Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2011., 10:45   #21
Jako sitno.Ako mu je dobro neka još radi.U međuvremenu daj mu zahtjev za predkompletiranje da se počnu prikupljat i obrađivat podaci da ne čeka dugo kada stvarno bude išao.Za početak treba u mirovinskom uzet lozinku i dalje mu ispuni upitnike.
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=226
https://ssl.mirovinsko.hr/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 13:24   #22
Quote:
marijamaric kaže: Pogledaj post
Bok!

Ako mi možete pomoći. Otac mi ima 67 godina starosti i 38,5 godina staža. Znam da ostvaruje pravo na starosnu mirovinu, ali zanima me da li će mu mirovina biti veća ako radi još jednu godinu i ima 40 godina staža?

Unaprijed hvala na odogovorima.

Po pitanju godina staza, zavisi kakav mu je godisnji bruto (prema formuli kojom se izracunava mirovina), ako je manji od republičkog bruta onda ce mu i mirovina biti nesto niza, ako mu je bruto veci od republickog onda se i mirovina neznatno povecava.
Ali prema godinama starosti (iznad 65 godina, maksimalno do 70 godina) po novom zakonu ako duze radi onda mu se mirovina povecava za 0,15% po mjesecu (za 5 godina ukupno 9%).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 10:45   #23
moram li u mirovinu

Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Po pitanju godina staza, zavisi kakav mu je godisnji bruto (prema formuli kojom se izracunava mirovina), ako je manji od republičkog bruta onda ce mu i mirovina biti nesto niza, ako mu je bruto veci od republickog onda se i mirovina neznatno povecava.
Ali prema godinama starosti (iznad 65 godina, maksimalno do 70 godina) po novom zakonu ako duze radi onda mu se mirovina povecava za 0,15% po mjesecu (za 5 godina ukupno 9%).
znam da ovo nema veze s ovim gore, ali svejedno molim odgovor tko ga sigurno zna:
obzirom da sada 28.10.2011. punim 60 godina, a imam i 38 godina staža, vjerujem da ostvarujem pravo na starosnu mirovinu, što ja ipak ne bih, obzirom da u ZOR-u piše 65 godina starosti. Kako me poslodavac može prisiliti da ipak odem u mirovinu - znam da mi nije dužan dati otpremninu zbog odlaska u mirovinu, možda otkazom ugovora zbog poslovno uvjetovanih razloga - u tom slučaju mi mora dati otpremninu.
Ali ako neće niti tako (jer ne želi dati otpremninu) na koji me način ipak može prisiliti da odem? I moram li?
Zahvaljujem.
agamemnon50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 14:51   #24
Pretpostavljam da ste žena (jer muškarci imaju pravo na starosnu mirovinu sa 65 godina) pa po novom Zakonu još nemate pravo na starosnu mirovinu. Sada je prijelazno razdoblje što znači da u 2011. morate imati 60 godina i 3 mjeseca da bi mogli u starosnu mirovinu. Pošto Vi taj uvjet nećete zadovoljiti, u 2012. trebate imati 60 godina i 6 mjeseci da bi mogli u starosnu mirovinu. Znači 28.04.2012. ćete steći uvjete za starosnu mirovinu. Poslodavac Vas nemože "otjerati" u mirovinu jer žene, bez obzira na prijelazno razdoblje imaju pravo raditi do 65 godine (kao i muškarci). Ukoliko dobijete poslovno uvjetovani otkaz mora Vam isplatiti otpremninu. Isto tako prema Zakonu o radu kada odlazite u mirovinu (dakle ako ne dobijete otkaz) poslodavac Vam je dužan isplatiti minimalno 8000,00 kuna otpremnine. Dužan Vam je platiti i naknadu za godišnji odmor ukoliko ga niste iskoristili.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 11:19   #25
Zene moraju da imaju 60 g i 6 mjeseci i 15 godina staza u 2012.
Moja mama u aprilu ce imati 60 g i 6 mjeseci pa me zanima da li ima ispunjene uslove jer ima 11 godina staza u Hr i jos 10 u CG. Znaci, da li se te godine sabiraju.
Hvala
jelenicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 11:54   #26
Ima pravo.Ukoliko želi ići neka je javi uredu za misrovinsko da pokrene postupak pretkompletiranja tj.prikupljanja papira.Može to učinit iako neće ući u mirovinu.
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=226
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 16:31   #27
revizija obračuna mirovine

išla sam u mirovinu sa 65 god i 67god. staža.sumnjam da su mi točno obračunali mirovinu. imali koja institucija kojoj se mogu obratiti da mi prekontroliraju obračun.hvala!
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2012., 21:28   #28
Quote:
novka kaže: Pogledaj post
išla sam u mirovinu sa 65 god i 67god. staža.sumnjam da su mi točno obračunali mirovinu. imali koja institucija kojoj se mogu obratiti da mi prekontroliraju obračun.hvala!
greškom napisano 67 god. umjesto 47 god
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 13:41   #29
Žalba onima koji su izračunali.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 22:10   #30
Pozdrav svima,, imam jedno pitanjce
Stric mi ima 57godina života i 34 godine staža
Kao tehnološki višak će ići na zavod na zapošljavanje
Pitanje je sljedeće
Dali ima pravo na novčanu naknadu do ispunjenja uvjeta za odlazak u starosnu mirovinu ili prijevremenu starosnu?
miroslaw1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 00:46   #31
Da li godine beneficiranog staža umanjuju uvjete za punu starosnu mirovunu...?

Pozdrav....
Zanima me jer moj tata, ima ukupno 7 godina beneficiranog staža i ima 58 godina.
Koliko samo skuzio sto pise na stranicama od mirovinskog, tamo pise da se beneficirani staž uduzima od godina starosti a to je 65, sa koliko se ide u mirovinu..
Da li je to tocno, i ima li tko takav primjer?
Hvala
davoric is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 09:02   #32
Godine starosti za odlazak u normalnu mirovinu se ne mogu oduzeti. Za benificirani radni staž se na osnovi 12mj rada dodaj još 3mj

dakle 7 godina rada = 84mj + (3mj * 7) = 105mj ukupno benificiranog staža
zeljkozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 09:53   #33
Naravno da se oduzimaju. Ovisno o benificiji koja opet ovisi o radnom mjestu.

http://www.poslovni-savjetnik.com/pr...uranja-s-povec

U članku 8. imaš navedeno kako se odbijaju godine.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 13:03   #34
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Naravno da se oduzimaju. Ovisno o benificiji koja opet ovisi o radnom mjestu.

http://www.poslovni-savjetnik.com/pr...uranja-s-povec

U članku 8. imaš navedeno kako se odbijaju godine.
Hvala, sto si mi pronasla taj zakon.
Da li taj zakon i dalje vrijedi, i da li se uračunava oduzimanje beneficije sve to vrijeme, do danas. Cuo sam da je prestalo sa nekom godinom, je li istina?
Moj stari je poceo raditi 1971 god. Do danas ima 42 godine punog staža, plus na to 7 god. beneficije = ukupno 49 god. staža.
Po tom zakonu moj stari mi komotno danas mogao u mirovinu. Jer kako sam prije napisao, u prijasnjem postu. Kada se od 65 god. oduzme tih beneficiranih 7 to je 58 god. A 58 godina ce imati, ovaj mjesec!
Pitanje kako to rijsiti na mirovinskom, posto one " tete " nemaju pojma o tome, i samo sliježu ramenima.
davoric is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 13:45   #35
Quote:
davoric kaže: Pogledaj post
Hvala, sto si mi pronasla taj zakon.
Da li taj zakon i dalje vrijedi, i da li se uračunava oduzimanje beneficije sve to vrijeme, do danas. Cuo sam da je prestalo sa nekom godinom, je li istina?
Moj stari je poceo raditi 1971 god. Do danas ima 42 godine punog staža, plus na to 7 god. beneficije = ukupno 49 god. staža.
Po tom zakonu moj stari mi komotno danas mogao u mirovinu. Jer kako sam prije napisao, u prijasnjem postu. Kada se od 65 god. oduzme tih beneficiranih 7 to je 58 god. A 58 godina ce imati, ovaj mjesec!
Pitanje kako to rijsiti na mirovinskom, posto one " tete " nemaju pojma o tome, i samo sliježu ramenima.
Ovo je važeći zakon. Istina je da je nekim radnim mjestima smanjena ili ukinuta benificija, zato njegovo radno mjesto prvo potraži na početku zakona.

Može li s 58 godina u mirovinu, ovisi o visini benificije i broju godina koje je odradio na tom radnom mjestu.

Ako ti je tata svih 42 godine radio na radnom mjestu gdje ima benificirani radni staž 12 mjeseci rada = 14 mjeseci radnog staža, onda da, može u mirovinu sa 58 godina života, jer mu je za svakih 6 godina rada smanjena starost za 1 godinu.

Ali ako ti je tata npr. 14 godina radio na radnom mjestu gdje je benificija 12 mjeseci rada = 18 mjeseci staža, a kasnije se je zaposlio na radnom mjestu bez benificije, onda može u mirovinu sa 61 godinom, jer za tu benificiju vrijedi 3 godine rada = 1 godina smanjenje starosti.

Ali prvo neka kod poslodavca provjeri je li njegovo radno mjesto prijavljeno kao radno mjesto sa benificijom i je li on njega prijavio kao radnika na takvom radnom mjestu.

Zadnje uređivanje koka2004 : 17.06.2012. at 14:44.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 13:26   #36
Hvala na pomoći.
Izvaditi ce iz firme to neko uvjerenje od benificiji i ići kod pravnog savjetnika, vidit sto ce on reci...
Ciao
davoric is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 12:27   #37
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Prema novom mirovinskom zakonu i prijelaznom periodu za zene:

Uvjeti za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu za žene u prijelaznom periodu:
STAROSNA MIROVINA ( najmanje 15 god. staža )

GODINA GODINE ŽIVOTA
2011 60 god. i 3 mjeseci
2012 60 god. i 6 mjeseci
2013 60 god. i 9 mjeseci
2014 61 god.
itd. do 2030. godine.

Prema sadasnjem stanju mama ima pravo ici u punu starosnu mirovinu.

Ali isto tako raditi do 70 godina zivota (ako ju firma hoce).

Ako dobije otkaz i prijavi se na burzu, automatski ce je strpati u starosnu mirovinu (nece ju drzati na burzi jer ima uvijete za mirovinu), a sto se tice otpremine to ide po njihovom kolektivnom ugovoru, u mojoj firmi 8000,00 kn jednokratno (crkavica).

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=71
Dali je ovaj zakon još uvijek aktualan ili su ga promjenili već nekoliko puta?
__________________
Cigarete sadrže 0 % masti. Pušite da biste bili vitkiji.
zoran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 19:56   #38
Quote:
zoran1973 kaže: Pogledaj post
Dali je ovaj zakon još uvijek aktualan ili su ga promjenili već nekoliko puta?
Za sada još uvijek aktualan i na snazi.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 22:10   #39
Čujem " priča se" da se može podnesti zahtjev, predati papiri ili tako nešta 6 mjeseci prije? Zna li ko šta o tome?

Naime ista stvar ko i u prvom postu, mama mi treba napunit 60 godina za 3 mjeseca, radnog staža ima više od 15 godina.
Ima đubre od šefa, radi u pekari, radi svaku noć od 6 popodne do 6 ujutro dva tjedna onda je jednu noć slobodna za plaću od samo 3 000 kuna, ne plaća prekovremeno, ne da godišnji, ne plaća godišnji koji se radi, ništa ništa.
__________________
Cigarete sadrže 0 % masti. Pušite da biste bili vitkiji.

Zadnje uređivanje zoran1973 : 20.07.2012. at 22:16.
zoran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 23:03   #40
Quote:
zoran1973 kaže: Pogledaj post
Čujem " priča se" da se može podnesti zahtjev, predati papiri ili tako nešta 6 mjeseci prije? Zna li ko šta o tome?

Naime ista stvar ko i u prvom postu, mama mi treba napunit 60 godina za 3 mjeseca, radnog staža ima više od 15 godina.
Ima đubre od šefa, radi u pekari, radi svaku noć od 6 popodne do 6 ujutro dva tjedna onda je jednu noć slobodna za plaću od samo 3 000 kuna, ne plaća prekovremeno, ne da godišnji, ne plaća godišnji koji se radi, ništa ništa.
Zahtjev za mirovinu se može podnijeti 2 (dva) mjeseca prije! Odi na stranice HZMO-a pa pogledaj, imaš i telefon na koji možeš dobiti valjane informacije.
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:35.