Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2007., 10:15   #21
Quote:
Sinbad kaže:
Brzo sam preletio preko popisa Za oko mi je zapala knjiga:
Beelzebub's Tales to His Grandson, George Ivanovitch Gurdjieff
Jel netko čitao, kako je naslov na hrvatskom? Zvuči intrigantno.
Mislim da je "Naklada Ljevak" prije 4-5 godina objavila par prevedenih Gurdjieffovih knjiga, ali da gore spomenuta nije među njima. Belzebub je izašao nakon autorove smrti, ali zahvaljujući ponajprije knjigama "Tertium organum" i "U potrazi za čudesnim" Petera Demjanoviča Uspenskog, najslavnijeg Gurdjieffova učenika.

Zapravo, te knjige Uspenskoga smatraju se mnogo utjecajnijima od knjiga njegova učitelja, jer su upravo one potakle ponovni interes i za Gurdjieffa samog, pa ako te zanima ta vrsta misticizma i mogućnost spoznavanja viših dimenzija čovjekova postojanja, potraži Uspenskog čijih naslova na hrvatskom jeziku imaš jako puno
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:21   #22
znam za:

# The I Ching
# The Old Testament
# The Iliad and The Odyssey by Homer
The Upanishads
# The Way and Its Power, Lao-tzu
# The Avesta
# Works, Aristotle
# History, Herodotus
# The Republic, Plato
# Elements, Euclid
The New Testament
Meditations, Marcus Aurelius
The Koran
The Kabbalah
# The Divine Comedy, Dante Alighieri
# In Praise of Folly, Desiderius Erasmu
The Prince, Niccolo Machiavelli
Gargantua and Pantagruel, François Rabelais
On the Revolution of the Celestial Orbs, Nicolaus Copernicus
# Don Quixote, Parts I and II, Miguel de Cervantes
# The Harmony of the World, Johannes Kepler
# Novum Organum, Francis Bacon
# The First Folio [Works], William Shakespeare
# Dialogue Concerning Two New Chief World Systems, Galileo Galilei
# Discourse on Method, René Descartes
# Leviathan, Thomas Hobbes
# Works, Gottfried Wilhelm Leibniz
# Pensées, Blaise Pascal
# Ethics, Baruch de Spinoza
Mathematical Principles of Natural Philosophy, Isaac Newton
The Encyclopedia, Denis Diderot, ed.
Candide, François-Marie de Voltaire
# An Enquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, Adam Smith
# The History of the Decline and Fall of the Roman Empire, Edward Gibbon
# Critique of Pure Reason, Immanuel Kant
# Phenomenology of Spirit, George Wilhelm Friedrich Hegel
# The World as Will and Idea, Arthur Schopenhauer
# Course in the Positivist Philosophy, Auguste Comte
# On War, Carl Marie von Clausewitz
# Either/Or, Soren Kierkegaard
# The Manifesto of the Communist Party, Karl Marx and Friedrich Engels
The Origin of Species by Means of Natural Selection, Charles Darwin
# "Experiments with Plant Hybrids," Gregor Mendel
# War and Peace, Leo Tolstoy
# Treatise on Electricity and Magnetism, James Clerk Maxwell
# Thus Spake Zarathustra, Friedrich Nietzsche
Relativity, Albert Einstein
The Trial, Franz Kafka
Being and Nothingness, Jean-Paul Sartre
Nineteen Eighty-Four, George Orwell
Quotations from Chairman Mao Tse-tung [The Little Red Book], Mao Zedong
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:25   #23
čitao/pročitao:

# The Old Testament
# The Iliad and The Odyssey by Homer
The Way and Its Power, Lao-tzu
# Works, Aristotle
The New Testament
The Divine Comedy, Dante Alighieri
The Prince, Niccolo Machiavelli
Gargantua and Pantagruel, François Rabelais
On the Revolution of the Celestial Orbs, Nicolaus Copernicus
# Don Quixote, Parts I and II, Miguel de Cervantes
# The Harmony of the World, Johannes Kepler
Dialogue Concerning Two New Chief World Systems, Galileo Galilei
Mathematical Principles of Natural Philosophy, Isaac Newton
An Enquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, Adam Smith
The Manifesto of the Communist Party, Karl Marx and Friedrich Engels
War and Peace, Leo Tolstoy
Treatise on Electricity and Magnetism, James Clerk Maxwell
# Thus Spake Zarathustra, Friedrich Nietzsche
Relativity, Albert Einstein
The Trial, Franz Kafka
Being and Nothingness, Jean-Paul Sartre
Nineteen Eighty-Four, George Orwell

__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:30   #24
A hebi ga, i ja sam pročitao koje slovo iz nekih od tih knjiga, ali samo Kafku od početka do kraja.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:31   #25
Quote:
Natch kaže:
mislim da vrijedi procitati:

...
...
...
I, kad počinješ čitati?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:22   #26
Pa dobro, to su manje-više vrlo poznata djela odnosno (barem) njihovi autori. Primjerice, ne moraš znati naziv Plutarhova, Kopernikova, Hipokratova, Euklidova itd. djela, ali znaš da su oni negdje pisano izlagali svoje teorije odnosno pisali o povijesti i sl. A ono Works - dobro je netko primjetio - to mi je najluđe. Tako su i za Aristotela napisali, iako je on doista svim svojim djelima (različite provenijencije) izvršio strahovit utjecaj.

Ja sam pročitala dvadesetak djela s popisa, čula za otprilike 80 posto. Mislim da su neki ovdje previše brzopleto odgovorili, tj. poboldali ono za što su čuli, jer ne vjerujem da nisu čuli za francusku Enciklopediju ili za Freudovo Tumačenje snova. Isto kao što je brzopleto netko rekao da na popisu nema Biblije, a eno su oba zavjeta uredno pritefterena.

Popis bi bio prilično dobar, ali kako na njemu nema Dostojevskoga, OČAJAN JE!
__________________
Regnum regno non praescribit leges!
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 02:40   #27
Skužio sam da fali i Bhagavad Gita . Stave neke pitaj boga knjige koje će se za pedeset-sto godina zaboravit, a ne stave Bhagavad Gitu


PS: Ja sam odgovorio onako baš točno. Ne da nisam čuo za autora, nego nisam čuo za naslov knjige, koliko se sjećam, i to je to. A ono s Works isto nisam skužio, tek kasnije.

PPS: a za tu francusku enciklopediju fakat nikad i nigdje nisam čuo...

A što bi ti od dostojevskog stavila/stavio na popis? (I kakav je recimo ta knjiga imala utjecaj na čovječanstvo? )
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 04:27   #28
Quote:
goranbo kaže:
A hebi ga, i ja sam pročitao koje slovo iz nekih od tih knjiga, ali samo Kafku od početka do kraja.
a čuj, od a do ž sam pročitao više od pola, tj:

The Old Testament
# The Iliad and The Odyssey by Homer
The Way and Its Power, Lao-tzu
The New Testament
The Divine Comedy, Dante Alighieri
The Prince, Niccolo Machiavelli
Gargantua and Pantagruel, François Rabelais
Don Quixote, Parts I and II, Miguel de Cervantes
# The Harmony of the World, Johannes Kepler
Mathematical Principles of Natural Philosophy, Isaac Newton
An Enquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nations, Adam Smith
The Manifesto of the Communist Party, Karl Marx and Friedrich Engels
War and Peace, Leo Tolstoy
Thus Spake Zarathustra, Friedrich Nietzsche
Nineteen Eighty-Four, George Orwell
# The Trial, Franz Kafka
The Prince, Niccolò Machiavelli

i šta bih ja dodao....slažem se da fali sun tzu, možda kanconijer od petrarke i mein kampf zasad...a što još mislim pročitat:
The Upanishads
The Avesta
The Koran
he History of the Decline and Fall of the Roman Empire, Edward Gibbon
Elements, Euclid

za ostalo ću još razmislit
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 09:14   #29
Jazon:
Quote:
Mislim da je "Naklada Ljevak" prije 4-5 godina objavila par prevedenih Gurdjieffovih knjiga, ali da gore spomenuta nije među njima. Belzebub je izašao nakon autorove smrti, ali zahvaljujući ponajprije knjigama "Tertium organum" i "U potrazi za čudesnim" Petera Demjanoviča Uspenskog, najslavnijeg Gurdjieffova učenika.

Zapravo, te knjige Uspenskoga smatraju se mnogo utjecajnijima od knjiga njegova učitelja, jer su upravo one potakle ponovni interes i za Gurdjieffa samog, pa ako te zanima ta vrsta misticizma i mogućnost spoznavanja viših dimenzija čovjekova postojanja, potraži Uspenskog čijih naslova na hrvatskom jeziku imaš jako puno
A to je neka ezoterija. Mislio sam da je neko blasfemično filozofsko dijelo. Onda me ne zanima. Naklada Ljevak, jesu ti oni koji izdaju knjige o masonima, zavjerama i slične điđe-midže za narodne mase?
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 09:58   #30
Nisam Gurdjieffa očekivala na popisu

Desetak sam pročitala. Hvala profesorima hrvatskog
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 15:24   #31
Quote:
goranbo kaže:
Skužio sam da fali i Bhagavad Gita . Stave neke pitaj boga knjige koje će se za pedeset-sto godina zaboravit, a ne stave Bhagavad Gitu
Valjda Mahabharatu cijelu. To je isto kao da veliš da nedostaje osamnaesto pjevanje Ilijade.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:24   #32
ma nemam pojma, kaj to nije isto ko iz Biblije Stari zavjet i Novi zavjet...

Mislim da je na nas suvremeni svijet ipak Bhagavad Gita imala najeveći utjecaj, kad govorimo o toj Mahabharati
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 17:15   #33
Quote:
goranbo kaže:
A što bi ti od dostojevskog stavila/stavio na popis? (I kakav je recimo ta knjiga imala utjecaj na čovječanstvo? )
Od Dostojevskoga na taj popis? Stavila bih - au jbte, a rugala sam se autorima popisa - Works.
Već i na ovom zlosretnom popisu možete naći mnoge na koje je utjecao Dostojevski: Sartrea, Kafku, Millera, Freuda, Nietzschea... Toliko ih se sjećam. Uzmite Nietzschea, koji je sa Zarathustrom na popisu, i otvorite ga: na svakoj ćete stranici naći Dostojevskoga (i to razblaženoga).
__________________
Regnum regno non praescribit leges!
TeutaH is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:11   #34
Quote:
Sinbad kaže:
A to je neka ezoterija. Mislio sam da je neko blasfemično filozofsko dijelo. Onda me ne zanima. Naklada Ljevak, jesu ti oni koji izdaju knjige o masonima, zavjerama i slične điđe-midže za narodne mase?
Ljevak je ozbiljan gospodin, bivši predsjednik hrvatskih nakladnika i - mislim da je još uvijek - predsjednik Vijeća HRT-a. Izdaje samo kvalitetne knjige. Mislim da si knjige o zavjerama za široke narodne mase pobrkao s onima koje izdaje nakladnik "Stari grad"

Masoni baš i nisu điđe-miđe, barem ne oni izvan Hrvatske.

Ne bih rekao da je Gurdjieff ezoterija, njegova filozofija je mnogo konkretnija od ovih današnjih ispraznih new age tlapnji. Duhovne vježbe koje je sastavio pomalo me podsjećaju na one Lloyoline za isusovce, samo što ne dijele slična religijsko nadahnuće. Nije ih baš samo tako za odbaciti. Uostalom, nije Gurdjieff bez vraga među 100 najutjecajnijih
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 06:25   #35
Vi brkate pojmove...
Glavni predstavnici novije, da se tako izrazim, ezoterike su H.P. Blavatska, A.A.Bailey, H. Roerich i jos neki. Blavatska je recimo djelovala krajem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća. Bailey je svoje knjige napisala od 1919-1949. (A najnoviji dio tog učenja sada predstavlja Bejmain Creme, premda, eto, to jos nije općeprihvaćena činjenica, a postoji mnogo dvojbi jos uvijek, naravno, i oko ovih starijih autora). Gurdjieffa bas ne bi koemntirao jer mi nije pretjerano poznat, ali on takodjer zasigurno, bar jednim dijelom, spada u ezoteriju.

To je ezoterija. A ezoterija upravo sada ubrzano ostaje egzoterija, ezoteričko znanje ostaje egzoterično.

Nije bogznakako čudno da netko miješa te pojmove, da nema ni blage veze što je ezoterija (mislim, i u rječnicima, enciklopedijama je zbrka glede toga), ali eto...

Evo ovo je jedna nepotpuna definicija ezoterije
Quote:
Duhovno* učenje poznato kao Vječna mudrost ili ezoterična filozofija prenosilo se iz generacije u generaciju od pradavnih vremena. To je sistematičan i opširan prikaz razvoja svijesti čovjeka i prirode. Daje nam odgovore na pitanja kao što su: kako je nastao svemir, kako svemir funkcionira i koje je čovjekovo mjesto u njemu.
Ovdje gore je već mnogo navedeno (kada se to malo izvede to je vrlo široko područje; za letimični uvid vidi naslove knjiga Alice Bailey), a ezoterija je još štošta.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 06:42   #36
Quote:
TeutaH kaže:
Od Dostojevskoga na taj popis? Stavila bih - au jbte, a rugala sam se autorima popisa - Works.
Već i na ovom zlosretnom popisu možete naći mnoge na koje je utjecao Dostojevski: Sartrea, Kafku, Millera, Freuda, Nietzschea... Toliko ih se sjećam. Uzmite Nietzschea, koji je sa Zarathustrom na popisu, i otvorite ga: na svakoj ćete stranici naći Dostojevskoga (i to razblaženoga).
He, probudila si mi želju da pročitam nešto od Dostojevskog jednom prilikom
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 09:56   #37
Quote:
goranbo kaže:
Vi brkate pojmove...

Gurdjieffa bas ne bi koemntirao jer mi nije pretjerano poznat, ali on takodjer zasigurno, bar jednim dijelom, spada u ezoteriju.
Posve si u pravu

U širem značenju pojma, naravno da i Gurdjieff spada u ezoteriju. Međutim, on sam nije volio da ga se tu svrstava, jer svoje je učenje nazivao "objektivnom svjesnošću", utemeljeno više na istočnjačkim mističnim religijskim iskustvima i uveliko na njegovu dobrom poznavanju psihologije ličnosti, pri čemu je nastojao zaobići ezoterične kozmogonijske ispraznosti. On je svjetovnu pojavnost čovjeka definirao "spavajućim hodačem", te je nastojao razraditi objektivne metode fizičkih i psihičkih vježbi koje bi tako "uspavanog" čovjeka dovele na viši stupanj spoznaje.

Namjerno sam Gurdjieffa izvadio iz konteksta ezoterije, ponajviše stoga što je taj pojam danas u mnogome devalvirao. Imajući u vidu današnju inflaciju raznoraznih dijagnostičara, "doktora" za visak, preslagivača kristala i ostalih opsjenara koji se produciraju u onoj stupidnoj emisiji o ezoteriji na OTV-u (ne znam jel' ona još uvijek postoji), samo sam nastojao Gurdjieffa distancirati od takvih blebetala.

Quote:
goranbo kaže:
Blavatska je recimo djelovala krajem devetnaestog i početkom dvadesetog stoljeća.
Blavatska je umrla 1891.
__________________
+Grob na glasu+
Jazon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 15:02   #38
Quote:
Natch kaže:
bas me zanima, sta ste od toga procitali, odnosno za koje ste od ovih knjiga uopce culi
za sve čula i većinu imala u ruci, a pročitala;
The Old Testament
The Way and Its Power, Lao-tzu
History of the Peloponnesian War, Thucydides
The Republic, Plato
Aeneid, Virgil
The New Testament
Meditations, Marcus Aurelius
Summa Theologicae, Thomas Aquinas
The Divine Comedy, Dante Alighieri
Leviathan, Thomas Hobbes
The History of the Decline and Fall of the Roman Empire, Edward Gibbon
The World as Will and Idea, Arthur Schopenhauer
Thus Spake Zarathustra, Friedrich Nietzsche
The Interpretation of Dreams, Sigmund Freud
The Trial, Franz Kafka
Cybernetics, Norbert Wiener
Nineteen Eighty-Four, George Orwell
baja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.