Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2007., 11:37   #21
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post

inače, ja sam na forumu "astrologija za početnike" čitala da dominantna planeta prije svega mora biti u svom sjedištu. prema tome, u mom natalu jedine dvije planete koje ulaze u uži krug su saturn i pluton... a bogme ni saturnovska ni plutonovska energija mi nisu strane...

što vi kažete na taj kriterij ?
Pa čuj, po toj logici ja nemam dominantnu planetu budući da mi se niti jedna ne nalazi u svom sjedištu

S druge strane osjećam Plutona kao vrlo jakog, pogotovo posljednjih godina. Ne treba mi tablica da bi u to bila sigurna
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 15:29   #22
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post


u jednom od znakova svog elementa (trojstvo). Planeta ima "pojacan" utjecaj.
U svome trojstvu = u jednom od 3 znaka svog elementa.


Daleko od AC, IC, DC i MC.

imam 2 pitanja, prvo je totalno debilno,

venera mi je u vodenjaku jel to znači da je u svome trostvu (ipak je venera vladar vage, a vodenjak je zračni znak)

drugo se odnosi na ove debilitacije, kada je planet daleko od uglova, što znači to daleko?
koliko je to? jel to 13 stupnjeva na više, ili samo kada je ful daleko
jel se oduzimaju bodovi za svaki ugao posebno ili za samo jedan (najbliži)

i kako to ide, dajte ljudi, paintbrush i crtajte nam
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 15:32   #23
inače po ovoj nedovršenoj tablici jupiter mi uvjerljivo vodi sa 120 bodova, drugi je neptun sa 72 boda, a treća je venera sa 68 svi ostali imaju dosta manje


evo npr venera, udaljena je 13 stupnjeva od MC-a, u kvadratu s ASC i DC, od IC je svjetlosnim godinama daleko
i koliko ja sad tu bodova moram oduzeti, 2, 8 niti jedan?


zašto bi uopće neka planeta morala biti blizu uglova?!?!
ako se obilato dodjeljuju bodovi onim planetima koje su na ili tvore neki aspekt s uglovima i na taj način se vrednuju, razlikuju i povećava im se važnost od onih koje nisu ni u kakvom kontaktu s uglovima
zašto onda te planete koji su daleko od uglava treba još obezvrijediti ?!


to me malo uznemirilo, kao što vidite
jadne planetice, ko da im nije dosta to što se ne šepure po kojekakvim uglovima
__________________
a možda su u šumi..

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 12.11.2007. at 21:58. Reason: spajanje postova
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 21:31   #24
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
evo npr venera, udaljena je 13 stupnjeva od MC-a
U prvom koloni tablice su orbisi (±4º, ± 8º i ± 12º). Najveći je 12º. Dakle orbis od 13º ne igra.
Quote:
u kvadratu s ASC i DC
Kvadrat s ASC pripada u kolonu "Sa ASC svi drugi osim konjukcije" i nosi 25 bodova.
Quote:
od IC je svjetlosnim godinama daleko
i koliko ja sad tu bodova moram oduzeti, 2, 8 niti jedan?
Ako Venera ne tvori glavni aspekt s IC onda ništa ne oduzimaš niti zbrajaš.
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
zašto bi uopće neka planeta morala biti blizu uglova?!?!
Četri ugla natalne karte predstavljaju kičmu natalne karte. Stoga planete u uglovima imaju poseban utjecaj, a naročito ako se nalaze u kutnim kućama.
Quote:
ako se obilato dodjeljuju bodovi onim planetima koje su na ili tvore neki aspekt s uglovima i na taj način se vrednuju, razlikuju i povećava im se važnost od onih koje nisu ni u kakvom kontaktu s uglovima
zašto onda te planete koji su daleko od uglava treba još obezvrijediti ?!
Ako npr. imaš planetu u 1. polju, ona pojačano djeluje jer je ASC jedna od najvažnijih točaka natalne karte. Međutim, iako je takva planeta istaknuta, nije isto da li je u konjukciji s ASC ili se nalazi izvan orbisa u toj istoj kući. Ali kako nisu navedeni bodovi ne znam koliko je predviđeno za takvo razlikovanje (vjerojatno ne previše bodova).

P. S. Nemam potvrdu za to, ali mislim da je tu tablicu baš Imširagić posložio....do njegova Točka sudbine nisam je vidjela. Kako piše u knjizi..."detaljan mehanizam se razrađuje u okviru Astro.Lab škole".

Ta tablica je prilično "razrađena" u odnosu na ostale načine računanja dominantne planete. Ali koliko je "pogođena" (mislim na bodovanje) to ne znam, niti imam iskustva s tim. Zato predlažem da ako već imaš volje računati, izradi po oba sistema (s ovog topica) pa usporedi rezultate. A nas možeš izvijestiti o rezama.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 18:31   #25
Što ovo iz tablice znači "uglovnost"?

I što je ovo: planeta koja boji stelijum?

U svom trojstvu?

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 13.11.2007. at 20:53. Reason: spajanje postova
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 19:52   #26
orodiel, sve ti je objašnjeno par postova više. i ja sam imala te nedoumice pa su mi fish i S.C. odgovorile. samo škicni
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 12:27   #27
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
imam 2 pitanja, prvo je totalno debilno,
venera mi je u vodenjaku jel to znači da je u svome trostvu (ipak je venera vladar vage, a vodenjak je zračni znak)
Ne, pa nije debilno, samo je malo zeznuto pitanje. Ti si izgleda kao najznatizeljniji dak u razredu koji uvijek postavlja pitanja koja spadaju pod ono "za one koji zele znati vise".
Venera je u svom sestorstvu. Ah, ti nocni i dnevni vladari Npr. u pola znakova bi Venera trebala biti u svome trojstvu: Bik, Blizanci, Djevica, Vaga, Jarac, Vodenjak. Iako se ja ne slazem s time. Ali kako Bik nema nesto drugo, pametnije dodjeljeno za vladara, malo buni kako je sad to Venera i u zemlji i u zraku.

Ali, da skratim, odgovor je - da.

Quote:
drugo se odnosi na ove debilitacije, kada je planet daleko od uglova, što znači to daleko?
koliko je to? jel to 13 stupnjeva na više, ili samo kada je ful daleko
jel se oduzimaju bodovi za svaki ugao posebno ili za samo jedan (najbliži)
Gledaj, ako je blizu uglova onda je valjda u konjunkciji s njima. Zato su ponudeni ovi orbisi. Sada, ovi orbisi koji sezu do 12 su pomalo smijesni, no sto se tice te tablice, ako je planet u kuci ispred ili iza AC, IC, DC, MC i to 12° prije/poslije samog vrha, smatra se da je blizu ugla.

Ispada da je sa 12° blizu, dok je sa 13° (i vise) vec daleko.

Ma to ti je isto kao i inace sto gledas. Ukoliko uzimas orbise inace u aspektima i po 10° sto zna biti na astro.com - u, onda ti valjda nece biti smijesno da ovdje uzmes i 12°.

Osobno mislim da se do 5° od vrha moze smatrati "blizu" (i to ako je u 1., 4., 7. ili 10. kuci) a sve ostalo ne daleko, nego "ne blizu".
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 12:42   #28
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
evo npr venera, udaljena je 13 stupnjeva od MC-a, u kvadratu s ASC i DC, od IC je svjetlosnim godinama daleko
i koliko ja sad tu bodova moram oduzeti, 2, 8 niti jedan?
Ne moras nista oduzimati, nije nuzno da planet bude na vrhu ili blizu vrha. Gledaj to samo kao dodatni plus - ako je blizu, das mu neke bodove. U tablici nisu navedeni bodovi koji se oduzimaju.

Za ozbiljno: ne gleda se samo blizina vrhova, to sam nekako pokusala reci ranije. Gledaj sveukupnost karte. Kazes da ti je u kvadratima s AC i DC, tko zna u kakvim je aspektima s drugim planetama i koliko su "znacajne" te planete...itd.

Dakle:
Quote:
zašto bi uopće neka planeta morala biti blizu uglova?!?!
Ne mora, ali ako je, onda je snaznija. Navodno.

Zadnje uređivanje S.C. : 14.11.2007. at 13:19.
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 13:44   #29
Quote:
S.C. kaže:
Gledaj, ako je blizu uglova onda je valjda u konjunkciji s njima. Zato su ponudeni ovi orbisi. Sada, ovi orbisi koji sezu do 12 su pomalo smijesni, no sto se tice te tablice, ako je planet u kuci ispred ili iza AC, IC, DC, MC i to 12° prije/poslije samog vrha, smatra se da je blizu ugla.

Ispada da je sa 12° blizu, dok je sa 13° (i vise) vec daleko.

Ma to ti je isto kao i inace sto gledas. Ukoliko uzimas orbise inace u aspektima i po 10° sto zna biti na astro.com - u, onda ti valjda nece biti smijesno da ovdje uzmes i 12°.

Osobno mislim da se do 5° od vrha moze smatrati "blizu" (i to ako je u 1., 4., 7. ili 10. kuci) a sve ostalo ne daleko, nego "ne blizu".
Da spomenem jednu sitnicu u vezi orbisa, iz rubrike "Da li ste znali".

Iako je sunce astronomski govoreci neuporedivo vece od mjeseca, oni gledajuci sa zemlje izgledaju jednako veliki, i zauzimaju 0,5°. Dakako, misli se na puni mjesec. Osim sto ova neslucajna cinjenica ukazuje na njihovu jednaku simbolicku astrolosku vaznost, ona i slikovito predocava sto to tocno znaci stupanj, preneseno na nebo.

Znaci orbis od 12 stupnjeva bio bi kao 24 sunca ili puna mjeseca poredanih jedno uz drugo uz trece uz cetvrto...
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 14:55   #30
ok, mislim da sam shvatila, to se odnosi samo na planete koje su unutar ugaonih kuća a dovoljno su udaljene od uglova da im to u biti i ništa ne 'pomaže'
pretpostavila sam da se bodovi u tom dijelu tablice 'debilitacija' oduzimaju, jer mi je to nekako bilo logično i ja sam ih oduzela, ali radi se o tako malim brojevima da bilo da su + ili - ne čine neku veliku razliku u konačnom rezultatu

nego ja sam si dala truda, a i malo skratila prazan hod na poslu ( ) i izračunala dominantan planet (planet je inače riječ muškog roda ... prof deformacjia, sorry ) i na ona druga 2 načina koje je predložila sardonaja

sad, ja sam to shvatila kao 2 načina, možda je jedan ali drugačije objašnjen

i po onom načinu koji se nalazi u postu prije tablice koju je stavila fish

dobila sam sljedeće rezultate:
jupiter i venera 20,5 bodova (dakle jednaki su) i dijele prvo mjesto
treći je pluton s 19,5 bodova, neptun (koji je po tablici bio drugi) dijeli posljednje mjesto s merkurom

po onom trećem, malo šturijem principu, ili je to krnji opis onoga gornjeg, nisam skužila dobila sam totalno drugačije rezultate
sunce i mjesec prvi, venera treća, ali mislim da je to moja greška, jer tu nisam davala nikakve bodove za aspekte

dakle, suma sumarum

fish tablica: jup 120 bodova; neptun 72 boda, venera 70 (dodala sam 2 boda jer je daleko od svog ugla)

sardonaja 1 post: jupiter 20,5 bodova, venera 20,5 bodova, pluton 19,5 bodova

ta-da!!!


e i kaj sad to znači
što to znači ako mi je jupiter dominantni planet, da igram loto ? ? ?
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 16:07   #31
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
ok, mislim da sam shvatila, to se odnosi samo na planete koje su unutar ugaonih kuća a dovoljno su udaljene od uglova da im to u biti i ništa ne 'pomaže'
pretpostavila sam da se bodovi u tom dijelu tablice 'debilitacija' oduzimaju, jer mi je to nekako bilo logično i ja sam ih oduzela, ali radi se o tako malim brojevima da bilo da su + ili - ne čine neku veliku razliku u konačnom rezultatu

nego ja sam si dala truda, a i malo skratila prazan hod na poslu ( ) i izračunala dominantan planet (planet je inače riječ muškog roda ... prof deformacjia, sorry ) i na ona druga 2 načina koje je predložila sardonaja

sad, ja sam to shvatila kao 2 načina, možda je jedan ali drugačije objašnjen

i po onom načinu koji se nalazi u postu prije tablice koju je stavila fish

dobila sam sljedeće rezultate:
jupiter i venera 20,5 bodova (dakle jednaki su) i dijele prvo mjesto
treći je pluton s 19,5 bodova, neptun (koji je po tablici bio drugi) dijeli posljednje mjesto s merkurom

po onom trećem, malo šturijem principu, ili je to krnji opis onoga gornjeg, nisam skužila dobila sam totalno drugačije rezultate
sunce i mjesec prvi, venera treća, ali mislim da je to moja greška, jer tu nisam davala nikakve bodove za aspekte

dakle, suma sumarum

fish tablica: jup 120 bodova; neptun 72 boda, venera 70 (dodala sam 2 boda jer je daleko od svog ugla)

sardonaja 1 post: jupiter 20,5 bodova, venera 20,5 bodova, pluton 19,5 bodova

ta-da!!!


e i kaj sad to znači
što to znači ako mi je jupiter dominantni planet, da igram loto ? ? ?
Ako je taj medju primarnijim razlozima tvog bavljenja se bavis astrologijom tj. zivljenja, ondaaaaaaa........






igraj loto.
namaste is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 16:24   #32
Quote:
namaste kaže: Pogledaj post
Ako je taj medju primarnijim razlozima tvog bavljenja se bavis astrologijom tj. zivljenja, ondaaaaaaa........



igraj loto.

pa nije cilj moga življenja igranje lota, ali ako je planet jupiter najveći 'srećonoša' možda bih trebala početi, pa mi upadne neki jack-pot

i to je bila šala,

a sada ozbiljno, kakvu ulogu u životu osobe ima njegov dominantan planet
u mom slučaju jupiter

mislim svi smo se bjesomučno bacili na izračun svog dominantnog planeta a da u biti ne znamo što bi s tim podakom

bar ja

hvala
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 19:07   #33
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
orodiel, sve ti je objašnjeno par postova više. i ja sam imala te nedoumice pa su mi fish i S.C. odgovorile. samo škicni
Oj, pardon svima, nisam ni skužila... tnx

I što kada izračunamo dominantnu planetu. Moja je Mjesec. Zna li netko gdje se može malo o tome pročitati?
Orodiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 21:38   #34
Ja sam to po kratkom postupku u Astrolog 32

Po njemu, dominantna planeta mi je Merkur.
Sasvim logično gledajući s mog stajališta.
Magha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 22:06   #35
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
dakle, suma sumarum

fish tablica: jup 120 bodova; neptun 72 boda, venera 70 (dodala sam 2 boda jer je daleko od svog ugla)

sardonaja 1 post: jupiter 20,5 bodova, venera 20,5 bodova, pluton 19,5 bodova

ta-da!!!


e i kaj sad to znači
što to znači ako mi je jupiter dominantni planet, da igram loto ? ? ?
Izračun dominantne planete je metoda koja služi da bi se iz šume aspekata, međuplanetarnih utjecaja i kombinacija brzo izvukla i razabrala planeta koja svojim utjecajem dominira u natalnoj karti.

Primjer: Kada se kaže da je na određenu osobu otac imao dominantan utjecaj. To znači da se očev utjecaj na njenu osobnost može prepoznati u kompletnoj životnoj priči individue i proteže u svim sferama.

Pa kao što sama riječ kaže ona dominira, ali kako to radi...to nije lako opisati. Prije svega zbog toga što "dominacija" ovisi o natalnoj karti, ali i samoj prirodi planete. Suština dominantne planete se očitava kroz suštinu planete.

Dominantnu planetu osoba može intuitivno naslutiti i osjetiti bez izračuna. Ali račun je metoda kojom je manje iskusne ili intuitivne osobe mogu također izračunati. Osim toga izračunom se dobije uvid i u "najmanje dominantnu planetu" (najmanje bodova) pa je to isto podatak koji daje određene informacije. Itd. Ne postoji "mjesto na netu" ili u knjizi koje opisuje utjecaj dominantne planete u individualnoj karti.

Stoga bi nekakva glavna domena i cilj ovakvog topica bilo:

- izvući više metoda izračuna dominantne planete
- usporedba rezultata pojedinih metoda i komentari
- spoznaje o načinu "djelovanja" dominantne planete iz vlastitih primjera



Zato je dobro da si dala truda i izračunala po ove dvije metode. Osim što si usporedila reze koje su istakle istu dominantnu planetu, to daje prostora za daljnje proučavanje onome tko to želi. Kako same metode (npr. zašto je tolika razlika u Neptunu) tako i rezultate izračuna u vlastitoj karti.

Osim što si na ovaj način stavila konkretne parametre za usporedbu, utrla si i put nekim budućim astrološkim tragaocima....
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 23:38   #36
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Osim što si na ovaj način stavila konkretne parametre za usporedbu, utrla si i put nekim budućim astrološkim tragaocima....

a ja cijelo vrijeme razmišljam kako sam negdje, davno, davno čitala o nekom načinu izračuna dominantne planete, tj najjačeg planeta

i to ide nekako ovako, započnemo sa suncem gdje je sunce (idem sad po mom primjeru, jer ničiju natalnu ne znam napamet kao svoju) sunce u strijelcu, vladar jupiter
gdje je jupiter - u škorpionu, vladar mars i pluton
mars u djevici, pluton u vagi, vladari djevice i vage su: merkur i venera
merkur u strijelcu - vraćamo se na jupiter
venera u vodenjaku, vladar uran saturn
uran u strijelcu (opet jupiter) saturn u vagi (opet ista priča ko s plutonom)
onda kad dođemo do zida idemo na druge važne točke u kartu
mjesec, u mom slučaju u lavu - vladar je sunce, a sunce je gdje u strijelcu!!
ascedent - bik, venera u vodenjaku, opet ista priča s uranom i saturnom

i mislim da sam to pročitala još u nekom prastarom broju astro magazina, i da sam si tako išla u potragu i opet došla do jupitera

ne znam jeste li čuli za ovakvu metodu, ništa se ne računa, nego je ko igra detektiva, ide se korak po korak pa gdje te dovede

jel to ima logike?
__________________
a možda su u šumi..
zvonkaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 09:15   #37
Quote:
zvonkaaa kaže: Pogledaj post
jel to ima logike?
Naravno da ima, ali metoda koju si opisala nije metoda izračuna dominantne planete, već se zove potraga za konačnim dispozitorom. Konačni dispozitor je planeta koja se nalazi u svom sjedištu i dispozitira sve ostale planeta. Radi se o jednoj planeti i to je rijedak slučaj. Ali na netu možeš naći svakakve interpretacije konačnog dispozitora.

A metodu grafičkog prikaza možeš pogledati i na www.astro.com, na način da u opciji "Free charts" izabereš "Extended Chart Selection", pa "Pullen/Astrolog", a onda u ponuđenom izborniku "Sign/house dispositor graph".


Primjer:

Evo jednog koji ima konačni dispozitor:

Dylan - natalna karta



Dylan - grafički prikaz konačnog dispozitora (Merkura)

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 14.05.2011. at 18:59. Reason: linkovi koji su isparili
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 13:03   #38
Quote:
Fish 1968 kaže:
Konačni dispozitor je planeta koja se nalazi u svom sjedištu i dispozitira sve ostale planeta.
sad vidim da sam fulala. na astro.axisdrawu su pričali o konačnom dispozitoru, a ne dominantnoj planeti. krivo sam povezala pa sam mislila da oni kažu da dominantna planeta mora biti u svom sjedištu...

meni kaže da mi je saturn konačni dispozitor za znakove, a mars za kuće... jebate
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 14:26   #39
Quote:
polyhymnia kaže: Pogledaj post
sad vidim da sam fulala. na astro.axisdrawu su pričali o konačnom dispozitoru, a ne dominantnoj planeti. krivo sam povezala pa sam mislila da oni kažu da dominantna planeta mora biti u svom sjedištu...

meni kaže da mi je saturn konačni dispozitor za znakove, a mars za kuće... jebate
Znam, zamisli još prije kada si mi dala podatke za svoj natalni skužila sam da ti imaš "zamalo" Saturna kao konačnog dispozitora.

Kažem "zamalo" zbog toga što je konačni dispozitor uvijek jedna planeta.

Slučaj poput tvoga neki astrolozi nazivaju slučajem podijeljenih dispozitora (Pluton nije uvezan s Saturnom, već je u svom sjedištu...sam za sebe).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 17:17   #40
znači kod mene i pluton i saturn vode kolo... kud teže kombinacije

u onom prvom izračunu za dominantnu planetu je i sunce ispalo uz plutona... to mi je zanimljivo jer u posljednje vrijeme opažam kod sebe vrlo jak utjecaj sunca i njegovih karakteristika... ( dok sam ih u djetinjstvu potiskivala jer sam uostalom bila tako i odgajana - konstantno sam dobivala suptilnu, jedva zamjetljivu i što je najbolje kontradiktornu poruku: čovjek vrijedi ako je zamijećen, no on nikad ne smije težiti tome jer je to znak slabosti. sad nekako malo po malo pokušavam osvijestiti te neke nesvjesne obrasce ponašanja koje sam pokupila i vidjeti što mi od tog šljaka a što ne... )
uglavnom, fora mi je bilo vidjeti sunce sa dosta bodova jer u posljednje vrijeme veoma često primjećujem.
što ti fish, kao iskusni astrolog (i psiholog ) kažeš na moje sunčeko ? sjećam se da si mi jednom, nakon što sam se pohvalila da imam konjukciju sunca i venere (o čemu si ti prethodno bila rekla da taj aspekt poljepšava) i upitala koji dio mog natala podupire ovo moje hvalisanje, odgovorila sa: "cijeli"
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.

Zadnje uređivanje polyhymnia : 15.11.2007. at 17:18. Reason: stilsko dotjerivanje :p
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.