Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 10:59   #1
Abortus kod silovanja - zločin, pravo ili dužnost?

Baš čitam jučer da je neki profesor u Zadru izjavio kako je abortus samo zločin bez obzira na okolnosti i kako bi ga trebalo zabraniti. Takav stav imaju brojne (ekstremne) vjerske skupine i unutar njihovog ograničenog svjetonazora je shvatljiv.

Osobno smatram da je izbor na osobi koja je u pitanju tj. ženi po meni je pitanje presloženo i individualno da mu se pristupi samo iz jednog kuta i ovisno o osobi može imati drugo bolje rješenje. Po meni je najbolje riješenje dok prepusti odluku individui u pitanju.

Ono što sam htio reći strogo gledano iz kuta prirodnih znanosti ako znamo da su pojedini ljudi genetski predisponirani za određeno ponašanje pa u stvari gledano iz tog kuta bilo bi najbolje pobaciti budući da time se sprečava prpgacija skupa gena koji su mogući nosioci takovog devijantnog ponašanja.

U biologiji je to jednostavno... da promatramo samo životinje zaključci su laki i logični. Međutim čim se dotaknemo nečeg vezanog uz ćosavog majmuna sve se mijenja i postaje složeno (a podataka ima pregršt). Znam doduše da postoje druga viđenja, cijela nature vs nurture diskusija, međutim uglavnom alternative nude složenija objašnjenja i to obično zbog "neznanstvenih" razloga/motivacije pa sam ih manje sklon uzeti kao točne.
Nightb1rd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:16   #2
Dok god se stvar dešava unutar ljudskog organizma pitanje je organizma kojeg se dotiče. Zametak i njegov razvoj u tijelu žene je dio cjeline njenog organizma isto kao što je svaki drugi organ. Njegova bolest isto djeluje kao i bolest svakog njenog organa na njeno zdravlje.
Pokušaj odlučivanja o "djetetu" unutar tijela žene je činjenično jednako polaganju prava na odluke o sudbini organa žene. Isto kao kad bi se raspravljao o tome treba li javnost imat vlasništvo nad bubrezima žene.
Pozivanje na pravo dijela tijela čovjeka je nešto što se rijetko nalazi čak i u horror filmovima.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:42   #3
dužnost.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:54   #4
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
dužnost.
Da, dijete nastalo od takvoga oca treba ubiti prije nego se rodi. Pa i ako se rodi, udaviti ga. Takvo dijete ne zaslužuje živjeti.

Šta blebećeš
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 16:03   #5
Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
Baš čitam jučer da je neki profesor u Zadru izjavio kako je abortus samo zločin bez obzira na okolnosti i kako bi ga trebalo zabraniti. Takav stav imaju brojne (ekstremne) vjerske skupine i unutar njihovog ograničenog svjetonazora je shvatljiv.
Meni nije, čak ni u tom kontekstu. Zametak nije dijete. Da jest, onda bi molitelji cmizdrili i nad spontano pobačenom "dječicom". Tu je riječ o pokušaju nametanja autoriteta nekog izmišljenog bića cijeloj zajednici, a ne samo onima koji vjeruju u te bedastoće.

Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
Osobno smatram da je izbor na osobi koja je u pitanju tj. ženi po meni je pitanje presloženo i individualno da mu se pristupi samo iz jednog kuta i ovisno o osobi može imati drugo bolje rješenje. Po meni je najbolje riješenje dok prepusti odluku individui u pitanju.
Slažem se i mislim da bi priča tu trebala stati.

Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
Ono što sam htio reći strogo gledano iz kuta prirodnih znanosti ako znamo da su pojedini ljudi genetski predisponirani za određeno ponašanje pa u stvari gledano iz tog kuta bilo bi najbolje pobaciti budući da time se sprečava prpgacija skupa gena koji su mogući nosioci takovog devijantnog ponašanja.

U biologiji je to jednostavno... da promatramo samo životinje zaključci su laki i logični. Međutim čim se dotaknemo nečeg vezanog uz ćosavog majmuna sve se mijenja i postaje složeno (a podataka ima pregršt). Znam doduše da postoje druga viđenja, cijela nature vs nurture diskusija, međutim uglavnom alternative nude složenija objašnjenja i to obično zbog "neznanstvenih" razloga/motivacije pa sam ih manje sklon uzeti kao točne.
Kompleksna natuknica koja otvara mnoga pitanja. Ovo što ti predlažeš je eugenika.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 16:48   #6
Nego, budući da su aspekti prava i "zločina" i više nego dovoljno pokriveni na drugim podforumima, pokušajmo se koncentrirati na "dužnost".

Uzmimo, na primjer, hipotetsku kulturnu ženku koja si je stvorila sve civilizacijski nužne preduvjete za razmnožavanje u trenutku kad su joj jajne stanice počele u hordama odlaziti na jug. Recimo da se umjetna oplodnja pokazala bezuspješnom, a silovanje uspješnim.

I sada bi ta ženka imala "dužnost" abortirati? U ime čega? Očuvanja genetskog bazena? Tekovina tisućljetne kulture i civilizacije?

Meni se to čini tek kao druga strana katolibanskog novčića. Idemo biti praktični. Pedeset je posto šanse je da će dijete biti žensko, pa neće izrasti u silovatelja. Na muško dijete se, valjda, može utjecati odgojem. Čemu onda nametati abortus?

Sve se u konačnici svodi na tome da si netko uzima za pravo odlučivati o tuđim tijelima. A to baš nije okej. Najblaže rečeno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:25   #7
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
I sada bi ta ženka imala "dužnost" abortirati? U ime čega? Očuvanja genetskog bazena? Tekovina tisućljetne kulture i civilizacije?
Prvi put čujem za dužnost abortiranja.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:28   #8
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Prvi put čujem za dužnost abortiranja.
Kad ne čitaš naslove tema na kojima pišeš.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:47   #9
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Kad ne čitaš naslove tema na kojima pišeš.
Dužnost je u naslovu besmislica. Nitko u oba tabora ne traži dužnost abortiranja.
Abortus je nužno zlo. Vjerujem da će se svi složiti u tome.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 01:12   #10
Mada sam uglavnom liberalnijeg svjetonazora po pitanju samog abortusa sam vrlo, vrlo desno, tj. mišljenja sam da je standardni abortus ubistvo. No, ovo je vrlo teško pitanje za prosuditi - abortus kod silovanja... Najbliže sam tome da je u tom slučaju abortus možda ipak najnužnije zlo i kao takav u tim situacijama treba biti obavljan na najprofesionalniji mogući način, uz dodatnu stručnu pomoć ženi.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 01:18   #11
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Dužnost je u naslovu besmislica. Nitko u oba tabora ne traži dužnost abortiranja.
Abortus je nužno zlo. Vjerujem da će se svi složiti u tome.
Jok. Besmislica je abortus kod silovanja, jer je taj zahvat moguće izvesti tek nakon silovanja. Moralna dužnost abortiranja samo je jedna od priglupih pozicija o kojima možemo debatirati jer nemamo pametnijeg posla.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 12:59   #12
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jok. Besmislica je abortus kod silovanja, jer je taj zahvat moguće izvesti tek nakon silovanja.
Jel bi abortus imao smisla kada bi ga bilo moguće izvesti prije silovanja?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 13:22   #13
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Mada sam uglavnom liberalnijeg svjetonazora po pitanju samog abortusa sam vrlo, vrlo desno, tj. mišljenja sam da je standardni abortus ubistvo. No, ovo je vrlo teško pitanje za prosuditi - abortus kod silovanja... Najbliže sam tome da je u tom slučaju abortus možda ipak najnužnije zlo i kao takav u tim situacijama treba biti obavljan na najprofesionalniji mogući način, uz dodatnu stručnu pomoć ženi.
Tu se postavlja dilema oko toga dal je bolje bilo kakav život od neživota.
Osobno mislim da ne. Dijete koje je rođeno u okolnostima gdje su oba roditelja narkomana, otac kriminalac, majka gleda kako doći do slijedećeg fiksa, je već prije rođenja postalo ovisnik. Zatim po rađanju nema fizičku nježnost dodira koja je znanstveno dokazana kao odlučujući čimbenik pri samom razvoju mozga. Zatim sa već utemeljenom biološkom predispozicijom usvaja devijantne obrasce ponašanja svojih roditelja u dobi koja definira budući karakter.
Takva biografija je uobičajena kod samoubojica, nasilnika i zatvorenika.
Nažalost, mala je mogućnost da ljudi sa takvom prošlošću ne završe kao samoubojice, nasilnici i zatvorenici.
A oni koji tako ne završe pate cijeli život od depresije i anksioznosti u tolikoj mjeri da su uskraćeni od mnogih životnih prilika u kojima ostatak svijeta uživa.
Najgore je to što sve to nije bila njihova odluka. Nitko ih nije pitao žele li se roditi i živjeti takav život.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 16:36   #14
Odluku treba donijeti majka.
Kraj priče.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 18:59   #15
Pravo.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 20:44   #16
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Odluku treba donijeti majka.
Kraj priče.
Da. Iako je puno puta i to onemogućeno ženama. Npr. silovanja u ratu i zarobljeništvo nakon toga.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 22:59   #17
Quote:
Nightb1rd kaže: Pogledaj post
čitam jučer da je neki profesor u Zadru izjavio kako je abortus samo zločin bez obzira na okolnosti i kako bi ga trebalo zabraniti. Takav stav imaju brojne (ekstremne) vjerske skupine i unutar njihovog ograničenog svjetonazora je shvatljiv.
Nisi dobro informiran.

Katolička Crkva žestoko se zalaže za zabranu silovanim ženama da prekinu svoju tako nastalu trudnoću.

Oni tvrde da je to "umorstvo nedužne osobe".

Neki Don_Damir_egzemplari Crkve u Hrvata laprdaju da "silovana ustvari ne može začeti jer ne uživa u tom seksu". Tako da bi oni silovanim ženama koje zatrudne, u lice rekli da su uživale pri tome.

Quote:
Po meni je najbolje riješenje dok prepusti odluku individui u pitanju.
Nego što drugo? Sve drugo je monstruozno.

Quote:
ako znamo da su pojedini ljudi genetski predisponirani za određeno ponašanje pa u stvari gledano iz tog kuta bilo bi najbolje pobaciti budući da time se sprečava prpgacija skupa gena koji su mogući nosioci takovog devijantnog ponašanja.
Ovo je nonsens. Genetski materijal se ne klonira, nego kombinira od žene i muškarca.

"Dužnost abortirati?" Prisila?
Valjda to pada na pamet rasistima, ako je svetu "bjelkinju" silovao "crnac"?

Žena je ta koja ima puno pravo odlučiti što će s takvom i bilo kojom drugom ranom trudnoćom.
Ima li žena koje su odlučile nakon silovanja rodit? Pretpostavljam da ima i takvih, ali rijetko, i pitam se zašto bi to učinile. Pogotovo ako imaju već obitelj i djecu.

I naravno da ako se rodi dijete od silovatelja, iz kojeg god razloga, ono nema ništa s time, kao niti djeca kojima je nepoznat otac, a koja su prije imala kojekakve stigme poglavito od strane religijaša.

Ružno je i nepotrebno uopće raspravljat o ovoj temi...

Zadnje uređivanje Nepoznati : 18.03.2017. at 23:16.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 03:37   #18
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Tu se postavlja dilema oko toga dal je bolje bilo kakav život od neživota.
Osobno mislim da ne. Dijete koje je rođeno u okolnostima gdje su oba roditelja narkomana, otac kriminalac, majka gleda kako doći do slijedećeg fiksa, je već prije rođenja postalo ovisnik. Zatim po rađanju nema fizičku nježnost dodira koja je znanstveno dokazana kao odlučujući čimbenik pri samom razvoju mozga. Zatim sa već utemeljenom biološkom predispozicijom usvaja devijantne obrasce ponašanja svojih roditelja u dobi koja definira budući karakter.
Takva biografija je uobičajena kod samoubojica, nasilnika i zatvorenika.
Nažalost, mala je mogućnost da ljudi sa takvom prošlošću ne završe kao samoubojice, nasilnici i zatvorenici.
A oni koji tako ne završe pate cijeli život od depresije i anksioznosti u tolikoj mjeri da su uskraćeni od mnogih životnih prilika u kojima ostatak svijeta uživa.
Najgore je to što sve to nije bila njihova odluka. Nitko ih nije pitao žele li se roditi i živjeti takav život.
Tema je ovdje - abortus nakon silovanja, malo si otišao šire, na narkomane itd... o tome bi trebali imati zasebnu temu koja generalno govori o abortusu, za i protiv.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 11:41   #19
Neželjena trudnoća je uzurpiranje nečijeg (ženinog) tijela bez odobrenja vlasnice tog tijela.

Biološke su činjenice da trudna može ostati samo žena i to tijekom spolnog odnosa.

Međutim, da nije tako i da se novi život može useliti i u muško tijelo i to bez sponlnog odnosna pa da trudni mogu ostati i muškarci uključujući svećenike zanimalo bi me što bi onda mislili o tom problemu.

Recimo, novi život odluči se useliti u tijelo biskupa. Naravno, bez njegovog odobrenja.

Što bi pisali u tom slučaju, tko ima veća prava, novi život ili vlasnik tijela u koji se taj novi život uselio?
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 13:44   #20
Pravo.
Ženino tijelo - ženina odluka.
Zavirivanje u tuđe maternice je degutantno, da ne kažem nešto gore.

Ljudi mogu biti genetski predisponirani za neko ponašanje, ali odgoj i okolina igraju veliku ulogu. Znači radi se o interakciji gena i okoline. Tako da dio o dužnosti abortiranja nakon silovanja isto možemo zaboraviti.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:14.