Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2010., 17:11   #201
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Ajde nam reci gdje to kupuješ trešnje u kojima nema crva.
Svaki put kada čistim trešnje, najmanje svaka 10-a je crvljiva. Nekad i više.
Slobodno reci, nije reklama ako kažeš nešto dobro.
U Hoferu u Sloveniji.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 17:14   #202
Sad je jasno.
Slovenski crvi budu zadržani na granici.
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 17:24   #203
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Trazila jesam, pa necu valjda strpat tresnju u usta bez da ju pregledam

Neke zivotinje zaista bivaju nehotice ubijene u proizvodnji hrane bez zivotinjskih sastojaka, ali vegani barem ne konzumiraju ono sto je jednostavno izbjeci - meso, jaja, mlijecne proizvode i med. Tako da, kenjati nekom veganu sto je u brasnu koje kupi mozda samljeven zohar, a pritom jesti zivotinjske proizvode koje je lako izbjeci je u najmanju ruku licemjerno.

http://www.animalvisuals.org/data/1mc/
Ako vec zelis raspravljati o veganstvu, raspravljaj na Kuhinji bez mesa, gdje smijem braniti veganstvo bez da mod zatvori thread i optuzi me za propagandu. U protivnom, prestani zajebavati!


where na is the number of animals killed, ct is the target number of food calories, ca is the number of calories per kilogram…etc..bla..bla…

Ma neću te više zajebavati, ako mi priznaš da li si ovo skinula s Tube8 ?
Ako i nisi, samo tamo spada.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 18:20   #204
Evo su u Kanadi izmislili mreže za drvo trešnje, kažu da je mreža toliko gusta da mušica ne može doći do drveta:
http://www.kootenaycovers.com/Kooten...2010/Home.html
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 18:47   #205
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post

Zar smo to mi, zločesti mesožderi,o tebi Strpljiva, digli živac ?
Uopće ne razumijem tvoju potrebu da ju podbadaš. Nit ostalih koji to čine. Evo, ja sam svejed i nigdje nisam primjetila da ona ičime ističe svoje stavove nit time smeta u forumskoj konverzaciji. Za razliku od brojnih svejeda. Nije ni čudo da nas proglašavaju krvoločnima.
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 21:35   #206
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Evo su u Kanadi izmislili mreže za drvo trešnje, kažu da je mreža toliko gusta da mušica ne može doći do drveta:
http://www.kootenaycovers.com/Kooten...2010/Home.html
nekak brijem da ni sunce onda ne dođe do te trešnje
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2010., 23:03   #207
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
... sto je jednostavno izbjeci - meso, jaja, mlijecne proizvode i med..
zašto med
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 00:59   #208
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
zašto med
zato kaj su pčele životnje!
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 01:20   #209
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
zato kaj su pčele životnje!
A to kaj pčele moraju poprašiti cvjetiće za dobiti voće, to im isto smeta, ili je to prihvatljivo?
crveno-crno is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 03:08   #210
Quote:
crveno-crno kaže: Pogledaj post
A to kaj pčele moraju poprašiti cvjetiće za dobiti voće, to im isto smeta, ili je to prihvatljivo?
Nemam pojam.
Meni je sva ta filozofija krajnje nastrana,pa se ne opterećujem smislom.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 13:39   #211
pellaprat- koliko može stajati onaj džem od jagoda? u tamnoj špajzi, zatvorene staklenke??

da znam, da li da se bacim na drugu turu dok još mogu naći jagoda...

i daj nabaci još koju zanimljivu kombinaciju voća za džem.. skroz sam se ufurala
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 15:10   #212
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
pellaprat- koliko može stajati onaj džem od jagoda? u tamnoj špajzi, zatvorene staklenke??

da znam, da li da se bacim na drugu turu dok još mogu naći jagoda...

i daj nabaci još koju zanimljivu kombinaciju voća za džem.. skroz sam se ufurala
Godinu dana sigurno. Duže mi nikada nije ostao. Ako ga držiš u potpunom mraku ili puniš u tamne boce za to vrijeme neće promijeniti boju. U protivnom, na svjetlu može zbog male količine šećera, crvena prijeći u smeđkastu ali okus neće promijeniti.
Slijedeći recept dolazi većeras, znaš da riječankama ne mogu ništa odbiti.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 18:31   #213
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Godinu dana sigurno. Duže mi nikada nije ostao. Ako ga držiš u potpunom mraku ili puniš u tamne boce za to vrijeme neće promijeniti boju. U protivnom, na svjetlu može zbog male količine šećera, crvena prijeći u smeđkastu ali okus neće promijeniti.
Slijedeći recept dolazi većeras, znaš da riječankama ne mogu ništa odbiti.
ajde, ajde- jedva čekam
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 20:56   #214
ok totalno ste me napalili na pravljenje pekmeza
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 22:49   #215
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ajde, ajde- jedva čekam
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
ok totalno ste me napalili na pravljenje pekmeza
Kako sam trenutno baš u eksperimentalnoj fazi izrade jednog novog pekmeza od bazge i hokaido tikve s Portom, a čini mi se da će i slatkač od istog biti, evo malo kasnim s ova dva iskušana recepta okusom malo nesvakidašnjih džemova.

Pikantne trešnje

5kg očišćenih trešanja (najbolje kasne velike crne)
75dag šećera za želiranje (Dr Oetker 1:3)
25dag extrakta dunjne kore ili 5 vrećica želatine u listićima
60 dag suhih brusnica
10 dag svježeg đumbira
5 kavskih žlićica zelenog papra
2,5dcl Bacardi bijelog ruma
1 kavska žličica mljevenog kardamoma.

Očišćene trešnje ispeci u pećnici pola sata na 200 C.
Jednu trećinu trešanja, sav sok koje su pustile tijekom pečenja, brusnice, đumbir, zeleni papar i kardamom izmiksaj u potpuno glatku gustu homogenu smjesu i ostavi preko noći u hladnjaku.
Smjesu zagrij do vrenja, krčkaj samo 3-4 min.,dodaj preostale trešnje i krčkaj još 5 min.
Dodaj šećer za želiranje, extrakt dunjne kore ili listiće želatine, bijeli Bacardi, prekini kuhanje, snažno izmiješaj i vruće lijevaj u vruće bočice. Zatvorene bočice pasteriziraj u vodenoj kupelji na 75 C 15 minuta.



Borovnice"Extreme"

5kg vrlo zrelih borovnica
60dag šećera za želiranje (Dr Oetker 1:3)
25dag extrakta dunjne kore ili 5 vrećica želatine u listićima
60 dag suhih brusnica ili borovnica
25 cvjetova bazge konzerviranih u šećeru*
2,5dcl kokosovog likera
20 dag kokosovih pahuljica

Polovicu borovnica, brusnice,cvjetove bazge i kokosov liker izmiksaj u potpuno glatku gustu homogenu smjesu i ostavi preko noći u hladnjaku.
Smjesu zagrij do vrenja, krčkaj samo 3-4 min.,dodaj preostale borovnice i krčkaj još 5 min.
Dodaj šećer za želiranje, extrakt dunjne kore ili listiće želatine i kokosove pahuljice, prekini kuhanje, snažno izmiješaj i vruće lijevaj u vruće bočice. Zatvorene bočice pasteriziraj u vodenoj kupelji na 75 C 15 minuta.

*Kako se cvjetanje bazge vremenski ne poklapa sa zrelim borovnicama, napravi sljedeće:
Cvatove bazgi ošišaj škarama da odstraniš zelene stapke, pofuri ih s 5 dcl vrelog šećernog sirupa kojeg napraviš kuhanjem 20dag šećera i 3dcl vode. Ovo štapnim mikserom pretvori u gustu smjesu koju vruću napuniš u vruću bocu i pasteriziraš u vodenoj kupelji 15 min na 75 C. Do izrade džema čuvaj na tamnom i hladnom mjestu.
Bazga se izuzetno nadopunjuje s crnim bobičastim voćem.

Riječkom lobiju, veliki

Zadnje uređivanje Pellaprat : 07.06.2010. at 22:59.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 23:10   #216
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Riječkom lobiju, veliki
uf, oba recepta zvuče vrlo, vrlo njami
mislim da ću prije probati ovaj sa trešnjama, i to kad malo pojeftine,-a ovaj s borovnicama će nažalost morati pričekati neke bolje dane.. a taaako volim borovnice...

al, ono- svaka ti čast.. nadam se da tvoja žena zna cijenit tvoje kulinarsku maštovitost

edit- ima netko u okolici rijeke da prodaje domaće trešnje ili borovnice??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 23:41   #217
pell super ovo zvuči ali ja sam malo veća konzerva - držim se voća solo
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 16:19   #218
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
ok totalno ste me napalili na pravljenje pekmeza
Fala ti boze da nisam jedina.
Citajuci recept od Pellaprata pocela sam se krčkat.

Tresnjeeee..
Bunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 19:22   #219
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kako sam trenutno baš u eksperimentalnoj fazi izrade jednog novog pekmeza od bazge i hokaido tikve s Portom, a čini mi se da će i slatkač od istog biti, evo malo kasnim s ova dva iskušana recepta okusom malo nesvakidašnjih džemova.




Borovnice"Extreme"

5kg vrlo zrelih borovnica
60dag šećera za želiranje (Dr Oetker 1:3)
25dag extrakta dunjne kore ili 5 vrećica želatine u listićima
60 dag suhih brusnica ili borovnica
25 cvjetova bazge konzerviranih u šećeru*
2,5dcl kokosovog likera
20 dag kokosovih pahuljica

Polovicu borovnica, brusnice,cvjetove bazge i kokosov liker izmiksaj u potpuno glatku gustu homogenu smjesu i ostavi preko noći u hladnjaku.
Smjesu zagrij do vrenja, krčkaj samo 3-4 min.,dodaj preostale borovnice i krčkaj još 5 min.
Dodaj šećer za želiranje, extrakt dunjne kore ili listiće želatine i kokosove pahuljice, prekini kuhanje, snažno izmiješaj i vruće lijevaj u vruće bočice. Zatvorene bočice pasteriziraj u vodenoj kupelji na 75 C 15 minuta.

*Kako se cvjetanje bazge vremenski ne poklapa sa zrelim borovnicama, napravi sljedeće:
Cvatove bazgi ošišaj škarama da odstraniš zelene stapke, pofuri ih s 5 dcl vrelog šećernog sirupa kojeg napraviš kuhanjem 20dag šećera i 3dcl vode. Ovo štapnim mikserom pretvori u gustu smjesu koju vruću napuniš u vruću bocu i pasteriziraš u vodenoj kupelji 15 min na 75 C. Do izrade džema čuvaj na tamnom i hladnom mjestu.
Bazga se izuzetno nadopunjuje s crnim bobičastim voćem.

:[/B]
Izbjegavam šećer za želiranje kao i želin,ali ima voća koje puno izgubi od teksture i okusa ako se dugo kuha ,pa tu popustim.
Ne volim cvijet bazge,ali zato bobice berem svake godine i radim od njih žele.
Svi pogađaju od čega je napravljen,a boja je doista veličanstvena.
Otimam se iskušenju da kuham bilo što jer imam dvije police u špajzi napunjene flašama pekmeza,džemova,želea i slatkog.
Lani sam pretjerala.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 22:19   #220
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Izbjegavam šećer za želiranje kao i želin,ali ima voća koje puno izgubi od teksture i okusa ako se dugo kuha ,pa tu popustim.
Ne volim cvijet bazge,ali zato bobice berem svake godine i radim od njih žele.
Svi pogađaju od čega je napravljen,a boja je doista veličanstvena.
Otimam se iskušenju da kuham bilo što jer imam dvije police u špajzi napunjene flašama pekmeza,džemova,želea i slatkog.
Lani sam pretjerala.
I ja koliko je moguće.
Ali naše hr tržište je organizacijski totalni šit. Neki dan tražim agar-agar-nema, tržim čisti jabučni pektin-nema, u trgovinama tzv. zdrave hrane tražim sjemenke rogača-nikad čuli, meni ostala još kila mog ekstrakta dunjine kore, šta ću, idem po Želin..-nema; teta u Konzumu kaže; nije još sezona. Odem u Dionu-imaju samo želirajuči šećer 1:1, uzmem telefon i zovi; nađem Želin u Konzumu u Sarajevskoj; trčim na drugi kraj Zagreba- kupujem posljednjih 8 vrećica Želina od prošle godine.
U subotu, vadim frendici-susjedi jedan recept i žalim joj se zbog opisanog sranja. Ona mi od doma donosi mljevene sjemenke rogača koje je kupila u nekoj bio-šit trgovini u Beču; čitam deklaraciju: zemlja porijekla:Croatia,Hvar !

Cvijetove bazge, lipe, bagrema, vrijeska, lavande, borača itd,itd, doživljavam kao specifične začine pogotovo kod izrade džemova i pekmeza.

Ja ne mogu pretjerati u količini. Ono čega vidim da ima viška od lani, izmiksam s vrhnjem,mlijekom,žumanjcima i u Slatkač, a njega nikad previše.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.