Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2009., 00:48   #201
Pozdrav svima!

Čitajući ovaj thread prepoznao sam svoj problem sa učestalim paljenjem i gašenjem bojler od trenutka kad se temperatura u sobu približi željenoj. Također imam problem sa osciliranjem temperature na termostatu (VRT 240) u rasponu od +/- 1C°.

Trenutno pokušavam sa izolacijom između termostata i zida riješiti problem oscilacije temperature, jer se termostat nalazi sa druge strane dimnjaka gdje mi je bojler. Ovo mi je posljednji pokušaj prije nego premjestim termostat na drugi zid.

Međutim, mislim da ću i dalje imati problem sa učestalim paljenjem i gašenjem grijanja jer mi je dnevna soba velika i broj radijatora nije dovoljan (prvi sprat zgrade i veći su gubici toplote nego normalno). Mislim da mi je to glavni problem jer se dostigne željena vrijednost temperature u sobi i bojler se ugasi. Međutim, temperatura opada relativno brzo što ponovo pali bojler. I tako u nedogled.

Problem namjeravam riješiti na sljedeći način:
1. premjestiti termostat na suprotni zid sobe
2. dodati još radijatora u sobu
3. postaviti dodatnu izolaciju (stiropor 8-10cm) na ispod cijelog stana

Da li ima još nešto što bih trebao pokušati? još neki savjet?

Hvala unaprijed!

PS. Provjeravajući termostat vidio sam da je majstor spojio sva tri kabla (3,4 i 5) iako ja imam VRT 240 (termostat sa baterijom) za koji su potrebna samo dva kabla (3 i 4). Da li to može praviti problem u sistemu?
samire is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 15:10   #202
Quote:
samire kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Čitajući ovaj thread prepoznao sam svoj problem sa učestalim paljenjem i gašenjem bojler od trenutka kad se temperatura u sobu približi željenoj. Također imam problem sa osciliranjem temperature na termostatu (VRT 240) u rasponu od +/- 1C°.

Trenutno pokušavam sa izolacijom između termostata i zida riješiti problem oscilacije temperature, jer se termostat nalazi sa druge strane dimnjaka gdje mi je bojler. Ovo mi je posljednji pokušaj prije nego premjestim termostat na drugi zid.

Međutim, mislim da ću i dalje imati problem sa učestalim paljenjem i gašenjem grijanja jer mi je dnevna soba velika i broj radijatora nije dovoljan (prvi sprat zgrade i veći su gubici toplote nego normalno). Mislim da mi je to glavni problem jer se dostigne željena vrijednost temperature u sobi i bojler se ugasi. Međutim, temperatura opada relativno brzo što ponovo pali bojler. I tako u nedogled.

Problem namjeravam riješiti na sljedeći način:
1. premjestiti termostat na suprotni zid sobe
2. dodati još radijatora u sobu
3. postaviti dodatnu izolaciju (stiropor 8-10cm) na ispod cijelog stana

Da li ima još nešto što bih trebao pokušati? još neki savjet?

Hvala unaprijed!

PS. Provjeravajući termostat vidio sam da je majstor spojio sva tri kabla (3,4 i 5) iako ja imam VRT 240 (termostat sa baterijom) za koji su potrebna samo dva kabla (3 i 4). Da li to može praviti problem u sistemu?
Da, welcome to the VRT 240 club. Nego, mozda bi ti ipak bilo jeftinje da kupis drugi termostat, sto mi se cini da cu ja napraviti. Sve mi se cini da tom VRT 240 ni bog ne moze pomoci. Odgovore na tvoja pitanja i ja trazim, ali bojim se da se tu da ista napraviti. Razmisljam da pozovem strucnjaka za Vaillant bojlere ali nekako nemam nade. Taj termostat je jednostavno preosjetljiv, a mozda i lose napravljen jer kako moze u 1 min. oscilirati za +/- 1 stupanj? Btw. gledam neki dan neki drugi termostat koji ima pomak od 0.1 stupanj i temperatura mu ode povremeno za 0.1 ili se spusti za 0.1. Kod VRT 240 je taj pomak od 0.5 stupnjeva sto je ocito losije. Jos lako da kosta 100kn nego kosta 650kn sto nije mala lova.

Zadnje uređivanje orcanic : 09.12.2009. at 15:17.
orcanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 16:47   #203
Quote:
orcanic kaže: Pogledaj post
Razmisljam da pozovem strucnjaka za Vaillant bojlere ali nekako nemam nade.
Meni je serviser rekao da nema tih (losih) saznanja u vezi tog termostata.
Ne u smislu da mi ga proda/postavi/zaradi, nego da nema u svom poslu prituzbi te vrste i da je termostat dobar.
Mozda da ipak pokusas s nekim majstorom...ili nazovi predstavnistvo Vaillanta pa se raspitaj, reci im sto ti se desava.
Moguce je da termostat nije na dobrom mjestu, da nije dobro podesen...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 16:54   #204
Quote:
samire kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Trenutno pokušavam sa izolacijom između termostata i zida riješiti problem oscilacije temperature, jer se termostat nalazi sa druge strane dimnjaka gdje mi je bojler. Ovo mi je posljednji pokušaj prije nego premjestim termostat na drugi zid.
Termostat je na zidu dimnjaka?
Ako je tako, to imo nije dobro mjesto za termostat. Taj zid je topao i "grije" termostat. On misli da je postigao dovoljnu temperaturu, ali cim okolni "hladni" (hladniji) zrak prostruju kraj njega on opet pali grijanje.
Mozda ne moras dodavati radijatore nago samo koje rebro na postojece. (ovisi naravno kakve imas radijatore i ima li mjesta)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 17:10   #205
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Meni je serviser rekao da nema tih (losih) saznanja u vezi tog termostata.
Ne u smislu da mi ga proda/postavi/zaradi, nego da nema u svom poslu prituzbi te vrste i da je termostat dobar.
Mozda da ipak pokusas s nekim majstorom...ili nazovi predstavnistvo Vaillanta pa se raspitaj, reci im sto ti se desava.
Moguce je da termostat nije na dobrom mjestu, da nije dobro podesen...
Serviser mi je dolazio i rekao da je sve uredu te da je jedini problem sa položajem termostata. Nisam pokušaao kontaktirati Vailant servis ili predstavništvo ali bih trebao.

Quote:
Termostat je na zidu dimnjaka?
Ako je tako, to imo nije dobro mjesto za termostat. Taj zid je topao i "grije" termostat. On misli da je postigao dovoljnu temperaturu, ali cim okolni "hladni" (hladniji) zrak prostruju kraj njega on opet pali grijanje.
Mozda ne moras dodavati radijatore nago samo koje rebro na postojece. (ovisi naravno kakve imas radijatore i ima li mjesta)
Problem mi je što već imam velike radijatore (2 radijatora sa po 16 rebara). Majstor mi je predložio dodavanje novog radijatora na suprotnom dijelu sobe tako da on zagrijava jedan dio, dok postojeći radijatori zagrijavaju ostatak. Nadam se da će mi to pomoći.
samire is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 17:35   #206
Quote:
samire kaže: Pogledaj post
Serviser mi je dolazio i rekao da je sve uredu te da je jedini problem sa položajem termostata. Nisam pokušaao kontaktirati Vailant servis ili predstavništvo ali bih trebao.

Kakav serviser ti je to rekao, ako kazes da nisi kontaktirao Vaillant servis?
Mislim, dobro je on rekao, ali ne shvacam cega je on to serviser ako ne Vaillant uredjaja, obzirom da se radi o Vaillant termostatu.
Da, mislim da bi svakao trebao konzultirati se s predstavnistvom i/ili ovlastenim Vaillant servisom.


Quote:
Problem mi je što već imam velike radijatore (2 radijatora sa po 16 rebara). Majstor mi je predložio dodavanje novog radijatora na suprotnom dijelu sobe tako da on zagrijava jedan dio, dok postojeći radijatori zagrijavaju ostatak. Nadam se da će mi to pomoći.
Ne znam da li si napisao velicinu sobe (i da jesi ne bi mi puno pomoglo, jer nisam strucnjak ) ali dva velika radijatora bi trebala moci zagrijati poveci prostor. Jesu li oni dovoljno vruci, a ipak ne uspijevaju zagrijati ili su mlaki?
Mozda je problem u temperaturi vode u sistemu, mozda mozes to probati malo povisiti.
Nemoj zuriti s radovima (ostavi ih za ljeto) mozda ipak nadjes neko drugo rjesenje.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 20:22   #207
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Meni je serviser rekao da nema tih (losih) saznanja u vezi tog termostata.
Ne u smislu da mi ga proda/postavi/zaradi, nego da nema u svom poslu prituzbi te vrste i da je termostat dobar.
Mozda da ipak pokusas s nekim majstorom...ili nazovi predstavnistvo Vaillanta pa se raspitaj, reci im sto ti se desava.
Moguce je da termostat nije na dobrom mjestu, da nije dobro podesen...
Rekao je i meni tip u ducanu da je to jedan od najboljih termostata, ali ako pogledas postove na ovom forumu od prije nekih godinu dana vidjet ces da je barem jos dvoje ljudi imalo iste simptome, znaci ukupno cetvero ljudi. I tocno je da po uputstvima meni termostat ne stoji na dobrom mjestu (blizu vrata) ali ne znam kome to termostat stoji u idealnim laboratorijskim uvjetima na sredini zida daleko od vrata i optimalno udaljen od radijatora. Uostalom bilo bi glupo da stavim termostat na sred zida. Medjutim, ljudi su napisali da se ove osilacije u mjerenju temperature dogadjaju i kad zatvore vrata, znaci kad je u prostoriji sve zatvoreno sto mi uopce nije cudno. Ne znam, sve me strah sad kad zahladi a ovaj krene grijat 5 min, pa 5 min nista, pa opet 5 min grijanja. I to jos sve uz regulacijsku stazu postavljenu na +5. Ako je postavim na 0 onda pali/gasi grijanje svaku minutu!
orcanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 22:42   #208
Quote:
orcanic kaže: Pogledaj post
Rekao je i meni tip u ducanu da je to jedan od najboljih termostata, ali ako pogledas postove na ovom forumu od prije nekih godinu dana vidjet ces da je barem jos dvoje ljudi imalo iste simptome, znaci ukupno cetvero ljudi.
A sada procitaj sto si napisao , cetiri u godini dana.
Vaillant je (mislim) najprodavaniji bojler (ako i nije, sugurno je u prvih 3 ) i vjerujem da je broj prodanih i montiranih bojlera - ogroman.
Vaillant servisa (ovlastenih) ima u Zagrebu preko 50 - niti jedna druga firma nema ih toliko.
Ako u jednoj godini nekoliko ljudi ima primjedbi, to u odnosu na postojecu prodaju nije nista.
Ako netko proda 4 bojlera, pa na sva 4 bude prigovora to je nesto drugo. Ali u postocima, ovo je neznatno.
Tim vise sto oni koji ovdje traze savjete (bar neki od njih) pokusavaju probleme rijesiti sami, tj. uz pomoc foruma, a samo neki pozovu ovlasteni Vaillant servis ili traze savjet u njihovom predstavnistvu.

Quote:
I tocno je da po uputstvima meni termostat ne stoji na dobrom mjestu (blizu vrata) ali ne znam kome to termostat stoji u idealnim laboratorijskim uvjetima na sredini zida daleko od vrata i optimalno udaljen od radijatora. Uostalom bilo bi glupo da stavim termostat na sred zida. Medjutim, ljudi su napisali da se ove osilacije u mjerenju temperature dogadjaju i kad zatvore vrata, znaci kad je u prostoriji sve zatvoreno sto mi uopce nije cudno. Ne znam, sve me strah sad kad zahladi a ovaj krene grijat 5 min, pa 5 min nista, pa opet 5 min grijanja. I to jos sve uz regulacijsku stazu postavljenu na +5. Ako je postavim na 0 onda pali/gasi grijanje svaku minutu!
Cuj, ne znam, nisam majstor. Ali ipak vjerujem onome koji to je i koji se svakodnevno susrece sa musterijama, a ne nailazi na takve prigovore.
I moj je termostat (ne taj) uz vrata, ali vrata su stalno otvorena...nisu vrata bitna (sama po sebi) nego strujanje zraka...iz zida, iza termostata, od nekih drugih vrata koja se otvaraju/zatvaraju... nemam pojma...ali znam da bi moralo raditi kako spada. Ne bi se smio paliti gasiti svakih minutu dvije, ili pet. Uostalom mozda je termostat i pokvaren...desi se i to...cak i cetiri u godinu dana ako ih je prodano bezbroj.
Ali rjesenje sigurno postoji. Mislim da problem nije u losem termostatu. (mislim opcenito losem - moguce je da je poneki i pokvaren ili se pokvario)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 13:04   #209
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A sada procitaj sto si napisao , cetiri u godini dana.
Vaillant je (mislim) najprodavaniji bojler (ako i nije, sugurno je u prvih 3 ) i vjerujem da je broj prodanih i montiranih bojlera - ogroman.
Vaillant servisa (ovlastenih) ima u Zagrebu preko 50 - niti jedna druga firma nema ih toliko.
Ako u jednoj godini nekoliko ljudi ima primjedbi, to u odnosu na postojecu prodaju nije nista.
Ako netko proda 4 bojlera, pa na sva 4 bude prigovora to je nesto drugo. Ali u postocima, ovo je neznatno.
Tim vise sto oni koji ovdje traze savjete (bar neki od njih) pokusavaju probleme rijesiti sami, tj. uz pomoc foruma, a samo neki pozovu ovlasteni Vaillant servis ili traze savjet u njihovom predstavnistvu.
Da, samo sto se ovaj broj odnosi na ljude koji odluce potraziti pomoc bas na ovom forumu/podforumu a taj broj je vrlo vrlo mali. Moguce je da od npr. 1000 kupljenih termostata 800 njih (ne)radi na ovaj nacin, ali vjerovatno nikome od tih 800 ljudi ne padne napamet traziti pomoc bas na ovom forumu ili uopce na Internetu. Vjerujem da velika vecina ljudi niti ne obraca paznju na to kako termostat radi, nego nazovu majstora da im to montira i zaborave uopce na termostat a kamoli da na nekom Internetskom forumu traze pomoc.

Quote:
Cuj, ne znam, nisam majstor. Ali ipak vjerujem onome koji to je i koji se svakodnevno susrece sa musterijama, a ne nailazi na takve prigovore.
I moj je termostat (ne taj) uz vrata, ali vrata su stalno otvorena...nisu vrata bitna (sama po sebi) nego strujanje zraka...iz zida, iza termostata, od nekih drugih vrata koja se otvaraju/zatvaraju... nemam pojma...ali znam da bi moralo raditi kako spada. Ne bi se smio paliti gasiti svakih minutu dvije, ili pet. Uostalom mozda je termostat i pokvaren...desi se i to...cak i cetiri u godinu dana ako ih je prodano bezbroj.
Ali rjesenje sigurno postoji. Mislim da problem nije u losem termostatu. (mislim opcenito losem - moguce je da je poneki i pokvaren ili se pokvario)
Zvat cu servisera pa cemo vidjeti sto ce on reci, ali nekako sam skeptican da ce ista rijesiti. Javim se nakon toga. Pozdrav.
orcanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 15:03   #210
Quote:
orcanic kaže: Pogledaj post
Da, samo sto se ovaj broj odnosi na ljude koji odluce potraziti pomoc bas na ovom forumu/podforumu a taj broj je vrlo vrlo mali.
Tema nija opcenita vec vrlo konkretna - vaillant termostati...imo, mnogi ljudi citaju forume, mnogi od njih imaju vaillant termostate, a mnogi od njih imaju bas taj termostat. Ako imaju problem s termostatom - upravo je ovo tema (tim vise sto je cesto na prvoj stranici) koju ce uzabrati da o njemu pisu. Zasto nema vise postova od 200 i nesto (a velik di njih su odgovori) u dvije godine? Mozda ipak zato jer toliko tih problema nema.


Quote:
Moguce je da od npr. 1000 kupljenih termostata 800 njih (ne)radi na ovaj nacin,
Moguce je, da.
Moguce je i da je od 10000 termostata, 100 ljudi ima problema, od kojih 70 pozove majstora koji im podesi termostat, ostalih 30 ne zove majstora nego se zale na sve strane kako termostat ne valja, a njih 4-5 napise to i na ovom forumu. A od tih 30 bude recimo 5 neispravnih termostata. Sve je moguce.

Quote:
ali vjerovatno nikome od tih 800 ljudi ne padne na pamet traziti pomoc bas na ovom forumu ili uopce na Internetu.
Zasto ne bi bas nikome palo na pamet, pa nije forum bas nesto nepoznato ljudima, bar onim mladjima.
A onima kojima to ne padne na pamet, mozda pozovu ovlasteni servis pa im majstor podesi termostat i objasni im kako se to radi. Ili nazovu predstavnistvo pa se pozale, pa im oni pomognu - ili savjetom ili preporuce majstora...

Quote:
Vjerujem da velika vecina ljudi niti ne obraca paznju na to kako termostat radi, nego nazovu majstora da im to montira i zaborave uopce na termostat a kamoli da na nekom Internetskom forumu traze pomoc.
Hm, ja ne vjerujem. Nije to bas tako jeftina niti nebitna stvar da ne bi obracao paznju, pa nije ljudima svejedno je li im zima ili nije, dal se bojler pali/gasi/grije kako treba. Ako vec imaju nesto sto se moze programirati i sto bi trebalo dobro raditi vjerujem da to i ocekuju od uredjaja. (kako tog tako i drugih)
Oni koji su zadovoljni termostatom sigurno to nece ici pisati na forum, kao niti oni koji imaju "problem" koji im je (dobar) majstor otklonio.

Quote:
Zvat cu servisera pa cemo vidjeti sto ce on reci, ali nekako sam skeptican da ce ista rijesiti. Javim se nakon toga. Pozdrav.
Nadam se da imas dobrog majstora i da ipak hoce.
Mislim da oni (tj. neki od njih) koji su se ovdje zalili, mozda i nisu zvali (samire je i napisao da mu je dolazio serviser ali da nije zvao vaillant servisera ) prave ljude koji bi im znali rijesiti problem. (istina, nisu ni svi majstori jednako sposobni)
Zato cu tu citirati mfcc-a, koji je na forumu odgovarao i rjesavao tudje probleme, koji se ocito razumije u problematiku a koji je napisao:


"Termostat radi jako dobro i nemojte sumljati u njegovu ispravnost jer j
a ga imam isto montiranog u svom stanu već dvije godine i nemam nikakve zamjerke. Termostat treba dobro proučiti i podesiti.
Naime dobro pročitajte sve moje prijašnje postove na ovu temu, nakon toga malo proučite termostat i ako i nakon toga nečete imati željene rezultate možete me pitati gdje je zapelo."

Naravno, kao sto rekoh sve je moguce, pa tako i to da taj termostat nije bas nesto, ali evo mfcc kaze da je ok, meni je serviser rekao da je ok i da nema prituzbi...
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 22:08   #211
CalorMatic 430

Trenutno nemam puno vremena za proučavanje uputstava a i nisu baš jasna radi se o CalorMatic 430

Kako da ga natjeram (postavke) da radi isključivo po zadanoj krivulji grijanja (i osjetniku vanjske temp.) a da zanemari stanje temperature u prostoriji u kojoj se nalazi termostat.
cardar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 10:07   #212
Quote:
cardar kaže: Pogledaj post
Trenutno nemam puno vremena za proučavanje uputstava a i nisu baš jasna radi se o CalorMatic 430

Kako da ga natjeram (postavke) da radi isključivo po zadanoj krivulji grijanja (i osjetniku vanjske temp.) a da zanemari stanje temperature u prostoriji u kojoj se nalazi termostat.
Po krivulji grijanja regulirate jedino temp. polazne vode kroz radijatore nikako temp. u prostorijama. Za to vam treba ili sobni termostat ili na svim radijatorima ugrađeni termostatski ventili.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2009., 02:27   #213
Pitanje: Može li se (i kako) umjesto VRT30 spojiti termostat koji radi na 20-30V?
Čemu služe stezaljke 7-8-9 (oznacene su sa 21V)?
Bojler je Vaillant VUW SOE 242/2-3
ruda1001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 00:37   #214
vtr 240f

citajuci prosle postove naucio sam skoro sve sto treba znati o termostau...
na svom bojleru imam vtr 30 kojeg palim rucno. dobio sam na poklon
vtr240f, pa me zanima kako se on pali-gasi kad ja hocu, a ne narihtavanjem programa ! sad kad sam na godisnjem sve se mjenja, znaci zelim ga upaliti kasnije-ranije rucno of/on

hvala na odgovoru...
__________________
Giant je zakon!
dj6446 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 01:27   #215
Quote:
dj6446 kaže: Pogledaj post
citajuci prosle postove naucio sam skoro sve sto treba znati o termostau...
na svom bojleru imam vtr 30 kojeg palim rucno. dobio sam na poklon
vtr240f, pa me zanima kako se on pali-gasi kad ja hocu, a ne narihtavanjem programa ! sad kad sam na godisnjem sve se mjenja, znaci zelim ga upaliti kasnije-ranije rucno of/on

hvala na odgovoru...
Sta nemas manual Ima ti na netu Pa okrugli gumb pritisnes i okrenes na sunce, pricekas koju sekundu da se vrati pocetno stanje i onda namjestis zeljenu temp. okretanjem istog gumba ali ovaj put bez pritiska. Korake mozes i zamijeniti. Gasi se pritiskom gumba i okretanjem na off.
orcanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 20:37   #216


evo slike termostata..ja nemam gumb,ali sam otprilike svatio..

thx
__________________
Giant je zakon!
dj6446 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 22:59   #217
Quote:
dj6446 kaže: Pogledaj post


evo slike termostata..ja nemam gumb,ali sam otprilike svatio..

thx
Ako ipak nisi sasvim ....kao sto ti rece covjek, imas na netu (na www.vaillant.hr) svakojakih uputstava, samo moras pronaci svoj.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 14:42   #218
VRT430

Eto nakon nekog vremena opet pitanje u vezi VRT430...
Poslije nekoliko dana podešavanja na uređaju je podešena krivulja grijanja 0.65 na kojoj prostorije grije podjednako na različitim vanjskim temperaturama... No ono što mi je sada problem je što ne zagrije prostor na onoliku temperaturu koju podesim na njemu nego 2-3 stupnja manje... Podizanjem krivulje bi trenutno dobio željenu temperaturu prostora ali po hladnijim danima unutra bi bilo pretoplo.. Pošto temperaturu polaznog voda ne mogu podići unutar krivulje kao kod nekih drugih proizvođača postoji li rješenje za nižu temperaturu u prostoru ili ću morati podesiti veću od one koju želim..
Pozdrav...
Zeee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 16:34   #219
VRT30 u RET230

Sad sam skužio ovaj forum koji mi se čini kao pravo mjesto za pitanje, dakle osim što sam završio srednju električarsku o grijanju nema pojma. Pa, imam na zidu Vaillant VRT230 i zamijenio bi ga sa Danfossom RET230. Da li netko zna kako prespajam žice? Shema za RET230 ima na:

http://grijanje.danfoss.com/PCMPDF/264.pdf
Veljko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 21:46   #220
Quote:
Zeee kaže: Pogledaj post
Eto nakon nekog vremena opet pitanje u vezi VRT430...
Poslije nekoliko dana podešavanja na uređaju je podešena krivulja grijanja 0.65 na kojoj prostorije grije podjednako na različitim vanjskim temperaturama... No ono što mi je sada problem je što ne zagrije prostor na onoliku temperaturu koju podesim na njemu nego 2-3 stupnja manje... Podizanjem krivulje bi trenutno dobio željenu temperaturu prostora ali po hladnijim danima unutra bi bilo pretoplo.. Pošto temperaturu polaznog voda ne mogu podići unutar krivulje kao kod nekih drugih proizvođača postoji li rješenje za nižu temperaturu u prostoru ili ću morati podesiti veću od one koju želim..
Pozdrav...
Koju čete krivulju odabrati ovisi o izolaciji kuće tj toplinskim gubicima izazvanim lošom izolaciom.
Znaći odabirom krivulje zadajete temp. polaznog voda u zavisnosti od vanjske temp. a podešenjem željene temp. u prostoru zadajete temp. prostorije. Ako odaberete krivulju koja nije adekvatna vašoj izolaciji teško da čete postiči željenu temp. u prostoriji.
mfcc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.