Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2016., 19:00   #1
Strategija početnika za kupnju DSLR fotoaparata

Bok svima,

evo krenula i mene zanimati fotografija u zadnje vrijeme, pa sam zadnjih par dana posvetio proučavanju što bi mi od opreme trebalo.

Prvo, zanima me neka entry level klasa, znači Canon 1300D, 700D ili najviše 750D (možda i ovaj zadnji nije više entry level, al nije toliko bitno).
Ako kupujem novo, ti fotići me koštaju (700D i 750D sa 18-55 objektivom) od 3900 - 5600 kn. Opcije bez objektiva su 3500 - 4600 kn.

Nadalje, koliko sam čitao o fotografiji, samo tijelo fotoaparata nije toliko bitno osim onih glavnih značajki poput: dynamic range, rezolucija senzora, broj AF točaka, broj slika u sekundi u burst modu, rezolucija i FPS kod video snimanja, mogućnost priključenja mikrofona, zakretni ekran. (Dodajte ako sam što preskočio). Zapravo su bitni objektivi.

E sad, razmišljao sam o sljedećem; ako želim što povoljniju opciju mogu kupiti fotoaparat klase Canon 1100D ili Canon 700D, polovni. Našao sam Canon 1100D u oglasima za cca 1600 kn i Canon 700D za 2500 kn (bez objektiva oba).

Razliku između tih cijena i cijena novih aparata mogao bi uložiti u objektive.

Što se objektiva tiče, naletio sam na Tamron objektive u trgovinama. Izgledaju mi kao povoljnija opcija od canonovih objektiva za iste performanse (barem na papiru). Recimo, Tamron objektiv i Canon objekti.

Koja su moja pitanja:

1) Je li pametnije ić pristupom "OK fotić" + "dobri objektivi" ili "dobar fotić" + "objektiv iz kita (npr. 18-55)":
2) Je li Canon 1100D (ili 1300D) dovoljno oke za početnika i nedostaju li mu neke bitne funkcionalnosti?
3) Je li Tamron oke proizvođač objektiva i ima li tko iskustva s tim?

Odvijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 19:16   #2
1. Ok fotić, dobri objektivi. Ja sam kupio prvi DSLRNikon 5100 i 50mm f1.8.
2. Nemam canon, ali ti su modeli bili ok kad sam tražio fotić.
3. Nije loš Tamron ali je isto koliko para toliko muzike.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 20:22   #3
Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
Bok svima,

evo krenula i mene zanimati fotografija u zadnje vrijeme, pa sam zadnjih par dana posvetio proučavanju što bi mi od opreme trebalo.

Prvo, zanima me neka entry level klasa, znači Canon 1300D, 700D ili najviše 750D (možda i ovaj zadnji nije više entry level, al nije toliko bitno).
Ako kupujem novo, ti fotići me koštaju (700D i 750D sa 18-55 objektivom) od 3900 - 5600 kn. Opcije bez objektiva su 3500 - 4600 kn.

Nadalje, koliko sam čitao o fotografiji, samo tijelo fotoaparata nije toliko bitno osim onih glavnih značajki poput: dynamic range, rezolucija senzora, broj AF točaka, broj slika u sekundi u burst modu, rezolucija i FPS kod video snimanja, mogućnost priključenja mikrofona, zakretni ekran. (Dodajte ako sam što preskočio). Zapravo su bitni objektivi.

E sad, razmišljao sam o sljedećem; ako želim što povoljniju opciju mogu kupiti fotoaparat klase Canon 1100D ili Canon 700D, polovni. Našao sam Canon 1100D u oglasima za cca 1600 kn i Canon 700D za 2500 kn (bez objektiva oba).

Razliku između tih cijena i cijena novih aparata mogao bi uložiti u objektive.

Što se objektiva tiče, naletio sam na Tamron objektive u trgovinama. Izgledaju mi kao povoljnija opcija od canonovih objektiva za iste performanse (barem na papiru). Recimo, Tamron objektiv i Canon objekti.

Koja su moja pitanja:

1) Je li pametnije ić pristupom "OK fotić" + "dobri objektivi" ili "dobar fotić" + "objektiv iz kita (npr. 18-55)":
2) Je li Canon 1100D (ili 1300D) dovoljno oke za početnika i nedostaju li mu neke bitne funkcionalnosti?
3) Je li Tamron oke proizvođač objektiva i ima li tko iskustva s tim?

Za početnika preporuka je (moje misljenje) canon 700d imas na njuskalu novi za 3000kn i uz njega kupis kit 18-55 ili još dodaš 50mm f1.8 koje sam zadnjih dana vidio polovne oko 500 kn i kreneš u fotografiju. Vrlo brzo kad kreneš fotkati vidjeti ćeš koja te tematika privlači i što bi želio od objektiva tj što ti kod trenutnog najviše nedostaje (širi ili tele kraj) i tako nastaviš sa kupovinom samo što u trenutku kad vidiš što ti treba i fali kupuješ najkvalitetnije što si možeš priuštiti u datom trenutku.
Inače postoje na YT testovi na temu vrhunski fotić s kitom ili entry level s vrhunskim objektivom. U uvjetima normalnog svjetla bolji je vrhunski objektiv na lošem tijelu dok je u teškim uvjetima bolje obrnuto zbog manjeg šuma na senzoru vrhunskog fotića i mogućnosti visokih ISO vrijednosti kod fotkanja.
__________________
5dIV|EF 16-35|EF 24-70mm f/2.8 II|EF 70-200/f2.8
II|EF100-400|EF 85/f1.2 II|Σ 15mm f2.8 fish|600EX-RT
Brada13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 20:25   #4
Prvo i osnovno moraš znati da je dslr fotografija vreća bez dna Kupit ćeš tijelo i objektiv, štedjeti za drugi bolji objektiv, blic, stativ, bolje tijelo, itd...

1. Moj savjet je da kupiš jeftinije tijelo - Canon 650D bude sasvim dobar. evo jedne dobre ponude - http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoapar...oglas-19295943 . S tim bi dobio sasvim dobro tijelo i objektiv s velikim otvorom blende koji je odličan za portrete. Ili kupiš posebno tijelo (650D ili nešto slično) i objektiv TAMRON AF SP 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Asp. [IF] - 2500 kuna novi. (To je verzija bez stabilizacije, a oštriji je od skuplje verzije sa stabilizacijom, općenito slovi kao best buy za te novce, imao sam ga i sam ću ga opet kupiti jer je stvarno dobar).
2. Nemoj 1xxxD, Radije 6xxD ili 700D, malo su veći (udobniji) s zakretnim ekranom,više fps, touch screenom i nešto boljim (lakše dostupnim) rasporedom tipki...
3. Tamron i Sigma nisu kao Canon/Nikon, ali noviji objektivi su uglavnom ok. (Ja sam to na teži način shvatio, kupio 2 objektiva tamron/sigma i imao probleme s autofokusom, oštrinom, morao sam se ih riješiti i izgubio sam dosta novaca.) S nijednim Canon objektivom nisam imao problema. No kao što sam rekao, imao sam Tamron 17-50mm 2.8 i on mi je bio super, nikakvih problema nisam imao. Ugl. Canon uvijek ispred Tamrona/Sigme, no ima ok primjeraka. Nije bezveze Canon skuplji.
freeway is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 20:32   #5
Quote:
freeway kaže: Pogledaj post
Prvo i osnovno moraš znati da je dslr fotografija vreća bez dna Kupit ćeš tijelo i objektiv, štedjeti za drugi bolji objektiv, blic, stativ, bolje tijelo, itd...

1. Moj savjet je da kupiš jeftinije tijelo - Canon 650D bude sasvim dobar. evo jedne dobre ponude - http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoapar...oglas-19295943 . S tim bi dobio sasvim dobro tijelo i objektiv s velikim otvorom blende koji je odličan za portrete. Ili kupiš posebno tijelo (650D ili nešto slično) i objektiv TAMRON AF SP 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Asp. [IF] - 2500 kuna novi. (To je verzija bez stabilizacije, a oštriji je od skuplje verzije sa stabilizacijom, općenito slovi kao best buy za te novce, imao sam ga i sam ću ga opet kupiti jer je stvarno dobar).
2. Nemoj 1xxxD, Radije 6xxD ili 700D, malo su veći (udobniji) s zakretnim ekranom,više fps, touch screenom i nešto boljim (lakše dostupnim) rasporedom tipki...
3. Tamron i Sigma nisu kao Canon/Nikon, ali noviji objektivi su uglavnom ok. (Ja sam to na teži način shvatio, kupio 2 objektiva tamron/sigma i imao probleme s autofokusom, oštrinom, morao sam se ih riješiti i izgubio sam dosta novaca.) S nijednim Canon objektivom nisam imao problema. No kao što sam rekao, imao sam Tamron 17-50mm 2.8 i on mi je bio super, nikakvih problema nisam imao. Ugl. Canon uvijek ispred Tamrona/Sigme, no ima ok primjeraka. Nije bezveze Canon skuplji.
sorry baš i nije neka ponuda evo link na onaj fotić koji sam spomenuo u postu iznad tvojega
http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoapar...oglas-16446300
__________________
5dIV|EF 16-35|EF 24-70mm f/2.8 II|EF 70-200/f2.8
II|EF100-400|EF 85/f1.2 II|Σ 15mm f2.8 fish|600EX-RT
Brada13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2016., 21:37   #6
Quote:
Brada13 kaže: Pogledaj post
sorry baš i nije neka ponuda evo link na onaj fotić koji sam spomenuo u postu iznad tvojega
http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoapar...oglas-16446300
S tim što sam napisao da je dobra ponuda nisam mislio prvenstveno na cijenu već na dobar komplet tijela i objektiva, a cijena je ako se još malo spusti korektna.

Ovo što si ti stavio nije mjerilo cijene i mislim da nije pouzdano jer je cijena dosta niža nego u trgovini. Kada sam kupovao Canon 70D, bila su na njuškalu 3 takva oglasa - "Novo neraspakirano, jamstvo" i niska cijena, zvao sam sve i svaki put sam dobio istog čovjeka (3 različita profila). Svaki put je bila priča da trenutno nema, da je prodano i da ga nazovem sutra da sigurno dolaze novi, tako smo se natezali nekoliko tjedana i na kraju sam odustao. Spominjao je da ima neke kompenzacije s nekom firmom ili što već. Uglavnom rekao sam mu da mi je sumnjivo, više profila, male cijene, kompenzacije, upitno jamstvo i da odustajem, nakon toga više se nismo čuli.

Tako da preporučam izbjegavati takve oglase, bolje kupiti malo rabljeno s pravim računom i jamstvom. Ili naravno, ako se može novo u trgovini.
freeway is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 07:32   #7
Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
1) Je li pametnije ić pristupom "OK fotić" + "dobri objektivi" ili "dobar fotić" + "objektiv iz kita (npr. 18-55)":
2) Je li Canon 1100D (ili 1300D) dovoljno oke za početnika i nedostaju li mu neke bitne funkcionalnosti?
3) Je li Tamron oke proizvođač objektiva i ima li tko iskustva s tim?

1. Bolje bilo kakav aparat i bolji objektivi nego obrnuto. Iako kod tih jeftinijih aparata je najbolje kupiti KIT (pa čak i 18-55) jer je obično kod razlika između Body i KIT-a u cijeni skoro nikakva.
2. 1300D je dovoljan i ništa mu nedostaje. Možeš ići na bolji/skuplji aparat ali bolje je da eventualan višak novaca potrošiš na dodatni objektiv
3. Sve ovisi o kojem se objektivu radi. Npr objektivi Tamron 17-50 2.8, 70-300 VC USD, 24-70 2.8 VC USD su odlični objektivi i best buy u svojim klasama

Neki od ovih aparata koje gledaš su u Canonu na cash back akciji pa se može povoljnije proć
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 11:52   #8
Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
1) Je li pametnije ić pristupom "OK fotić" + "dobri objektivi" ili "dobar fotić" + "objektiv iz kita (npr. 18-55)":
Tijelo ćeš vrlo vjerojatno mijenjati za dvije-tri-četiri godine, dok ćeš dobar objektiv koristiti duži niz godina, tak da je preporučljivo uzeti najbolji mogući objektiv i minimalno dovoljno jako tijelo.

S druge strane, kao početnik ne možeš znati kaj ti treba, pa je preporučljivo uzeti osnovni paket - s 18-55 kit objektivom - zato jer je to najjeftinija solucija. Pa onda nakon godinu dana fotkanja s 18-55 objektivom ćeš znati više kaj ti treba - jel ti fali brža blenda (pa uzmeš npr. Tamrona 17-50/2.8), jel ti fali više dosega (pa uzmeš npr. 50-200 teleobjektiv), jel ti fali širi kut (pa uzmeš npr. Sigmu 10-20), ili želiš low-light portretni objektiv, za koncerte (pa uzmeš neki 50/1.8 objektiv), ili ti fali macro (pa uzmeš neki macro objektiv), ili otkriješ objektive stare 20, 30, 40 godina pa poželiš adaptirati sve živo (pa kupiš adaptere i/ili pređeš na mirrorlesse kod kojih je lakše adaptirati i koristiti te objektive).
Ili jednostavno nakon nekog vremena zaključiš da ti je to sve preveliko, i pređeš na high-end kompakta, ili zaključiš da ti zapravo trebaju samo dva objektiva (npr. širac i portretni), i uzmeš samo to kaj ti treba.

Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
2) Je li Canon 1100D (ili 1300D) dovoljno oke za početnika i nedostaju li mu neke bitne funkcionalnosti?
Niti jednom fotiću ne nedostaju neke bitne funkcije - svaki je u stanju ufotkati dobru fotku.
E sad, s tim najslabijim modelima prije ili kasnije naletiš na neka ograničenja, neka manje bitna - npr. nema mogućnost spajanja eksternog okidača (koji je koristan za duge ekspozicije, ili timelapse), ili nema PC-sync porta za spajanje eksternih okidača bliceva, ali neka malo više bitna - npr. imaš samo 9 točki autofokusa, ili je autofokus modul iz modela od pred 10 godina, npr.
Oko svakog ograničenja se uglavnom možeš igrati, ali moraš znati kako, što počesto nije uopće jednostavno za nekog početnika. S druge strane, nekom početniku većina tih stvari neće trebati neko duže vrijeme.

Da, 1300D će biti dovoljno oke za početnika, isto ko i npr. Nikon D3300 ili npr. Pentax K-50.

Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
3) Je li Tamron oke proizvođač objektiva i ima li tko iskustva s tim?
Je. Al kao i za svakog drugog proizvođača, uvijek postoje bolji i lošiji modeli, i generalno vrijedi pravilo da što više love daš, to bolji objektiv dobiješ.

Imao sam jedno vrijeme Tamrona 17-50/2.8 na Pentaxu, objektiv je bio fantastično oštar, u rangu najboljih prajmova.

Generalno bi taj objektiv preopručio kao najbolji izbor, uz bilokoje tijelo - u slučaju Canona i Nikona VC verziju, sa stabilizacijom, u slučaju Pentaxa, običnu, bez stabilizacije - nepotrebna je.

U svakom slučaju, ako baš želiš DSLR, za otprilik sličnu lovu dobiš npr. recentnog Canona 1300D s 18-55 IS objektivom, malo starijeg Nikona D3200 s vrlo dobrim 18-140VR objektivom, i weather-resistant Pentaxa K-50 s 18-55WR i 50-200WR objektivima.

Pa ti vidi kaj ti treba, kaj želiš, i kolko love imaš.
U svakom slučaju, love će ti uvijek faliti, i kolkogod da imaš, uvijek možeš potrošiti duplo tolko, i ne kupiti sve kaj te zanima.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 18:18   #9
Iskustvo

Lijep pozdrav svima!

Ja bih samo podijelio svoje iskustvo kad sam kupovao svoj prvi foto aparat, uzevši u obzir da prije toga nikada nisam imao niti najobičniji kompakt, samo mob. koji je imao kameru na sebi.


Dakle, prvo i osnovno, primjetio sam da me zanima fotografija i da to nije neka prolazna faza, te da želim uložiti što više slobodnog vremena u fotografiju, sad koliko sam dobar i kako sam napredovao, to je druga stvar.

Prije nego što sam odlučio kupiti aparat, bez obzira na budžet, proučavao sam aparate i kako funkcioniraju, dobrih par mjeseci, youtube, dpreview i sl.

Prvo saam se trebao odlučiti koji system odabrati, Pentax, Canona ili Nikona, i odlučio sam se za Nikon (veći izbor objektiva, dostupnost i sl.), i sad samo još koji model, bili su entry level modeli 3XXX i 5XXX, koji su kakti jeftiniji, ali kad pogledaš malo šire i ne baš, što hoću reći, jeftiniji modeli u Nikona nemaju motor za AF (izmedju ostalog) pa tako moraš kupovati novije i skuplje objektive sa motorom za AF, ali ne znači uvijek ako je noviji i skuplji da je i bolji (govorim isključivo za nikon). Tako da sam se odlučio da moj prvi fotoaparat, tj. DSLR bude midrange model, a tada sam si mogao priuštiti samo d7000+kit 18-105.

KIT objektiv sam uzeo tek toliko samo da imam sa čime fotkati, jel mi je bio cilj s vremenom uzeti redom: ultrawide, 50mm prime, tele, macro itd...

Tako da sada imam: TOKINA 12-24 f4 = 2000kn (mislim da je među boljim alternativama za NIKON 12-24mm i puno jeftiniji), NIKKOR 50mm 1.8D = 600kn (Jeftiniji duplo od novog modela sa AF, ima prsten blende, a to je dobro ako ga želiš korisiti na FUJI-x i drugim sistemima, i za makro), NIKKOR 70-210 F4 iz '86g = 1500kn (Puno lakši, manji, znatno jeftiniji ako ga nađeš u oglasu, odličan bokeh, oštar, jedina mana je što sporo fokusira što je meni nebitno), TOKINA 100mm MACRO 2.8 = 3000kn nov iz dučana.
To su svi objektivi bez motora, sve skupa sam platio 7100kn ,sada pogledaj cijene objektiva sličnih karakteristika sa motorom za AF, i sve ove objektive koristim na FUJI-x modelima, naravno, bez AF, ali Fuji ima focuspeaking pa mi ni ne treba AF, bitno je da ima prsten blende, zanči, mora biti stariji model.

Tako da, po meni, bolje uzeti polovni stariji midrange model (ne trebaš objektive sa motorom za AF, ima više funkcija na samom tjelu, puno kvalitetnije kučište) nego novi ili polovni noviji entry level model, bar kod nikon sistema, za ostale ne mogu govoriti jel nemam iskustva.

Eto, nadam se da može nekom pomoći, bar onima koji se odluče za NIKON. Ako sam nešto propustio ili krivo protumačio, znam da će me netko od forumaša ispraviti.

btw. Moj nikon D7000 mi je jednom pao na pod, i to dok sam jurio sa biciklom, iskreno, mislio sam da je gotov, to je bio takav šus da sam se već počeo plakati, ali čudom ili ne, radi i dalje bez greške, već god. i pol, da je bio 5XXX ili 3XXX model, sumnjam da bi od njega išta ostalo.

LP
Fatal Error is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 20:46   #10
Sva mišljenja su mi koristila Znači, bolje solidno tijelo i dobri objektivi, tako je i meni zvučalo da je bolja solucija.
Ne želim pokrenuti flejmanje sa ovim pitanje, već me zanima čisto sa praktične strane; Gledam sad cijene i uspoređujem ova tri fotoaparata: Nikon D5200 - Pentax K-30 - Canon 700D. Cjenovno su tu negdje. Koji bi od ova tri bio best buy ako se radi o opciji sa 18-55mm objektivom u kitu?
Odvijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 20:58   #11
Koliko god Pentax bio dobar za te novce, ja ga na tvom mjestu nebi uzeo.
Prvi dslr kojeg sam kupio bio je pentax, jer su mi tako na forumu savjetovali, bio je i ok, ali kad sam krenuo nabavljati bolje objektive (cijenovno prihvatljive - rabljene) i blic, ponuda za pentax je bila jako slaba pa sam ga prodao i uzeo canon za kojeg ima kolko hoćeš objektiva rabljenih i kupio sam blic za 500kn original anon koji podržaa ttl (430ex). također imaš jeftinih a dobrih objektiva kao što su 50mm 1.8 itd.
Tako da ja iz tih razloga ne bih pentax.

Canon 700D - touch screen (imam na svojem tijelu, po meni super korisno i praktično), bolji video autofokus

Nikon D5200 - više megapiksela, više autofokusnih točaka

koji god odabereš nećeš pogriješiti - istaknuo sam neke prednosti svakog pa vidi što ti je bitnije
freeway is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 21:06   #12
I da, ako bi uzimao Canon s kit objektivom preporučam 18-55 STM verziju - http://www.canosa.com.hr/canon-eos-7...81536/product/ - trenutno je cashback pa možeš dobiti natrag 375 kuna.
Taj STM ima stabilizaciju i nečujan autofokus motor, što je super za video.
freeway is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 10:07   #13
Quote:
freeway kaže: Pogledaj post
Prvi dslr kojeg sam kupio bio je pentax, jer su mi tako na forumu savjetovali, bio je i ok, ali kad sam krenuo nabavljati bolje objektive (cijenovno prihvatljive - rabljene) i blic, ponuda za pentax je bila jako slaba
Imam i ja Pentaxov DSLR negdje u ormaru, imam i tonu Pentaxovih analognih fotića, i baš nikad nisam imao problema s nabavljanjem rabljenih Pentax objektiva/bliceva/opreme.

U zadnjih par godina sam nabavio 30ak Pentax objektiva (i po koji blic) s lakoćom, a nisam se čak ni trudio, tak da bi rekal da si gledao na krivim mjestima.

Ofkors, ako gledaš samo na Njuškalo, onda definitivno bilokaj kaj nije Canon je slabije zastupljeno, al zašto gledati samo Njuškalo? Pa u EU smo, zašto se ograničavati samo na sićušni dio tržišta?
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 10:25   #14
Iskreno da, uglavnom sam gledao samo njuškalo... Pošto me zanima sportska fotografija htio sam neki tele objektiv s fiksnom blendom, za pentax nije bilo ništa (osim možda koje sigme), a za canon sam za <3000kn uzeo 70-200 f4l.. Naravno, ako netko nema potrebe za takvim ojektivom to mu nije bitno. Pentax ako se ne varam ima 50-135 koji je skuplji i kraći...
Nego, gdje ti kupuješ rabljenu opremu? Ja nikad nisam naručivao nešto takvo, skuplje iz vana, nekako mi je sigurnije isporobati opremu prije kupnje, pogotovo objektiv...
freeway is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 11:15   #15
Quote:
freeway kaže: Pogledaj post
Iskreno da, uglavnom sam gledao samo njuškalo... Pošto me zanima sportska fotografija htio sam neki tele objektiv s fiksnom blendom, za pentax nije bilo ništa (osim možda koje sigme), a za canon sam za <3000kn uzeo 70-200 f4l.. Naravno, ako netko nema potrebe za takvim ojektivom to mu nije bitno. Pentax ako se ne varam ima 50-135 koji je skuplji i kraći...
A da, Njuškalo je gotovo isključivo Canikon-only, nemaš baš izbora za ostale.

Jedan frend je imao Pentaxa 60/250/4, drugi Tamrona 70-200/2.8, treći Pentaxa 50-135/2.8, meni je najdraži bio 60-250 - oštar ko žilet već na f/4, brz, bešuman, finog dometa.

Quote:
freeway kaže: Pogledaj post
Nego, gdje ti kupuješ rabljenu opremu? Ja nikad nisam naručivao nešto takvo, skuplje iz vana, nekako mi je sigurnije isporobati opremu prije kupnje, pogotovo objektiv...
Otkad smo unutar EU, ebay.de je odličan izbor, te hrpa specijaliziranih foruma. Američki i japanski prodavači su od ulaska u EU postali relativno skuplji, na žalost.

Apsolutno nikad nisam imao problema sa stranim sellerima, isprobavanje objektiva mi i kod nas ima smisla samo ako je seller u Zg. Ak nije - ista stvar mi je dal kupujem iz npr. Osijeka, ili iz npr. Münchena.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 12:26   #16
Quote:
Odvijač kaže: Pogledaj post
Sva mišljenja su mi koristila Znači, bolje solidno tijelo i dobri objektivi, tako je i meni zvučalo da je bolja solucija.
Sigurno je bolja solucija ali ja ipak preporučam kit.

Dobra stakla su skupa ali ostaju, a kako odabrati kada si početnik? Njih treba kupovati s idejom kada već znaš što želiš. Ja bih za početnika preporučio dobar kit s nešto jačim zoomom, npr. 750D sa 18-135mm IS STM koji pokriva veće tele-zoom područje. Kasnije kada se profiliraju neki interesi treba odabrati nešto od dobrih/skupih stakala. A kit će imati svoju primjenu kao all-around i kasnije. Evo npr. kod mene pri ruci stalno 60D s 18-135 a torba s L staklima i prajmovima doma.

A ako govorimo o strategiji, kupovati rabljena stakla. Zato jer se njih može dalje prodati i uzeti nešto drugo bez značajnog gubitka cijene dok istražuješ i slažeš svoju idealnu kombinaciju.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 12:50   #17
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Dobra stakla su skupa ali ostaju, a kako odabrati kada si početnik? Njih treba kupovati s idejom kada već znaš što želiš.
...
Kasnije kada se profiliraju neki interesi treba odabrati nešto od dobrih/skupih stakala. A kit će imati svoju primjenu kao all-around i kasnije.
Apsolutno se slažem. Za početak, dok ne znaš ništa, koristiš kit objektiv (18-55, 14-42, ovisno o sustavu).

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Evo npr. kod mene pri ruci stalno 60D s 18-135 a torba s L staklima i prajmovima doma.
Eto, kod mene GX7+14/2.5, već mjesecima, i niš mi ne fali.

Mogli bi jedan "what's in your bag today" post sa slikama.

Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
A ako govorimo o strategiji, kupovati rabljena stakla. Zato jer se njih može dalje prodati i uzeti nešto drugo bez značajnog gubitka cijene dok istražuješ i slažeš svoju idealnu kombinaciju.
I opet se slažem, nisam niti jedan jedini objektiv kupio novog.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 16:08   #18
Novi sam u svemu ovome pa me zanima koja bi bila neka najbolja solucija do jedno 3500kn nebitno jeli novo ili polovno.
nekako vise preferiram Canonu radi objektiva i svega ostalog ali opet nije prioritet svidja mi se i ova ponuda novog dslra
deklok is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 16:08   #19
Novi sam u svemu ovome pa me zanima koja bi bila neka najbolja solucija do jedno 3500kn nebitno jeli novo ili polovno.
nekako vise preferiram Canonu radi objektiva i svega ostalog ali opet nije prioritet svidja mi se ova ponuda novog dslr-a...
deklok is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2016., 16:32   #20
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Sigurno je bolja solucija ali ja ipak preporučam kit. (...)
Ma to sam zapravo mislio, jeftiniji fotić + objekt u kitu. Slažem se, neisplativo je uzimati bez objektiva u kitu jer je razlika 100-200 kn max.
Odvijač is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.