Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.10.2005., 10:46   #1
Lješnjaci

Dakle kao što naslov kaže mislim sa jednim partnerom ući u posao sa lješnjacima. Tri su faktora na koje moramo mislliti:

- zemlja
- sadnice
- poticaji

Nadalje jasno je i da treba dosta rada uložiti no to riješavamo unutar obitelji.
Neću ulaziti u isplativnost projekta jer jasno je da je otkup 100% siguran i da je proizvod izuzetno tražen. Jasno je i to da je prava isplativost tek od 3-5 godine berbe.

Moje pitanje glasi, ulaskom HR u Europsku uniju jednog dana što se u našem slučaju može dogoditi našem poslu, koja je dobit za nas a koje su loše strane i na čemu možemo izgubiti. Molio bih kompetentne da odgovore ako nije problem.

Hvala lijepa.
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 11:53. Reason: promjena naslova
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 13:18   #2
mislim da će to ovisiti o tijeku pregovora...

uglavnom Vam mogu savjetovati da posadite što više jer kad se odredi referentna godina površine pod dugotrajnim nasadima se neće moći povećavati. mislim da bi i u zemljišnim knjigama sve moralo biti opisano kao voćnjak...

naravno pod uvjetom da se stvari nisu promijenile, ono fakat promijenile...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 13:35   #3
moj jedan prijatelj je imao nekoliko hektara, ali je na kraju počupao i posadio orahe

Turska je najveći proizvođač lješnjaka na svijetu, i izgleda da će oni diktirati cijene u EU

Ali mislim da nemaš razloga za brigu, pregovori su tek počeli i daleko smo još od punopravnog članstva

Sve ovisi o pregovaračima i kvotama, mislim da će naši biti pod velikim pritiskom i da će i neuspjehe prikazivati kao uspjehe
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 14:45   #4
Hvala obojici na informacijama. g2sl zašto je tvoj prijatelj sve počupao? Koji je bio problem?
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 15:35   #5
nedavno sam pričao s čovjekom koji je počupao lješnjake "jer jednostavno nisu uspjeli".

vjerujem da je kod njega bio slučaj da nije provjerio da li sve sorte mogu uspjeti u njegovoj klimatskoj zoni. tome pridodaš lošu prihranu, zagušenje stabljike/stabla, led u baš krivo vrijeme pa tako ti se trefi godinu-dvije za redom pa skužiš da si fulao mjesto/vrijeme/vrstu/postupak pa sve počupaš...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 15:56   #6
gadno, no zato sve tri puta provjeravam, biram mjesto i zemlju, sorte, mješanja, vrstu sadnje...
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 17:12   #7
Quote:
Pollux kaže:
Hvala obojici na informacijama. g2sl zašto je tvoj prijatelj sve počupao? Koji je bio problem?
njemu je bilo problem cijena, radna snaga branje, i krađe, polovicu su mu pokrali

i magistar agronomije je, kuži se u sve, jednostavno, cijena se u nekoliko godina smanjila drastično i za istu količinu je dobivao trostruko manje novaca
sad sadi kruške, kaže da je to naisplativije


daj mi mail na pm pa ću ti dati njegovu mail adresu, pa ga sam pitaj
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 18:29   #8
e danas je baš netko pričao o lješnjacima ili sličnom

kupio je lik zemlju i sve da bi mu na kraju rekli da nema poticaja jer se sadnice ne mogu kupit u hr

zato dobro provjeri sve prije nego se upustiš
__________________
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
gottcha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2005., 20:00   #9
ja sam jednom pomagao u berbi
za popizdit
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 09:19   #10
Quote:
g2sl kaže:
ja sam jednom pomagao u berbi
za popizdit
kako ste skupljali?
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 09:26   #11
dresirane vjeverice ?

ima tu kod mene lješnjaka na bacanje,...ali za sada kako se čini i ubuduće vrijeme neće nitko to da skuplja osim tih sitnih životinjica i naravno svraka...

ovdje smo toliko bogati da nema potrebe da se brinemo oko toga...
TIGMAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 09:47   #12
Quote:
g2sl kaže:
..., jednostavno, cijena se u nekoliko godina smanjila drastično i za istu količinu je dobivao trostruko manje novaca
sad sadi kruške, kaže da je to naisplativije
Hmm, maloprodajna cijena lješnjaka se nije ni najmanje smanjila, ustvari u zadnjih godinu-dvije otišla je gore oko 50% i sad je oko 90 kuna u nas, a skoro 120 u Sloveniji.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 10:26   #13
Quote:
bankei_ri kaže:
Hmm, maloprodajna cijena lješnjaka se nije ni najmanje smanjila, ustvari u zadnjih godinu-dvije otišla je gore oko 50% i sad je oko 90 kuna u nas, a skoro 120 u Sloveniji.
@ brzi, sakupljali smo u najlone većinu, ali ostalo je onih koji nisu otpali i onih koji su promašili

to je posao za one koji nemaju baš nikakvog pametnijeg

ne znam za cijenu od 90 kuna
ja mislim da se dok je on prodavao radilo o desetak kuna, ne sjećam se

trebalo bi nazvati Kraš ili Podravku pa pitati njihovu otkupnu

a i Pollux bi trebao znati, ako se upušta u taj biznis
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 11:51   #14
Skoči do Piemonta i ukradi par njihovih PIEMONTEZE, ali možda i ne uspijevaju kod nas.
To ti je najbolji i najskupji, slabije urodi ali ima duplu cijenu
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 16:25   #15
Quote:
g2sl kaže:
njemu je bilo problem cijena, radna snaga branje, i krađe, polovicu su mu pokrali

i magistar agronomije je, kuži se u sve, jednostavno, cijena se u nekoliko godina smanjila drastično i za istu količinu je dobivao trostruko manje novaca
sad sadi kruške, kaže da je to naisplativije


daj mi mail na pm pa ću ti dati njegovu mail adresu, pa ga sam pitaj
Hm ja sve radim uz pomoc vjeverica.
Za čuvanje od krađe koristim TECHO Vjeverice
http://photos.photosig.com/photos/23...513d6ce1e1.jpg

A isto tako za branje njihove sestre Vjeverice vulgaris domesticus

Šalim se.

Što se krađe tiće, to moraš sam riješiti, jebiga...nema univerzalnog riješenja. I mislim da je to posao u koji ulaziš kao cijela obitelj. Ne možeš to raditi i raditi još neki posao, recimo u uredu!

Što se cijena tiće 40 kn/kg VPC 90-110 knMPC na pijacama (tržnicama)

Ispod 40 kn vjerujem da je dogovor između recimo Kraša i sličnih za 100% sigurni otkup no po manjoj cijeni (pa je moguće i manje od 40 kn/kg). Eto...

Ja planiram i tako na slijedeću jesen početi a sve informacije s terena su mi naravno jako važne.

Hvala na replayima...
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 16:34   #16
ne bih htio nikoga razočarati ali lani su mi nudili lješnjak u ljusci po 13 kn/kg, kažu ljudi oko Zeline da toliko plaća Kraš...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2008., 20:23   #17
da li ima možda još poticaja za lješnjake??
 
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 16:53   #18
Ni ja nisam sigurna da možeš dobit poticaj za lješnjake:
vidi ovdje:
http://www.mps.hr/pdf/zakoni/procisc...rz_potpori.pdf

ako te zanim eko - markica, ovi su mi dali brošuru na velesajmu.

mail: [email protected]
http://www.hzspss.hr

a mogli bi biti vrlo korisni kod rasporeda špricanja i orezivanja.


brzi: računica stoji rabat kod lješnjaka je vrlo visok.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 18:24   #19
Quote:
brzi kaže:
ne bih htio nikoga razočarati ali lani su mi nudili lješnjak u ljusci po 13 kn/kg, kažu ljudi oko Zeline da toliko plaća Kraš...
Vjerujem da je to ta cijena... no ne bi nikada prodavao u ljusci i vjerujem da je cijena bar duplo veća u tom slučaju a i to je ono što sam rekao, posebni ugovori o otkupu...
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2005., 19:11   #20
Quote:
Pollux kaže:
Vjerujem da je to ta cijena... no ne bi nikada prodavao u ljusci i vjerujem da je cijena bar duplo veća u tom slučaju a i to je ono što sam rekao, posebni ugovori o otkupu...
sad sam bio u Billi i pogledao cijenu
69 kuna i baš se ne trgaju ljudi da ih kupe

sjećam se da smo vozili nekom kod Čazme koji ima ljuštilicu i mislim da je njemu otkupio neki dućan, mislim PPK
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:39.