebalo biti oko 2,9m i mojih 1,9 (ubod u zid na 80cm) + 2 puta međukatna po cca 30cm. Dimnjak na krovu 1m. Sve skupa oko 6,5m. Ne da mi se sada mjeriti precizno ali ovo je uz toleranciju 10-20cm.
-Na dimnjaku sam sam i promjer unutra je cca 15cm. Zidan ciglom.
Zgrada dominira i nema smetnji susjednih zgrada koje bi stvarale turbulencije i slično.
Kada je mirno, najpravilniji plamen dobijem smanjenjem ventilatora za 10%.
Hej Peletko. Jesi li nešto smislio za mene ili još slaviš NG? Koju svoma čestitam od srca.
dankobo is offline  
Old 04.01.2014., 09:35   #6256
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
bio si prokleto blizu. u uputama piše 14 x 14 ili okruglo promjer 16 cm
Pa ako se gleda čisto kao površina svijetlog otvora dimnjaka onda je 14 x14 cm 196 cm2 , a površina kruga promjera 16 cm je isto tu negdje oko 200 cm2.

Inox cijev promjera 15 cm ima površinu od 176 cm2 i čovjek bi reko da je to manje od 200 cm2 ali nije

Opseg kvadratnog dimnjaka 14 x14 cm je 56 cm , a okruglog 47 cm , što je jako bitno za smanjenje gubitaka topline i trenja .

Dakle bolja je okrugla rupa čak manjeg promjera upisana u kvadrat nego sam kvadrat . To je jedan fenomen koji kod standardnog dimnjaka 14 x14 omogućava da se bez nekih velikih burgijanja umetne inox cijev u postojeću zidanu strukturu.

To napisano se ne odnosi na neke veće ili manje promjere , odnosi se samo na igru brojeva kvadrata broja 14 i površine kruga broja 15 , ponekad i mene zbunjuju ti neki matematički paradoksi, a bio sam prisiljen kod mene u vikendici razbušivati rupu u zidanom dimnjaku pa sam se malo više pozabavio sa tim problemima
ramzay is offline  
Old 04.01.2014., 13:20   #6257
Trebao bih malo pomoc, vezano uz JUNKov kotao na pelete (koriste se peleti iz MRKOPLJA) jer mi svakih par dana kotao ne potpali, a u lozistu se stvori tvrda naslaga od ostataka koja zacepi rupice te onemoguci paljenje. Postaje iritantno jer jednostavno pec ne radi kako treba vec par mjeseci, serviser se muci i rihta ali jednostavno to ne funkcionira. Pec je 60KW, namjestena na 2. program (50KW snage).

Osobno sumnjam na mjerac temperature izlaznih plinova...

Ukoliko ima tko ideju, molim pomoc. Trenutno smo u razmisljanju da reklamiramo proizvod koji jednostavno ne radi kako treba, a preporucen je direktno od proizvodaca...
Angelbyu is offline  
Old 04.01.2014., 13:37   #6258
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Pa ako se gleda čisto kao površina svijetlog otvora dimnjaka onda je 14 x14 cm 196 cm2 , a površina kruga promjera 16 cm je isto tu negdje oko 200 cm2.

Inox cijev promjera 15 cm ima površinu od 176 cm2 i čovjek bi reko da je to manje od 200 cm2 ali nije

Opseg kvadratnog dimnjaka 14 x14 cm je 56 cm , a okruglog 47 cm , što je jako bitno za smanjenje gubitaka topline i trenja .

Dakle bolja je okrugla rupa čak manjeg promjera upisana u kvadrat nego sam kvadrat . To je jedan fenomen koji kod standardnog dimnjaka 14 x14 omogućava da se bez nekih velikih burgijanja umetne inox cijev u postojeću zidanu strukturu.

To napisano se ne odnosi na neke veće ili manje promjere , odnosi se samo na igru brojeva kvadrata broja 14 i površine kruga broja 15 , ponekad i mene zbunjuju ti neki matematički paradoksi, a bio sam prisiljen kod mene u vikendici razbušivati rupu u zidanom dimnjaku pa sam se malo više pozabavio sa tim problemima
Sad ću pokazat malo osnovnog neznanja iz fizike, npr. u uputama za sun p7 u tehničkim karakteristikama navode podtlak komore izgaranja od -0,2 mbar ili onih idealnih 20 Pa koji se ovdje spominju često. Tu se pretpostavljam misli na podtlak koji generira plamenik u radu?

Također u uputama navode velikim štampanim slovima KOMORA IZGARANJA MORA BITI U PODTLAKU, samo nigdje ne napominju da li se misli na samu komoru bez rada plamenika ili dok plamenik radi, jer naravno logično da će plamenik u radu generirati svoj "podtlak"..

Šta ne bi onda bilo idealno spojiti svaku peć na pelet samo na odvod dimovodnih plinova, ono cijev kroz zid van, koljeno od 45 stupnjeva na kraju, time ćemo praktički stvoriti svaki put jednake uvjete u komori za izgaranje?

Mene u toj cijeloj priči zbunjuju preporuke proizvođaća za svoje peći na pelet, npr. za Peltec 36 Kw, preporučuju dimnjak od 7 metara promjera 200mm..tko je tu lud više?

Što se tiče regulacije dimnjaka zugbegrenzerom, to je dvosjekli mač, da možemo koliko-toliko izregulirat zug dimnjaka dok je plamenik u radu, ali šta kad plamenik ne radi? Zugbegrenzer se zatvori, a naš dimnjak lijepo nastavi koliko-toliko vući, i tako se naš kotao lijepo hladi cijelo vrijeme...gubitci boli glava

Npr. gledao sam kod sebe gdje je trenutno peć s dimnjakom na kojem je zugbegrenzer, kotan npr. na 80 stupnjeva, kad se plamenik ugasi peć ode s 80 stupnjeva na 65(kad se ponovno pali) za cca 3 sata kad je vrijeme vani oko nule (doduše je hladna kotlovnica, ali oko peći je i vuna 10ka). Znači u 24 sata da peć nije spojena na nikakavu instalaciju, plamenik će se meni zapalit cca 7-8 puta u 24 sata samo da održi radnu temperaturu i mora nadoknaditi ugrubo 7*15= 105 stupnjeva, da ne govorim o tome da tih cca 105 stupnjeva nadoknađuje svaki put ponovnim paljenjem u intervalima od 15 stupnjeva, strašno...naravno ovu su sve brojke u slučaju da kotao sam sebe održava, naravno nije takav slučaj jer kotao i opslužuje sustav, ali čisto da dam predodžbu...

Zadnje uređivanje skyman : 04.01.2014. at 14:02.
skyman is offline  
Old 04.01.2014., 14:15   #6259
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Sad ću pokazat malo osnovnog neznanja iz fizike, npr. u uputama za sun p7 u tehničkim karakteristikama navode podtlak komore izgaranja od -0,2 mbar ili onih idealnih 20 Pa koji se ovdje spominju često. Tu se pretpostavljam misli na podtlak koji generira plamenik u radu?

Također u uputama navode velikim štampanim slovima KOMORA IZGARANJA MORA BITI U PODTLAKU, samo nigdje ne napominju da li se misli na samu komoru bez rada plamenika ili dok plamenik radi, jer naravno logično da će plamenik u radu generirati svoj "podtlak"..

Šta ne bi onda bilo idealno spojiti svaku peć na pelet samo na odvod dimovodnih plinova, ono cijev kroz zid van, koljeno od 45 stupnjeva na kraju, time ćemo praktički stvoriti svaki put jednake uvjete u komori za izgaranje?

Mene u toj cijeloj priči zbunjuju preporuke proizvođaća za svoje peći na pelet, npr. za Peltec 36 Kw, preporučuju dimnjak od 7 metara promjera 200mm..tko je tu lud više?

Što se tiče regulacije dimnjaka zugbegrenzerom, to je dvosjekli mač, da možemo koliko-toliko izregulirat zug dimnjaka dok je plamenik u radu, ali šta kad plamenik ne radi? Zugbegrenzer se zatvori, a naš dimnjak lijepo nastavi koliko-toliko vući, i tako se naš kotao lijepo hladi cijelo vrijeme...gubitci boli glava
Pozdrav,

Amerikanci ocito nemqju toliko problema jer kod njih ima dosta primjera gdje "cijev kroz zid" (cijev u cijevi s izolacijom) zadovoljava uvjete. U Evropi ne.
S druge strane svaka cijev stvara neki otpor kretanju dima pa je po toj logici bolja kraca. Nakon neke duzine taj otpor nadjaca zug pa je bto ok.
Najgora kombinacija je moja . Relativno duga da stvara otpor a prekratka da ima dovoljan cug i zadovolji navode od 15 Pa.
Što bi u primorju rekli "nit vrit nit mimo"
Problem se moze javiti kad ventilator nagura odr3djenu kolicinu dima u "dimnjak" a dalje nema cuga da to "izvuče" i oslobodi cijev za novu količinu koju ventilator nabija.
Kao da crpiš vodu iz bunara dubokog 4 m a pumpa nagura do 3 m a dalje ne može.
Ako pojacas ventilator sjebes omjer kisika i tako u krug...

Poz
Rijeka555 is offline  
Old 04.01.2014., 14:23   #6260
Ja sam svojevremeno pisao i pitao radi problema sa čađenjem peći pri početnim razgoravanju -peć je prvo bila uljna sa sun p7, a ove godine SFL3, ali sa istim problemom. Prvi serviser je savjetovao da se igram paranetrima, odnosno da povečavam zrak. To se učinilo da je OK, ali problem se vratio za dva dana. Drugi serviser je također pokušavao riješiti problem promjenama parametara, ali bezuspješno. Na kraju se otkrilo da je problem u dimjnaku. Naime moj dimnjak je salonitna ventilacijska cijev fi 120mm duž. oko 9m (znam da nije po PS-u). Dok se grijalo na ložu, bilo je ok. Kada sam ugradio "zugbegrenzer" i podesio na 20Paskala (utezi do kraja), nije se uopšte otvarao, znači da je zug slab, ispod zahtjevanog. Kada se dimnjak ugrije >120 °C klapna se počinje lagano otvarati i više ne dimi. Riješio sam tako, da sam ispod plamenika na vratima izrezao otvor sa klapnom za dodatni zrak. Vremenski relej preko solenoida (prerađen CN relej) otvara klapnu i drži je oko 4min. Signal za vremenski relej uzet sa grijača na plameniku.
Zaključak, ili izlaz direktno kroz zid u dvorište (provjereno, plamenik upaljen na peći bez dimnjaka-direktno u garaži i nema dima), ili pravi dimnjak.
Nekom moje riješenje može biti smješno, ali nisam u fizičkoj mogučnosti (kuća je u nizu, a "kotlovnica" je u sredini tlocrta) raditi novi dimnjak.
stari1 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.