Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2017., 18:56   #1
Prešao bi u drugu banku, koja je najpovoljnija?

S obzirom da mi je prekipjelo sa Zagrebačkom bankom gdje sam klijent duže od dvije godine otkada sam počeo raditi, prešao bih u drugu banku jer sam idem na novi posao, a ovi su mi se zamjerili do te granice da ne da ih ne bi preporučio nego bi ih stavio na crnu listu.

Trenutno nevezano za banku imam neke stvari koje rješavam pa ne planiram nikakav kredit niti kreditne kartice. Zanima me na temelju ovih informacija:
1. pred 5 god sam imao u PBZ-u studentski american, imao sam neku bezveznu kupnju od 500-tinjak kuna koju sam onda vraćao godinu dana, zvali me stalno, fučkaj ga, studoš bez para i ostao mi minus na tom studentskom već tih 5 godina, nitko me nikada pitao ni zvao za njega kad ću ga podmiriti. Ići ću ga podmiriti i zatvoriti račun u dogledno vrijeme jer nisam student već 4 godine.
2. sad kako ne radim 3 mjeseca u ZaBa-i su mi prvo skinuli minus s 4 na 1000 kn pa ga i ukinuli a dali otplatu na 12 rata u vidu kredita. Imam i neke rate koje još plaćam odprije.

... da li ću moći normalno samo otvoriti tekući u nekoj drugoj banci, pa kroz par mjeseci dobiti dozvoljeni minus i otplatu na debitnu karticu tekućeg računa?

Glupo mi je kod ZaBa-e da mi je limit za obročnu otplatu vezan i za odobreni minus, ne znam da li je tako i u drugim bankama.

Imam na izbor Karlovačku banku, Sberbank, RBA, Erste, Splitska, HPB... možda ima još neka, no nije neka koju sam primjetio... Kod mene osobno u gradu ima samo HPB, Karlovačka i PBZ... sad logikom bi PBZ izbjegao jer kod njih imam taj studentski s minusom već godinama i American sam zeznuo, a HPB mi osobito nije privlačna, neljubazni su do kraja i rade ženske koje inače rade u pošti... Karlovačka mi je u drugu ruku opet problem jer je to manja banka pa ako odem npr u ZG ne mogu ništa kupiti na rate. S toga, preostaje mi Splitska, Erste i RBA... ako netko ima neki drugi prijedlog neka piše, ali moram se odlučiti do utorka kad moram donjeti broj računa u firmu...
F Dragunov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 21:35   #2
Quote:
F Dragunov kaže: Pogledaj post
S obzirom da mi je prekipjelo sa Zagrebačkom bankom gdje sam klijent duže od dvije godine otkada sam počeo raditi, prešao bih u drugu banku jer sam idem na novi posao, a ovi su mi se zamjerili do te granice da ne da ih ne bi preporučio nego bi ih stavio na crnu listu.

Trenutno nevezano za banku imam neke stvari koje rješavam pa ne planiram nikakav kredit niti kreditne kartice. Zanima me na temelju ovih informacija:
1. pred 5 god sam imao u PBZ-u studentski american, imao sam neku bezveznu kupnju od 500-tinjak kuna koju sam onda vraćao godinu dana, zvali me stalno, fučkaj ga, studoš bez para i ostao mi minus na tom studentskom već tih 5 godina, nitko me nikada pitao ni zvao za njega kad ću ga podmiriti. Ići ću ga podmiriti i zatvoriti račun u dogledno vrijeme jer nisam student već 4 godine.
2. sad kako ne radim 3 mjeseca u ZaBa-i su mi prvo skinuli minus s 4 na 1000 kn pa ga i ukinuli a dali otplatu na 12 rata u vidu kredita. Imam i neke rate koje još plaćam odprije.

... da li ću moći normalno samo otvoriti tekući u nekoj drugoj banci, pa kroz par mjeseci dobiti dozvoljeni minus i otplatu na debitnu karticu tekućeg računa?

Glupo mi je kod ZaBa-e da mi je limit za obročnu otplatu vezan i za odobreni minus, ne znam da li je tako i u drugim bankama.

Imam na izbor Karlovačku banku, Sberbank, RBA, Erste, Splitska, HPB... možda ima još neka, no nije neka koju sam primjetio... Kod mene osobno u gradu ima samo HPB, Karlovačka i PBZ... sad logikom bi PBZ izbjegao jer kod njih imam taj studentski s minusom već godinama i American sam zeznuo, a HPB mi osobito nije privlačna, neljubazni su do kraja i rade ženske koje inače rade u pošti... Karlovačka mi je u drugu ruku opet problem jer je to manja banka pa ako odem npr u ZG ne mogu ništa kupiti na rate. S toga, preostaje mi Splitska, Erste i RBA... ako netko ima neki drugi prijedlog neka piše, ali moram se odlučiti do utorka kad moram donjeti broj računa u firmu...
Pajdo, jedino u ovom slučaju si se ti zamjerio sam sebi. Prvo ništa ti banka nije kriva, normalno da će ti smanjivati pa na kraju ukinut minus ako nemaš priliva na račun. Drugo, kako ti to divno misliš, otvorit račun u drugoj banci i zajebat prvu? E ne ide to baš kako je mali ivica zamislio, prvo za zatvorit račun moraš vratit sve dugove, minuse i buduće naplate. Zatim ti banka mora dat napismeno da joj više ne duguješ i onda sa tim dokumentom kod poslodavca ako želuš promijeniti banku. Zašto kod poslodavca? pa zato jer tekući račun možeš otvorit jedino ako imaš stalni priliv novca. Ili po bilo kakvoj osnovi stalnog priliva.Dakle sve dok ne vratiš dugove zaboravi promijenu banke.
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 21:55   #3
S obzirom da nije isti poslodavac ne moram mu nositi nikakvu potvrdu. Nadalje nisam nikoga ni mislio sjebati i ne nisam si sam kriv što sam ostao bez posla, no nebitno. Smeta me što nisam dobio potrebnu informaciju i što su mi rekli jedno a napravili drugo. Ako ja dođem u banku, platim dug, pitam za otplatu da li mi ide direktno s računa ili moram posebno plaćati i dobim odgovor da ide direktno s računa, pa mi onda dođe 15. u mjesecu, blokada kartice i računa iako sam u plusu i imam više nego dovoljno za ratu, e pa to pajdo moj nije ok. Ako moram, platit ću im od šuba i zatvorit, ali ako ne moram i mogu kroz par mjeseci e pa onda bi rađe kroz par mjeseci u iznosu kako meni bolje odgovara.
F Dragunov is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 22:23   #4
Quote:
F Dragunov kaže: Pogledaj post
S obzirom da nije isti poslodavac ne moram mu nositi nikakvu potvrdu. Nadalje nisam nikoga ni mislio sjebati i ne nisam si sam kriv što sam ostao bez posla, no nebitno. Smeta me što nisam dobio potrebnu informaciju i što su mi rekli jedno a napravili drugo. Ako ja dođem u banku, platim dug, pitam za otplatu da li mi ide direktno s računa ili moram posebno plaćati i dobim odgovor da ide direktno s računa, pa mi onda dođe 15. u mjesecu, blokada kartice i računa iako sam u plusu i imam više nego dovoljno za ratu, e pa to pajdo moj nije ok. Ako moram, platit ću im od šuba i zatvorit, ali ako ne moram i mogu kroz par mjeseci e pa onda bi rađe kroz par mjeseci u iznosu kako meni bolje odgovara.
Ako već radiš 3 mjeseca znači da imaš tekući u sadašnjoj banci, Jel tako ? Jel poslodavac novi ili stari je nebitno. Dakle još jednom, ako hoćeš otvorit tekući u drugoj banci, ne može, nekad je moglo ali odavno više ne. Opet, za zatvorit tekući u sadašnjoj banci moraš vratit sve dugove i buduća potraživanja ako imaš neku kupnju na rate, ne brini sve oni znaju. A vrlo vjerovatno si na HROK crnoj listi na koju dolaziš ako si duže od 60 dana dužan više od 1500 kN i na listi ostaješ 3godine nakon vraćanja duga .
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 23:03   #5
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
pa zato jer tekući račun možeš otvorit jedino ako imaš stalni priliv novca. Ili po bilo kakvoj osnovi stalnog priliva.
Pričamo o Hrvatskoj?
Jedino ako misliš na neku specifičnu situaciju... No, ne znam baš koju.
Pošto možeš i na stranici banaka vidjeti da nude pakete s tekućim za nezaposlene i ljude bez redovnih mjesečnih primanja.

Pokretaču teme bih predložio da pogleda koliko koja banka naplaćuje paket proizvoda koji koristi. Ovo "tu su (ne)ljubazniji" mislim da je dosta subjektivno i ovisi o pojedinom zaposleniku pa to ne bih uzimao kao nešto presudno.

Za otplatu i minus- ovisi hoćeš li imati prometa (tj. prihoda) na računu. Na primjer, za ERSTE su napisani točni uvjeti koje trebaš ispuniti za određeni minus. Isto možeš vidjeti i kod drugih banaka- bez redovnih priljeva najvjerojatnije ništa od kredita.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 23:44   #6
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Pričamo o Hrvatskoj?
Jedino ako misliš na neku specifičnu situaciju... No, ne znam baš koju.
Pošto možeš i na stranici banaka vidjeti da nude pakete s tekućim za nezaposlene i ljude bez redovnih mjesečnih primanja.

Pokretaču teme bih predložio da pogleda koliko koja banka naplaćuje paket proizvoda koji koristi. Ovo "tu su (ne)ljubazniji" mislim da je dosta subjektivno i ovisi o pojedinom zaposleniku pa to ne bih uzimao kao nešto presudno.

Za otplatu i minus- ovisi hoćeš li imati prometa (tj. prihoda) na računu. Na primjer, za ERSTE su napisani točni uvjeti koje trebaš ispuniti za određeni minus. Isto možeš vidjeti i kod drugih banaka- bez redovnih priljeva najvjerojatnije ništa od kredita.
Ti si dokaz da su Hrvati potpuno financijski nepismeni. Možeš otvorit tekući bez da si zaposlen? Pa naravno da možeš ako dobivaš naknadu sa biroa, kako bi je drugačije dobivao? Nemaš stalnih prihoda? pa naravno da možeš otvorit tekući ali moraš imat nekakav dokaz da ćeš dobivati novac(recimo nekakav samostalni umjetnik, freelancer isl).sve dok plaćaš vođenje tekućeg računa banku nije briga, ona će svoje dobiti. A ti stvarno misliš da ćeš tek tako dobit tekući račun, dođeš u banku i evo mene, ja došo po tekući. A tko će plaćat onih 30 ili 80 kN ili koliko već mjesečno za vođenje računa i paketa? Banka će ti to poklonit? A misliš i da će ti na tim reklamiranjima napisati sve troškove i uvjete koje moraš ispunit za otvaranje tekućeg?
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 23:59   #7
Pa tekući račun ljudi otvaraju kad očekuju neke priljeve novca neovisno o zaposlenosti, a i iz tih uplata će se i banka naplatiti. Ja sam otvorila račun dok sam bila nezaposlena i nitko nije radio frku oko toga..Na kraju krajeva ako nema dužeg priljeva novca osoba sama sebi može uplatiti na račun i time podmiriti te naknade za održavanje računa, banki je samo bitno da se naplati..
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 00:12   #8
Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Pa tekući račun ljudi otvaraju kad očekuju neke priljeve novca neovisno o zaposlenosti, a i iz tih uplata će se i banka naplatiti. Ja sam otvorila račun dok sam bila nezaposlena i nitko nije radio frku oko toga..Na kraju krajeva ako nema dužeg priljeva novca osoba sama sebi može uplatiti na račun i time podmiriti te naknade za održavanje računa, banki je samo bitno da se naplati..
Pa naravno da je tako, banku nije briga na koji način stiže novac ali ako ne uplaćuješ ni za održavanje računa već ti se lagano kuha juha, a kamate idu, banka će se naplatit, za 1,5,10,30 god. dugovi ne ispare, banke ništa ne poklanjaju, nažalost mnogi su to naučili na teži način.
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 00:26   #9
Ne postoji banka s kojom su svi zadovoljni tj. čini mi se da ne postoji banka s kojom je itko potpuno zadovoljan. Ja ću najvjerojatnije ugasiti sve račune osim onog u HPB. Što ne znači da je HBP super, već mi u ovom trenutku najviše odgovara. Imaju najbolju mobilnu aplikaciju, a vođenje računa im je navodno besplatno. Kažem navodno jer sam otvorio taj račun preko mobitela (ne treba ići u poslovnicu), ali kad sam prvi put došao u poslovnicu uplatiti novac na taj račun, ugasili su mi ga i otvorili novi za koji se plaća iako to naravno nisam tražio. Ne znam zašto bi itko normalan išao zatvarati besplatan račun i otvoriti isti takav s naplatom. U poslovnici su me pokušali uvjeriti da na taj besplatan ne mogu uplaćivati novac što nema logike, pa sam nazvao szk gdje su mi rekli da to nije tako i da zatvorim taj račun te opet otvorim besplatan preko mobitela. PBZ mi je najbolji što se tiče izobrazbe djelatnika i rješavanja evenutalnih problema, ali sam se odlučio pobrinut za troškove pa ne vidim smisao plaćat 22kn mjesečno, ako u hpb to dobijem besplatno i aplikacija je bolja. S splitskom sam zaratio, ali tamo još imam 2-3 devizna računa koja ću zatvorit. S pobom nemam loša iskustva, ali mi nije potrebno toliko računa. Ako nekom treba kreditna, mislim da je tamo najlakše dobiti.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 06:35   #10
F Dragunov

za tvoje potrebe sve banke ce biti tu negdje.Ukinuli su ti minus jer nisi imao stalna primanja, pise ti to u ugovoru, isprika "nisam ja kriv sto sam ostao bez posla" je ono, a kaj da si kredit imao onda ga nebi dalje placao jer eto nisi ti kriv jer si ostao bez posla?

Tekuci mozes otvoriti u doslovno bilo kojoj banci, za tvoje dobro nemoj traziti nikakve minuse ni kartice jer se ocito ne snalazis s tim (prvo kiks kao student ostao si duzan i PBZu i americanu , sad kao radnik kiks sa ZAbom , three strikes and out).Moj savjet je uvijek, ona koja vam ima bankomate na zgodnim mjestima, ionak je sve to tu negdje kod ovih vecih banaka.

Obrocna otplata se u vecini banaka veze sa dopustenim prekoracnejem odnosno minusom, to je tak.

Pitralon - tekuci moze otvoriti svatko, bar u normalnijim bankama , naknada za vodenje racuna je druga stvar, uplati se unaprijed za par mjeseci ako treba i ok.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 07:11   #11
Meni se isto cini najboljim da otvori samo tekuci i dize cash za sva placanja, a karticu ne koristi osim za bankomat. Eventualno ono placanje na rate...
Znam osobu iz najblize obitelji koja prima na mobitel sms pri svakoj transakciji i uvijek pise koliko jos ima raspolozivo i svejedno uspijeva da joj odbiju transakciju zbog nedostatnih sredstava pa onda na blagajni kreativni nacini kako ipak platiti racun

Zadnje uređivanje proab : 16.04.2017. at 07:29.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 13:47   #12
Quote:
F Dragunov kaže: Pogledaj post
S obzirom da mi je prekipjelo sa Zagrebačkom bankom gdje sam klijent duže od dvije godine otkada sam počeo raditi, prešao bih u drugu banku jer sam idem na novi posao, a ovi su mi se zamjerili do te granice da ne da ih ne bi preporučio nego bi ih stavio na crnu listu.

Trenutno nevezano za banku imam neke stvari koje rješavam pa ne planiram nikakav kredit niti kreditne kartice. Zanima me na temelju ovih informacija:
1. pred 5 god sam imao u PBZ-u studentski american, imao sam neku bezveznu kupnju od 500-tinjak kuna koju sam onda vraćao godinu dana, zvali me stalno, fučkaj ga, studoš bez para i ostao mi minus na tom studentskom već tih 5 godina, nitko me nikada pitao ni zvao za njega kad ću ga podmiriti. Ići ću ga podmiriti i zatvoriti račun u dogledno vrijeme jer nisam student već 4 godine.
2. sad kako ne radim 3 mjeseca u ZaBa-i su mi prvo skinuli minus s 4 na 1000 kn pa ga i ukinuli a dali otplatu na 12 rata u vidu kredita. Imam i neke rate koje još plaćam odprije.

... da li ću moći normalno samo otvoriti tekući u nekoj drugoj banci, pa kroz par mjeseci dobiti dozvoljeni minus i otplatu na debitnu karticu tekućeg računa?

Glupo mi je kod ZaBa-e da mi je limit za obročnu otplatu vezan i za odobreni minus, ne znam da li je tako i u drugim bankama.

Imam na izbor Karlovačku banku, Sberbank, RBA, Erste, Splitska, HPB... možda ima još neka, no nije neka koju sam primjetio... Kod mene osobno u gradu ima samo HPB, Karlovačka i PBZ... sad logikom bi PBZ izbjegao jer kod njih imam taj studentski s minusom već godinama i American sam zeznuo, a HPB mi osobito nije privlačna, neljubazni su do kraja i rade ženske koje inače rade u pošti... Karlovačka mi je u drugu ruku opet problem jer je to manja banka pa ako odem npr u ZG ne mogu ništa kupiti na rate. S toga, preostaje mi Splitska, Erste i RBA... ako netko ima neki drugi prijedlog neka piše, ali moram se odlučiti do utorka kad moram donjeti broj računa u firmu...
Pretpostavljam da si mlađi od 27 godina jer se studentski paket u pbz automatski ukida tada i sve tražbine automatski dospijevaju na naplatu. Što se tiče gdje otvoriti račun, imati minus, kartice itd, imaj u vidu da se dopušteno prekoračenje (minus), krediti, kao i većina kartica evidentira u hrok i gotovo sve banke će ti ući u hrok da vide koja dugovana već imaš (minus, krediti, kartice) i na temelju kalkulacije toga i tvoje plaće vidjeti da li ispunjavaš uvjete da ti dozvole minus ili ostalo, a ova dugovanja u pbz i zabilježba po studentskoj amex, kao i ukidanje dozvoljenog minusa u zabi i pretvaranje ga u kredit ne idu ti u korist.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.