Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2017., 13:15   #701
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran na što misliš, onaj link koji sam stavio je također Skywatcher. Računaj da će ti za ovaj koji si ulinkao trebati montaža.
Hvala, medjuvremenu sam i to skontao. Amater sam.
Trenutno se dvoumim izmedju ova 2

Omegon Dobson N 203/1200 DOB
Skywatcher Dobson Teleskop N 200/1200 Skyliner Classic DOB
Orion Dobson Teleskop N 203/1200 SkyQuest XT8 Classic DOB

Stvar je u tome sto ova prva dva imaju okulare K25 i K10 mm u paketu
dok ovaj drugi samo SPL 25mm.

Ja koliko sam procjenio isti su za moje uvjete znaci ovaj prvi ili drugi ?
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 17:13   #702
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Hvala Bobo!

bas sam sinoc gledao ovaj 8" Dobson i gotovo sve recenzije kazu da je super.
Na tvoj link moram reci da je skup oko 470€ izadje, nasao sam ga za 380€ + postarina.
Kolika je cijena teleskopa s poštarinom?

Meni za Hrvatsku nudi sljedeće iznose poštarine:
  • UPS (United Parcel Service) Standard delivery of 4-7 days after shipment, package insured, online tracking
    Normal: € 87.80
    Cash on delivery: € 95.80
  • Express with UPS service 'Express Saver'
    Standard delivery of 3 days after shipment, package insured, online tracking
    Normal: € 303.80
  • GLS (General Logistics Services)
    Standard delivery of 3 days after shipment, package insured, online tracking
    Normal: € 429.80
Probaj si teleskop dostaviti na neku adresu u Njemačku, onda je poštarina 25-40€, pa neka ti ga netko doveze kući.
Samo znaj da teleskop dolazi u dvije kutije, jednoj većoj i drugoj malo manje velikoj, tako da ti pronađi vozača s većim autom.
Moja preporuka bi išla za SkyWatcher, Orion je precijenjen i optički lošiji a Omegon nikada čuo.

Zadnje uređivanje Acheron : 08.03.2017. at 17:25.
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 21:08   #703
Ma nije to sa postarinom problem, u austriji sam pa sam nasao za istu cijenu i gratis dostava. Ali upravo sam danas nasao isti teleskop u becu jedan prodaje za 300€. Ali upravo i planiram taj skywatcher dobson za 379€.

Jos cu odlucit, ali ako se odlucim za konacnu kupovinu onda to ce biti taj. Stime da se moze poslje dodatno nadogradit.

gesendet von meinem Schnitzel
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 22:37   #704
Imaš u Beču i Linzu isto SkyWatcher 200 za 379€
https://teleskop-austria.at/index.ph...ukt=SWD200py#m
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 23:06   #705
Da da, ste stranice planiram i narucit.

gesendet von meinem Schnitzel
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 23:07   #706
Ali imaju dva pa jos neznam koja je razlika, jedan crni drugi bijeli pa sad...

gesendet von meinem Schnitzel
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 12:59   #707
127mm maksutov na prodaju na forumu Zvjezdarnice.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 07:21   #708
Pozdrav svima,

napokon sam malo redizajnirao Bobinu kuhinju, website sa recenzijama astronomske opreme. Da, ima starih tekstova, ali mislim da su i dalje korisni No biti će i novih tekstova, a možete i sami napisati vlastiti osvrt!

U izradi je novi FAQ o teleskopima, javim kad ga dovršim.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 09:55   #709
Pozdrav svima!

Imam jedan upit u vezi kupnje teleskopa. Znači ovako, u školi bi napravili astronomsku grupu te nam je potreban neki instrument. Profesor geografije ima svoj teleskop i može ga prevoziti, no ipak škola želi kupiti vlastiti pa me zanima koja bi bila vaša preporuka ( gledanje bližih i daljih objekata/pojava), a da se cijena kreće oko 10 000 kuna (i da je trgovina u Hrvatskoj).
Smiley_Face is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2017., 20:54   #710
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
127mm maksutov na prodaju na forumu Zvjezdarnice.
Ovo izgleda kao extra ponuda
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 08:51   #711
Evo još jedna neloša prilika, 6" dobs, iako je kratka žarišna pa nije baš za veća povećanja i trebati će se potruditi oko kolimacije.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 09:09   #712
Quote:
Smiley_Face kaže: Pogledaj post
Imam jedan upit u vezi kupnje teleskopa. Znači ovako, u školi bi napravili astronomsku grupu te nam je potreban neki instrument. Profesor geografije ima svoj teleskop i može ga prevoziti, no ipak škola želi kupiti vlastiti pa me zanima koja bi bila vaša preporuka ( gledanje bližih i daljih objekata/pojava), a da se cijena kreće oko 10 000 kuna (i da je trgovina u Hrvatskoj).
Ako bi se koristilo samo za vizualno promatranje, možda najbolji bi bio obični dobson sa još par kvalitetnih okulara. U Teleskop centru ima 8" i 10", obična i sklopiva verzija (cijene za sklopicu su malo zmrdane, treba ih pitati). Ekvatorijalna montaža nije potrebna i samo će zakomplicirati stvari, no može se uzeti i takva verzija.

Za nešto malo više fancy preporučam klasični 8" SCT. Ima i jeftinija verzija sa Skywatcher montažom. To se da nabaviti preko OI Optimus.

Ako će se većinom koristiti iz grada za promatranje Mjeseca i planeta, 6" maksutov je odlična stvar.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 16:12   #713
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
127mm maksutov na prodaju na forumu Zvjezdarnice.
Koliko je ovo prikladno za početnika?
Nekome tko nikad nije pogledao a kamoli rukovao teleskopom. Tu GOTO montaža dosta pomaže ali recimo mene zanima fotografija a koliko kužim za ot treba drugačija montaža.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 17:14   #714
Quote:
Pablo kaže: Pogledaj post
Koliko je ovo prikladno za početnika?
To je super za početnika!

Quote:
Nekome tko nikad nije pogledao a kamoli rukovao teleskopom. Tu GOTO montaža dosta pomaže ali recimo mene zanima fotografija a koliko kužim za ot treba drugačija montaža.
Ovaj teleskop nije za astrofotografiju, osim za planete jer je skoro f/12. Za astrofotografiju je potrebna vrlo kvalitetna ekvatorijalna montaža plus dodatni teleskop sa dodatnom kamerom koja će raditi korekcije praćenja - naime svaka montaža ima periodičku grešku tako da s vremenom zvijezde "vrludaju" okolo, a to nije dobro za dugačke ekspozicije kroz teleskop.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 18:17   #715
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
To je super za početnika!



Ovaj teleskop nije za astrofotografiju, osim za planete jer je skoro f/12. Za astrofotografiju je potrebna vrlo kvalitetna ekvatorijalna montaža plus dodatni teleskop sa dodatnom kamerom koja će raditi korekcije praćenja - naime svaka montaža ima periodičku grešku tako da s vremenom zvijezde "vrludaju" okolo, a to nije dobro za dugačke ekspozicije kroz teleskop.
Ma da, kužio sam to i prije. Malo mi je greda ipak, ne znam ništa o teleskpima u praksi, a morao bih ga naručivati preko neke dostavne službe tako da ne mogu provjeriti stanje (što mi zapravo ne znači previše pošto kao što sam rekao ne znam ništa tako da ne buh znao na što da obratim pažnju )
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 20:38   #716
Kod maksutova nema puno mudrosti, treba samo paziti da korektor nije zgreban. Čak ni neki sitniji tragovi nisu problem. Maksutov-cassegrain obično dobro drži kolimaciju, a i to se da namjestiti na primarnom zrcalu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 23:37   #717
Sve 5, nekako i dalje mislim da mi je trenutno dalekozor najbolja opcija
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 13:09   #718
Dalekozor je uvijek dobra opcija
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 15:30   #719
Bobo što kažeš na ovo
http://www.njuskalo.hr/audio-video-f...oglas-22176459

Znam da je EQ montaža malo kompliciranije ali to me ne brine.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 18:27   #720
80mm je jako maleni promjer za vizualna promatranja. Takvi APO teleskopi su obično drugi teleskop - ili za astrofotografiju ili za portabl fancy teleskopčić koji će dari finu sliku na putovanjima. Za astrofoto će ti trebati dodatna kamera i dodatni teleskop (ili jači finder) za korekcije praćenja ako želiš snimati kroz teleskop. Pitanje je ima li ova montaža uopće opciju da se ušteka kabel i rade korekcije, nek me Vedran ispravi.

Znači ovo je isključivo opcija za astrofoto uz potencijalno još 2000 kn ulaganja da fotkaš kako spada jer ovako nećeš moći.

S druge strane, novi 150mm dobs za 2500 kn ga pojede za doručak što se tiče vizualnog promatranja.

Mislim da bi ti bilo najbolje pogledati teleskope na nekom poštenom star partyu i usporediti. Nažalost 10 dana astronomije u Daruvaru su upravo završili pa treba čekati do PGSP-a ili do nekog našeg javnog promatranja u ZG.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:18.