Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2011., 21:13   #81
godišnji odmor

Bok, ovako ja počinjem raditi 1.8 , znači 6 mjeseci mi ističe 1.2 , da li imam pravo sljedeće godine koristit godišnji od ovij 5 mjeseci, ispričavam se ako je već neko pitao, nisam čitala starije postove ,hvala
lana111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 00:08   #82
muke po poslodavcima

prica slijedi i molim nekog tko potencijalno razumije da proba pomoci

Dakle, decko je raskinuo ugovor sa starim poslodavcem, zaposlio se kod novog i sad mu stari odbija isplatiti naknadu za neiskoristeni godisnji odmor (po nasoj racunici 13 dana), iako su prethodno rekli da ce tu naknadu dobiti, sad se pozivaju na to da se odrekao svih svojih parava potpisivanjem sporazuma o raskidu.

detaljnije:

od 2008. je zaposlen u toj firmi bio, od 2009. kao radnik u stalnom odnosu, zadnji ugovor o radu je potpisao 10. ozujka 2010. i sporazum o raskidu 18.5.2011., no radio je do kraja 5.mjeseca i bio puno isplacen za taj 5.mjesec od strane stare firme. Nakon potpisivanja tog sporazuma, od 1.6 se zaposlio u novoj firmi i prvotno mu je stara kasnila sa slanjem papira za prijavu radnika, te nakon sto je u staroj kadrovskoj pitao za godisnji,curke otamo su mu rekle da on nema pravo na naknadu neiskoristenog godisnjeg odmora iz razloga sto se SVIH SVOJIH PRAVA odrekao potpisivanjem sporazumnog raskida - u tom raskidu kaze da se odrekao svih prava iz ugovora o radu, u kojem se ne spominje direktno godisnji odmor i naknada - samo da ima pravo na godisnji odmor...takodjer, u ugovoru o radu kaze da sve sto se ne regulira tim ugovorm, regulira se ZOR-om. E sad. nakon sveg toga..tko je tu glup? oni su mu jos rekli da ce mu izdat potvrdu o nekoristenom godisnjem odmoru da prenese kod novog poslodavca, a po novom zakonu se to ni ne moze? oni mu to moraju isplatiti, razmjerno odradjenom...
pricala sam s prijateljicinim tatom koji je odvjetnik u jednoj slicnoj firmi i rekao je da preko sindikata treba traziti te novce jer su mu oni to duzni isplatiti, a oni mu vec tri tjedna tupe da se svih prava odrekao tim sporazumom i da mu oni ne moraju platiti nista, vec samo dati potvrdu da prenese dane nesikoristenog godisnjeg.
usputno, sporazum o prekidu je sastavljen jako lose, u naslovu pise da je ugovor o radu napisan 10. ozujka 2011, a u clanku 1 da je sklopljen 10.3.2010...

ja prolupavam polako, sindikat smo zvali, nista ne rade; pa netko ako se dovoljno konta u to..mala pomoc ili savjet tko je tu u pravu jer cu ja propizdit s tom birkoracijom nisam sigurna jel sam mozda sve krivo shvatila ili to tako ide u sistemu poslodavaca i zaposlenih....

Hvala unaprijed.
ancheeeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2011., 00:18   #83
Godišnjeg se ne može odreći, ali se svih novčanih potraživanja, pa tako i novčane naknade za g.o. može odreći. No, u ovom slučaju su mu oni morali dati razmjerni dio, dok drugi dio može dati novi poslodavac. Bitno je da u toj godini kod svih poslodavaca ostvari go na koji najmanje ima pravo za tu godinu. To je bila praksa, a nedavno je to i ozakonjeno, naime Zakon o radu je mijenjan pa je to i ušlo kao odredba.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 15:36   #84
imam djalatnicu koja je sklopila ugovor o radu na neodređeno 13. lipnja 2011. i 14. srpnja 2011. podnijela je zamolbu za 1 dan godišnjeg odmora.....
zanima me mogu li joj dati koristiti jedan dan godišnjeg temeljem prava na razmjerni dio godišnjeg.....zapravo nije nikakav problem samo mi treba da pravno bude sve valjano?
nestrpljiva1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 23:33   #85
Pa poslodavac uvijek može dati i više prava radniku no što ZOR daje, ZOR propisuje samo minimum , tako da se ne morate brinuti da ćete joj povrijediti neko pravo, dapače dat ćete joj možda i više nego što po Zakonu smije tražiti, tj. ima, što je valjano i pohvalno.

Ukoliko ste zapravo htjeli pitati jel ona to smije tražiti, onda nam treba više info. Jel imala prekid dulji od 8 dana između dva radna odnosa, ovog i bivšeg, odnosno jel joj ovo prvo zaposlenje?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 08:53   #86
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
evo u firmi baš raspravljamo o ovakvoj soluciji i došli smo do zaključka:

ona nema pravo na go al ne radi ovoga šta ti navodiš, nego radi toga šta se vraća iza 30.06. do kada mora iskoristit stari go....nema veze šta nije u 2011 radila ni jedan dan jer ona stječe pravo na go po ugovoru o radu. nije bitno jel radila iti jedan dan bitno je samo da nema prekinuti radni odnos...(po RRIF 06/2011)
Molila bih za pomoć. U sličnoj sam situaciji, trebala bih biti cijelu 2012. na porodiljnom, pa me zanima gdje je to navedeno u ZOR. Trebala bih se u pravnoj službi pozvati točno na članak ZOR-u. Na žalost RIFF mi nije dostupan.
Hvala!
__________________
Mamini mišeki
tinkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 09:08   #87
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Pa poslodavac uvijek može dati i više prava radniku no što ZOR daje, ZOR propisuje samo minimum , tako da se ne morate brinuti da ćete joj povrijediti neko pravo, dapače dat ćete joj možda i više nego što po Zakonu smije tražiti, tj. ima, što je valjano i pohvalno.

Ukoliko ste zapravo htjeli pitati jel ona to smije tražiti, onda nam treba više info. Jel imala prekid dulji od 8 dana između dva radna odnosa, ovog i bivšeg, odnosno jel joj ovo prvo zaposlenje?
ima prekid dulji od 8 dana i jasno mi je kao dan da nema pravo na godišnji određen čl. 55 i 56 ZOR (u smisli broja dana), ali me zanima samo korištenje godišnjeg, konkretno 1 ili 2 dana, a nema neprekinuti rad od 6 mjeseci....da li je i korištenje g.o. vezano za taj rok od 6 mjeseci.....

imamo još jednu djelatnicu koja je sklopila ugovor o radu na 5 mjeseci i vrlo vjerojatno neće joj produžiti, slijedom navedenog ona svoj razmjerni godišnji mora iskoristiti dok joj ne istekne ugovor o radu jer poslodavac će joj to omogućiti, ne želi nikakve naknade za neiskorišteni g.o.
meni to ispada da radnici koji su na određeno vrijeme kraće od 6 mjeseci mogu koristiti g.o. prije radnika koji je recimo na neodređeno i ima razmak duži od 8 dana.....iskreno mi to malo zvuči nepravedno....možda krivo tumačim.
nestrpljiva1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 21:19   #88
Dodatni dani godišnjeg odmora

Obvezuje li ZOR poslodavca (privatni) da u svojim aktima odredi dodatne dane godišnjeg odmora i u kojem članku?
Kod nas svi zaposlenici ,bez obzira na staž,stručnu spremu i što je već naprijed navedeno,imaju isti broj dana go.
Kako nam je radno vrijeme raspoređeno i na subote(svaka druga subota je radna) ulaze li i te subote u izračun od 24 dana minimalno?
Ako sam dobro shvatila ZOR poslodavca obvezuje samo na minimum,koji on nije dužan povećati
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 18:32   #89
radim do 10.10 ove godine u firmi kod privatnika, od 10.10 prestaje moj radni odnos jer sam od tad tehnoloski visak. po ugovoru imam pravo na 18 radni dana godisnjeg odmora....do sad sam iskoristila 12 dana g.o. pa me zanima da li do 10.10. imam pravo da iskoristim jos i ostatak godisnjeg odmora?
senadash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 17:10   #90
Pravo na godišnji?

prošle godine na godišnjem odmoru imala sam nesreču i polomila se,(imam ugovor na određeno ističe sljedeči mjesec) prekinut godišnji odmor nastavljeno bolovanje (ostalo mi 15 dana), počela sam raditi ovaj mjesec, da li imam pravo na godišnji za prošlu i ovu godinu ako mi ne produže ugovor. Hvala.
Nad is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 18:39   #91
Po meni nemaš, istek ugovora i godišnji nemaju veze, možda možeš srediti da ti ide otkazni rok, ali teško.
S druge strane, poslodavac ti mota izdati potvrdu o godišnjem odmoru, što bi mogla iskoristiti kod idućeg poslodavca
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 11:48   #92
Naravno da imaš, na čitav g.o. iz ove godine jer ti ugovor prestaje nakon 1.7., a ovaj prekinut g.o. od prošle godine si trebala (i mogla, jer je prekinut zbog bolesti) iskoristiti do kraja 6. mjeseca ove godine. No, ako godišnji od ove godine iz nekog razloga ne iskoristiš (možeš ga početi koristiti i dan prije isteka ugovora), poslodavac će ti ga isplatiti, tj. platiti će naknadu za neiskorišteni g.o. Potvrda se više ne izdaje.
Budući radni odnos prestaje nakon 1.7., nema mogućnosti korištenja preostalog dijela kod novog poslodavca ako je prekid između dva radna odnosa 8 dana ili kraće. Eventualno ako bi se zaposlila i imala prekid duži od 8 dana, onda ćeš kod novog steći pravo na razmjerni dio g.o.

Zadnje uređivanje Suey : 24.08.2011. at 11:54.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 09:57   #93
Može li mi netko reći kako se izračunava plaća za vrijeme godišnjeg odmora, da li je to određeno zakonom ili ovisi od poduzeća do poduzeća. Čuo sam dvije varijante, jedna da se računa da svaki dan radiš 8 sati prvu smjenu i da ti se plaća po tvojoj normalnoj stanici, a druga verzija je da ti plaćaju po prosjeku plaća u tom poduzeću.
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 10:22   #94
QUOTE=Nad;35388725]prošle godine na godišnjem odmoru imala sam nesreču i polomila se,(imam ugovor na određeno ističe sljedeči mjesec) prekinut godišnji odmor nastavljeno bolovanje (ostalo mi 15 dana), počela sam raditi ovaj mjesec, da li imam pravo na godišnji za prošlu i ovu godinu ako mi ne produže ugovor. Hvala.[/QUOTE]

Imaš pravo na cijeli g.o. za 2011 ako ti Ugovor o radu prestaje nakon 01.07.2011. Godišnji za 2010. trebalo je iskoristiti do 30.06.2011.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Po meni nemaš, istek ugovora i godišnji nemaju veze, možda možeš srediti da ti ide otkazni rok, ali teško.
S druge strane, poslodavac ti mota izdati potvrdu o godišnjem odmoru, što bi mogla iskoristiti kod idućeg poslodavca
Istek Ugovora i godišnji imaju velike veze. Osoba ima pravo na g.o. bez obzira na to da li je u radnom odnosu na određeno ili neodređeno vrijeme. Nema otkaznog roka kod isteka ugovora o radu. Poslodavac više ne izdaje potvrde o godišnjem, već je dužan omogućiti korištenje godišnjeg, a ako iz opravdanih razloga to nije mogao a radniku prestaje radni odnos, dužan je isplatiti naknadu za neiskorišteni g.o. (Zakon o radu nn 149/2009)
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 15:14   #95
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći kako se izračunava plaća za vrijeme godišnjeg odmora, da li je to određeno zakonom ili ovisi od poduzeća do poduzeća. Čuo sam dvije varijante, jedna da se računa da svaki dan radiš 8 sati prvu smjenu i da ti se plaća po tvojoj normalnoj stanici, a druga verzija je da ti plaćaju po prosjeku plaća u tom poduzeću.
Zakon o radu

Naknada plaće za vrijeme godišnjeg odmora

Članak 60.
(1) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 01:58   #96
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Zakon o radu

Naknada plaće za vrijeme godišnjeg odmora

Članak 60.
(1) Za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca
hvala
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 17:32   #97
Godišnji odmor sa nepunim radnim vremenom

Poštovani

Naime radi se o osobi koja ima 35 godina radnoga staža, radi 4 sata dnevno u državnoj firmi. Intersira me koliko danas imam pravo na godišnji odmor u ovakvim navedenim okolnostima ?

Hvala unaprijed
High_Dude is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 21:45   #98
Quote:
High_Dude kaže: Pogledaj post
Poštovani

Naime radi se o osobi koja ima 35 godina radnoga staža, radi 4 sata dnevno u državnoj firmi. Intersira me koliko danas imam pravo na godišnji odmor u ovakvim navedenim okolnostima ?

Hvala unaprijed
Imate jednako pravo kao i osoba koja radi puno radno vrijeme. Znači zakonski minimum od 4 tjedna + dani koji su propisani pravilnikom ili kolektivnim ugovorom. Znači u danima imate jednako pravo kao i osoba koja ima 35 godina radnog staža u vašoj firmi i radi 8 sati dnevno, razlika je u jedino u plaći.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 20:14   #99
Pravo na godišnji odmor

Poštovani,

Radim u jednoj firmi i uskoro mi istječe ugovor na određeno radno vrijeme u trajanju od 6.mj.
I neče mi se ugovor o radu produžiti,dali imam pravo na stjecanje godišnjeg odmora.
Molim vašu pomoč,jer neznam dali imam pravo na GO ili ne.

Hvala
Dražen DLS is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2011., 20:53   #100
Quote:
Dražen DLS kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Radim u jednoj firmi i uskoro mi istječe ugovor na određeno radno vrijeme u trajanju od 6.mj.
I neče mi se ugovor o radu produžiti,dali imam pravo na stjecanje godišnjeg odmora.
Molim vašu pomoč,jer neznam dali imam pravo na GO ili ne.

Hvala
Evo odredbi zakona:

Rok stjecanja prava na godišnji odmor

Članak 58.

(1) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

(2) Privremena nesposobnost za rad, vršenje dužnosti građana u obrani ili drugi zakonom određeni slučaj opravdanog izostanka s rada, ne smatra se prekidom rada u smislu stavka 1. ovoga članka.

Pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 59.

(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona, za svaki mjesec rada:
1) ako u kalendarskoj godini u kojoj je zasnovao radni odnos, zbog neispunjenja šestomjesečnog roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona, nije stekao pravo na godišnji odmor,
2) ako radni odnos prestane prije završetka šestomjesečnoga roka iz članka 58. stavka 1. ovoga Zakona,
3) ako radni odnos prestane prije 1. srpnja,
4) ako je tijekom kalendarske godine u radnom odnosu kod više poslodavaca, pri čemu pravo na godišnji odmor za tu godinu kod svih poslodavaca može ostvariti ukupno u najdužem trajanju određenom na način propisan odredbama članka 55. i 56. ovoga Zakona.
(2) Pri izračunavanju trajanja godišnjeg odmora na način iz stavka 1. ovoga članka, najmanje polovica dana godišnjeg odmora zaokružuje se na cijeli dan godišnjeg odmora, a najmanje polovica mjeseca rada zaokružuje se na cijeli mjesec.
(3) Kada radniku radni odnos prestaje točno u polovici mjeseca koji ima parni broj dana, pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora za taj mjesec ostvaruje kod poslodavca kod kojeg mu prestaje radni odnos.
(4) Iznimno od stavka 1. podstavka 4. ovoga članka, radnik koji je stekao pravo na godišnji odmor na način propisan odredbom članka 58. stavka 1. ovoga Zakona i kojem radni odnos prestaje nakon 1. srpnja, pravo na godišnji odmor u cijelosti za tekuću kalendarsku godinu ostvaruje kod poslodavca kod kojeg mu prestaje radni odnos.



Po meni je ključna odredba čl. 59. st. 2. po kojem imate pravo na 1/12 puta 5 mjeseci, dakle 5/12 godišnjega odmora. Ne bih rekao i 6/12 jer bi i za taj šesti mjesec imali pravo tek dan nakon punog mjeseca. A i da ste radili dan duže od šest mjeseci, imali bi pravo na puni godišnji od 4 tjedna.

Zadnje uređivanje Stipe3 : 04.09.2011. at 20:59.
Stipe3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.