Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2019., 14:38   #1
Hrvatsko prezime

Pozdrav. Ja sam iz Poljske, pa mi je žao zbog jezičnih grešaka. Imam pitanje. Moj prijatelj ima hrvatsko prezime. Ovo prezime je polanizirano, a piše se „Milcewicz“. Prije Drugog svjetskog rata njezina je obitelj imala prezime "Miltsovits". Kako treba napisati ovo prezime na hrvatskom? Koja je etimologija ovog prezime? Što ovo prezime znači na hrvatskom?
Danielek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 15:59   #2
Quote:
Danielek kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Ja sam iz Poljske, pa mi je žao zbog jezičnih grešaka. Imam pitanje. Moj prijatelj ima hrvatsko prezime. Ovo prezime je polanizirano, a piše se „Milcewicz“. Prije Drugog svjetskog rata njezina je obitelj imala prezime "Miltsovits". Kako treba napisati ovo prezime na hrvatskom? Koja je etimologija ovog prezime? Što ovo prezime znači na hrvatskom?
Milčević.
Prezime je iz Bosne pa se raspitaj na nekom od njihovih foruma, možda će znati više o porijeku i značenju.
https://actacroatica.com/hr/surname/Mil%C4%8Devi%C4%87/
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 19:55   #3
Ima li riječ "Milče" neko značenje? Znači li završetak "vić" da ste nečiji sin ili potomak?
Danielek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 20:30   #4
Quote:
Danielek kaže: Pogledaj post

Ima li riječ "Milče" neko značenje? Znači li završetak "vić" da ste nečiji sin ili potomak?
Milče je hipokoristik muških imena Mile, Milan, Milijan i sl. ili ženskih Mila, Milka, Milana, Milica i dr.

Sva ta imena zanače "mio", "drag".

Sufiks -ević označuje da je nekome Milče predak.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2019., 16:52   #5
Na tom linku par postova iznad spominje se kako prezime Milčević dolazi iz okolice Mostara. Kako se krećem po Mostaru i zapadnoj Hercegovini, mogu reći da dosad nisam sreo to prezime napisano na taj način. I kad ga ukucam u Facebook, ne dobijem nijedan rezultat. U Mostaru, oko Ljubuškog i još ponegdje postoje prezimena Miličević i Milević.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2019., 21:57   #6
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Na tom linku par postova iznad spominje se kako prezime Milčević dolazi iz okolice Mostara. Kako se krećem po Mostaru i zapadnoj Hercegovini, mogu reći da dosad nisam sreo to prezime napisano na taj način. I kad ga ukucam u Facebook, ne dobijem nijedan rezultat. U Mostaru, oko Ljubuškog i još ponegdje postoje prezimena Miličević i Milević.
Acta Croatia tvrdi da gotovo sva prezimena dolaze iz okolice Mostara. Tako kažu i za moje, ali moje je sa Dalmatinskog otoka, plus je vjerojatno izvedenica od ženskog imena.
MoonRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2019., 22:29   #7
Quote:
MoonRabbit kaže: Pogledaj post
Acta Croatia tvrdi da gotovo sva prezimena dolaze iz okolice Mostara. Tako kažu i za moje, ali moje je sa Dalmatinskog otoka, plus je vjerojatno izvedenica od ženskog imena.
Ukucao sam sad svoje prezime i sve je točno. I porijeklo i gdje nas najbiše ima.
Možda za pola prezimena pišu da su porijeklom iz Mostara jer su pola Hrvatske naselili Bunjevci, jedino mi to ima smisla.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2019., 23:12   #8
Quote:
lemonzoo kaže: Pogledaj post
Ukucao sam sad svoje prezime i sve je točno. I porijeklo i gdje nas najbiše ima.
Možda za pola prezimena pišu da su porijeklom iz Mostara jer su pola Hrvatske naselili Bunjevci, jedino mi to ima smisla.
Nope, vjerojatno povlače data mining sa nekog sitea poput facebooka, pa im je došla greška u sustav.
MoonRabbit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.