Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2007., 04:02   #1
Beskućništvo - brojke i činjenice

Širom svijeta ima 100 milijuna beskućnika – većina su žena i djeca
1 milijarda ljudi živi u neprimjerenom smještaju – 17 posto svjetske populacije
Europa: 2-5 milijuna beskućnika i 18 milijuna u neprimjerenim domovima, uključujući:
Njemačka: 930,000 beskućnika
Britanija: 600,000 beskućnika
Francuska: milijun beskućnika i tri milijuna u neprimjerenim domovima.
U SAD-u: 3 milijuna ljudi su beskućnici u nekom razdobjlu godine.
(Izvori: Ujedinjeni narodi; The Guardian, Velika Britanija; fondacija abbé Pierre; http://homeless.org .; http://aspher.org; Shelter )

Slike:
http://share-international.net/hrv/m...a_files/_6.jpg
http://share-international.net/hrv/m...a_files/_2.jpg

Izvor: Share International
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 07:38   #2
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Širom svijeta ima 100 milijuna beskućnika – većina su žena i djeca
1 milijarda ljudi živi u neprimjerenom smještaju – 17 posto svjetske populacije
Europa: 2-5 milijuna beskućnika i 18 milijuna u neprimjerenim domovima, uključujući:
Njemačka: 930,000 beskućnika
Britanija: 600,000 beskućnika
Francuska: milijun beskućnika i tri milijuna u neprimjerenim domovima.
U SAD-u: 3 milijuna ljudi su beskućnici u nekom razdobjlu godine.
(Izvori: Ujedinjeni narodi; The Guardian, Velika Britanija; fondacija abbé Pierre; http://homeless.org .; http://aspher.org; Shelter )

Slike:
http://share-international.net/hrv/m...a_files/_6.jpg
http://share-international.net/hrv/m...a_files/_2.jpg

Izvor: Share International
Zasto je to tako... ja oko sebe vidim plodnu zemlju... rijeke i izvore, golema bogatstva koja zemlja daje... Nekako mi se cini da to nije problem zato sto nema resursa??? Zasto siromastvo postoji?
Havayoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 09:08   #3
Mene zanima koliko ima beskucnika u Hrvatskoj, postoje li sluzbeni brojevi?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 09:53   #4
Quote:
Havayoth kaže: Pogledaj post
Zasto je to tako... ja oko sebe vidim plodnu zemlju... rijeke i izvore, golema bogatstva koja zemlja daje... Nekako mi se cini da to nije problem zato sto nema resursa??? Zasto siromastvo postoji?
Al da ne postoji siromaštvo ne bi bilo ni bogatstva.Kako bi onda bogatiji imali još više da ne uzimaju siromašnima.Ni meni nikad neće bit jasno zašto ljudi umiru d gladi,bolesti običnih,hladnoće i sl. a ne bi trebali.
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 21:19   #5
Umiru iz raznih razloga ,jedan od monogih je obijest tzv. civiliziranoga svijeta,drugi krutoća kapitalizma itd.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 23:42   #6
Zamisli kakav bi to svijet bio kad bi svi imali vile s bazenima; jednostavno ne bi bilo fora. da bi se pojedinac osjećao bogat, vrjednijim od drugih, mora oko njega biti sirotinje; to je ono što mu daje osjećaj nadmoći, kontrole, to mu pumpa ego. to je među ostalim jedan psihološki light motiv za ovo stanje kakvo sada je.

da postoji iskrena volja da se riješi problem beskućništva u svijetu, riješio bi se za tren oka. Oni koji npr. planiraju strategiju razvoja SAD-a, njima sigurno nije u interesu da Afrika stane na svoje noge ili da doživi snažniji rast. Amerima se kosa diže na glavi zbog trenutne činjenice da Kina i Indija doživljavaju vrlo visoke stope gospodarskog rasta i samim time postupno uklanjaju siromaštvo.
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 10:22   #7
Pa iskrena volja dolazi od ljudi ko što smo ti i ja, od nikog drugog. Govori to jer ljudi redovito očekuju da netko drugi, netko tmao na vlasti, političari nešto riješe, a oni sami se za išta ne zalaži i ne izražavaju svoju volju. Da takve volje ima, naravno da svega toga ne bi bilo. Dobro, nema toliko beskućnika u RH, ali ima mnogih drugih stvari. ALi kako se kreće razvoj našeg društva, mozemo ih uskoro očekivati sve više i, isto tako, ne mozemo biti ni ravodusni prema onome sto se događa u drugim, siromašnim zemljama, i smatrati da se nas to ne tiče.

PS: Bit će još tih brojki i činjenica uskoro, ove o beskućništvu sujoš najmanje zapanjujuće. Mada sao jedna priča o neoj takvoj brojci, dakle jedan primjer, govori mnogo više od tih brojki koje si teško predočavamo. Ti primjeri ne samo da su zapanjujuci, nego najvecem broju nas nepojmljivi.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 10:46   #8
PPS: Ovaj link iz mog potpisa, dolje u sredini, Make Trade Fair, vodi na stranicu koja je jedan od načina, tj. preko nje mozete izraziti svoju volju glede tih pitanja.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 11:11   #9
Kad se govori o beskućništvu uvijek mi pada na pamet samo jedna asocijacija; Evropljanin koji arogantno hara po prostranstvima Amerike ili Australije i prisvaja sebi tuđi teritorij. Praktički to znači da vlasništvo kao pojam proizlazi iz pljačke - iz zakona jačeg. Ratovi su po toj su logici samo legitimne pljačke, pa tko pobijedi - veliča se njegovo herojstvo.
Mislim da beskućništvo najbolje pokazuje dubinu paradoksa naše civilizacije.

Ovdje je link na zanimljiv članak o kućama od balirane slame http://www.net.hr/moj-dom/page/2006/11/02/0125006.html
to bi po mome bio primijer jedne prirodne ljudske uravnoteženosti - ako kopate malo po netu naći ćete prekrasne kuće napravljene na ovaj način - za neke smiješne novce. Poanta je slijedeće; sve što imamo - je od prirode!!! I sve što je od prirode mi možemo sami preraditi i napraviti od toga predmete koji nam trebaju - od odjeće, hrane do krova nad glavom.
Postavlja se dakle pitanje - kakav je to povijesni switch - doveo do toga da grupa x porobi grupu y i natjera ju da plaća ono što je sama proizvela iz okoliša koji je prirodno okružuje?
btw. nameće mi se također i prizor iz jednog upečatljivog dokumentarca o Amazoni, gdje su Indijance strpali u neke limene kolibe, nakon što su im uništili zemlju i šumu, pa je komentar bio tipo - vidite kako su oni primitivni - nisu se baš u stanju prilagoditi civiliziranim uvjetima.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 11:59   #10
Quote:
dokumentarca o Amazoni, gdje su Indijance strpali u neke limene kolibe, nakon što su im uništili zemlju i šumu, pa je komentar bio tipo - vidite kako su oni primitivni - nisu se baš u stanju prilagoditi civiliziranim uvjetima.
Da ,da , ti dokumentarci o prirodi, životinjama, o siromašnim zemjama itd često obiluju nadasve primitivnim i ignorantskim komentarima.

Makar ima jako dobrih dokumentaraca. Ja npr volim one kratke francuske kojis u nedavno bili na HRT-u, koji in depth prikazuju život ljudi i razloge zbog kojih tako žive, ili kvalitetno i sveobuhvatno obrađuju neki problem. Samo šteta što su tako kvalitetne dokumentarce emitirali u najlošijim, prijepodnevnim terminima.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 12:20   #11
ne, dokumentarac je bio odličan - komentar o tome kako su Indijanci primitivni došao je iz usta organizatora evakuacije - nakon sječe šuma, taj komentar je baš učinio priču još potresnijom.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:01   #12
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Pa iskrena volja dolazi od ljudi ko što smo ti i ja, od nikog drugog. Govori to jer ljudi redovito očekuju da netko drugi, netko tmao na vlasti, političari nešto riješe, a oni sami se za išta ne zalaži i ne izražavaju svoju volju. Da takve volje ima, naravno da svega toga ne bi bilo.
Nažalost, kod nas a i općenito u svijetu prevladava profil ljudi kojima je najvažnije (figurativno ću se izraziti)da si srede svoje ljetovanje ili skijanje za slijedeću sezonu, da si stave nove alu-felge na automobil ili općenito, prevladava tip ljudi koji žive po shemi: u se, na se i poda se. Dokle god takvi mediokriteti čine prevladavajuću skupinu u društvu, problemi ovakvog tipa o kojima pričaš neće se pomaknuti s mrtve točke. Jedini način da se tu nešto pokrene je da se postupno povećava skupina svjesnijih pojedinaca i u tom smislu je i pokretanje ovakvih thread-ova određeni korak naprijed; koliko god mali, ipak značajan. ljude treba konstantno kljucati po glavi i pokušavat probuditi savjest u njima.
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 00:10   #13
To sto si opisao/opisala se zove samozadovoljstvo, i ejdan duhovni ucitelj recimo kaze da je to najvece zlo u danasnjem svijetu.

Savjest je jedna stvar, svjesnost opet druga, istina, a tu je i puko razumijevanje nacina na koji stvari u svijetu funkcinoniraju.

Ne trebamo svi biti nesebicni, a i nitko od obicnih ljudi nije 100% nesebican. Medjutim, kada shvatimo da ovakav nacin uredjenja i zivljenja doslovno vodi u propast, da to ne koristi nikome, da to sto postoje tolike razlike izmedju siromasnih i bogatih ne koristi nikome, te pruzrokuje napetosti i ratove i mnoge druge nevolje, da ce uvodjenje pravednih nacela u gospodarstvu i drugdje koristiti svima, a ne samo siromašnima, to je isto korisno.
A i to je zapravo svjesnost, nije svjesnost ništa mistično, kako se često čini. (Čak bi rekao da je svjesnost na neki način primijenjena informiranost, ili shvaćena informacija. Zato i jest vazna informiranost. )
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 01:22   #14
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Ne trebamo svi biti nesebicni, a i nitko od obicnih ljudi nije 100% nesebican.
Ljudi se po karakterno-emocionalnom profilu međusobno vrlo mnogo razlikuju.
...od onih koje na sliku beskućnika ili gladnog čisto zaboli ona stvar (a budimo iskreni, takvih nas je daleko najviše), preko onih koje takva slika
do određene mjere ipak uznemiri pa izazove u njima potrebu da uplate koju kunu ili makar na minutu, dvije posvete svoje misli njima,...
pa sve do onih kojima je sama pomisao na to da negdje u svijetu postoji netko tko nema krova nad glavom ili je gladan toliko duboko potresna da odluče ostaviti svoje trenutno zanimanje i predano se posvetiti uklanjanju tih problema, kao npr,
Albert Schweitzer sa svojom aktivnošću u srednjoj zapadnoj Africi ili majka Tereza (zašto i nju ne spomenuti, svojom aktivnošću svakako je to i zaslužila).
Ono što sam htio reći je, da bi se nešto značajnije pokrenulo u rješavanju tih problema, ne moraju svi biti kao Scweitzer, ali ta tvrdnja i nije baš tako daleko od istine...u svakom slučaju takav profil ljudi bi trebao biti prevladavajući


Quote:
Medjutim, kada shvatimo da ovakav nacin uredjenja i zivljenja doslovno vodi u propast, da to ne koristi nikome, da to sto postoje tolike razlike izmedju siromasnih i bogatih ne koristi nikome, te pruzrokuje napetosti i ratove i mnoge druge nevolje, da ce uvodjenje pravednih nacela u gospodarstvu i drugdje koristiti svima, a ne samo siromašnima, to je isto korisno.
A i to je zapravo svjesnost, nije svjesnost ništa mistično, kako se često čini. (Čak bi rekao da je svjesnost na neki način primijenjena informiranost, ili shvaćena informacija. Zato i jest vazna informiranost. )
bojim se da za revolucionarnu promjenu u stavu i ponašanju nije dovoljno puko intelektualno razumijevanje da nešto nije dobro. Uzmi za primjer naftni lobij. Ne mislim da su glavne face koje tu figuriraju glupi ljudi koji ne razumiju da tolika razina zagađenja i trenutni odnos prema okolišu ne vodi na ništa dobro.
Jednostavno, njihov obrazac razmišljanja je: dok ide, ide; ono, imam, ne znam 30,40,50 g. svejedno, živjet ću još 30-tak godina, negativne posljedice zagađenja će se pojaviti za 60-100 g, prema tome to neću osjetit, a kad riknem i onak mi je svejedno kaj bu bilo.
Jedini način da takav promijeni svoj stav je da ga nešto kresne po glavi,
kao npr. gubitak članova obitelji, karcinom, ili nešto treće izazvano
negativnim obrascem ponašanja. Ne znam, nekak mislim da samo intelektualno razumijevanje problema nije dovoljno, nešto tu fali, a to što fali je vjerojatno uključenje dimenzije koja u stvari čovjeka u punoj mjeri čini čovjekom,...suosjećanje (mislim da je isto jedan duhovni učitelj rekao da je to najuzvišeniji osjećaj kojeg jedan čovjek može imati)

Scweitzer sigurno nije otišao u Afriku zbog pukog intelektualnog razumijevanja da bi ljudima trebalo pomoći; tu je presudan motiv bio duboko suosjećanje s ljudima koji pate i razlog zašto neki ljudi rade takve stvari dolazi
iz nekih dubljih ljudskih poriva
koji su vjerojatno nama običnim ljudima neshvatljivi.

By the way, vidim da je moderator prebacio ovu temu na Društvo, ako se smije pitat zašto
imam blagi feeling da ovdje nikog pod milim bogom to ne zanima. mislim da je za ovaj thread Svijet prirodnije okruženje
Perceval is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 08:09   #15
Quote:
Ljudi se po karakterno-emocionalnom profilu međusobno vrlo mnogo razlikuju.
...od onih koje na sliku beskućnika ili gladnog čisto zaboli ona stvar (a budimo iskreni, takvih nas je daleko najviše), preko onih koje takva slika
do određene mjere ipak uznemiri pa izazove u njima potrebu da uplate koju kunu ili makar na minutu, dvije posvete svoje misli njima,...
pa sve do onih kojima je sama pomisao na to da negdje u svijetu postoji netko tko nema krova nad glavom ili je gladan toliko duboko potresna da odluče ostaviti svoje trenutno zanimanje i predano se posvetiti uklanjanju tih problema, kao npr,
Albert Schweitzer sa svojom aktivnošću u srednjoj zapadnoj Africi ili majka Tereza (zašto i nju ne spomenuti, svojom aktivnošću svakako je to i zaslužila).
Ono što sam htio reći je, da bi se nešto značajnije pokrenulo u rješavanju tih problema, ne moraju svi biti kao Scweitzer, ali ta tvrdnja i nije baš tako daleko od istine...u svakom slučaju takav profil ljudi bi trebao biti prevladavajući
Moje je mišljenje da se ne radi toliko o karakternim osobinama (ni emocionalnim) koliko o svijesti. Ne radi se tu o "dobrim" i "losim" ljudima nego o svijesti. I stupnju svijesti.
I radi se tu jos o mnogo stvari. Jedno je vidjeti neku fotografiju, a drugo biti upoznati čitavom pričom koja stoji iza fotografije... Zato je zadaca onih koji imaju vec neku vecu svijest o tome, i veću svijest općenito, da upoznaju druge detaljno o tom problemu. Medjutim, jedno od najvecih zala danasnjeg vremena je to sto se to ne dogadjas, ovo sto sam naveo prosloj recenici. Ljudi, intelektualci, pametni, ovakvi onakvi, su previse ogrezli u neke druge stvari, da ne govorim sad koje.

Problem je višeslojan, taj problem koji je po meni, prilično sam uvjeren, daleko najveća sramota čovječanstva (dakle svakoga od nas), glad, a onda i sairomaštvo. A rješenje tih problema je jednostavno...

BTW, sto se tice Schweithera i Majke Tereze, istina je, takav Ž2profil" ljudi je potreban da bi se rijesio taj problem, ta sramota, medjutim oni su bili ljudi blizu svecima - dakle jako su se zrtvovali u svom radu. A da nas, koji nismo bas kao oni, potrebna je amo neka mala zrtva. (dakle, da zrtvujemorecimo malo svog vremena, novca, ovoga ili onoga, za tu stvar)

Quote:
bojim se da za revolucionarnu promjenu u stavu i ponašanju nije dovoljno puko intelektualno razumijevanje da nešto nije dobro. Uzmi za primjer naftni lobij. Ne mislim da su glavne face koje tu figuriraju glupi ljudi koji ne razumiju da tolika razina zagađenja i trenutni odnos prema okolišu ne vodi na ništa dobro.
Jednostavno, njihov obrazac razmišljanja je: dok ide, ide; ono, imam, ne znam 30,40,50 g. svejedno, živjet ću još 30-tak godina, negativne posljedice zagađenja će se pojaviti za 60-100 g, prema tome to neću osjetit, a kad riknem i onak mi je svejedno kaj bu bilo.
Mislim da tu sam sebe pobijas. Ili sam se ja mozda pogresno izrazio. Ovisi da li razlikujemo intelektualno razumijevanje i znanje. Da oni stvarno znaju da je t lose, ne bi to radili. Ali razumijes, i na celu svih tih velikuh tvrtki, lobija i drzava se nalaze ljudi vrlko slicni nama, sa svim nasim manama. Nisu oni mnogo pametniji od nas, ako jesu uopće, i da znaju te stvari, sigurno da bi proimijenili način djelovanja.

Quote:
Ne znam, nekak mislim da samo intelektualno razumijevanje problema nije dovoljno, nešto tu fali, a to što fali je vjerojatno uključenje dimenzije koja u stvari čovjeka u punoj mjeri čini čovjekom,...suosjećanje (mislim da je isto jedan duhovni učitelj rekao da je to najuzvišeniji osjećaj kojeg jedan čovjek može imati)
Pa da, i jedno i drugo.
(A što se Švajcera tiče, to je drugo. Ali sam ja govorio, to je ja mislim istina, kako ne: kada netko vidi svoju korist u nečemu, on će postupiti za svoju korist. Samo štoljudi još ne vide da je iskorjenjivanje siromaštva i gladi njima na korist. Potreno ih je educirati. Nije ni potrebno da budu suosjećajni. Mogu biti skroz naskroz sebični, samo da shvate da ove goleme razlike štete svima, i da vode Zemjlu u propast)
Quote:
By the way, vidim da je moderator prebacio ovu temu na Društvo, ako se smije pitat zašto
imam blagi feeling da ovdje nikog pod milim bogom to ne zanima. mislim da je za ovaj thread Svijet prirodnije okruženje
Ne ne, ja sam to postavio i na Svijet i na Društvo i na Politiku.

A to što govoriš je stvar koju sam vec vise puta spominjao i predlagao. Problem je sto se takve malo sire teme, sto nema pdf-a za takve teme, sve je usko kategorizirano, i nema mjesta gdje bi se povela neka malo multidisciplinarnija rasprava o nekoj temi. Nema mjesta na forumu gdje bi bilo malo vise sinteze različitih područja. I tako se naravno gubi...

BTW, na ovoj adresi cete moci pratiti zanimljive stvari sto se tice ovih tematika
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 09:53   #16
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da se ne radi toliko o karakternim osobinama (ni emocionalnim) koliko o svijesti. Ne radi se tu o "dobrim" i osim ljudima nego o svijesti. I stupnju svijesti.
ISamo štoljudi još ne vide da je iskorjenjivanje siromaštva i gladi njima na korist. Potreno ih je educirati. Nije ni potrebno da budu suosjećajni. Mogu biti skroz naskroz sebični, samo da shvate da ove goleme razlike štete svima, i da vode Zemjlu u propast)
kad imamo kvar u nekom sistemu - lako ga je popraviti - ali ako je čitav sustav potpuno pogrešan? Siromaštvo je posljedica sustava vrijednosti koji trenutno vlada - i dobro si rekao da se radi o svijesti!! Ima tisuće praktičnih rješenja! Jer uostalom - na kraju krajeva - i najbogatije zemlje - svoje bogatstvo duguju isključivo prirodi - najčešće zloupotrebi ljudi i prirode - prirodnih resursa sasvim sigurno ima dovoljno za sve. Dapače - čak sam naišla podatak da bi ukupna sredstva prikupljena u humanitarne svrhe trebala biti dovoljna da hrane sve ljude na zemlji 100 godina! Stoga je siromaštvo svojevrstan paradoks. I doista- čak se ne radi ni o savijesti.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.