Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2013., 17:37   #1
Thumbs up Aeropress

Čudno mi je da nema teme za aeropress, ali nema veze sad ćemo se malo raspisati.

Aeropress je realtivno nova stvarčica i metoda spravljanja kave koja ima sve više poklonika u svijetu. Tvrtka koja ga je izmislila se zove Aerobie, vjerojatno se sjećate iz mladosti onih roza krugova koji su se bacali kao frizbi i letili su kilometrima, e to su oni isto izmislili i na tome su natukli lovu.

Uglavnom bariste u svijetu ubijaju na prvenstvima sa aeropressom.

Ja sam ga naručio prije koji tjedan i došao mi je neki dan. Jednostavno sam oduševljen samom metodom rada koja je PREJEDNOSTAVNA a kava je predobra, po meni puno bolja od french pressa, moke, filtera i sl., jedino mi nije bolje od espressa, ali ionako ništa i ne može biti bolje od njega za mene.



Na ovoj slici gore se vidi cijeli set. Ovaj dio drugi s lijeva ide u ovaj dio koji je prvi s lijeva, tu se stvara vakuum, funkcionira nešto kao šprica. Okrenete ga tako da je ovaj dio koji je drugi s lijeva dolje, unutra stavite mljevenu kavu, nalijete vruću, ali ne proključalu vodu, mješate 10sek, okrenete i uljevate ravno u šalicu tako da pritišćete gornji dio te kava prolazi po da pritiskom kroz filter (metalni ili papirni), vrlo jednostavno, sve skupa traje ni minutu!!!
Čišćenje je smijurija, samo skinete filter i gurnete soc ravno u smeće.





Kava iz aeropressa je meni osobno SAVRŠENA. Aroma je jako intezivna, tako da zrno dolazi do izražaja, preferira svijetlo prženo zrno arabice. Okus je kompleksan kao i kod espressa s tim da nema nikakve gorčine, jako pogodno za kombinacije s mlijekom. Najbolje od svega je što imate POTPUNU kontrolu na pripremom same kave, od temperature vode, granulacije zrna, vremena natapanja kave, brzine i jačine pritiska. Tko ne voli nikakve sedimente kave u šalici tu je papirnati filter, ali on pokupi na sebe ulje iz kave što ja ne volim, tako da preferiram metalni koji propušta sve detalje zrna kave.

Svim ljubiteljima kave toplo preporučam ovu spravicu jer se nećete razočarati, čak je pogodno za nositi na kampiranja i putovanja. Cijena je nekih cca 250-300kn.

I evo za kraj jedan youtube video kao vodič:
http://www.youtube.com/watch?v=H5QR6KnmY4k

Uživajte i nadam se da sam vam pomogao!
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 13:50   #2
Moj Aeropress na žalost već par mjeseci stoji doma neraspakiran i još k tome nemam više zrna za prženje, jednostavno trenutno ne stignem organizirati se oko toga iz raznih razloga.
Ali iz live demonstracije i degustacije mogu reći da je stvarno dobra metoda pripreme kave i još k tome jako efektna kad npr dođu gosti pa se napravi pravi mali show - još ako se ima dobra kava pri tome...

Kad doma konačno izgradim sve što trebam da imam kamo porazmjestiti svakakve kućanske uređaje, onda se opet bacam i na kavu.

lp
--
ahnu
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 09:43   #3
Malo dižem temu iz mrtvih, ali razmišljam o kupnji aeropressa pa mi svaki savjet dobro dođe... Prvo i osnovno, gdje ga je najisplativije uzeti? Vidim da ima i kod nas po webshopovima za nekih 230 kuna. Ovi papirnati filteri, jesu li to baš za njega pa ih je potrebno naručivati ili je to univerzalno? I za kraj, koju mi kavu preporučate? Totalni sam njub po ovom pitanju, ali volim piti kavu pa sam rekao dosta instant sranjima Pravi aparat mi je za sad prevelika investicija, ali ovo mi se čini kao dobar početak...
=DJ= is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 16:53   #4
Pozdrav,

Aeropress je prakticna, funkcionalna, jednostavna, izdrzljiva i jeftina stvar usporedujuci sa ostalim metodam spravljanja. Ja sam svoj uzeo za nekih 280kn sa ebaya prije nekih godinu dana, jos uvijek s njim najvise radim. Tako da slobodno uzmi taj za 230kn, dobra cijena. Malo ce ti trebat da naucis omjere koji tebi pasu, ali kad nades, na konju si.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 22:54   #5
ne znam kak sam prije živjela bez aeropressa! čudo, preporučam svima.
Zaboravila sam na kafiće
__________________
Do you feel real
genes is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 01:02   #6
Kako ga radite? Izgleda prilicno komplicirano
kiksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2020., 11:51   #7
Quote:
kiksy kaže: Pogledaj post
Kako ga radite? Izgleda prilicno komplicirano
Ma ne moze jednostavnije, naravno da se mozes igrat koliko hoces. Moj recept je 18g samljevene kave na granulaciju soli cca, stavim u Aeropress, napunim vrelom vodom do vrha , ostavim minutu i istisnem u salicu.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2020., 14:42   #8
Gdje kod nas kupiti Aeropress? Gledam po svim online trgovinama, nigdje ga nema u ponudi.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
__________________
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Saint06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2020., 11:50   #9
Quote:
Saint06 kaže: Pogledaj post
Gdje kod nas kupiti Aeropress? Gledam po svim online trgovinama, nigdje ga nema u ponudi.

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
ima ovdje: https://kavantura.com/collections/ap...ucts/aeropress
Didier180 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2020., 09:56   #10
Ok, hvala na informaciji

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
__________________
UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity
Saint06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 15:21   #11
Pozdrav, odlučio sam kupiti aeropress i delonghi kg79 mlinac, pa mi sada treba preporuka za ok kavu dok se malo ne uhodam

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
vozac97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 17:08   #12
Hej, moja preporuka je rucni mlinac Timemore, super zadovoljni, jer brzo melje, i lagano je za uporabu. Probali smo i Rhino i ostale ručne, al u tom omjeru cijene do 100eur je taj najbolji.

Ako pitas za Zagreb, svjeza zrna, a super kvalitetna su u Kavanturi, a onda imas jos Cogito, quahwa, elis…
Samo je bitno da trazis uvijek przena light roast za aeropress


Quote:
vozac97 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, odlučio sam kupiti aeropress i delonghi kg79 mlinac, pa mi sada treba preporuka za ok kavu dok se malo ne uhodam

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
Do you feel real
genes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 18:30   #13
Pridruzujem se preporukama za Timemore (osobno imam C2 model), za aeropress je fantastican, melje dozu za 10-15 sec bez greske.

Osobno uzimam kavu u Four wheel coffee roasters (kvatric) ili Eli's cafe, al imas jos gore navedene opcije. Tesko je preporuciti specificnu kavu jer su razlike medju njima velike (cak i unutar raznih vrsta pojedinog shopa). Vecina tih ducana ima i poprilicno mala pakiranja (125-250g) pa bih preporucio malo obilaziti i isprobavati dok ne nadjes sto ti se svidja. Sa kavama u zrnu iz obicnih ducana nisam pretjerano zadovoljan, to su vise kave za espresso pa bih taj segment skroz zaobisao.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 21:22   #14
Slazem se velike su razlike, i treba malo iskustva ispijanka i testiranja, pa vec nepce prepozna razlike.
Moram spomenuti, vec kad govorimo o dobrim pržionicama, ak netko zeli isprobavat ja sam preodusevljena kvalitetom mariborskog HiKoFi-a, i ljubljanskog STOW. Istina da treba platiti 10eur postarine, ali uzmem vise razlicitih pa napravim zalihu. Obratite pozornost na Etiopije, Columbije i Kenije. S njima nikad ne mozete pogrijesiti
Osobno, najbolja u Europi mi je Belgijski MOK.
__________________
Do you feel real
genes is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2022., 12:27   #15
Hvala na odgovorima.

Vidio sam da je timemore nekakav best buy u "jeftinijem" segmentu, i da se preporuca uzet rucni mlinac ako je budzet ogranicen.
Moje dosadasnje iskustvo su samo instant kave tako da mislim da ce i ovo bit dobro poboljsanje u smislu kvalitete skuhane kave.

Za sada mi je taj C2 malo skup, tako da sam kupio duplo jeftiniji kg79. Od rucnih sam razmatrao Hario mini mill, ali me strah da mi se ne bi dalo svaki dan kurblat 2 minute.


Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
vozac97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2022., 10:00   #16
Uplatio za kg79, i danas mi jave da ipak nemaju na stanju. Možda je ovo znak da ipak trebam kupiti ručni

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
vozac97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2022., 11:02   #17
Ja bih ti definitivno preporucio rucne mlince jer u toj cjenovnoj kategoriji pruzaju konzistentnije mljevenje nego elektricne verzije. Mana im je ocito rucni/sporiji rad ali kad se radi kava-dvije to nije tolko strasno.

Sto se tice hario/timemore itd ovdje smo vec nesto pricali:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=332740&page=47

Nezahvalno je preporucivati skuplje proizvode nekome tko tek ulazi u neku novu tehniku spravljanja kave jer ako ispadne da ti se na kraju ne svidi aeropress ili druga slicna metoda nego zelis na espresso onda sva oprema postane visak ali ako mislis da ces se zadrzati na aeropressu ili nekoj drugoj metodi koja ne zahtijeva iznimno fino mljevenje i radis po kavu-dvije u komadu onda mislim da se bolji rucni mlinac apsolutno isplati. Ta pocetna razlika u cijeni u iznosu kile-dvije kave se vrlo brzo isplati jer je svaka sljedeca kava bolja.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2022., 12:26   #18
Uzmi C2 il neki sličan mlinac, ako i odlučiš kasnije potrošit +2000kn na espresso mlinac imat ćeš dobar prijenosni mlinac za ostale vrste kave. I da ti espresso bude glavno piće kasnije, sigurno ćeš povremeno htjet neku drugu vrstu kave pit.
roomko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2022., 14:19   #19
Lakse bih se odvazio i ulozio 1000kn u taj komplet (aeropress + c2), da sam imao priliku probati kavu iz aeropressa. Ne zivim u zg-u da posjetim neki coffee shop, niti poznajem ikoga tko posjeduje isti.

Osim toga, sad sam tek shvatio da su kave iz ducana prikladnije za espresso, pa bih morao kupovati dosta skuplju kavu skroz.

Treca stvar, ako se jednog dana mozda odlucim kupiti nekakav espresso aparat, morat cu uzimat i novi mlinac s obzirom da taj c2 nije bas adekvatan koliko citam.

Tako da sam sad opet u dilemi u kojem smjeru krenuti da se odmaknem od instant kava, a da nije preskupo.

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
vozac97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2022., 14:42   #20
Da, mislim da trebas malo prouciti razlike izmedju npr.aeropressa, moke, french pressa, v60, chemex i drugih slicnih metoda itd pa pogledaj sto ti odgovara. Mislim da ce ti svaka od metoda biti bolja od obicne instant kave jednom kad se malo naviknes i nadjes tocnu recepturu i kavu koja ti odgovara ali racunaj da neke metode mogu biti jeftinije od drugih. Recimo u konkretnom primjeru aeropress je jeftin alat ali ja osobno njega ne smatram alatom za jeftinu kavu jer (bar meni osobno) njemu vise odgovaraju specialty, lakse przene kave, dobar dio ljudi radi i sa receptima koji trose puno kave (po 20-30g) i slicno. Neke druge metode poput recimo moke bolje podnose kavu za espresso kakvu nalazimo po obicnim ducanima itd.
S tim da koju god da metodu odaberes racunaj da je dobar mlinac osnovna stvar koja jako utjece na krajnji okus. Rucni mlinac je po meni (za istu cijenu) daleko bolja opcija od elektricnog dok god ne trebas vecu kolicinu stvarno fino mljevene kave za espresso ili tursku kavu. Jer pogledaj o cemu je rijec na ovoj slici, losiji mlinci neujednaceno melju, neki dijelovi kave su presitno, a neki prekrupno mljeveni i daju "suprotne" okusne note i neujednacenu kavu. S tim da je kod losijih rucnih mlinaca problem i sto mljevenje puno duze traje, zapinje, tlaka je, stvarno se isplati uzeti nesto kvalitetnije jer je razlika bas jako osjetna.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.