Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2012., 01:43   #361
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Misliš Dragoljub Milo Vasić

Jasmin Stavros mu je "umjetničko" ime
Nije više.
Sada se zove ovako:

konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 16:16   #362
inače unuk Jasmina Stavrosa se zove Francesco - staro hrvatsko ime
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 03:22   #363
Quote:
klaudio kaže: Pogledaj post
ja sam poznavao jednog Đina. Nije stamparska greska, ime mu se stvarno pisalo sa Đ. Kretensko ime, a još kretenskija faca....
i ja znam jednog, da ne mislimo na istog?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 00:36   #364
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
i ja znam jednog, da ne mislimo na istog?
Ako je taj tvoj sad u Njemačkoj, onda vjerojatno da
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 01:58   #365
Koliko netko mora biti zaluden socijalizmom da kcer nazove Sovjetka??

A ima i toga..
googlesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 01:43   #366
... Oooo, ne da ima.... U mom mistu uz Sovjetku imas I neke Petoljetke, jednu Ttraktorku, zatim Gorkog, Partizana... To je manje-vise generacija moje mame, dosla na svijet iza drugog svjetskog. I moja baka je podlegla trendu, ali umjereno, pa je mama zavrsila s normalnim slavenskim imenom koje moze I ne mora bit rusko/hrvatsko/revolucionarno/krscansko...
Sa mnom u skolu su isle Dzoen I Uranela, iz osnovne se sjecam Galine, Zanpjera I Pitera, na faksu smo imali Euridiku, Omera (nije bio musliman. I da, sestra blizanka mu se zvala Merima. Ti su roditelji cisti kriminalci...), Pergolu (?! Dan danas mi nije jasno...) I Vesnicu (ne Vesnu. Vesnicu!!!).
Kasnije sam kroz zivot upozznala Samantu, Karlovinu (ne Karolinu. Karlovinu!), Naomi Joe (iz bosne...), dva Elvisa, Bobija, Raula, lika koji se zove Rudolfo (!!!), Semiramisu, Narancu osto je valjsa ime samo u spanjolskoj) I nedavno je frendica rodila Vespazijana ...
__________________
Troubleseeking Blonde
Elle.Woods is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 13:17   #367
Quote:
Elle.Woods kaže: Pogledaj post
... Oooo, ne da ima.... U mom mistu uz Sovjetku imas I neke Petoljetke, jednu Ttraktorku, zatim Gorkog, Partizana... To je manje-vise generacija moje mame, dosla na svijet iza drugog svjetskog. I moja baka je podlegla trendu, ali umjereno, pa je mama zavrsila s normalnim slavenskim imenom koje moze I ne mora bit rusko/hrvatsko/revolucionarno/krscansko...
Sovjetka Režić je sutkinja ovdje u Splitu,znam za tipa koji se zove Gorki,ali Petoljetke i Traktorke su samo anegdota za koju nikad u životu nisam našao potvrdu da zaista postoje,ni uživo ni u novinama.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 13:20   #368
Quote:
Elle.Woods kaže: Pogledaj post
dva Elvisa
Elvis i nije baš ekstremno rijetko.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 13:28   #369
Quote:
Elle.Woods kaže: Pogledaj post
Omera (nije bio musliman. I da, sestra blizanka mu se zvala Merima. Ti su roditelji cisti kriminalci...)
Omer ima tu i tamo kod Bodula(a i prezime Omerović),to je zapravo po Homeru (kao Homero/Omero kod Talijana i Španjolaca)kad je riječ o Hrvatima s otoka i primorja,ali ipak činjenica da se tom tipu sestra zove Merima i da su roditelji kriminalci(ako se misli u doslovnom,a ne prenesenom smislu kriminalci) tjera me na zaključak da bi tu ipak mogli biti u pitanju Albanci ili Romi. Autor epa Omer i Merima bio je Albanac.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 02:22   #370
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Sovjetka Režić je sutkinja ovdje u Splitu,znam za tipa koji se zove Gorki,ali Petoljetke i Traktorke su samo anegdota za koju nikad u životu nisam našao potvrdu da zaista postoje,ni uživo ni u novinama.
Sovjetka rezic je od mohe frendice vesne mama, I nije jedina sovjetka, gorki zuvela je bio moj profesor na akademiji... Petoljetke I traktorke su kao I sovjetke I partizan isli s mojom mamom u osnovnu skolu, I neke odd njih I poznajem. Ako ti nisi nasao dokaz u novinama o postojanju... Pa, zao mi je, ali samo zato jer ti nisi upozna nikoga s takvim imenom. Mislim, ako ti nisi cuo, vidio, upoznao, znaci da ja lazem? Ili da su to izmislili neki ljudi? Da slucajno ne znas da ova sovjetka I gorki stvarno postoje, tj da nisi procita u novinama, ni to ti ne bi bilo istinito?
__________________
Troubleseeking Blonde
Elle.Woods is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 02:26   #371
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Omer ima tu i tamo kod Bodula(a i prezime Omerović),to je zapravo po Homeru (kao Homero/Omero kod Talijana i Španjolaca)kad je riječ o Hrvatima s otoka i primorja,ali ipak činjenica da se tom tipu sestra zove Merima i da su roditelji kriminalci(ako se misli u doslovnom,a ne prenesenom smislu kriminalci) tjera me na zaključak da bi tu ipak mogli biti u pitanju Albanci ili Romi. Autor epa Omer i Merima bio je Albanac.
Ma ne, roditelji su im kriminalci jer su blizance nazvali omer I merima... Valjda im je to bilo fora zbog knjizevnih omera I merime. Roditelji su sibencani, omer I merima imaju I krstena imena I deklarirani su katolici
__________________
Troubleseeking Blonde
Elle.Woods is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 11:58   #372
Quote:
Elle.Woods kaže: Pogledaj post
I Vesnicu (ne Vesnu. Vesnicu!!!).
Ja znam Nadicu, Anicu, Ivanicu i Sanjicu. Jedna od njih je onako... teška kategorija.
I Gogu, kad smo već kod odmilica.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 12:27   #373
Srpska "etnološkinja" Milica Grković je obrađivala imena zabeležena na Kosovu u 13.veku.
Evo nekih detalja.

Po formi se dele na složena (Bratoljub, Dabiživ), samotvorna (Ban, Vlk, odnosno Vuk), izvedena (Milan, Miloš) i gramatički tip hipokoristika (Boža, Rade, Bogo). Najviše imena postalo je od osnova Bog, brat, drag, mil, rad, voj i hrana. Interesantna je i semantika ovih imena, koja obuhvata nazive životinja (Bikovac, Vuk, Jež, Lisica, Medved), ptica (Vran, Golub, Kraguj), biljaka (Božurin, Kupusac, Lilijan, Loza), zatim vatru (Viganj, Žarilo), prirodne pojave (Vremac, Zoran, Zorislav, Mećavac), metale (Gvozdij, Zlatoje), mesto rođenja (Dubravac Gora), broj (Prve, Prvota, Prvoš), terminologiju srodstva (Brat, Bratanac, Bratač, Bratoslav, Dedoš, Sestronja), anatomsku leksiku (Glavatac, Zub, Zubač, Grdnos, Okoje, Prstac, Šakoje, Ušoje), nazive boja (Beloš, Belša, Belac, Črnoglav, Črnel), negaciju (Nenad, Nenada, Nenadej, Nerad), opisne prideve (Brz, Brzota, Veselko, Golem, Dobrota, Dobroš, Dragan, Drageta, Junak, Junota, Kosmatac, Krasa, Krasil, Krasimir, Lepčin, Lepotić, LJuban, LJupko, Milko, Miloje, Miluj, Milja, Mladen, Radič, Hrabre), ime Božje (Bogdan, Boguživ, Bogo), slovenski panteon (Hrs, Črtalo), društveni položaj (Rob, Roban, Hlap), zanimanje (Vezilija, Zlatar, Kovač), nazive predmeta (Britva, Rešeto), apstraktne pojave (Div, Dušan), i profilaktičnost neobuhvaćenu prethodnim kategorijama (Dobiživ, Žival, Vragooča, Golozlo, Gruban, Grube, Grdoš, Zavida, Zlomanica, Mrša, Mršten, Tvrdan, Tvrde, Tvrdoje,Tvrdko, Stajka, Stajko, Stanilo, Rastoje).

Obični su i slučajevi da dete dobije ime nekog istaknutijeg (najčešće preminulog) pretka - dedino ili pradedino (to je za ženska imena ređe). Stričevo ime može se dati jedino posle njegove smrti, a tetkino i za njezina života (ovo je i razumljivo, s obzirom na život u stričevoj sredini i, u principu, daleko od tetaka). Očevo ime u ovim krajevima može dobiti samo posmrče, to jest dete rođeno posle očeve smrti. Majčino ime, međutim, daje se dok je majka živa, i to "od nevolje". Ova pojava nije retka i zabeležena je u dosta porodica u kojima su se rodile tri devojčice ili više njih jedna za drugom. Davanje devojčici majčinog imena vezano je za verovanje da će se posle ovoga rađati muška deca. No, iz istih razloga, to jest iz želje da se "stane" s rađanjem ženske dece (ili da se kaže da je devojčica "dosta") i da se počnu rađati muška, češće se daju imena kao Stana, Stanija, Stanica, Stanka, Stanomirka, Dostana i slična. Ovakva imena daju se u dosta slučajeva, iz istih razloga, i drugoj devojčici u porodici, a ponekad i prvoj. Zbog toga u ovoj sredini ima porodica u kojima se ova imena nižu sve dotle dok ih ne prekine muško ili majčino ime (ukoliko se i majka ne zove, na primer, Dostana ili Stanka). Zahvaljujući ovoj pojavi, u severnoj Metohiji je neuporedivo više ženskih nego muških imena na Stan-; ženska su i daleko učestalija, a neka čak i veoma česta. Muška imena s ovom osnovom, Stanko i slična, daju se s istom motivacijom, uglavnom u porodicama s mnogo muške dece, dok su antroponimi kao Stojan i Stamenko inspirisani željom za dobrim zdravljem i dugim životom njihovih nosilaca, što se može reći i za oblike na Živ- (Živko, Živojin, Živorad i sl) i zaštitna imena tipa Vuk, Vukašin, Vučina i sl. (da se zlo plaši vuka) ili Bećir ("mrzno, tursko ime", a zlo neće na ono što je "mrzno")
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 19:12   #374
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Autor epa Omer i Merima bio je Albanac.
Kažeš, "Omer i Merima" je ep i još ga je napisao Albanac.

Baš me zanima koji je to Albanac napisao taj "ep"? Jesi li pročitao "Smrt Omera i Merime" i znaš li uopće šta je ep?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 20:12   #375
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Kažeš, "Omer i Merima" je ep i još ga je napisao Albanac.

Baš me zanima koji je to Albanac napisao taj "ep"? Jesi li pročitao "Smrt Omera i Merime" i znaš li uopće šta je ep?
Hahahaahahaha

To se dogada kada imena djelis na ove i one.


Merima je lijepo ime koje nije nimalo ludo.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 23:39   #376
Quote:
Elle.Woods kaže: Pogledaj post
I traktorke su kao I sovjetke I partizan isli s mojom mamom u osnovnu skolu, I neke odd njih I poznajem.
Evo,sad sam pogledao,ni telefonski imenik ne poznaje nijednu Traktorku.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 23:50   #377
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Kažeš, "Omer i Merima" je ep i još ga je napisao Albanac.

Baš me zanima koji je to Albanac napisao taj "ep"? Jesi li pročitao "Smrt Omera i Merime" i znaš li uopće šta je ep?
Nisam pročitao,ispričavam se zbog greške. Mislio sam da je autor jedan pjesnik iz 16. stoljeća,koji je iz Albanije(Jahya bey Dukagin). Vidim sad na google da je to narodna pjesma zabilježena u Fortisa kad i Hasanaginica.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 23:52   #378
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ja znam Sanjicu.
I ja isto. Tako se zove moja strina. Svi je zovu Sanja,ali i dan-danas je smiješno pročitati to Sanjica na pošti.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 00:40   #379
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nisam pročitao,ispričavam se zbog greške. Mislio sam da je autor jedan pjesnik iz 16. stoljeća,koji je iz Albanije(Jahya bey Dukagin). Vidim sad na google da je to narodna pjesma zabilježena u Fortisa kad i Hasanaginica.
To je balada, tačnije, jedna od varijanti balada o nasilno rastavljenim dragim.

P.S. Bolje je prvo provjeriti ako nisi siguran nego pisati besmislice.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 03:43   #380
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Evo,sad sam pogledao,ni telefonski imenik ne poznaje nijednu Traktorku.
Da, telefonski imenik je mjerodavan. Ako nisi u tel. imeniku - ne postojiš .
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:31.